www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electroacusticele Ibanez...


fantomxr
 Share

Recommended Posts

Vreau sa imi iau un Ibanez AEG8 sau 10, depinde de prima de Craciun :), insa nu prea am reusit sa ajung sa le testez.

As dori macar o parere despre aceste 2 modele daca se poate...

Stiu ca important este sa imi placa mie si sa le testez eu, dar pana la urma nu doar sunetul conteaza ci si raportul sunet/pret si mai ales fiabilitatea...

Rezista in timp lacul sau nu... se indoaie griful.. etc.

Multam fain de pe acum.

Link to comment
Share on other sites

AEG8-NT ...

 

post-8652-1228890846_thumb.png

Prima impresie

 

Ce mi-a placut:

Forma frumoasa, lac destul de rezistent la prima vedere, acustica buna, mufe bune (are atat jack cat si canon , ambele balansate) ti se ofera pe langa cheita de reglaj si un piciorus in plus pt corzi si un cablu mono jack-jack, chei solide.

Credeam ca are o camera de rezonanta mica dar de fapt chitara e mai mare decat ma asteptam...

 

post-8652-1228890861_thumb.jpg

EQ fara disotrsiuni sesizabile, buton de phase (cand vrei sa captezi si cu un mic e foarte util) si un mix de shape care de fapt reprezinta "presence" de la alte chitari, adica un crossfade intre camera de rezonanta si mic incorporat.

post-8652-1228890855_thumb.jpg

Probleme:

Tunerul nu merge (mai stau 2 zile si daca nu reusesc sa-l fac sa mearga ma duc cu ea inapoi) , corzile sunt ceva ieftin si tari, soclul in care se pun bateriile nu iese total ci doar 3/4 si intra inapoi destul de greu, daca nu esti atent poti ramane cu el in mana...

Link to comment
Share on other sites

mda... revin cu o notificare... :D

am schimbat-o dupa 2 zile ca nu mergea tunerul intradevar.... :)

Daca de sunat suna bine, este totusi o chinezarie facuta in graba...

Tocmai ma gandesc cum sa fixez cele 4 surubele care tin aceasta placa... :)

 

post-8652-1229499416_thumb.jpg

 

... pt ca desi nu am fortat-o, a inceput sa iasa... si surubelele se invart in gol :)

nu vreau sa fortez lemnul bagand bete de chibrit in gaurele sau alte tampenii... cred ca voi pune ori superglue in gaurele ori ceva siliconic...

si asta se intampla la nici 7 zile ... :D

dar nu ma duc sa o schimb iar ca mi-e ca iese urat... :P

Link to comment
Share on other sites

Guest 'phonics
Vreau sa imi iau un Ibanez AEG8 sau 10, depinde de prima de Craciun :), insa nu prea am reusit sa ajung sa le testez.

As dori macar o parere despre aceste 2 modele daca se poate...

Stiu ca important este sa imi placa mie si sa le testez eu, dar pana la urma nu doar sunetul conteaza ci si raportul sunet/pret si mai ales fiabilitatea...

Rezista in timp lacul sau nu... se indoaie griful.. etc.

Multam fain de pe acum.

 

Am avut in trecut acustica Ibanez. Raport calitate-pret e ok. Si sunt rezistente.

 

Dar daca tot vrei sa iti dai al 13-lea salar pe ceva si mai bun, vezi asta, sau asta. Se preteaza cam la orice tine de spectrul acustic.

Link to comment
Share on other sites

Guest 'phonics
Am înțeles cã a scãpat deja de la 13-lea salar. :) ªi-a cumpãrat.

 

iar rezultatul e cel de mai sus...

 

fantomxr, la urmatorul salar incerca un squier, sau un fender.

 

Ma mir cum de ai asa grave probleme cu ea. O fi asamblata de cineva part-time de la Ibanez, sau tratata prost pe drumul inspre Romania. Altfel nu imi explic...

