www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Apropo Horea crisovan(Care si-a facut aparita acum o saptamana pe aici) stiu ca a intrat recent in posesia unei chitare(cel putin una) facute de un lutier german. Chitara este signature modelul numindu-se "Horea"

Specs din pacate nu stiu dar poate ne spune chiar el , ce si cum.

Uitati minunatia aici :

Horea_003k.jpg

Mai multe despre lutier gasiti pe siteul lui :

http://www.siggiguitars.de/ (versiunea in germana e mai bogata in informatii)

Link to comment
Share on other sites

Fie vorba intre noi,eu sunt convins ca exista mult mai multi chitaristi buni in Romania,din generatia tanara,dar de unii nu a auzit nimeni iar altii isi irosesc talentul cantand niste grohaituri inutile si insuportabile!

 

foarte adevarat ce spui insa totusi nu merge pe panta asta daca nu intelegi anumiote stiluri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

> leo2pop

true!

Ma mir insa ca au votat atit de multi.

Mie mi-au placut atunci si albumele FFN, dar ca in topul asta sint "head of", ma cam mira...

 

Se poate insa vedea ca in ciuda posibilitatilor de atunci (perioada comunista), exista o mare miscare muzicala in RO.

Eu din pacate rar am tangente cu ceea ce se intimpla in RO actual, de aceea ma bucur ca exista astfel de forumuri, ca si de altfel si Xbass.ro

 

Si ca sa-mi aduc si eu aportul la tema forumul actual: Horea Crisovan.

Stii ce este ciudat? Faptul ca sint multi cu 0%. Mie chestia asta imi indica faptul ca oamenilor [votantilor] le-a fost data o lista, pe care trebuiau sa o bifeze. Poate ma insel! Cel care a luat interviul, probabil, om [si el] peste 40 de ani, nu mai era in contact cu noul val de muzicieni [parerea mea este ca au mai trecut - doua/trei valuri de atunci] romani. Si asta a fost urmarea. Cred ca sint extrem de putini oameni in "comunitatea" asta care sa fi auzit macar de FFN, dar si sa fi ascultat. Da, si pe mine ma mira faptul ca FFN e in capul listei la multe categorii.

Cit despre "posibilitatile de atunci" e o discutie interesanta de purtat. Si care o putem avea, daca vrei. Exista si acum miscare muzicala, dar din pacate partea comerciala a miscarii asteia muzicale [caci e o afacere, nu?] primeaza.

Deja Horea Crisovan, cred ca e la "old boys" - dar, da, sigur ca trebuie inclus.

Link to comment
Share on other sites

ohooooo! mare dreptate ai cu cazan! rupe chitara in doua! pacat ca e prost compozitor si vocal si abordeaza un gen pe care nu prea pot sa il inghit...

 

as vrea sa aud o piesa de-a ta care sa se compare cu "say something"... nu te supara pe mine, puteai fi mai diplomat!

Link to comment
Share on other sites

ohooooo! mare dreptate ai cu cazan! rupe chitara in doua! pacat ca e prost compozitor si vocal si abordeaza un gen pe care nu prea pot sa il inghit...

 

prietene, ma bucur ca il apreciezi ca si chitarist (really kicks ass!), desi nu e neaparat chitarist, dar te cam inseli la capitolul compozitor si vocal... dar gusturile nu se discuta.

 

Say something e foarte reusita insa in afara de asta spre rusinea mea nu mai cunosc nici o alta piesa de-a lui.

L-am vazut acum ceva vreme la televizor cantand pe o acustica. Nu gustam asa de mult pe vremea aia chitara insa si atunci mi-a cazut fata.

 

Da, Cosule, surprinzator pentru multi, omul stie bine cu ghitara, iar solo ca la piesa aia mai rar. pentru cine nu stie, exista si o varianta "lunga" care a fost apoi editata si s-a decupat bucata pentru Eurovision (cam cum a facut Evilpath cu piesa lui de concurs RGC :) ). aia lunga mai are ceva "floricele" interesante spre final. Si ca sa aiba sens cautarea de piese cu Cazan, va recomand tuturor celor care nu au ascultat o anume piesa: "Al cincilea anotimp" - super piesa instrumentala, unde suprapune genial vreo 3-4 chitari acustice (oleaca monotona, daca e sa zici, dar poate face sa paleasca renumele unor piese ale lui Yngwie, gen "Golden Dawn" sau "Sorrow").

