www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inscriptionare Carcase


Messu
 Share

Recommended Posts

Vreau sa inscriptionez o carcasa si, tot cautand solutii la indemana, am gasit o folie destul de interesanta.

Vad ca-i zice DECAL (http://www.banzaieffects.com/Labeling-Decals-c-337.html) . Intrebarile ar fi: a lucrat cineva cu asa ceva ?

Ce e de fapt, un soi de hartie/folie autocolanta sau altceva ?

Cel mai important: SE GASESTE IN ROMANIA ??

 

Sint deschis, bineinteles, si la alte sugestii. Serigrafia se exclude ca nu fac decat o singura bucata !!!

Link to comment
Share on other sites

eu am lucrat cu asa ceva...un autocolant de pvc pe care am imprimat ceva si am folosit-o ca masca pt aparat.

 

eu am gasit la un centru de copiere (estico se numeste, dar cei de acolo au zis ca e destul de comun) autocolantul asta rezistent, aveau toate culorile, inclusiv metalizate, si tot acolo mi l-am imprimat pe un plotter laser. a iesit peste asteptarile mele la un pret mic, undeva pe la 25lei pt mastile din fata si din spate ale unui head.

Link to comment
Share on other sites

um...iese chiar mai mult decat rezonabil; de la 1m distanta pot sa jur ca este aluminiu slefuit si imprimat cu sita serigrafica.

 

problema cea mai mare e sa pozitionezi autocolantul pe carcasa corect, adica peste gauri.

 

nu am o poza, dar daca fac rost de un aparat foto ii fac si ti-o trimit.

Link to comment
Share on other sites

Hmm :) as fi chiar curios. Sind convins, dealtfel, ca a iesit bine, dar recunosc ca mi-ar placea sa vad o fotografie.

Asa e , brodeala pe gauri e un pic dificila. M-am mai lovit de asa ceva. D-aia, fiind "stan-patitul" de data asta vreau sa fac un fel de etichete independente. M-ai ales ca n-am mult de scris, paractic doar LOOP-urile, ca e vorba de un MIDI LOOP SWITCH...

Link to comment
Share on other sites

Daca erai din bucuresi iti spuneam cateva "magazine" unde puteasi sa faci si gravura si serigrafie ...

 

Decals si vynils sunt ca la masini, merg pe orice suprafata lucioasa[metal, sticla], nu mata.

 

Uite, m-ar interesa pe mine astfel de adrese... Nishte unii care graveaza in aluminiu (tot panouri frontale de amplificatoare) nu shtii pe undeva? Anticipated thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

M-ai ales ca n-am mult de scris, paractic doar LOOP-urile, ca e vorba de un MIDI LOOP SWITCH...

 

ai putea sa dezvolti subiectul si eventual cu sfaturi / poze :)

 

Parerea mea este ca sa tiparesti si "amprentele" gaurilor si dupa ce ai tot panoul gata sa dai gaurile pentru diversele controale/sw etc.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat dar, din pacate, nu prea mai pot sa-l urmez. Mare parte din cutie e finalizata, pentru ca e facuta din ce-am gasit pe langa casa (nerecomandat dealtfel, ... dar puterile mele, inclusiv cele financiare, sint limitate...) asa ca mare parte din gauri sint deja date.

 

Desigur, subiectul va fi tratat, cat pot eu de "pe larg" in sectiunea de DIY.

Schemele electronice sint "culese" de pe net, iar pentru doritori voi posta si desenele pentru cablaje.

In momentul de fata, am toare subansamblele gata; buffer, decodor MIDI, panou comanda, placa relee, alimentare,... aproape tot.

Cutia e si ea gata. Ma mai tine in loc doar fata cutiei pe care am dat-o spre fabricare (suna pretentios, dar e doar o tabla ordinara cu cateva gauri) pentru ca eu n-am mai avut din ce s-o fac.

