www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Catalogul Ibanez 2009


Guest Calin
 Share

Recommended Posts

Gram, Vrabete ... si ... Totu ?

 

Hahaha :) Asta e cea mai mare "lovitura sub centura" pentru "puristii tonului" de pe forum , care nu scapau nici o ocazie pentru a ridiculiza firma Ibanez...Super surpriza..eu unul sunt fericit :)

Link to comment
Share on other sites

Totu ? pe bune ?? De Cristi Gram si Mugurel Vrabete eram aproape sigur (foc foc apa). Noroc cu Slow Migration, am incercat cu Rares Totu la nimereala.

Multumesc mult pentru premiu. :) Maine e si ziua mea, e un cadou foarte frumos.

 

 

Ma bucur ca ai fost pe faza. :D Ai postat scurt si la obiect. :)

Sa il canti cu placere! si La Multi Ani! :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Totu ? pe bune ?? De Cristi Gram si Mugurel Vrabete eram aproape sigur (foc foc apa). Noroc cu Slow Migration, am incercat cu Rares Totu la nimereala.

Multumesc mult pentru premiu. :) Maine e si ziua mea, e un cadou foarte frumos.

 

Felicitari Simionescu! La multi ani! Daca esti din Bucuresti, poti merge maine la Muzica sa-ti ridici premiul. Daca nu, asa cum am mentionat mai devreme, contacteaza-ma pe adresa: contact@mcmusic.ro pentru a intra in posesia premiului! Inca o data felicitari si La Multi Ani!

Astept confirmare!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

As dori sa-l provoc pe Rares la o discutie amicala despre chitarile Ibanez. Btw, acum am inteles de ce s-a umplut mica publicitate de Gibsoane. :) Deci,

 

Rares,

 

1. Ce te-a facut sa alegi sa reprezinti firma Ibanez? Ce inseamna pentru tine sa fii artist Ibanez? Ce presupune asta?

2. De ce Ibanez si nu Gibson (firma al carei dealer esti)?

3. Vei continua business-ul cu Gibson si Epiphone?

4. La concerte si in media vei aparea in exclusivitate cu chitari marca Ibanez?

5. Sunt convins ca artistii cu care esti "camarad de arme" la Ibanez sunt valorosi si frumosi, insa ai vreun artist Ibanez preferat?

6. Dintre artistii pe care ii admiri sau pe care i-ai admirat, care a cantat pe Ibanez?

 

 

 

Multumesc frumos.

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

eu am crezut ca partea cu premiul e o gluma . :) de abia la final am inteles ca nu e . mi se pare un lucru f. bun ca producatorii de instrumente incearca "sa atraga" chitaristii spre a le cumpara produsele . e un semn ca lucrurile merg spre bine si in romania . foarte faina initiativa si la multi ani! castigatorului .

Link to comment
Share on other sites

Tin sa multumesc inca o data pentru premiu. Valbee ul merge foarte misto, iar cu ocazia asta am cumparat un PRS SE Custom daca tot am avut mai multi bani la indemana. Combinatia este foarte misto, am obtinut ce am vrut dintotdeauna - tonul lui Robert Fripp de pe albumele King Crimson din anii '70.

Link to comment
Share on other sites

As dori sa-l provoc pe Rares la o discutie amicala despre chitarile Ibanez. Btw, acum am inteles de ce s-a umplut mica publicitate de Gibsoane. ;) Deci,

 

Rares,

 

1. Ce te-a facut sa alegi sa reprezinti firma Ibanez? Ce inseamna pentru tine sa fii artist Ibanez? Ce presupune asta?

2. De ce Ibanez si nu Gibson (firma al carei dealer esti)?

3. Vei continua business-ul cu Gibson si Epiphone?

4. La concerte si in media vei aparea in exclusivitate cu chitari marca Ibanez?

5. Sunt convins ca artistii cu care esti "camarad de arme" la Ibanez sunt valorosi si frumosi, insa ai vreun artist Ibanez preferat?

6. Dintre artistii pe care ii admiri sau pe care i-ai admirat, care a cantat pe Ibanez?

 

 

 

Multumesc frumos.

