www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Campania Electorala


Guest Hannibal_flo
 Share

Recommended Posts

Guest Hannibal_flo

Daca tot suntem la categoria "cafenea" sa ne luam fiecare cate o cafea sau orice va face sa va simtiti bine si sa discutam despre campania electorala. Ma, mie imi place :) , pe langa faptul ca vezi tot felul de bufoni la televizor care se zbat, pe langa faptul ca Balul Bobocilor organizat de scoala mea a fost sponsorizat de politicieni (spun politicieni pentru ca a fost sponsorizat si de PNL si de PD-L) imi place pentru ca m-am ales cu asa-zisele "goodies" impartite pe strada sau chiar la domiciliu. O sa incep cu una din cele mai banale, ziarul pe care l-am gasit in poatra... Nu ar fi cine stie ce dar avand in vedere ca nu a mai trebuit sa caut prin casa ceva cu care sa aprind focul a fost foarte folositor si la indemana. M-a tinut 3 zile! Mi-as fi dorit sa mai gasesc un ziar dar in zadar... Cu ce m-am mai ales... Pai 3 cutii de chibrite si o galeata (da, o galeata) din partea PNL. Chibritele- la fel ca si ziarul, au avut aceeasi soarta- arse. Galeata- numai buna, tot trebuia sa trag vinul(sa il scot din damigene) si nu aveam galeti destule. Din partea PD-L o geaca de iarna portocalie- numai buna pentru carat lemne si facut treaba prin curte. Si pentru dat cu sania- de-abia astept sa ninga o sa fiu cel mai smecher de pe derdelus. Si nu in ultimul rand un aprinzator de aragaz, care a pus chibritele PNL-iste in umbra, imi place la nebunie sa imi aprind tigara cu el si sa ma prefac ca e pistol.

Acum revenind la lucruri mai serioase ma intreb la ce folosesc aceste "atentii" pentru voturi... Imi vine greu sa cred ca un om, poate decide soarta tarii sale in functie de cate geci sau cate baluri a sponsorizat anumit partid. Dar avand in vedere ca acel om este roman, parca nu mai pare asa basm.

Vreau sa aud si parerile voastre despre aceasta campanie electorala, dar nu neaparat despre politica in sine. :)

Link to comment
Share on other sites

total offtopic...imi place ce fel le-ai spus:))f funny:)

 

singurile chestii utile pe care le fac astia sunt acele concerte din campanie:)ascultam o leaca de muzica buna...sau poate si cantam la asemenea evenimente:)

 

in rest...aceste goodies sunt total inutile:)prin asta imi dovedesc cat de penali pot fi :))

 

sus cu galeataaaa...oleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Link to comment
Share on other sites

hihi !

la noi a fost si mai tare

 

astia de la PSD au lipit pe masini cu lipici foarte puternic afise cu .. PDL .. ca sa se infurie lumea pe ei cica

 

plus ca au inceput mai nou sa lipeasca pe copaci ... pai am vazut pe o strada toti pomii lipiti ... mai da-i dreaq ca-s toti o apa s-un pamant

Link to comment
Share on other sites

E penibil totul, ca de obicei se intrece orice masura a bunei-cuviinte a bunului-simt a oricarui lucru normal. Sunt in stare sa-ti intre si-n casa si sa-ti lipeasca firesc pe peretii din dormitor poze cu nemernicii astia, sa te urmareasca si-n somn si cand te f*** si cand te trezesti.

 

Mi-e greata de campania electorala si de politicieni, de 20 de ani avem de toate (ca pe vremea ailalta nici curent n-aveam) dar nu ni le permitem, de 20 de ani am imbogatit 300 de nesimtiti platind aiurea taxe din salarii jenante, dobanzi nesimtite, comisioane ascunse...

 

Din 4 in 4 ani traim visul bunastarii colective : salarii dublate, autostrazi suspendate si cu n benzi pe sens, pensii grase, nivel de trai imbuibat, sanatate pt toti, educatie infloritoare, productie romaneasca...realitatea ii contrazice in fiecare zi de 20 de ani.

 

 

Hannibal_flo : vezi ca se spune chibrituri (vezi Fetita cu chibrituri)!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
Hannibal_flo : vezi ca se spune chibrituri (vezi Fetita cu chibrituri)!!!

