www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

@Lycagon"Daca imi spui un singur artist roman iesit in strainatate in afara de Ozone, e bine. Repet, muzicieni buni avem, indiferent ce canta."

Negura Bunget,Magica,Avatar si multe alte trupe :)

 

Negura Bunget are fani si in USA,Norvegia,Italia....etc :)

 

Daca nu va suparati, am fost chitarist 2 ani si jumate in Avatar :):D:D si am fost si in Germania in "turneu". Si crede-ma ca trupele romanesti nu sunt chiar asa de bine vazute. Repet: am vazut formatii la stadiul de hobby care dadeau lectii.......Tot ceea ce pot sa va spun este ca e o mare diferenta intre a iesi si a fi recunoscut.

 

Poate nu m-am exprimat clar si aici e greseala mea: nu vorbesc de iesit, vorbesc de recunoastere internationala.

Singurii, da, Negura Bunget, dar recunoastere internationala , nu. Sau poate intelegem diferit termenul de iesit in afara.

 

Este si cazul celor de la God care sunt in Portugalia si nu au capatat recunoastere internationala. La asta ma refeream, nu iesit in sensul de cantat in strainatate, oricine poate sa faca asta.

Link to comment
Share on other sites

corect! :)

...si noi am cantat cu trupa afara...daca tot e vorba de iesit...mai greu cu recunoasterea,noi suntem vinovati pentru asta,recunosc.

 

Tare imi mai place topicul asta ca se discuta despre orice alta chestie numai despre cei mai buni chitaristi din romania,nu...si ce imi place cel mai mult ca nu iti iei nici avertisment(cum mi-am luat eu pe alt topic dupa 2 off-topicuri) :)

P.S.Nu ma deranjeaza da imi place sa sacai persoana ca a dat warn-ul. :)

Link to comment
Share on other sites

corect! :)

...si noi am cantat cu trupa afara...daca tot e vorba de iesit...mai greu cu recunoasterea,noi suntem vinovati pentru asta,recunosc.

 

Tare imi mai place topicul asta ca se discuta despre orice alta chestie numai despre cei mai buni chitaristi din romania,nu...si ce imi place cel mai mult ca nu iti iei nici avertisment(cum mi-am luat eu pe alt topic dupa 2 off-topicuri) :)

P.S.Nu ma deranjeaza da imi place sa sacai persoana ca a dat warn-ul. :)

 

On topic: Gram, Patranoiu. La Craiova acum cativa ani am avut ocazia sa schimb cateva note cu Cezar Zavate, m-a lasat masca. Bun baiat si super tare chitarist. In rest ar mai fi Iliescu pe care il votez pt conceptie. Plus cativa chitaristi din zona metal. Andy din Taine, la fel, pt conceptie, Fane din Deviant avea mana buna (cred ca inca are). Dintre blues-mani Weinberger ar fi singurul care mi-a trezit interesul.

Link to comment
Share on other sites

Daca imi spui un singur artist roman iesit in strainatate in afara de Ozone, e bine. Repet, muzicieni buni avem, indiferent ce canta.

 

Faza cu black metal si death so "who cares" e nasoala. Banuiesc ca ar fi bine sa avem o formatie in marii corifei ai muzicii indiferent ce canta. Atat timp cat in formatia respectiva sa fie un chitarist, nu un computer cantator. Ca mie mi-ar place sa fie de trupa de metal, formatia asta e partea a doua.

 

Michael Cretu , Erly Krauser ( Jams Last Band) deci renume mondial ...iar in trupe din anumte zone /orase in west sunt foarte multi muzicanti romani.

Link to comment
Share on other sites

Daca imi spui un singur artist roman iesit in strainatate in afara de Ozone, e bine. Repet, muzicieni buni avem, indiferent ce canta.

 

Faza cu black metal si death so "who cares" e nasoala. Banuiesc ca ar fi bine sa avem o formatie in marii corifei ai muzicii indiferent ce canta. Atat timp cat in formatia respectiva sa fie un chitarist, nu un computer cantator. Ca mie mi-ar place sa fie de trupa de metal, formatia asta e partea a doua.

 

Adrian Ordean! Stii ca Dobrin n-a jucat niciodata la Real Madrid dar Real Madrid stia de el si era recunoscut international. Au fost destui pana in '90 care puteau sa cante la nivel foarte inalt. Sunt multi pe aici care nu l-au vazut pe Nutu Olteanu cantand (pana in '90), s.a...