:)

E tarziu si am sa fiu expeditiv,dar voi reveni mai pe larg maine,nu pot totusi sa nu raspund la acest post,formulat atat de pertinent :)

Raspunsul la partea in italice ti l-a dat @malex.Motivele vanzarii masive de Gibsoane,dar totodata si de Fendere,Anderson,Fuchs,etc,etc ,toate din colectia mea privata este de ordin pur personal.

1(a).Practic nu eu am ales ci am fost ales :) Il cunosc de cativa ani pe Yu san,responsabilul pentru Europa al firmei Ibanez,si este un om foarte echilibrat,cu care e foarte interesant sa ai o discutie.Manon si Calin ,proprietarii MC Music sunt niste oameni care mi-au fost de mai multe ori alaturi in momente dificile,m-au sprijinit atat artistic cat si practic,m-au ajutat cu sfaturi in biznisul cu instrumente muzicale si in viata de zi cu zi.Cu Calin ma cunosc de o viata .In cazul unui endorsement,relatia directa cu distribuitorul national si cu managerul continental este unul din cele mai importante aspecte.Cunosc un caz in Italia cand unul din cei mai importanti chitaristi italieni ar vrea sa fie endorser T Rex iar distribuitorul italian nu vrea treaba asta.Degeaba am insistat si eu pe langa conducerea T Rex,producatorul nu trece peste cuvantul distribuitorului.

1(;).Ibanez este una din firmele importante,cu traditie serioasa in domeniul chitarilor.Cunosc de multi ani (mai exact din anii 80) chitarile Ibanez,si standardul de calitate a fost intotdeauna sus.Modelele originale mi-au placut mult,inca de atunci.

1©. nu prea pot sa dezvalui detalii din contract....poate Calin.... :D

2.Ca dealer Gibson nu pot fi si endorser.Gibson nu are in Europa decat un singur distribuitor central,toti ceilalti suntem dealeri,deci magazine de retail,cum ar veni.Noi nu avem caderea si forta sa incheiem contracte de endorsement ,daca nu ar fi asa,ati fi vazut deja endorser Gibson in Romania,fiindca unul din chitaristii mei preferati (si foarte cunoscut,de altfel) isi doreste tare rau un Gibson si as fi facut toate demersurile necesare daca mi-ar fi stat in putinta sa numesc eu un endorser.

3. Da.

4. Nu,aceasta a fost una din conditiile pe care le-am pus,stratul meu cel vechi,primit acum 25 de ani de la parintii mei trebuie sa ramana pe scena :P De asemenea am in lucru un model signature Rares Totu la Fibenare Guitars,chitara al carei segment de piata nu se intrepatrunde cu cel al Ibanez,e vorba de o chitara care depaseste 5 mii de euro.

5. Am perioade in care imi plac anumiti chitaristi.De vreo juma de an,unul din preferatii mei este Fabrizio Leo www.fabrizioleo.com cautati pe myspaceul sau sau pe youtube.

6. Sunt destul de multi.Intai Reb Beach,care avea si model signature,apoi George Benson,Pat Metheny,John Scofield,Paul Gilbert, Andy Timmons,Vinnie Moore,Dean Parks.

 

Calin, Rares pe ce modele canta ? In afara de modelul Andy Timmons cu care a cantat la workshop si pe care presupun ca il foloseste in continuare ?

Inafara de AT 300 ,mai folosesc si 2 modele din seria Artist,AR300RE,si AR 5000,care e din colectia lui Calin.De altfel sunt posesor de Ibanez Artist inca din 92,am un exemplar fabricat in anii '80.Mi-as dori si un GB :D

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Rares, iti multumesc frumos ca ai acceptat provocarea si ca ai avut rabdare sa-mi raspunzi la intrebari. :) Imi cer scuze ca mi-am dat cu presupusul cu privire la vanzarea Gibsoanelor (insa putea fi si asta o posibilitate, nu?). Uitasem de Fibenare, ma bucur ca ai precizat. :) Ar mai fi intrebari, insa acestea mi s-au parut cele mai importante (deocamdata). Mult succes in continuare! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.