Ascultati si va bucurati! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

De cand se bate lumea pe L Cazan?

 

Ma faceti sa imi schimb parerea despre voi.......

 

Lasati-l sa-si bea si el cafeaua linistit si sa mai zdrangane ceva la acustica!

 

Repressed... :)

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de top-ul asta.

L-am gasit azi pe net, si m-ar interesa parerea voastra:

http://www.albaportal.net/top/decembrie.html

 

cele bune

cred ca topul asta este din pacate aiurea

nu neg valoare celor aflati in acest top,topul meu personal de valori seamana mult la varf cu asta,dar pot sa va spun ca cel care l-a facut este cu siguranta din Timisoara :) Includerea unor chitaristi de care pun pariu ca nu ati prea auzit,inafara de cei din TM cum ar fi excelentul Adrian Dinu,sau foarte studiosul Nic Krakowski,plecat de mult din tara,si fara prea multe concerte la activ,si o singura aparitie pe vinil,si anume piesa "poarta de foc" pe albumul Club A,cu Pro Musica,unde este a treia chitara,alaturi de Stepan si Hariga,si abia se aude,ma face sa cred asta.De asemenea cotarea lui Florin Ochescu ca fiind de la ProgresivTM este ciudata,el cantand acolo cam un an si ceva,prin 78-79.Tot asa cu sistemul de vot,probabil ca a fost o lista care trebuia votata,unii avand 0 voturi.Asa si cu albumele,si mie mi-a placut FFN,dar nu as include vreun album FFN in primele 5,fiindca Zalmoxe-Sfinx,Puterea Muzicii-Progresiv,Cantofabule-Phoenix si Iris1 nu lasa loc pe langa ele decat altui album Phoenix sau unuia din albumele Semnal(parerea mea)De asemenea,cred ca acest top a fost facut mai degraba in primii ani dupa revolutie,de catre ceva nostalgici ca in 2001 cand apare topul,Horea Crisovan era in plina forta,nu cred ca l-ar fi omis.

Eu nu am de gand sa fac vreo ierarhizare fiindca,asa cum a zis Cosu nu-i prea vad rostul,si am auzit pe forumul asta destui chitaristi care sper ca o sa faca valva in curand(HONEST),vreau decat sa va amintesc ca s-au omis cateva nume interesante,cum ar fi Eugen Caminschi sau Laci Kovacs,de la Desperado,care este elevul meu si ma mandresc cu asta :)

Si da Laurentiu Cazan este un chitarist fantastic,si un compozitor bun.

Alt chitarist foarte bun este Solomon de la Bosquito,si unul care m-a spart definitiv a fost Calin Boca,din Zalau,care a cantat ovreme si cu Altar,dar acum s-a pocait

Link to comment
Share on other sites

Mai puilor, nu vreau sa supar pe nimeni, dar daca vorbim de chitara electrica, prin anii 60 a aparut o formatie " beat " la vremea aia, care se numea Sincron si in care evolua la solo un tip care se numea Alexandru Arion. Ascultati albumul Sincron din 1966 si poate ca veti intelege cate ceva ( cu conditia sa aveti habar de Shadows si Ventures!) Tot in perioada aia apare un chitarist de jazz, incredibil, Radu Goldis, care este de mult in State! Din aceeasi categorie mai era si Silviu Hera! Sigur, ca vorbind de " beat", ar fi nedemn sa nu-l amintim si pe Nicu Covaci in acea perioada a Phoenix-ilor, pe Dimitrie "Piki" Inglesis de la Olympic 64, pe Mugur Wincler de la Sideral si pe uluitorul Dan Andrei Vladimir Aldea de la Sfinx ( oricum, Dan Aldea este de nominalizat printre cei mai buni si la altele!), cu totii, credeti-ma pe cuvant, mari chitaristi! Incepe sa se vireze catre rock, spre sfarsitul anilor 60 si incep sa apara alaturi de Dan Aldea (care putea canta orice!) nume ca Gabi Litvin (Mondial, FFN) sau Doru Tufis (Romanticii, Mondial, etc.), care faceau si ei parte, fara exagerare, din categoria "virtuozi". Tot in aceasta perioada facem cunostinta cu doi dintre cei mai mari chitaristi de rock (alaturi de Dan Aldea) pe care i-a scos la lumina acest neam romanesc: Sorin Tudoran (Chromatic - plecat demult in Germania!) si uluitorul Florin Ochescu (Curtea Veche, Rosu si Negru, Progresiv TM, Iris, Sfinx, Holograf, Orchestra Radio, Blue`s Convention, Caffe Blues, Tone...), acesta din urma, eu personal, considerandu-l una dintre dintre cele mai mari personalitati chitaristice de pe la noi! (il recunosti cu aceeasi usurinta cu care ii recunosti pe Hendrix sau Santana!). Alaturi de ei apar alte doua nume mari: Adi Ordean ( Riff, Rosu si Negru, Compact, Schimbul 3, etc.) si Nutu Olteanu (Iris, Rosu si Negru, Holograf)! Nu trebuie sa-l omitem nici pe Ladislau Herdina (Progresiv TM)! Din noua generatie ii putem numi pe Jimi El Lako (Nightloosers) si Nicu Patoi (Platonic Band, Stefan Banica jr., etc.)Si sa ne oprim aici, pentru ca nu am cam epuizat categoria "virtuozi romani ai chitarei electrice"!. La clasica e alta treaba!

