www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distorsie Corzi


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

atunci cand cant pe corzile subtiri si vreau sa tin o nota mai lunga, suna foarte distorsionat si prost, nu cum este in inregistrari ale formatiilor etc. Nu sunt prea priceput ca altfel banuiesc ca as fi stiut despre ce este vorba. E vorba de corzi ca sunt cam uzate? Chitara este sigur acordata bine, am verificat de curand. Sau este vorba de "setarea" amplificatorului? Zic cum tin de obicei (am amplificator Yamaha de 15W): distorsia pe la 3 sferturi, volumu pe la un sfert, treble jumate-3sferturi, middle un sfert-jumate si bassul pe la jumate-3 sferturi. Chitara este un ESP F-50.

 

Tot asa mai am o intrebare: cum functioneaza tonul mai exact? Din ce imi dau seama dupa ureche, face sunetul sa fie mai infundat sau mai puternic, mai de lead guitar, sa se simta in fata celorlalte instrumente. Asta e ce inteleg eu, dar nu prea stiu unde ar trebui cum folosit. Asa dupa ureche? Eu de obicei tin din cam la maxim.

Link to comment
Share on other sites

atunci cand cant pe corzile subtiri si vreau sa tin o nota mai lunga, suna foarte distorsionat si prost, nu cum este in inregistrari ale formatiilor etc. Nu sunt prea priceput ca altfel banuiesc ca as fi stiut despre ce este vorba. E vorba de corzi ca sunt cam uzate? Chitara este sigur acordata bine, am verificat de curand. Sau este vorba de "setarea" amplificatorului? Zic cum tin de obicei (am amplificator Yamaha de 15W): distorsia pe la 3 sferturi, volumu pe la un sfert, treble jumate-3sferturi, middle un sfert-jumate si bassul pe la jumate-3 sferturi. Chitara este un ESP F-50.

 

Tot asa mai am o intrebare: cum functioneaza tonul mai exact? Din ce imi dau seama dupa ureche, face sunetul sa fie mai infundat sau mai puternic, mai de lead guitar, sa se simta in fata celorlalte instrumente. Asta e ce inteleg eu, dar nu prea stiu unde ar trebui cum folosit. Asa dupa ureche? Eu de obicei tin din cam la maxim.

Eu nu prea pot sa-mi dau seama din ce ai descris cum suna, dar poate fi de la corzi. De cand le ai? Asta in primul rand, apoi poate fi de la un switch defect - la prima mea chitara, o copie de strat, switchul s-a bulit si nu-mi capta mi-ul si si-ul. Tot la chitara respectiva, dozele fiind low output, atunci cand am luat-o erau ridicate prost si mi-ul mi-l lua foarte slab in efect.

Alte cauze, teoretic, pot fi cablul si chiar amp-ul, dar eu banuiesc ca e de la inaltimea necorespunzatoare a dozelor.

Link to comment
Share on other sites

hmm pai imi iau maine corzi, sper ca doar asta sa fie. nu stiu cum sa descriu sunetu altfel, doar ca foarte distorsionat fata de cum ar trebui; gandestete la un solo de chitara incet, cu note lungi si care suna bestial. uite la mine nu suna asa ci distorsionat, ca altfel nu pot zice ca suna. despre cablu si amp pot zice sigur ca nu au nimic

Link to comment
Share on other sites

Coboara dozele.

nu e de la kestia aia...iti pot garanta asta....Corzile sunt uzate, sau se uzeaza prea repede...eu imi tin dozele la 1.6 mm , cu coarda apasata la tasta 22 , si am doar intr-un anumit loc, la mi subtire la tastele 10-14 ca am coarda d 9 si se uzeaza repede...am pus dozele mult mult mai jos, si e acelasi lucru, poate se diminueaza intr-un mod insesizabil aproape. Cand se aude exagerat ii de la corzi...cand e o fluctuatie mai larga si nu rapida ii de la doze, ca intra coarda in vibratie si intra si iese din campul magnetic, cu dozele prea aproape.

 

Schimba corzile Raduxxxx

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

nu e neaparat de la corzi

eu acum am un amp kustom dart 10W tin gainul aproape de max si mai am si un od-3 cu gain max inainte deci iti dai seama ce zgomot de fond am foarte mare. dar nu o problema este vorba de cum ai u mana pusa pe corzi daca le mutezi pe celalalte o sa se auda coarda ta daca te porti frumos cu ea un mic vibrato, chestii nu e asta o problema

 

zgomotul ala de fond nu il am deloc in timp ce cant este vorba de cum mutezi corzile pe care nu le canti ca sa nu intre singure in sunet chiar feedback exact ce nu vrei u :)

 

exerseaza asta muteaza corzile pe care nu le canti ori cu mana dreapta ori cu stanga.

eu am floyd rose pe chtiara si cand il folosesc e clar ca misc si celalalte corzi asa ca folosesc mana stanga ca sa mutez restul de corzi si cu dreapta il actionez in functie de sunetul dorit:)

 

corzile sunt cma ultima problema aici . parerea mea e vorba de cum canti si eu imi amintesc ca ma confruntam cu problema asta.

 

tonul este un pot de gust daca vrei sa il folosesti treaba ta daca nu tot aia e

 

eu il am maxim de foarte mult timp nici nu ma ating de el ma gandesc sa il scot si sa imi pun un boost acolo ca oricum nu il folosesc si imi plac distoarsele cu gain necontrolat :))) nu death si alte chestii un sunet RAW (1st i need money) :)

Link to comment
Share on other sites

aaa nu e sigur aia problema, ca am incercat sa cant doar coarda aia avand siguranta ca le mutez pe celelalte si tot asa e. la inceput asa e, nu pot zice ca eu cant intotdeauna numai corzile care trebuie, mai dau si in celelalte din greseala. si eu la inceput cantam cu distorsia la maxim desi de cand am incercat la 3/4 mi s-a parut mult mai interesant si mai bine, parca disparand tot zgomotul de fond (bine aici nu pot chiar verifica ca nu pot pune volumul mai tare de 1/4 ca e prea tare pentru bloc, chiar daca as pune, as putea doar cand sunt singur) :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.