www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proco Rat


Cursedone
 Share

Recommended Posts

gasesc asa ceva in Romania? numai chestii bune am auzit despre el si pare extraordinar de simplu de folosit..

 

prima data asculta cum suna,pe youtube sunt cateva demouri;e bun,rezistent dar cam "fuzzy"..eh,fiecare are gustul lui de sunet.ce vrei sa canti cu el?

Link to comment
Share on other sites

prima data asculta cum suna,pe youtube sunt cateva demouri;e bun,rezistent dar cam "fuzzy"..eh,fiecare are gustul lui de sunet.ce vrei sa canti cu el?

hevi metal spre 80s... ceva de genu priest, iced earth, iron maiden vechi, da sa dau si un pic in power si thrash. pt ceva varietate as incerca si un Dime Distortion de la MXR.

 

oricum Ratu' din cate vad pe youtube si am auzit si am testat copia de pe guitar rig(efectul "Cat") suna extrem de bine cu distorsu la minim, face un clean genial, un fel de boost sau nu stiu cum sa zic. oricum si pe distors mare suna destul de bine, are un sunet aparte, nu stiu cum sa zic, ceva intre distors normal si fuzz..

Link to comment
Share on other sites

Eu am Proco Rat 2 si il folosesc mai mult ca boost cu distortion-ul aproape la minim si suna bine. Iar ca sunet de distortion da suna spre fuzz pentru ca se bazeaza pe circuitul fuzz face-ului pe care apoi l-au modificat.

cum as putea sa fac sa sune mai inghesuit pe distors la maxim? dar ma rog daca suna ca aicea

rat 2-ul atunci e aproape exact tonul pe care l-as vrea acum(desi am SG, nu Les Paul, da se rezolva cu poturile de ton sau ceva)
Link to comment
Share on other sites

cum as putea sa fac sa sune mai inghesuit pe distors la maxim? dar ma rog daca suna ca aicea
rat 2-ul atunci e aproape exact tonul pe care l-as vrea acum(desi am SG, nu Les Paul, da se rezolva cu poturile de ton sau ceva)

 

Vintage Rat ul are un sunet mai placut,rat2 e mai agresiv

Link to comment
Share on other sites

Chitara e zgomotoasa de obicei? Ai doze single-coil? Made in China? Il alimentezi cu o sursa foarte curata? Canti la 2m de calculator, neoane sau masina de spalat? Gain-ul la amplificator cat e?

Deci... depinde. Eu, de exemplu am un fel de RAT bagat intr-un Death Metal. Cu setarile potrivite, zgomotul e acceptabil (si doze single coil in antiparalel, mind you, nu humbucker propriu-zis); cu un "noise gate" din 2 diode de Ge, e insesizabil. Deci se poate, dar daca nu stii diferenta dintre Volta si Ampère va fi mult mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.