Link to comment
Share on other sites

da,bai,gata! omorati-ma! m-a luat gura pe dinainte! intr-adevar,am ascultat "Al cincilea anotimp" si mi s-a parut o piesa f. buna.poate nu am ascultat eu ce trebuie de la el...eu auzisem pana acum niste piese ce sunau de parca ar fi cantat un michel jackson castrat.

 

eh nu o lua chiar asa! nu am dat cu paru', nu? :) si daca tot ti-a placut "Al cincilea anotimp", mai asculta si ultimul minut al piesei numite "Hold me now" si o sa vezi ca omul poate chiar mai mult (cel putin eu recunosc acolo ceva Malmsteen, Al Di Meola, flamenco etc cu o acuratete dementiala). Bafta multa! sper sa nu fiu offtopic... :)

Link to comment
Share on other sites

Mai puilor, nu vreau sa supar pe nimeni, dar daca vorbim de chitara electrica, prin anii 60 a aparut o formatie " beat " la vremea aia, care se numea Sincron si in care evolua la solo un tip care se numea Alexandru Arion. Ascultati albumul Sincron din 1966 si poate ca veti intelege cate ceva ( cu conditia sa aveti habar de Shadows si Ventures!) Tot in perioada aia apare un chitarist de jazz, incredibil, Radu Goldis, care este de mult in State! Din aceeasi categorie mai era si Silviu Hera! Sigur, ca vorbind de " beat", ar fi nedemn sa nu-l amintim si pe Nicu Covaci in acea perioada a Phoenix-ilor, pe Dimitrie "Piki" Inglesis de la Olympic 64, pe Mugur Wincler de la Sideral si pe uluitorul Dan Andrei Vladimir Aldea de la Sfinx ( oricum, Dan Aldea este de nominalizat printre cei mai buni si la altele!), cu totii, credeti-ma pe cuvant, mari chitaristi! Incepe sa se vireze catre rock, spre sfarsitul anilor 60 si incep sa apara alaturi de Dan Aldea (care putea canta orice!) nume ca Gabi Litvin (Mondial, FFN) sau Doru Tufis (Romanticii, Mondial, etc.), care faceau si ei parte, fara exagerare, din categoria "virtuozi". Tot in aceasta perioada facem cunostinta cu doi dintre cei mai mari chitaristi de rock (alaturi de Dan Aldea) pe care i-a scos la lumina acest neam romanesc: Sorin Tudoran (Chromatic - plecat demult in Germania!) si uluitorul Florin Ochescu (Curtea Veche, Rosu si Negru, Progresiv TM, Iris, Sfinx, Holograf, Orchestra Radio, Blue`s Convention, Caffe Blues, Tone...), acesta din urma, eu personal, considerandu-l una dintre dintre cele mai mari personalitati chitaristice de pe la noi! (il recunosti cu aceeasi usurinta cu care ii recunosti pe Hendrix sau Santana!). Alaturi de ei apar alte doua nume mari: Adi Ordean ( Riff, Rosu si Negru, Compact, Schimbul 3, etc.) si Nutu Olteanu (Iris, Rosu si Negru, Holograf)! Nu trebuie sa-l omitem nici pe Ladislau Herdina (Progresiv TM)! Din noua generatie ii putem numi pe Jimi El Lako (Nightloosers) si Nicu Patoi (Platonic Band, Stefan Banica jr., etc.)Si sa ne oprim aici, pentru ca nu am cam epuizat categoria "virtuozi romani ai chitarei electrice"!. La clasica e alta treaba!