Link to comment
Share on other sites

ce varza e pe topicul asta! :)

Macar sa schimbe cineva numele in "Cei mai cunoscuti/recunoscuti romani peste hotare"

 

 

OK, am rectificat!Am realizat apoi ca era o replica rasista legata de minoritatea "bla bla" in curand majoritate,dar era adevarata,asta e.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

ce varza e pe topicul asta! :)

Macar sa schimbe cineva numele in "Cei mai cunoscuti/recunoscuti romani peste hotare"

Cei mai cunoscuti ,afara,sunt tziganii care ne fac tzara de C***t.

 

OR NOT! :)

 

Cei care ne fac de ras sunt cei ca tine... :)

 

Uite cat de Django Reinhardt meets Flamenco guitar suna asta:

 

 

pentru cei care nu stiu... Mitica Si Florian Chirita... in Elvetia :D

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Hey,am gresit,ok? am generalizat si trebuia sa nominalizez,ok? :)

Cu ce te fac eu de ras pe tine?Tu esti mai multi?Tu reprezinti Romania si eu nu stiam?Ma cunosti de undeva?Ti-am cerut macar o tigara?Atunci pliscul mic.

Sa ma fac ca nu vad ce idiotzenii fac?Sa imi fie rusine ca sunt roman din cauza lor?

Ai dreptate,sunt cateva sclipiri..dar atat.

 

Tu de ce ai mai reeditat postul corectat de mine?Nu te scuza ca pana sa postezi tu era deja corectat.

 

Asta e,la mine in oras tziganii impanzesc tot ,fura,bat,omoara ,scuipa oamenii aiurea si nimeni nu face nimic ca sunt favorizati...dar sa nu incepem alta tema offtopic cum sunt multe altele pe acest topic.

 

P.S.Frumoasa tara avem,pacat ca e locuita!

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Hey,am gresit,ok? am generalizat si trebuia sa nominalizez,ok? :)

Cu ce te fac eu de ras pe tine?Tu esti mai multi?Tu reprezinti Romania si eu nu stiam?Ma cunosti de undeva?Ti-am cerut macar o tigara?Atunci pliscul mic.

Sa ma fac ca nu vad ce idiotzenii fac?Sa imi fie rusine ca sunt roman din cauza lor?

Ai dreptate,sunt cateva sclipiri..dar atat.

 

Tu de ce ai mai reeditat postul corectat de mine?Nu te scuza ca pana sa postezi tu era deja corectat.

 

Asta e,la mine in oras tziganii impanzesc tot ,fura,bat,omoara ,scuipa oamenii aiurea si nimeni nu face nimic ca sunt favorizati...dar sa nu incepem alta tema offtopic cum sunt multe altele pe acest topic.

 

P.S.Frumoasa tara avem,pacat ca e locuita!

 

Dude, :) are you serious?

ce reeditare? ce vorbesti bre? ... esti paranoic... you need anger management and stuff like that... nu-nteleg nimic din ce scrii

probabil te referi la faptul ca eu am o reeditare in post =>am scris ca cei care canta in video sunt M si F Chirita... de etnie rroma... pe care tu o iei la misto in mai multe posturi...

si daca eu nu iti dadeam report tu nu modificai/reeditai nimic... esti penibil...

Link to comment
Share on other sites

Adica m-ai citat,la asta m-am referit,cu postul vechi,deci eu am vrut sa fiu finutz(ca de altfel ma doare undeva de Warn si report.) si am sters, da ai aparut tu si ai scris iar.

Esti lamurit?

 

"si daca eu nu iti dadeam report tu nu modificai/reeditai nimic..."

Corect,nici nu am bagat in seama,apoi am vazut reportul si cum am scris mai sus...bla bla

Penibil? ca mi-a fost atrasa atentia si m-am corectat?Trebuia sa las asa?Mai scriu inca o data,nu ma deranjeaza.(nici nu stiam ca esti tu)

Ciocanele...vezi de treaba ta.

 

Treaba cu luatul la misto...macar atata pot face..ei fac mult mai multe da lumea se face ca nu vede.(cred ca si tu faci la fel).

