www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

"bach" si geniile fac greseli (asa ca nu mai lua apararea orbeste unui om)...a gresii e omeneste...altfel vorbim de extraterestii si alte chestii :)

 

Fiecare are parerea lui si are dreptul sa isi spuna parerea...ca nu e buna...asta e partea a doua de aceea e "atacat",cum spui tu, de altii,sau poate are dreptate si restul gresesc.

 

Cand mai multe persoane iti spun ca esti beat...te duci si te culci.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Vad ca mai pe finalul discutiei s-au cristalizat 2 puncte de vedere, al lui Karpi vs Lycagon&BCRich. Apar si eu ca o picatura in ocean, sa imi spun punctul de vedere: Parerea mea e ca @Karpi are perfecta dreptate. In muzica nu prea a aparut nimic nou, iar ca scule nimic nou afara de procesoare.

Publicul romanesc nu va fi niciodata numeros la un concert metal pentru ca sint prea putini consumatori de muzica platitori iar dintre acestia foarte putini destul de tineri si necopti muzical incit sa guste stilurile extreme. Drept dovada ca Deftones, care imi plac foarte tare, au reusit sa umple jumatate din Arenele Romane, iar Lenny Kravitz a umplut un stadion. Cind o sa reuseasca Nile de ex. sa umple macar clubul Fire atunci o sa fie si public de metal. Dar imi vine greu sa cred ca se va intimpla vreodata, pentru ca si copiii cresc si se maturizeaza muzical, si nu mai pot sta 90 minute sa asculte cum urla fara nici un sens un tip pe scena.

Cit despre situatia globala muzicienilor in noul mileniu, Karpi a expus foarte corect treaba. CIne nu crede si nu are cunostinte afara macar sa intre pe forumuri de afara ca sa-si faca o idee. Si nu vorbesc de Harmony Central sau Andy Sneap Forum, ci de forumuri unde media de virsta e de 45+ ani.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca mai pe finalul discutiei s-au cristalizat 2 puncte de vedere, al lui Karpi vs Lycagon&BCRich. Apar si eu ca o picatura in ocean, sa imi spun punctul de vedere: Parerea mea e ca @Karpi are perfecta dreptate. In muzica nu prea a aparut nimic nou, iar ca scule nimic nou afara de procesoare.

Publicul romanesc nu va fi niciodata numeros la un concert metal pentru ca sint prea putini consumatori de muzica platitori iar dintre acestia foarte putini destul de tineri si necopti muzical incit sa guste stilurile extreme. Drept dovada ca Deftones, care imi plac foarte tare, au reusit sa umple jumatate din Arenele Romane, iar Lenny Kravitz a umplut un stadion. Cind o sa reuseasca Nile de ex. sa umple macar clubul Fire atunci o sa fie si public de metal. Dar imi vine greu sa cred ca se va intimpla vreodata, pentru ca si copiii cresc si se maturizeaza muzical, si nu mai pot sta 90 minute sa asculte cum urla fara nici un sens un tip pe scena.

Cit despre situatia globala muzicienilor in noul mileniu, Karpi a expus foarte corect treaba. CIne nu crede si nu are cunostinte afara macar sa intre pe forumuri de afara ca sa-si faca o idee. Si nu vorbesc de Harmony Central sau Andy Sneap Forum, ci de forumuri unde media de virsta e de 45+ ani.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

.....si nu mai pot sta 90 minute sa asculte cum urla fara nici un sens un tip pe scena......

 

Daca voi nu puteti sa trecetzi peste chestia asta, noi de ce ar trebui sa trecem peste gandirea " un tip cu un strat sau les paul care canta aceleasi lickuri de 20 de ani " ? Fiecare normal ca va zice despre un chitarist din genul lui preferat. In plus cred ca exemplu lui @BCRich cu Marty Friedman spune multe.