Sfaturi n-o sa dau, pentru ca nu sint persoana potrivita, plus ca abia ma asteapta alti constructori de pe forum sa ma injure ca ma dau priceput.

Dar in rest, vor fi si poze si toate detaliile de executie. Totul gratis ! Iar pentru cei care vor sa-si faca le voi asigura, cu toata placerea, programarea microcontrolerelor, desigur gratis.

Nu fac parada de gratisul asta, nu ma intelege gresit te rog, dar vreau ca lucrurile sa fie clare. Am fost catalogat drept pomanagiu si acuzat c-as vrea sa ma "imbogatesc" inaintea altor useri ai acestui forum asa ca, poate, mai spulber din bauieli :) . Desi imi dau seama ca cine face asemenea catalogari, fara macar sa ma cunoasca, nu merita nici o clarificare. Va cer scuze ! Am deraiat de la subiect !

 

Vreau doar sa mai aveti putina rabdare. Sper sa fiu liber de revelion si in circa o vreo luna sa ma prezint cu rezultatul, ...oricum va fi el...

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

ok...in weekend o sa ii fac niste poze si ti le trimit;

daca iti place cum arata si nu gasesti ,in campina, unde sa le faci imi poti trimite poza si ti le fac eu aici si ti le trimit prin posta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfat dar, din pacate, nu prea mai pot sa-l urmez. Mare parte din cutie e finalizata, pentru ca e facuta din ce-am gasit pe langa casa (nerecomandat dealtfel, ... dar puterile mele, inclusiv cele financiare, sint limitate...) asa ca mare parte din gauri sint deja date.

 

Desigur, subiectul va fi tratat, cat pot eu de "pe larg" in sectiunea de DIY.

Schemele electronice sint "culese" de pe net, iar pentru doritori voi posta si desenele pentru cablaje.

In momentul de fata, am toare subansamblele gata; buffer, decodor MIDI, panou comanda, placa relee, alimentare,... aproape tot.

Cutia e si ea gata. Ma mai tine in loc doar fata cutiei pe care am dat-o spre fabricare (suna pretentios, dar e doar o tabla ordinara cu cateva gauri) pentru ca eu n-am mai avut din ce s-o fac.

Sfaturi n-o sa dau, pentru ca nu sint persoana potrivita, plus ca abia ma asteapta alti constructori de pe forum sa ma injure ca ma dau priceput.

Dar in rest, vor fi si poze si toate detaliile de executie. Totul gratis ! Iar pentru cei care vor sa-si faca le voi asigura, cu toata placerea, programarea microcontrolerelor, desigur gratis.

Nu fac parada de gratisul asta, nu ma intelege gresit te rog, dar vreau ca lucrurile sa fie clare. Am fost catalogat drept pomanagiu si acuzat c-as vrea sa ma "imbogatesc" inaintea altor useri ai acestui forum asa ca, poate, mai spulber din bauieli :) . Desi imi dau seama ca cine face asemenea catalogari, fara macar sa ma cunoasca, nu merita nici o clarificare. Va cer scuze ! Am deraiat de la subiect !

 

Vreau doar sa mai aveti putina rabdare. Sper sa fiu liber de revelion si in circa o vreo luna sa ma prezint cu rezultatul, ...oricum va fi el...

Numai bine !

 

Eu sunt de parere sa aplici zicala " cainii latra, ursu' merge..." pentru cei care se dau repede la "catalogari"; la sectiunea asta DIY unii respecta principiul de a "darui" si altora din experienta lor, cred ca trebuie incurajati si apreciati astfel de oameni.

Asteptam poze, explicatii cu problemele intalnite pe parcursul constructiei si link-uri (daca e cazul).

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am revenit cu proiectul de MIDI Switch.

Scuze de intarziere, dar lucrurile n-au mers deloc asa cum am sperat. Se pare ca asa se intampla cand depinzi de altii...

In sfarsit, subiectul este descris in topicul urmator, http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=32707,

ca sa nu ma certe administratorii ca amestec lucrurile...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.