www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat De Des Va Schimbati Corzile?


korko
 Share

Recommended Posts

corzile de calitate nu "mor" dupa o cantare si nu cred ca e necesar sa le schimbi, ar fi snobism

si-apai daca-ti chimbi corzile zilnic fiindca sa zicem ca ai bani si-ti permiti, ai s-ajungi mai mult sa-ti acordezi chitara decat sa canti.

eu imi schimb corzile cand isi pierd brilianta total. cu un set de elixit am mers 10 luni pt ca au tinut si le-am schimbat pt ca mi s-a rupt o coarda

Link to comment
Share on other sites

Am o clasica reghin de 2 ani... n-am schimat niciodata corzile, s-a rupt una, zilele astea o schimb...

Chitara electrica de 1 an, ma mai tin cel putin 1 an corzile :)

Prea scumpe corzile astea :)

Scump hobby...

Link to comment
Share on other sites

im dau cu parerea (cu toate ca nu fac parte din categoria celor experimentati).Cred ca depinde de fiecare tip(firma..aliaj...etc) de corzi::)

 

am tinut corzi e chitara si o luna, doua...am tinut si un an si ceva:))

 

pe langa faptul ca sunt scumpe(raportat la nivelul nostru de trai) mai e o chestie si anume ca, spre ex, eu(locuind in galati) ca sa-mi iau un set de corzi bune(ernie, ghs si altele) trebuie sa fac o comanda la unul din magazinele din bucuresti si sa platesc si un transport care e undeva intre 150-200 de mii.

Aici se gasesc numai corzi de calitate mai slaba(sau nu imi plac mie).Apoi...mi-e greu sa strang inca 5 persoane care vor corzi....sa cumparam impreuna si sa platim un singur transport:( asha ca din lipsa de bani, comoditate...iar lipsa de bani si comoditate am ajuns sa-mi schimb corzile mai rarutz:(

 

insa si eu sunt curios la ce interval de timp schimba corzile un chitarist activ( care repeta zilnic...care are unul sau mai multe concerte pe saptamana..ceva de genu)

 

numai bine:)

Link to comment
Share on other sites

im dau cu parerea (cu toate ca nu fac parte din categoria celor experimentati).Cred ca depinde de fiecare tip(firma..aliaj...etc) de corzi: :)

 

am tinut corzi e chitara si o luna, doua...am tinut si un an si ceva:))

 

pe langa faptul ca sunt scumpe(raportat la nivelul nostru de trai) mai e o chestie si anume ca, spre ex, eu(locuind in galati) ca sa-mi iau un set de corzi bune(ernie, ghs si altele) trebuie sa fac o comanda la unul din magazinele din bucuresti si sa platesc si un transport care e undeva intre 150-200 de mii.

Aici se gasesc numai corzi de calitate mai slaba(sau nu imi plac mie).Apoi...mi-e greu sa strang inca 5 persoane care vor corzi....sa cumparam impreuna si sa platim un singur transport:( asha ca din lipsa de bani, comoditate...iar lipsa de bani si comoditate am ajuns sa-mi schimb corzile mai rarutz:(

 

insa si eu sunt curios la ce interval de timp schimba corzile un chitarist activ( care repeta zilnic...care are unul sau mai multe concerte pe saptamana..ceva de genu)

 

numai bine:)

 

 

avand cantari saptamanal(2-3cantari) le schimb o data la 2-a saptamani(max) din cauza ca se oxideaza

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.....

Treaba cu odata sau asa ceva era valabila la Paul Gilbert (parca) care si le fierbe si le usuca la soare si nu mai sunt bune dup-aia.....

De acord cu tot ce spuneti......

Citind prin tot felu de carti am gasit ca e autorii recomanda schimbarea corzilor la "x" perioade de timp din diverse motive .....(care nu tin de faptul ca se uzeaza sau nu) , witch i didn't agree.... si voiam sa vad ce parere au alti chitaristi.....

Rock on! :)

 

Cand am spus experimentat , m-am gandit la faptul ca cei care sunt la inceputul studiului chitarei poate nu si-au pus aceasta problema...

Sper ca nu am suparat pe nimeni :)

Link to comment
Share on other sites

Odata la..ori 1 luna ori 2...depinde.Mie Erniz Ballz mi-ai tinut cel mai mult(ca ton si aspect), Elixir nu am cumparat ever.