 

Mersi pentru corectare, si pot spune ca sunt de acord cu tot ce spui acolo. Dar asta nu inseamna ca numai politicienii sunt de vina de starea actuala a Romaniei. Pana la urma fiecare dintre noi ajutam la aceasta "dezvoltare" a romaniei adaptandu-ne pe masura ce crestem la "practicile" devenite standard: cati dintre voi au mers cu trenul si au dat bani la "nas" ca nu aveati bilet? cati dintre voi nu a-ti bagat bani in buzunarul unui doctor/asistente pentru a grabi un pic lucrurile?

Sunt multe de facut si mai ales multe de schimbat in mentalitatea romanului pana cand Romania sa fie o tara occidentala. De cate ori nu a-ti auzit replica "pai daca ala arunca gunoaiele pe jos/in garla eu de ce sa nu o fac?" Si pana la urma ajungem sa dam vina tot pe politicieni si pe infrastructura ca "de ce nu exista destule cosuri de gunoi?"

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru corectare, si pot spune ca sunt de acord cu tot ce spui acolo. Dar asta nu inseamna ca numai politicienii sunt de vina de starea actuala a Romaniei. Pana la urma fiecare dintre noi ajutam la aceasta "dezvoltare" a romaniei adaptandu-ne pe masura ce crestem la "practicile" devenite standard: cati dintre voi au mers cu trenul si au dat bani la "nas" ca nu aveati bilet? cati dintre voi nu a-ti bagat bani in buzunarul unui doctor/asistente pentru a grabi un pic lucrurile?

Sunt multe de facut si mai ales multe de schimbat in mentalitatea romanului pana cand Romania sa fie o tara occidentala. De cate ori nu a-ti auzit replica "pai daca ala arunca gunoaiele pe jos/in garla eu de ce sa nu o fac?" Si pana la urma ajungem sa dam vina tot pe politicieni si pe infrastructura ca "de ce nu exista destule cosuri de gunoi?"

 

 

Mentalitatea se schimba prin lege. Daca te amendeaza cineva cu o suma destul de mare ca arunci un ambalaj de plastic pe jos a doua oara nu-l mai arunci. Daca judecatorul este condamnat ca a fost prins beat crita la volan, nici unul nu se va mai urca baut la volan.

Nici in asa zisul si mult visatul occident nu e nimic perfect, dar acolo macar stii ca poti da de incurcatura daca faci lucruri ce contravin legii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
Mentalitatea se schimba prin lege. Daca te amendeaza cineva cu o suma destul de mare ca arunci un ambalaj de plastic pe jos a doua oara nu-l mai arunci. Daca judecatorul este condamnat ca a fost prins beat crita la volan, nici unul nu se va mai urca baut la volan.

Nici in asa zisul si mult visatul occident nu e nimic perfect, dar acolo macar stii ca poti da de incurcatura daca faci lucruri ce contravin legii.

 

 

Pai si daca nu este aplicata legea, daca mentalitatea politistului este:"da-l ma incolo, a parcat si el in zona interzisa, are familie mare, renumeratie mica, ca si mine!" daca polistisul inchite ochii cand vede bancnota de 500 atunci legi pot fi multe si rele... dar care nu musca. Nu spun acum ca nici tu nu ai dreptate, dar, cred eu totul se rezuma la mentalitate, nu neaparat la impunerea ordinii prin legi. Daca intrebi un cetatean din o tara civilizata de ce arunca hartiile la cosul de gunoi nu iti va spune ca ii e frica de amenda, ci ca asa e normal, moral.

 

btw, imi place mesajul transmis de reclamele Rompetrol: "pentru ca romania va creste prin bun simt si responsabilitate"

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
am niste prieteni care au facut bani frumosi lucrand la campaniile astea :)

 

 

si eu am niste prieteni care au facut acelasi lucru si in plus o sa se duca in vacanta in grecia la anul. - uite pe ce se duc banii statului!!

Link to comment
Share on other sites

stiu persoane care au asistat la alegerile pt primar (intr'un oras mai mic), angajate de PSD (pe naspa k nu trebuiau sa apartina unei culori politice) si pt ca nu au iesit nu le'a mai dat nimic :)

referitor la campanie, cel mai simplu...eu nu votez si de cand am buletin (aproape 8 ani cred k am facut'o o singura data). m'am amuzat teribil cand am vazut prin drumu taberei un afis de la PNG, fiind propus k deputat (park) Zmarandescu, n'am nimic cu el bun pe "felia" lui cu luptele, interventie bla bla dar si'n parlament sa'l vad imi pare prea de tot...oricum dupa macelu din ghencea, in care a fost implicata firma lui, nu'i prea dau sanse :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
apropo de chribite si de aprins focul ...eu am auzit ca daca te joci cu chibrite faci pipi noaptea in pat :)

 

 

pai, ai grija. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.