Ma Silviu,da de Iuliu Merca ai auzit,ma? :)

Link to comment
Share on other sites

Ma Silviu,da de Iuliu Merca ai auzit,ma? :)

 

 

Da Rares, fii sigur ca am auzit (cred ca intrebarea e usor tendentioasa?!). Iuliu Merca, odihneasca-l cel de sus! a fost un muzician exceptional la toate capitolele, dar mi-am exprimat doar o parere subiectiva, n-am pretentia ca e cea mai buna sau exhaustiva! Dar sa stii ca am argumente (personale, evident!) in sprijinul celor sustinute! Daca doresti o discutie pe aceasta tema, iti stau la dispozitie cu mare placere, mai ales ca este vorba de o persoana cu experienta ta, cu conditia ca aceasta discutie sa fie principiala si constuctiva. Si mai cred ceva: aceasta discutie ar fi bine sa o purtam mai intai intre patru ochi si apoi sa postam concluziile! :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea esta ca nu poti sa faci un top de instrumentisti tinand cont de pareri subiective. Poti face un top cu cei mai rapizi chitaristi, cei mai complexi in exprimare etc... dar nu asa cum e facut acolo.

 

In al doilea rand, un chitarist mare nu este unul care canta 7000 note pe secunda si nu spune nimic ci unul care din 2 note te face sa pici pe spate (exagerez un pic). Tocmai d-aia unul e Malmsteen, unul e Hendrix si unul e Vai etc. Un instrumentist de valoare aduce ceva nou in interpretare sau sunet, si asta ramane de-a lungul timpului.

 

Din punctul meu de vedere, singurul care a iesit in evidenta intre chitaristii din Romania a fost regretatul Iuliu Merca... si discutiile pe tema asta pot continua la nesfarsit....

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea esta ca nu poti sa faci un top de instrumentisti tinand cont de pareri subiective. Poti face un top cu cei mai rapizi chitaristi, cei mai complexi in exprimare etc... dar nu asa cum e facut acolo.

 

In al doilea rand, un chitarist mare nu este unul care canta 7000 note pe secunda si nu spune nimic ci unul care din 2 note te face sa pici pe spate (exagerez un pic). Tocmai d-aia unul e Malmsteen, unul e Hendrix si unul e Vai etc. Un instrumentist de valoare aduce ceva nou in interpretare sau sunet, si asta ramane de-a lungul timpului.

 

Din punctul meu de vedere, singurul care a iesit in evidenta intre chitaristii din Romania a fost regretatul Iuliu Merca... si discutiile pe tema asta pot continua la nesfarsit....

 

 

Pai si punctul tau de vedere, pentru ca-i al tau! nu-i tot subiectiv? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Felix, trebuie sa te contrazic.Desigur ca Merca a fost si va ramane intodeauna un nume greu pentru muzica romaneasca, dar nu cred ca poti avea o discutie despre cei mai buni chitaristi romani fara a-l pomeni pe Dan Andrei Aldea, care nu a iesit in evidenta numai printre chitaristii din Romania, ci s-a facut remarcat chiar si in afara granitelor tarii.

 

Gnrmarius, parerea mea e ca Valter Popa e un chitarist foarte bun, insa cu mai nimic "special".

