www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] BOSS GT-8


Guest Brenn
 Share

Recommended Posts

cand am zis de "dual mono" m/am referit nu la iesire ci la preamp mode

ii prima optiune cand intri in editarea unui ton, inainte de simularea de amp

se poate alege intre

single-cand ai o singura simulare de amp

dual mono -cand ai doua paralele pe aceeasi iesire

dual stereo - cand iesi left right in doua instfi scapat ceva,,,scape ceva

Link to comment
Share on other sites

Da da...m-am prins ca la asta te referi.Eu ma refeream ca daca ieseam stereo din el poate ca puteam sa il fac sa sune si mai bine.(cred)

Din cate tin minte am folosit o singura simulare de amp si in rest am scos tot, compresor etc asta ca sa nu il inec prea rau.A...am lasat un delay din procesor.

Sunt convins ca ma pierzi pe drum daca ma intrebi de setarile gt8 si de toate posibilitatile lui.

Primul meu procesor a fost un Zoom 900 sau 9000 nu mai stiu exact cate zerouri avea:))dar imi convenea ca era simplu de butonat in comparatie cu procesoarele asta noi unde ai atatea variante de nu mai sti ce sa faci cu ele.Clar ca nu se compara un proc vechi cu unul nou ca sunet. Cum scria cineva mai sus multe chestii sunt poate inutile.

Nu spun ca e o scula proasta pentru ca si in prezent ma folosesc de ea dar am cantat cu un coleg care a incercat toate posibilitatile cu gt8 si in trupa era ca sunet mereu putin mai in spate chiar si cu drive mai putin decat sunetul meu simplu din statie.si el canta pe un Engl Tunder folosind iesirea de combo out din procesor.

Posibil ca asa cum spui tu ,daca faci sunetul pe boxe de studio poti sa faci sa sune scula la potentialul ei maxim.

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

referitor la ,,BT" m am gandit cateva ore ce inseamna acest cuvant. nu cumba backing track?da, cred ca suna prost, nu ma pricep la inregistrari si masterizari si l am facut la repezeala , nu prea m a interesat sound ul lui si oricum prea mult din cunostintele mele nu prea aveam de ales.oricum fatza de ce sunete am obtinut eu pana acum e o performanta.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un GT8.In live nu il folosesc.Live folosesc o statie Fender Hot Rod Deluxe si suna mai natural si mai prezent decat ar suna Gt8.

Gt 8 il mai folosesc in sala de repetitii direct Line out asta asa ca sa nu mai car statia dupa mine.Il mai folosesc si la home recording si suna bine.

Daca vrei sa te joci cu volumul si tonul chitarei cantand prin Gt8 vei avea surprize ca nu prea functioneaza asa cum ar trebui.

Cantand acasa singur cu Gt8 suna fain dar odata ce il bagi in trupa trebuie sa renunti la multe efecte din el ca sa sune mai bine si sa razbata intre restul instrumentelor.Ce imi place in mod special e ca are simulari diverse care te ajuta la diferite genuri cat si la mana. :)

 

Am un video facut cu Gt8 .Nu suna rau la Home recording.Dar nu suna chiar bine live:)) (parerea mea)

 

Probabi ; te referi la "volume" in legaturta cu playabilitatea soundurilor ..asta mai ;la toate combinatiile de procesoare exista ..

baietasii ca sa vanda o scula cu zgomot "Zero" baga gate ...la unele se poate anula gate-ul la altele chiat "anulat" gate--ul exista doar ca este la un prag minim ce asiguira taierea fasaitului .

Asta aduce dupa sine o playabilitate mai proasta decat la rece cu chitara nesonorizata. Asa ca pe langa estompare trebuie sa te obisnuiesti si cu acest neajuns..

 

daca nu folosesti gain la maxim nu ai nevoie nici de gate-uri si se poate face sound bun.

Eu ( acasa ) mai folosesc inca un compresor inainte de compresorul la oricare procesor ...asa pri combinatie si reglaje ajung la un compromis optim.

Oricum ptr "curatirea' soundului si usurarea estomparii chiar eu bag gate cat incape ..dar cum am spus la viteza si shred ingreuneaza efortul de cantat...

 

Pe statie in overdive nu mai amn nevoie numai de un usor overdrive sau distors cu gain mic si suna OK.

 

GT8 este un procesor bun numa ca-i mare si greu de trambalat .

Si am uitat ....

 

Fain demo .Cu tonul ales nu sunt multumit dar interpretarea te face sa uiti de tone.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De fapt nu am scris corect,.tonul si al lui @aliorneicev si al lui Cristi este OK ,

 

Doar fata de BT ar trebui alt ton ....unul " asezonat " ce nu-i usor sa-l gasesti in doua secunde chiar daca ai o gramada de experienta cu o anumita pedala .Trebuie sa reglezi o groaza de parametrii si nu intotdeauna nimeresti din prima .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.