www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Randall Sau Marshall


Recommended Posts

Vreau in viitorul foarte apropiat sa imi cumpar un amplificator pentru metale mai grele si bugetul imi spune ca pot sa aleg una din cele doua produse in care am o oarecare incredere Randall si Marshall.

Daca ma puteti ajuta sa decid asupra amplificatorului mai bun voi fi foarte recunoscator

 

Randall RX75RE sau Marshall MG100DFX Combo

 

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu un pic mai scump, dar nu-l trece cu vederea http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=265

 

Asta la fel http://www.thomann.de/de/laney_lv300twin.htm

 

De la Randall l-as lua pe asta http://www.thomann.de/de/randall_rg75g3plus.htm

 

Orice ai alege, sa tii cont de faptul ca nu numai gainul da coaiele unui sound, ci si cat de masiv e sunetul, asa ca indreapta-te spre ceva cu un difuzor 2x12.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Mai bine cauta un Marshall AVT de min 50W, suna mai bine ca si seria MG. De Randall iti pot spune nimic, nu am probat inca unul, seria MG mi se pare ca suna mult prea crud, parca ii lipseste ceva, AVT-urile sunt mult mai aproape ca ton de sunetul Marshall clasic. Poategasesti ceva rentabil la mana a 2-a, intr-un timp erau cateva de vanzare. Poti incerca si un Vox din seria AD, modelele de la 50W in sus suna excelent.

 

Sfatul meu ar fi totusi sa mai strangi ceva bani si sa cauti ceva pe lampa care sa aibe macr un clean bunicel si sa iti iei pedala sau 2 care sa iti dea tonul de distors pe care il cauti.

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa incerci si acest vox

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1311

 

oricum daca mergi la magazin incerci tot ce prinzi si vezi ce iti place mai mult

 

Sfatul meu ar fi sa te feresti de seria Valvetronix XL de la Vox, care suna mai prost decat seria normala. Cea mai buna afacere ar fi un Vox AD50VT212 si o pedala sanatoasa de distors in fata care sa iti dea distorsul ala rau pe care il vrei tu. Una din pedalele astea ar putea fi Electro Harmonix Metal Muff sau Rocktron Metal Planet, combinatia dintre ampul asta si oricare din cele 2 efecte mi se pare mult peste alte solutii similare la bani, ai si partea de clean si drive nu extre de suparat buna (de la amplificator), ai si un distors rau cand e nevoie din efect.

Link to comment
Share on other sites

din curiozitate...de ce sa nu sune pe metale?...am cantat chestii mai apasate pe lampa si dadea un anume C_oi.

 

ai putea sa detaliezi oleaca plz?(vb serios)

 

in mintea (si urechea) mea, influenta lampii pe un semnal ultra(mega)distorsionat nu se mai simte sau nu mai are importanta. atat.

+argumentul financiar: daca nu are nevoie de influenta lampii, de ce sa se scobeasca adanc in buzunare?

Link to comment
Share on other sites

in mintea (si urechea) mea, influenta lampii pe un semnal ultra(mega)distorsionat nu se mai simte sau nu mai are importanta. atat.

+argumentul financiar: daca nu are nevoie de influenta lampii, de ce sa se scobeasca adanc in buzunare?

 

sper ca o zici asa...la baza :)

Link to comment
Share on other sites

iti recomand cu toata caldura acel randall pe care ai pus ochii. Am cantat pe el si chiar m-a impresionat, de aceea ma gandesc sa imi iau si eu unul. Distorsul e foarte greu si coios si totodata clar si precis si clean-ul e foarte fain, e cald si cristalin si in plus reverbul e ok, e aerisit si nu gretzos ca altele pe care le-am auzit.

Link to comment
Share on other sites

Hey Johnn ce mai faci? te mai vede lumea :) noroc ca te'am recunoscut dupa scule :) rock on amice, ne mai vedem prin beciul rock-cafeului

 

Salutari si n'om mai vedea noi Vlad :)

Eu nu prea stiu ce sa'ti recomand...decat sa testezi cat mai multe si vezi tu ce ti se potriveste.

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

in mintea (si urechea) mea, influenta lampii pe un semnal ultra(mega)distorsionat nu se mai simte sau nu mai are importanta. atat.

+argumentul financiar: daca nu are nevoie de influenta lampii, de ce sa se scobeasca adanc in buzunare?

 

asha e malex cum zici tu:)inseamna ca viziunea mea asupra "metale grele" e alta.Chiar daca ar fi metal mai suparat tot nu ash folosi o tona de gain ca suna prost:)Probabil unii dau gainu la maxim ca sa sune coios(de fapt totul e din mana cred...fara sa ai foarte mult gain)

 

ms pt raspuns

Link to comment
Share on other sites

Vreau in viitorul foarte apropiat sa imi cumpar un amplificator pentru metale mai grele si bugetul imi spune ca pot sa aleg una din cele doua produse in care am o oarecare incredere Randall si Marshall.

Daca ma puteti ajuta sa decid asupra amplificatorului mai bun voi fi foarte recunoscator

 

Randall RX75RE sau Marshall MG100DFX Combo

 

 

Va multumesc!

ceva de 100W minim pe tranzis ca sa nu fie grea la carat ,mai bine cari inca un difuzor decat un traf de iesire din statia pe tuburi.

 

o statie ce are distors sau mai cumperi si un distors de care crezi tu ca e metal greu.

Boca de 2 x 12" macar ,,dar mai bine de 4 x 12".Cu un dif de 12" nu prea faci mult shpan p langa un tobar suparat .

 

Am incercat idata un Marshall combo pe Tranzist , dar legat la o boxa 2 x 12" H&K suna super ptr metale , inclusiv reverbul .De fapt am fost sa repar reverbul.

xu overdive al statiei suna mai rotund , far cu dist extern era super.

Apoi am incercat un Peavey combo ce avea compresor /expandor tot cu distors din ext ,tot super.

tiul ezact nu-l tin minte ca practic nu-ma interesat dar posesorul i-mi demonstra cum face tonul explosif de metale.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

asha e malex cum zici tu:)inseamna ca viziunea mea asupra "metale grele" e alta.Chiar daca ar fi metal mai suparat tot nu ash folosi o tona de gain ca suna prost:)Probabil unii dau gainu la maxim ca sa sune coios(de fapt totul e din mana cred...fara sa ai foarte mult gain)

 

ms pt raspuns

lasa ca sunt multe ,,genii" care dau la maxim, ca asa e cul.

 

Eu recomand Marshallu, nutzi trebe Randall, sau Mesa sau etc sa suni DUR

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.