www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Draga Felix...parca erai de parere sa se revina la subiect.Unde scrie ca trebuie sa aibe activitate 500 de ani si sa lase ceva in muzica?

E vorba de cat de bun e si nu de formatie sau etc...

 

Si ca sa te contrez cu argumentele tale :)...Damalan...ce a facut asa extraordinar in muzica romaneasca? Au copiat U2.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

ti-am argumentat. faptul ca nu canta metal nu inseamna ca nu e bun. si crede-ma, a cantat damalan destule metale la viata lui. alt chitarist exceptional e patranoiu, la fel de bun pe metale cat si cu trupa taxi. iti repet, esti subiectiv iar chitaristi din underground nu conteaza pentru nimeni. daca hendrix ramanea in underground, tu acum cantai bossa nova si jazzuri.

Link to comment
Share on other sites

Da nu te-am contrazis cu nimic :)

am zis doar ca se inspira de la U2

 

Chiar daca sunt incepator, stiu cum canta,stiu cine e si il felicit pentru activitatea lui,:)

 

Pe chit de la Taxi il stiu de cand canta cu Metroc (parca asa ii zicea la trupa) super bun cu influente Pantera-Dimebag mai ales pe solouri.

 

Te asigur ca nu cantam ce ai zis tu(ascult multa muzica clasica inafara de metal),vad ca vrei sa ma provoci facand referire mereu la persoana mea.

Tu ce ai fi cantat daca nu era Elvis sau hendrix?Uite cum ne lansam iar in off-topicuri

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

... si voi astia cu metalele nu va inspirati de nicaieri? sunteti originali? :)))) hello, vino cu argumente, nu cu ce si de unde se inspira. Iar Patranoiu a cantat in cea mai tare trupa de metal de la noi, la varsta ta ar fi trebuit sa auzi de ea, se numea The Order.

 

in continuare incerci sa jignesti...auzi mai, eu ti-am zis pe nume sau nickname nu stiu ce e Felix. Trebuie sa iti zic si tie la fel: Ciocul mic! Acu zici :,,voi astia cu metalele" mai incolo ai sa revii si ai sa zici ca nu ai jignit pe nimeni.

Crezi ca daca la tine scrie V.I.P. o sa ma intimidezi si asta iti confera mai multa minte?

Nu vezi ca incerci sa storci niste afirmatii aberante din gura mea,dar stiu cine si ce a cantat asa ca nu iti merge.

Poti sa imi zici in fatza:,,Bai esti prost,nu stiu de ce,dar asa mi s-a pus mie pata pe tine!"

 

Am zis eu ca nu ma inspir de nicaieri?Iti si spun pentru cultura at personala,din muzica clasica si din muzica trupelor de gen. E o idiotznie sa zic ca eu inventez ceea ce cant.Numai ca cel putin eu fac in asa fel incat sa nu semene,ei parca dinadins copie si fazele de vestimentatie si make-up nu numai muzica.Se vede ca nu ai habar ce canta U2 si ca poarta ochelari(vocalul) si tonurile de chitara, etc.Da nu e nimic de rau in asta,numai ca traiesc in umbra lor...atat :)

Nu am contestat valoarea...te rog sa nu te mai agiti ca Pepsi si sa recitesti posturile.

 

Cu asta chiar ca inchei aceste discutii ca vad ca sunt numai profesionisti,numai vedete si oameni superiori de la care sunt obligat sa invat, altfel is prost.

Am zis,pe privat puteti sa ma injurati cat si cum vreti,in cate mesaje vreti(nu mai e acel ultimatul de un mesaj).Nu de alta dar vad ca nimeni nu a trimis nimic, e mai uros sa arunci cu noroi vorbind la general.

 

 

PS. Ca sa iti fac pe plac:

Directia 5 http://www.youtube.com/watch?v=zH7f1cg5oF0...feature=related

U.2.

 

Si am mai zis de Ochelari/ef. de chitara nu e o coincidentza:

Directia 5

U.2 http://www.youtube.com/watch?v=3NmmLvfzMuE...feature=related

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa iti raspund si la asta:,,Iar Patranoiu a cantat in cea mai tare trupa de metal de la noi, la varsta ta ar fi trebuit sa auzi de ea, se numea The Order. "

 

Cine a zis altceva?Am zis eu ca nu a cantat? Esti copil...nu te mai enerva ca faci riduri :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai indicat sa deschidem cateva topice: cel mai bun chitarist roman de metal, cel mai bun chitarist roman de rock, cel mai bun chitarist roman de blues, cel mai bun chitarist roman de pop, cel mai bun chitarist roman de ... :) Asa nu mai aveti de ce sa va certati iar discutiile ar fi (sper) la obiect. :)

 

N-are sens nene Armand...nu ai invatat inca faptul ca, de peste 30 de ani, castigatorul tuturor categoriilor pomenite de tine mai sus a fost, este si va fi unul singur :) ...