Link to comment
Share on other sites

Mai puilor, nu vreau sa supar pe nimeni, dar daca vorbim de chitara electrica, prin anii 60 a aparut o formatie " beat " la vremea aia, care se numea Sincron si in care evolua la solo un tip care se numea Alexandru Arion. Ascultati albumul Sincron din 1966 si poate ca veti intelege cate ceva ( cu conditia sa aveti habar de Shadows si Ventures!) Tot in perioada aia apare un chitarist de jazz, incredibil, Radu Goldis, care este de mult in State! Din aceeasi categorie mai era si Silviu Hera! Sigur, ca vorbind de " beat", ar fi nedemn sa nu-l amintim si pe Nicu Covaci in acea perioada a Phoenix-ilor, pe Dimitrie "Piki" Inglesis de la Olympic 64, pe Mugur Wincler de la Sideral si pe uluitorul Dan Andrei Vladimir Aldea de la Sfinx ( oricum, Dan Aldea este de nominalizat printre cei mai buni si la altele!), cu totii, credeti-ma pe cuvant, mari chitaristi! Incepe sa se vireze catre rock, spre sfarsitul anilor 60 si incep sa apara alaturi de Dan Aldea (care putea canta orice!) nume ca Gabi Litvin (Mondial, FFN) sau Doru Tufis (Romanticii, Mondial, etc.), care faceau si ei parte, fara exagerare, din categoria "virtuozi". Tot in aceasta perioada facem cunostinta cu doi dintre cei mai mari chitaristi de rock (alaturi de Dan Aldea) pe care i-a scos la lumina acest neam romanesc: Sorin Tudoran (Chromatic - plecat demult in Germania!) si uluitorul Florin Ochescu (Curtea Veche, Rosu si Negru, Progresiv TM, Iris, Sfinx, Holograf, Orchestra Radio, Blue`s Convention, Caffe Blues, Tone...), acesta din urma, eu personal, considerandu-l una dintre dintre cele mai mari personalitati chitaristice de pe la noi! (il recunosti cu aceeasi usurinta cu care ii recunosti pe Hendrix sau Santana!). Alaturi de ei apar alte doua nume mari: Adi Ordean ( Riff, Rosu si Negru, Compact, Schimbul 3, etc.) si Nutu Olteanu (Iris, Rosu si Negru, Holograf)! Nu trebuie sa-l omitem nici pe Ladislau Herdina (Progresiv TM)! Din noua generatie ii putem numi pe Jimi El Lako (Nightloosers) si Nicu Patoi (Platonic Band, Stefan Banica jr., etc.)Si sa ne oprim aici, pentru ca nu am cam epuizat categoria "virtuozi romani ai chitarei electrice"!. La clasica e alta treaba!

 

PS: L-am uitat pe George Patranoiu! (Schimbul 3, Taxi, etc.). Sorry! :)

Link to comment
Share on other sites

Buuuun,

Acu ca topu se contureaza, la ce dreaq ne foloseste? :)

Ma intrebam si io aiurea, asa... va ajuta cu ceva?

 

...dati cu rosii ca-i gratis :)

Pai zicea Cosu la inceput ca nu foloseste la nimic,si uite ce mare dreptate a avut

Link to comment
Share on other sites

Rares poate ca a folosit. L-am facut pe Moisoiu(si poate si pe altii) sa asculte putin Lurentiu Cazan. Nu e mult dar e ceva :)

Acum or sa ma acuze unii de diverse chestii dar eu pun linkul asta : http://www.trupa.ro/ro_downloads.html si nu zic nimic mai mult ....

 

Ce bine ar fi sa fie muzica precum sahul, tenisul sau fotbalul. Facem cateva campionate, dam niste puncte , facem un clasament si am scos campionul en-titre. Pe dracu ....

Link to comment
Share on other sites

Pai, eu zic ca nu topul in sine conteaza, ci faptul ca lumea citeste si se informeaza in domeniul dorit!

 

Silviu, problema este ca pe un asemenea topic lumea nu se informeaza ci se ... confuzeaza :)

De ce zic asta: uite, intru eu si scriu - cei mai tari din parcare sunt Ochescu si Patoi. Vine altu si zice - Merca si Nutzu. Si tot asa... Un copil :) va vrea sa se informeze - intra aici si se zapaceste de tot :)

 

bafta

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Silviu, problema este ca pe un asemenea topic lumea nu se informeaza ci se ... confuzeaza :)

De ce zic asta: uite, intru eu si scriu - cei mai tari din parcare sunt Ochescu si Patoi. Vine altu si zice - Merca si Nutzu. Si tot asa... Un copil :) va vrea sa se informeze - intra aici si se zapaceste de tot :(

 

bafta

 

Vezi tu, eu privesc aceasta problema usor diferit. Nimeni nu este detinatorul adevarului absolut, in consecinta cine vrea sa se informeze (asa cum spui tu foarte bine, chiar si un copil), citeste, apoi ASCULTA! si dupa aceea isi trage SINGUR concluziile. Sa nu uitam ca datoria de onoare, dupa parerea mea, este ca cei care stiu mai mult sa-i indrume si pe cei care stiu mai putin dar vor sa afle. Normal, acestia din urma, la randul lor, isi vor stabili propriile ierarhii, in functie de propriile gusturi, cunostinte si intelegeri. Daca ies si zapaciti din chestia asta, sa ma ierte Cel de Sus, dar nu este, pentru ei, decat o problema de timp si munca pentru a se lamuri. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.