Tie nu iti bubuie muzica toata noaptea si a doua zi tre sa te duci la munca,chemi politia si zice ca nu le da amenda ca nu au bani sa plateasca...sunt saraci si se repeta la nesfarsit povestea,tu nu ai vazut viol in plina strada cu 15 dinastia in jurul fetei si lumea trecea si nimeni nu facea nimic(mi-a fost povestita de prietena mea cand venea sa se intalneasca cu mine)Daca era sora ta,mama ta sau prietena ta?.In autobuz nu ti s-au luat banii din buzunar si restul se intorc cu spatele ca nu vor sa aibe treaba cu ei si eu singur ma uitam cum ii ia ca pentru 20-30lei ma bagau in spital doua namile....etc!

 

Legat de artistii tai...cu o floare nu se face primavara....

 

P.S....SI scrie in romaneste ca esti roman!

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Adica m-ai citat,la asta m-am referit,cu postul vechi,deci eu am vrut sa fiu finutz(ca de altfel ma doare undeva de Warn si report.)

Ciocanele...vezi de treaba ta. - report - amenintare? :)

 

 

pai dupa warn urmeaza ban... :)

si e treaba mea ca user sa reportez ceea ce imi aduce injurii... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Dude, blink.gif are you serious?

ce reeditare? ce vorbesti bre? ... esti paranoic... you need anger management and stuff like that... nu-nteleg nimic din ce scrii

probabil te referi la faptul ca eu am o reeditare in post =>am scris ca cei care canta in video sunt M si F Chirita... de etnie rroma... pe care tu o iei la misto in mai multe posturi...

si daca eu nu iti dadeam report tu nu modificai/reeditai nimic... esti penibil...

Adica m-ai citat,la asta m-am referit,cu postul vechi,deci eu am vrut sa fiu finutz si am sters da ai aparut tu si ai scris iar.

Esti lamurit?

 

"i daca eu nu iti dadeam report tu nu modificai/reeditai nimic..."

Corect,nici nu am bagat in seama,apoi am vazut reportul,oricum am mai repetat:ma doare undeva de Warn si report.

Penibil? ca mi-a fost atrasa atentia si m-am corectat?(nici nu stiam ca esti tu)

Ciocanele...vezi de treaba ta.

 

Legat de artistii tai...cu o floare nu se face primavara....

 

Sisters, vi-se pare ca e un topic pentru tras de coditze?

Ciocanele ... chill, esti prea agresiv pentru un tip de 2 anisori ... poate daca iti completezi si tu profilul nu se mai iau oamenii astea mari si rai cu plete de tine :)

Link to comment
Share on other sites

Sisters, vi-se pare ca e un topic pentru tras de coditze?

Ciocanele ... chill, esti prea agresiv pentru un tip de 2 anisori ... poate daca iti completezi si tu profilul nu se mai iau oamenii astea mari si rai cu plete de tine :D

 

cre' ca pletele mele sunt mai lungi... :)

 

( asta e din ciclul "mine is bigger than yours" :) )

 

a fost o neintelegere care ulterior va fi transferata la recycle bin... sau shift delete :)

Link to comment
Share on other sites

Ciocanele, esti tzigan?

Vezi de oamenii tai si daca tu esti mai sus ca ei...poate reusesti sa aduci pe linia de plutire 2-3 macar inseamna ca ai realizat ceva in viatza asta. :)

NU SUNT RASIST,doar cu oamenii care sunt inafara legii.(de cele mai multe ori...tziganii,ghinionul tau)

 

Eu ti-am zis...am incercat sa ma corectez la sezizarea ta,tu m-ai provocat,asta e viatza.

 

Poti sa raportezi si treaba cu amenintarea,da era o amenintare...in cazul in care m-ai continuai cu atacuri la persoana mea.

Iar de BAN...crezi ca nu mai exista forumuri?Nici asta nu ma sperie.E greu sa completezi alt user? :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
cre' ca pletele mele sunt mai lungi... rolleyes.gif

 

( asta e din ciclul "mine is bigger than yours" respect.gif )

 

a fost o neintelegere care ulterior va fi transferata la recycle bin... sau shift delete tongue.gif

te cred ca ai ... aseara taicamiu mi-a bagat masina in par si am 1 cm de puf in cap :)

Ciocanele, esti tzigan?

Vezi de oamenii tai si daca tu esti mai sus ca ei...poate reusesti sa aduci pe linia de plutire 2-3 macar inseamna ca ai realizat ceva in viatza asta. wink.gif

NU SUNT RASIST,doar cu oamenii care sunt inafara legii.(de cele mai multe ori...tziganii,ghinionul tau)

Si daca ar fi tigan ce?