Link to comment
Share on other sites

pai e normal sa fie unul singur,acela e chitaristul complet si perfect al Romaniei.

 

vad ca tu ai inceput sa inveti lectia :) ...tinand cont ca stie sa cante orice/oricand/oriunde (inclusiv piese din Ten Years After mai repede decat originalul...chit ca poate saracu' Alvin Lee nu vroia sa le cante mai repede...) nu inteleg de ce se mai posteaza pe aici :) ...problema asta-i incheiata...cunoastem raspunsul la topic...uraaaa!

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
vad ca tu ai inceput sa inveti lectia :) ...tinand cont ca stie sa cante orice/oricand/oriunde (inclusiv piese din Ten Years After mai repede decat originalul...chit ca poate saracu' Alvin Lee nu vroia sa le cante mai repede...) nu inteleg de ce se mai posteaza pe aici :) ...problema asta-i incheiata...cunoastem raspunsul la topic...uraaaa!

 

nu cred ca avea rostii sa invii mortii, serios. Numai de asta nu are nevoie RGC-ul!

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
glumeam doar...insa cum altii (care au impresia ca-s detinatorii "adevarului absolut") pot sa sustina acelasi lucru in continuu...

 

eu stiu ca glumeai, dar poate se simte cineva ofensat de remarca aceea la adresa lui Aldea si chiar nu suportam inca o luna de discutii aiurea in tramvai pe subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

@felix: nu merita sa-ti bati capul. sunt cativa pe-aici pe forum, care au o singura grija: sa aiba pareri, pe care, culmea, vor sa le si impuna! habar n-au ei de muzica sau de chitara, daca-i iei la intrebari, dau din umeri si invoca amatorismul, care in limbajul nostru inseamna, de fapt, semidoctism. li se si demonstreaza ca sunt habarnamisti, o mai recunosc si singu

ri, cu sau fara voie, si, ca orice categorie de proasta calitate, fac misto de tot ceea ce nu inteleg. mai mult, sunt atat de "retarzi", incat isi inchipuie ca doar ce este modern este bun, asa ca, lasa-i sa se maifeste, pt. ca, oricum, nu cred ca ai sa vezi ceva de calitate iesind de la ei. 

lasa-i in plata Domnului, ne mai miram de cretinii aia de comunisti, cand astia parca

 nici creier nu au? in schimb au o gura!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ma viza pe mine? Doar la faza cu noul,restul se potriveste altcuiva ,cu impusul si altele.

De bine de rau eu am o trupa si cant ce imi place nu ce imi impune unu sau altul,sau pentru bani,nu am invocat amatorismul dar am fost catalogat asa fara ca unu dintre voi sa ma fi cunoscut,poate aveti dreptate...dar e si a doua varianta...poate va inshelati.

 

Deci s-a descoperit Locul 1,chiar vreti sa continuam disputa?

Sa il citez pe Felix ,,nu merita sa iti bati capul" asa am zis si eu, voi sunteti destepti eu sunt ala nebun dar oare...nu sunt eu cel sanatos si voi sunteti aia nebunii? :)

 

Am sa ma limitez in afirmatii(stiu ca imi multumiti)numai la rubrica pentru incepatori...in rest nu se poate ajunge la nasul vostru,ati ajuns vedete ce sa zic...

 

vad ca tu ai inceput sa inveti lectia :) ...tinand cont ca stie sa cante orice/oricand/oriunde (inclusiv piese din Ten Years After mai repede decat originalul...chit ca poate saracu' Alvin Lee nu vroia sa le cante mai repede...) nu inteleg de ce se mai posteaza pe aici :) ...problema asta-i incheiata...cunoastem raspunsul la topic...uraaaa!

 

Nu am ce sa invat,eu recunosc atunci cand cineva e bun,ceea ce nu o fac aceste vedete de pe forum.

