www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Epiphone


Cursedone
 Share

Recommended Posts

Guest andrei260293

De unde ati facut rost de chitare? Cumparate din tara sau comandate din afara?

Edited by andrei260293
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De unde ati facut rost de chitare? Cumparate din tara sau comandate din afara?

 

eu mi-am cumparat-o din state, un alt prieten de-al meu si-a luat-o de pe thomann.de, dar altii si-au le-au luat de la Rares Tothu (scuze daca am gresit numele) si are user-ul midnight_rider aici pe forum, el este dealer oficial Gibson/Epiphone la noi in tara...deci daca te intereseaza una..poti vorbi cu el

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Epiphone Zakk Wylde Bullseye Custom+EMG81 si corzi GHS Zakk Wylde LOW 0.11-0.70 :) .Chitara asta e macelul din ograda.Suna de rupe!!!!! :)

post-8064-1236338834.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver
modelu ala ciudat Flying V-SG sau Les Paul?

 

 

Les Paul, am incercat sa pun si o poza dar vad ca nu merge....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Epiphone Zak Wylde custome , made in Korea :)

:) desi as prefera ZW-SG sau Flying V daca e din gama "Zakk Wylde signature" pt ca http://guitarshop.ro/produs.php?pid=708 am cantat pe un model de-asta si as vrea sa stiu daca si Les Paul-urile 'autentice' au gatu un pic largit(in spate cum ar veni) spre ultimele freturi, nu drept cum e la sg.. asa e?

 

in rest cred ca e macelarie portabila chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest z1on

Salutare !

 

Hop si eu dupa un mare timp de pauza de pe rgc.

Dap detin si eu un Epiphone Les Paul Custom (Black) Emg 81/85. Sunt foarte multumit de el :) trebe doar sa'i schimb switchu de doze, cheitele sunt schimbate :)

 

Poze cu ea in plina actiune

dsc0387p.th.jpg

dsc0340a.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Probabil se refera la "long neck tenon" - cum i se mai zice in engleza.. adica o bucata de grif e adanc infipta in corp - de asa maniera incat ajunge pana sub doza din neck - asa se faceau Les Paul urile 1data demult.. asa se fac R'urile de la Gibson acum, asa se fac si unele japoneze(Edwards, Tokai) - se spune din batrani ca acest tip de constructie creste sustain ul

 

Pt edificare am atasat mai jos 2 imagini:

 

Imagine prelucrata digital, in scop didactic:

Tenons.jpg

 

Gibson Les Paul Gold Top:

richlespaul-albums-cut-gold-picture1503-gold-2.jpg

 

Edwards Les Paul(asa arata "de sus" long tenon ul):

2635659470075617209kXHwSJ_fs.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest anonimc

mai nu mai tot incercati sa faceti atatea diferente intre chitarile astea si sa bagati in seama toate detaliile neinsemnate pentru ca pana la urma urmei sunetul vine prima data de la voi nu de la chitara...si normal ca e bine si frumos sa ai o chitara buna daca esti si bun chitarist :) ... insa sunt persoane care au niste chitari amarate de numa si canta de zeci de ori mai bine decat unele care au chitari cat mai scumpe si mai sofisticate...de parca marii chitaristi au avut si au invatat sa cante de la inceput numai pe chitari de mii de euro...

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...Am un Epi LP Special II... si intrebarea ar fi daca ar merita sa'i schimb dansului dozele sau sa ma bag spre alta chitara... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.