Daca ajungeti IAR la discutii rasiste platesc adminii sa iti/va dea ban :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

eu sunt roman, el e tzigan,sunt si unguri bsi alte minoritati...de ce l-ar deranja?

ok,eu am terminat.

 

Scuze...intrebarea a sunat ciudat,dar nu a fost cu rautate,pura curiozitate.Nu exista Romi,e cuvant inventat.

 

Toate cuvintele sunt inventate. :)

 

Se scrie rrom.

 

 

Termenul de "tigan" provine din limba greaca medie, din "athinganos/athinganoy", semnificatiile cuvantului fiind urmatoarele: "pagan", "eretic", "de neatins" sau "impur".

 

"Rrom" este un cuvant vechi al limbii rromani, folosit dintotdeauna pentru desemnarea apartenentei etnice a rromilor, asadar acesta este termenul corect stiintific.

 

 

Citeste si invata: http://www.cotidianul.ro/de_ce_rrom_si_nu_tigan-35405.html

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Toate cuvintele sunt inventate. :)

 

Se scrie rrom.

 

 

Termenul de "tigan" provine din limba greaca medie, din "athinganos/athinganoy", semnificatiile cuvantului fiind urmatoarele: "pagan", "eretic", "de neatins" sau "impur".

 

"Rrom" este un cuvant vechi al limbii rromani, folosit dintotdeauna pentru desemnarea apartenentei etnice a rromilor, asadar acesta este termenul corect stiintific.

 

 

Citeste si invata: http://www.cotidianul.ro/de_ce_rrom_si_nu_tigan-35405.html

 

 

:)

 

Iara deviaza topicul asta. Si vad ca talentul primordial pe acest forum este interpretarea. Am fost inteles gresit. Am vrut sa spun recunoastere internationala a muzicienilor romani de rock cu toate compartimentele lui. poate sa spuna oricine ce vrea NU EXISTA ASTA CEVA.

 

Recunoastere internationala nu avem, ma refer la mainstream. La modul la care se sugereaza pe acest forum, si insulele Feroe au muzicieni buni in lume, si Nigeria sau Lesotho.

 

Exista la nivelul mainstream-ului din orice stil vreun muzician roman?? NU.

 

Sa o lasam balta. SUNTEM NIMENI PE HARTA MUZICALA A LUMII. Obisnuiti-va cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Iara deviaza topicul asta. Si vad ca talentul primordial pe acest forum este interpretarea. Am fost inteles gresit. Am vrut sa spun recunoastere internationala a muzicienilor romani de rock cu toate compartimentele lui. poate sa spuna oricine ce vrea NU EXISTA ASTA CEVA.

 

Recunoastere internationala nu avem, ma refer la mainstream. La modul la care se sugereaza pe acest forum, si insulele Feroe au muzicieni buni in lume, si Nigeria sau Lesotho.

 

Exista la nivelul mainstream-ului din orice stil vreun muzician roman?? NU.

 

Sa o lasam balta. SUNTEM NIMENI PE HARTA MUZICALA A LUMII. Obisnuiti-va cu asta.

 

+1 :) E trist dar adevarat...colegul nostru a spus-o cam dur dar asta este din pacate realitatea, cel putin in prezent...poate in cativa ani (zeci de ani) treaba asta se va schimba...

Link to comment
Share on other sites

eu sunt obisnuit cu asta,legat de harta lumii :)

 

Nu am scornit eu treaba cu "cuvantul inventat" dar nici nu te contrazic, asocierea asta dintre rom(sau cu 2 de "r") si romani ma deranjeaza...asta este, nu ai cum sa ma convingi.(am avut probleme in sensul asta...in afara tzarii)

 

 

Am zis ca eu am terminat...voi nu vreti sa inchei subiectul asta?

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Gheorghe Zamfir a vandut 40 de milioane de albume worldwide . What could be more mainstream than that........

 

 

Pai aici vorbim de chitaristi nu?...muzica clasica, populara, etc, etc sunt alte mancaruri de peste...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Costel Busuioc :)

Sincer ... cred ca si limba joaca un rol important ... formatiile din Romania canta in Romana :) ... o limba deloc comuna :D

Zic de formatii pentru ca shrederi nu prea de-a dat Dumnezeu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.