Ramane sa imi ziceti ca Nicu Covaci e cel mai tare chiat din Romania si deja chiar ca nu mai are rost sa discutam,asa cum a fost cu cel de la Iris ca de aici a inceput totul..acu nu se mai recunoaste asta..dar in fine...fie ca voi.

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca glumeai, dar poate se simte cineva ofensat de remarca aceea la adresa lui Aldea si chiar nu suportam inca o luna de discutii aiurea in tramvai pe subiectul asta.

 

corect...chiar nu are sens sa ne ciondarim aiurea...oricum ramanem fiecare cu parerea lui... :)

 

PS: ceea ce ma "distreaza" insa este cum dl. Stratman imediat s-a autosesizat si a inceput sa (ne) gratuleze pe unii dintre noi cu niste calificative subtiri ("habarnamisti", "categorie de proasta calitate", "retarzi"), demne de un filozof al chitarii cum este domnia sa :) ...

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Fiecare parte isi sustine punctul de vedere, evident.

 

Din ce am citit am extras ideea cum ca pesoanele de partea metalului sunt doar niste "imaturi" care probabil intr-un viitor, mai mult sau mai putin apropiat, vor vedea "lumina" ... ma rog, e doar o opinie si nimic mai mult. Eu personal nu imi impun preferintele muzicale nimanui, altii o fac fara retineri si chiar se ajunge la insulta uneori.

 

Ideea este ca fiecare individ percepe si vibreaza diferit la infinitul asta de genuri muzicale, fiecare gen are culoarea lui specifica si fiecare in parte exprima mai bine anumite sentimente si trairi.

Da, metalul este in esenta un gen un pic mai "violent", dar pe departe nu poate fi sintetizat ca fiind doar o ... "grohaiala". Sa fim seriosi acum.

 

Fiecare chitarist va studia ceea ce ii place in primul rand, indiferent ca este metal, blues, folk, clasica, flamenco samd.

Ideea de baza este sa iti placa, altfel nu vei obtine cine stie ce rezultate si practic va fi o pierdere de timp si de nervi.

 

In ceea ce priveste cine sunt cei mai buni chitaristi din Romania ... nu prea imi pasa. Si de ce mi-ar pasa ? Stiu clar ceea ce imi place si stiu ce anume trebuie sa studiez. Nu sunt interesat sa am in fata un "clasament" ca sa stiu incotro sa ma indrept. Este o pierdere de timp.

 

Vorbim de muzica si nu de un sistem audio ca sa intocmim o ierarhie a "performantelor".

 

Subscriu 100% :) si ma opresc aici ca nu vreau sa bag batul prin rostul gardului asa cum mai fac unii...

Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia sa-i intalnesc pe-amandoi. Dumnezeu sa-i odihneasca.

Fani a fost un mare bluesman. Impreuna cu Vali Racila erau unul din cele mai veritabile acte artistice din Romania.

Pe Dziubi, l-am vazut cantand Hendrix, ei bine, ca Hendrix. O imaginatie in improvizatie de exceptie.

Amandoi au fost oameni dedicati muzicii, care respirau muzica.

Pe mine unul m-au inspirat f. mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
vad ca tu ai inceput sa inveti lectia :) ...tinand cont ca stie sa cante orice/oricand/oriunde (inclusiv piese din Ten Years After mai repede decat originalul...chit ca poate saracu' Alvin Lee nu vroia sa le cante mai repede...) nu inteleg de ce se mai posteaza pe aici :) ...problema asta-i incheiata...cunoastem raspunsul la topic...uraaaa!

 

 

@: BCRich si G.M. exagerati masiv cu glumele si aberatiile inventind chitaristul complet si perfect al Romaniei, cel care cinta orice , oricind si oriunde ...nu prea aveti HABAR !

Exista cu siguranta un 'Hendrix' al Romaniei , un 'Steve Howe' autohton, exista citiva chit. buni de jazz,blues,metal,clasic..! Ceea ce nu a existat si nu exista pe "planeta" , vreti voi sa inventati in Romania ...ce-ar fi sa o lasati mai domol! Este elocvent ca nu sinteti instrumentisti sau ascultatori elevati iar cu analiza sinteti pe'afara !

 

ps: 'Metalul' nu reprezinta o evolutie muzicala in sine din nici un p.d.v.; este doar o alta forma de exteriorizare psiho-sociala !

Pentru prima data sint nevoit sa sustin unele afirmatii ale lui Slow Migration ....,deci daca vreti sa faceti niste topuri ,clasamente (desigur subiective si personale) atunci faceti-le pe categorii :rock,

blues rock, blues,jazz,metal,clasic e.t.c.