BTW ati incercat vreodata cu mina groasa de greion sa ridicati o coarda si sa frecati de ea...sa vedeti cum luceste din nou daca sunt oxidate?:)

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

cam one time per month... dar daca nu am iesiri nici nu ma obosesc... le schimb la 1 luna juma-2... fac economie.. :)

plus ca ma tre sa ma duc pana la grosu dupa corzi ca la mc music rad aia de mine cand le zic de corzi de 12 sau de 11 (au de 11 dar d-alea zakk wilde care au 6th string de 72 :| ) .... si pana la grosmann tre sa ma duc pe jos... si merg vreo 45 de minute ...

\

 

le mai dau viata cu ghs fast fret... tine pt o ora or so... :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cat de des va schimbati corzile.....

Am gasit tot felu' de pareri .....canta odata si le schimba , la cateva zile , odata pe luna , odata la 3 luni , cand se uzeaza....etc

As vrea sa stiu mai ales parerea chitaristilor "experimentati" sa zicem....

multumesc anticipat :)

 

Cam intre 1 si 3 saptamani functie de cat sunt de forjate Am aprox 3; 4 repetitii+1 cantare/saptamana. Cand incep sa oxideze mai rau le schimb nu ptr ca falseaza; dar pe langa faptul ca incep sa sune rau te mai si limiteaza la executii (nu mai aluneca la fel de bine..)Deci in cazul meu;in medie cam 2 sapt.

Link to comment
Share on other sites

cam 3 saptamani tine o garnitura , DAR este vorba de corzile 1 ,2 si 3 .Cele matisate ( groase ) 4 , 5 , 6 tin cam o luna jumate ( brilianta ) depinde de tipul corzilor de fabricant.

 

Corzile nu au voie sa se "oxideze" , trebuie sterse dupa cantat si unse cu ulei de oase ( contact spray uleios)

Acest ulei il pun si la calus si la pragus ,

Daca uit sa sterg se depune murdaria si se intareste , de oxidat nu mi-sa oxidat pana acum nici o coarda, la unele se toceste stratul galvanizat dar nu se oxideaza in sensul ruginirii ,nu aluneca coarda daca este murdara si s-a uscat pe ea murdaria cu grasimile de pe piele si particole mici de piele ce se desprinde in timpul cantatului.

 

Coarda trebuie stearsa si in timpul cantatului daca transpiri , se depune murdaria de pe mana pe corzi acestea devin mai grele si se dezacordeaza , inainte de acordare trebuie sterse ( si se intampla ca nici nu trebuia acordata coarda doar masa corzilor s-a schimbat si din aceasta cauza coboara tonul )

 

Schimb corzile subtiri cand incep sa falseze si nu mai pot compensa din "bridge" . Cele groase .daca nu am altceva ,le "spal" in apa fierbinte cu detergent de spalat vase , si trebuie uscate cu "phoen"-ul ca sa nu ramana umezeala in centrul corzilor , daca ramane umezeala se poate ca la unele corzi sa se oxideze in interior si nu mai are de loc brilianta.

Corzile normale nu ruginesc , dar sunt si corzi "speciale" ce pot rugini .

 

a mai fost un topic din acesta

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

cam one time per month... dar daca nu am iesiri nici nu ma obosesc... le schimb la 1 luna juma-2... fac economie.. :)

plus ca ma tre sa ma duc pana la grosu dupa corzi ca la mc music rad aia de mine cand le zic de corzi de 12 sau de 11 (au de 11 dar d-alea zakk wilde care au 6th string de 72 :| ) .... si pana la grosmann tre sa ma duc pe jos... si merg vreo 45 de minute ...

\

 

le mai dau viata cu ghs fast fret... tine pt o ora or so... :)

la guitar shop am fost odata sa iau niste corzi de acustica si aveau NUMAI de 0,12 :)

 

eu le schimb cand le vine vremea, la chitara mea electrica le schimbam la cam vreo 2-3 luni asa, cand deja se vedea ca au ragusit. la acustica nu le-am schimbat de o luna si un pic, desi nu mai suna ca la inceput.

Link to comment
Share on other sites

cam 3 saptamani tine o garnitura , DAR este vorba de corzile 1 ,2 si 3 .Cele matisate ( groase ) 4 , 5 , 6 tin cam o luna jumate ( brilianta ) depinde de tipul corzilor de fabricant.

