www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa iti creezi o melodie cu computerul :)


Recommended Posts

Am deschis acest topic deoarece in ultima vreme tot mai mult imi doresc sa realizez o melodie mai profesional, in sensul ca as vrea sa pot sa o fac din cap in coada..

Ce as vrea eu sa fac.. Sa inregistrez partile de chitara si apoi cum ar fi sa suprapun mp3-urile ca sa iasa o melodie care sa contina 2 sau 3 chitare(una de bass, una acustica si una cu distors ) si apoi sa pun tobe si clape (sintetizate sau ceva, dar asta e optional )

Problema e ca nu prea stiu cum, si nici cu ce program.. Acum va cer ajutorul voua celor mai experimentati sa imi spuneti daca pot sa fac asa ceva cu computerul meu si chitara mea magnifica :)

Mmg am observat ca u esti mai specializat in pb de audio so sper ca o sa ma poti ajuta..

Mersi anticipat pt sprijinul acordat..

 

P.S. si m-am gandit si la un nume asa.. care ar fi The Moon Seekers. Dati-va cu parerea :)

Link to comment
Share on other sites

Ca si completare, nTrack e destul de ieftin (cel putin asa era cand m-am uitat peste el ultima oara), ceea ce-i ridica cu mult valoarea.

 

Si Cool Edit nu mai exista, firma fiind cumaprata de Adobe care l-a modificat si acum il cmercializeaza sub titlul de Adobe Audition (programul meu favorit de multitracking).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tot ce ati insirat pana acum (si inca de vreo doua ori atat) e "inclusi" in Cubase

Proof> nu pot sa ma apuc aici sa iti explic cum sa asamblezi o piesa in cubase (e o stiinta in sine...cubase, nu asamblarea) de aceea pt. inceput iti recomand sa incepi cu ACID de la Sony (are o vers. gratis> ACID Express), unde cred ca nu ai cum sa te incurci

Link to comment
Share on other sites

bha :), am si eu o intrebare. cum pot sa-mi fac doar tobe in Guitar Pro 4 (nu e demo e full daca ajuta cu ceva..). Ca mi-am facut o melodie :), si vreau sa-i fac si tobe, ca sa fie completa :). Daca poa sa-mi zica cineva pas cu pas ca am tot incercat da nu-mi iese. La chitara e usor de facut. Nu e problema cu "notele", adica le am acolo care e cinel care e toba mare etc.

Link to comment
Share on other sites

Adaugi un track de percutie. Int rack-ul ala 'notele' sunt de fapt mesaje MIDI. Si acum explicatia:

 

In general 38 e premier, 35 si 36 sunt toba mare, 41 si 43 sunt cazane, 45, 47 si 48 tumuri. 42 e fus inchis, 44 e pedala fus, 46 e fus deschis. 49 si 57 sunt crash-uri, 51 si 53 paca sunt ride.

 

Cel mai bine vezi cum sunt facute melodiile altora. Daca vrei, iti dau eu un GP4 cu o melodie de-a 'mea/naostra', ca sa te inspiri.

Link to comment
Share on other sites

vreti unul dintre cele mai respectate softuri de aranjament orchestrat/sequencer (si pe buna dreptate, e usor de invatat/utilizat...)

intrati aici:

http://openmind.eu.org/browse.php

...si luati-va reason 3

 

...si lasati vorbaria...auzi tu pro tools !!! ai tu bani de pro tools?

numai placa de sunet (singura) e peste 10.000$... (ca sa nu mai vb. de expresia "logic audio e mult mai bun decat cubase/nuendo"...poti sa zici ca tie iti place mai mult...da' nu o da' asa la modul general si absolut ca te faci de cacao...)

 

luati si studiati reason3, si intr-un an o sa-i cumparati si licenta...numai din respect pt. unul dintre cele mai bune/stabile/ergonomice/inteligente programe de muzica existente...

(sa nu ziceti ca n-ati stiut...)

 

later edit:

mai exact aici (ca sa nu va incurcati) :

http://openmind.eu.org/details.php?id=37&hit=1

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu m-am facut inteles. Nu pot spune la modul absolut ca Logic Audio e cel mai tare, dar parca asa mi s-a parut, dupa ce in prealabil am lucrat in ordinea asta cu Acid, Vegas (primul), Cakewalk, Sonar (tot asa primul), Cubase si Nuendo (foarte putin).

 

Cat despre Pro Tools, n-am bani de el, dar au avut altii.

 

Observ ca fiecare ar zice ca softul lui e cel mai tare. Nici eu nu pot spune ca Logic e mai slab decat altele. Cel putin nu Logic Audio Pro 6, care mi se pare fenomenal.

Probabil ca si Cubase are toate optiunile din Logic, dar probabil au fost mai usor de invatat in Logic.

 

 

 

Apropo de Adobe Audition, parca era mai misto cand era Cool Edit Pro.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.