 

 

 

R.X.

Link to comment
Share on other sites

@: BCRich si G.M. exagerati masiv cu glumele si aberatiile inventind chitaristul complet si perfect al Romaniei, cel care cinta orice , oricind si oriunde ...nu prea aveti HABAR !

 

Eu nu cred ca exagerez si cred ca am si ceva habar de muzica...mi s-a acrit sa-i aud pe unii ridicand in slavi chitaristi romani/trupe care atunci cand au obtinut libertatea de exprimare ingradita de comunism si care a fost mereu invocata ca si cauza principala a faptului ca nu puteau sa cante ceea ce vroiau, fie in strainatate, fie in romania, NU au fost in stare sa inregistreze nimic notabil sau, macar, sa cante intr-o trupa mare.

 

CA SA EVIT (RE)APARITIA UNOR DISCUTII CONTRADICTORII CE POT DEGENERA, NU VOI MAI POSTA NIMIC REFERITOR LA ACEST SUBIECT!

ACEASTA ESTE PAREREA MEA SI RAMAN LA EA!

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver
.........cred ca sunt multi chitaristi buni in romania....dar care sunt necunoscuti.........sau canta in trupe necunoscute.......

 

dupa parerea mea:

 

1. Patoi....st.banica jr....platonic band

2. Valter popa........iris.......

3. balaurul........trooper (superbun chitarist.......am vazut ce face LIVE...mori....)

4.nutu olteanu...........nu stiu unde canta.........DAR....CANTA........... :)

5. florin demea.........Riff (sibiu).........nu am cuvinte...... :)

6. nicu covaci......merita si el un loc............

7. cristi gram ..............destul de bun......

 

 

oricum......nu conteaza cat de bine stii..........tot ce conteaza e sa lasi ceva in urma.........sa ai puterea de a face, ca "munca" ta sa fie nemuritoare...........si sa fie apreciata si dupa 100 de ani..........

 

 

peace........

 

dar totusi........HENDRIX RULLLZZZZZZZ......

 

eu cred ca in primii 5 sigur are un loc si Cezar Popescu(VdV)!!!!

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca in primii 5 sigur are un loc si Cezar Popescu(VdV)!!!!

si eu cred

si mai cred ca cei care il aseaza pe nicu covaci intr-un top al chitaristilor inaintea lui cristi gram nu are nici o treaba cu chitara.fara nici cea mai mica intentie de a fi malitios.

personal consider aceste topuri absolut stupide..de aceea voi face si eu unul... :) ..cu chitaristi din ''era noastra''..pt ca despre restul nu cunosc..din pacate..f multe.concerte nu am apucat iar inregistrari se gasesc f f greu.

1. Marius Pop

2.Horea Crisovan

3.Cristi Gram

4.Nicu Patoi

5.Cezar Popescu

Link to comment
Share on other sites

si eu cred

si mai cred ca cei care il aseaza pe nicu covaci intr-un top al chitaristilor inaintea lui cristi gram nu are nici o treaba cu chitara.fara nici cea mai mica intentie de a fi malitios.

personal consider aceste topuri absolut stupide..de aceea voi face si eu unul... :) ..cu chitaristi din ''era noastra''..pt ca despre restul nu cunosc..din pacate..f multe.concerte nu am apucat iar inregistrari se gasesc f f greu.

1. Marius Pop

2.Horea Crisovan

3.Cristi Gram

4.Nicu Patoi

5.Cezar Popescu

acestea-s simpatii ? ajungem ca si cu metalisti sa punem nume dupa ce ???

 

 

care in ce felie este bun ?

0 gen/stil

1 imitatie

2 tehnicitate

3 muzica

4 compozitie

6 improviztaie

 

fiecare in ce gen ? amestecam mere cu pere ?

 

Cred ca singuril profesionist adevarat din ultima vreme si cel mai bun in toate cele adica cel mai complex din aceasta lista rsetransa este Nicu Patoi .

Bineinteles amatorii au un avantaj ei au timp sa tot schimbe si sa-si caute calea (?)

 

Ca sa fie cel mai cel trebuie sa fie desavarsit sin acest punct de vedere ramane Nicu Patoi find in cela mai multe puncte foarte bun.

 

Dar cum topicul nu are o definitie si nste limite asa poate fi oricine bun in cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.