Link to comment
Share on other sites

iar rezultatul e cel de mai sus...

 

fantomxr, la urmatorul salar incerca un squier, sau un fender.

 

Ma mir cum de ai asa grave probleme cu ea. O fi asamblata de cineva part-time de la Ibanez, sau tratata prost pe drumul inspre Romania. Altfel nu imi explic...

 

Problema respectiva nu este deloc grava, iar chitara este foarte buna.Am una identica, numai ca e neagra.Sunt foarte multumit de ea, in special de griful foarte comod.Apropos, poti sa-i pilesti din bridge si sa-i faci o actiune foarte joasa.Asta-i schimba si sunetul si ai s-o simti mult mai placut la mana.

Sa te bucuri de ea si nu mai fi trist, ca nu ai facut o afacere rea.

Link to comment
Share on other sites

cu un pic de superglue care s-a intarit facand surubelele sa aiba in ce sa se prinda (de fapt e peretele subtire si nu au pus nimic in care sa se infileteze, ceva mai gros, si atunci ele erau ca un surub in tabla subtire... se invarteau in gol.

imi place mult cum suna totusi, e adevarat am si un preamp separat pe lampa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest pink floyd

Recomand Fender CD 60 CE . Suna foarte bine atat rece cat si amplificata ( cel putine mie imi place ) , am avut un ibanez v70 inainte , buna chitara dar diferenta e destul de mare intre cele 2.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 3 years later...

Stiu ca-i topicul din alta epoca dar am si eu o problema cu suruburile ce tin neck-ul de corpul chitarii. Mai exact este vorba de un Ibanez AEG8EMH-OPN

Am gasit in husa un surub negru la un moment dat si nu aveam idee de unde o fi. Asa ca normal ca l-am pus "bine". Dupa o vreme l-am gasit si pe al doilea.

Credeam ca-i tot ala si nu-mi explicam cum ma-sa a ajuns iar in husa. In sfarsit, l-am pus si pe asta bine, iar la scurt timp mi-am dat seama 

ca acordez chitara la fiecare 2 acorduri si atunci m-am prins de unde sunt suruburile. Negasindu-le am cumparat suruburi in draci de la M6 la M10, cate o punga sa-mi ajunga. Dar a dracu' ca nici unul nu-i bun. Poate o fi un M6 dar am impresia ca sunt scurte alea de le-am cumparat eu. Asa ca ma gandeam ca stie cineva ce suruburi sunt mai exact, ca daca continui asa imi fac depozit de suruburi.

Cum mama lor de chinezi fac lucrurile asa de ***, ca nu avea chitara 4 luni cand s-a intamplat minunea. La inceput suna binisor, dar pe urma, bag seama ca pe masura ce ieseau suruburile acordam intr-una pe ea pana au iesit de tot. 

Multumesc pentru orice raspuns productiv.

 

Link to comment
Share on other sites

ai mare grija in ceea ce priveste pasul filetului ! :)

de foarte multe ori, fabricantii de chitare folosesc suruburi "custom made", care au lungimi si pas diferit de cele ale suruburilor normale existente pe piata.

si mai multa grija trebuie sa ai daca suruburile originale sunt calculate in inches si fractiuni de inches si nu sunt calculate si construite in sistem metric !

in situatia asta, char daca un surub pare sa aiba 6 mm diametru(la o verificare vizuala)... daca-l masori cu un subler de calitate sau cu un micrometru, o sa observi ca de fapt nu este vorba de 6 mm ci de 5,95 mm... diferenta aia de 0,5 mm este super importanta... finetea filetului(pasul) este deasemenea foarte important. unele suruburi au pas mai mare altele mai fin si chiar daca au acelasi diametru, o sa constati ca nu se pot folosi ;)

deci, mare grija cu ce inlocuiesti suruburile lipsa ! NU E DE JOACA ! bafta multa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.