 

Corzile nu au voie sa se "oxideze" , trebuie sterse dupa cantat si unse cu ulei de oase ( contact spray uleios)

Acest ulei il pun si la calus si la pragus ,

Daca uit sa sterg se depune murdaria si se intareste , de oxidat nu mi-sa oxidat pana acum nici o coarda, la unele se toceste stratul galvanizat dar nu se oxideaza in sensul ruginirii ,nu aluneca coarda daca este murdara si s-a uscat pe ea murdaria cu grasimile de pe piele si particole mici de piele ce se desprinde in timpul cantatului.

 

Coarda trebuie stearsa si in timpul cantatului daca transpiri , se depune murdaria de pe mana pe corzi acestea devin mai grele si se dezacordeaza , inainte de acordare trebuie sterse ( si se intampla ca nici nu trebuia acordata coarda doar masa corzilor s-a schimbat si din aceasta cauza coboara tonul )

 

Schimb corzile subtiri cand incep sa falseze si nu mai pot compensa din "bridge" . Cele groase .daca nu am altceva ,le "spal" in apa fierbinte cu detergent de spalat vase , si trebuie uscate cu "phoen"-ul ca sa nu ramana umezeala in centrul corzilor , daca ramane umezeala se poate ca la unele corzi sa se oxideze in interior si nu mai are de loc brilianta.

Corzile normale nu ruginesc , dar sunt si corzi "speciale" ce pot rugini .

 

a mai fost un topic din acesta

faina ideea cu ala de contacte, am mai avut dar nu ma gandeam sa dau pe corzi !

Link to comment
Share on other sites

curios lukru la toti le ruginesc corzile , iar printre cei la care le ruginesc corzile citeaza corzi de marca renumita .......de ce ?

 

personal nu am o perioada anume in care imi schimb corzile totul depinde de ceea ce vreau sa cint ce timbru vreau sa am la sunetul de chitara , deci un set nou de corzi care au multa brianta nu ma ajuta deloc . Depinde si de marca de corzi

 

NU SCHIMB NICIODATA CORZILE IN ZIUA IN CARE CINT (live) CI MACAR CU O ZI INAINTE SI LE ZDRANGANESC BINE SA SE INTINDA CA DACA NU SE DEZACORDEAZA IN TIMP CE CINTI asta e regula mea pentru toate chitarile fie bass electrica sau acustica

 

pentru chitara electrica utilizez D'ADDARIO de 10, corzile elixir pentru chitara electrica nu mau convins leam incercat de mai multe ori dar am revenit din nou la D'ADDARIO . Semnul de uzura este sustainul cind vad ca nu mai tine o anumita masura atunci le programez moartea

 

Pentru chitara acustica folosesc corzile martin de 10 aici e nevoie de brilance deci le schimb mai des dar tinind cont ca utilizez o combinatie de corzi intre martin normale adica bronz si un set de corzi martin MARQUIS phosphor-bronz, (chitara 12 corzi) cea ce inseamna ca cumpar de fiecare data doua seturi le combin iar 6 corzi din setul de 12 pleaca la gunoi direct

 

Pentru chitara bass utilizez ELIXIR 45/130 bass 5 corzi , 45/105 bass cu 4 corzi . La chitara bass intradevar corzile ELIXIR siau dovedit suprematia , intradevar sint bune dar tot nu le schimb ca pe ciorapi le tin vreo 3 luni chiar si la utilizare maxima adica in fiecare zi cite 4-5 ore cel putin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De obicei le schimbam când se rupea una dintre ele. De ceva timp am reuºit sã uzez corzi fãrã sã le rup. Când nu mai îmi place sunetul (adicã sunã rãu, lovesc corzile ºi nu mai au rezonanțã, sunã înfundat... sau mai sunt ºi oxidate de îmi rod degetele pe ele) mã cam pregãtesc sã le schimb. :)

 

Obiºnuiesc sã le ºterg din când în când cu o cârpã moale... Sunetul îºi mai revine... ºi se mai duce ºi rugina. :)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Pana acum n-am avut niciodata problema oxidarii :)...de 2 ani de cand cant la chitara n-am schimbat decat de 2 ori corzile la o clasica...o data pentru ca mi s-a rupt...si inca o data de fite(a nu se schimba corzile de fite...am constatat apoi ca erau mai bune cele vechi :)))=))) :) ) si la electrica nu am schimbat nici macar corzile cu care e venit...o am de 2 luni :D...desi am un set de corzi de electrica luat inaintea chitarii :P)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.