Link to comment
Share on other sites

Daca voi nu puteti sa trecetzi peste chestia asta, noi de ce ar trebui sa trecem peste gandirea " un tip cu un strat sau les paul care canta aceleasi lickuri de 20 de ani " ? Fiecare normal ca va zice despre un chitarist din genul lui preferat. In plus cred ca exemplu lui @BCRich cu Marty Friedman spune multe.

 

dupa parerea mea, in muzica sunt 3 elemente de baza care nu prea pot lipsi si anume: ritmul, armonia si melodia. In metalul extrem, dupa parerea mea, treaba sta cam in felul urmator: doua cam sunt, iar al treilea nu (oare care o fi? aka ghici ciuperca ce-i). La tipul "cu stratul sau les paulul", care canta aceleasi lick-uri de 20 de ani, se regasesc toate trei &then some. La alti tipi "cu stratul sau les paulul", care nu canta aceleasi lickuri de 20 de ani, la fel, iar la alti tipi "fara strat sau les paul" nu stiu in ce masura se califica drept lickuri.

 

Si asa, ca un fel de offtopic, dar totusi in legatura cu metalul extrem, am avut un flashback legat de festivalurile de la sfarsitul anilor 90, la care am participat cu trupa mea de atunci la sectiunea "soft".Treaba era cam asa: dintre toate trupele participante(si nu erau putine), doar noi, byron(care cred ca era in recital, de fapt), defect (o trupa din toplita formata din niste oameni mega faini), o trupa lyra, tot din oradea si inca vreo doua-trei trupe am facut parte din sectiunea soft, care de fapt era foarte soft doar raportata la cea hard la care noi ne refeream folosind termenul "Grohaieli", care cu mici excepti zic si acum ca a reflectat din plin realitatea....imi aduc aminte de o trupa(nu-mi amintesc numele) care avea o piesa intitulata "cezariana satanei" ...come on...am ras trei zile cat a tinut festivalul.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea, in muzica sunt 3 elemente de baza care nu prea pot lipsi si anume: ritmul, armonia si melodia. In metalul extrem, dupa parerea mea, treaba sta cam in felul urmator: doua cam sunt, iar al treilea nu (oare care o fi? aka ghici ciuperca ce-i). La tipul "cu stratul sau les paulul", care canta aceleasi lick-uri de 20 de ani, se regasesc toate trei &then some. La alti tipi "cu stratul sau les paulul", care nu canta aceleasi lickuri de 20 de ani, la fel, iar la alti tipi "fara strat sau les paul" nu stiu in ce masura se califica drept lickuri.

 

Si asa, ca un fel de offtopic, dar totusi in legatura cu metalul extrem, am avut un flashback legat de festivalurile de la sfarsitul anilor 90, la care am participat cu trupa mea de atunci la sectiunea "soft".Treaba era cam asa: dintre toate trupele participante(si nu erau putine), doar noi, byron(care cred ca era in recital, de fapt), defect (o trupa din toplita formata din niste oameni mega faini), o trupa lyra, tot din oradea si inca vreo doua-trei trupe am facut parte din sectiunea soft, care de fapt era foarte soft doar raportata la cea hard la care noi ne refeream folosind termenul "Grohaieli", care cu mici excepti zic si acum ca a reflectat din plin realitatea....imi aduc aminte de o trupa(nu-mi amintesc numele) care avea o piesa intitulata "cezariana satanei" ...come on...am ras trei zile cat a tinut festivalul.

 

:) Da, numai ca vezi tu, cum nici in blues si regiunea imediat apropiata nu-s numa obositi( amintesc cativa care imi plac mie andy timmons si robben ford) nici in metalul extrem nu sunt numai versuri despre dezmembrari si etc. Daca nu cauti, nu gasesti iar cei care ascultam genu asta stim exact de ce il ascultam.

 

Si acum on-topic : chitaristii care imi plac mie mult din Romania : Domnul de la Riff( nu-mi vine numele), Vali Racila si Erhart Hugel. Acesta ultimul canta in Germania cu Cripple Creek Band blues si country si ma lasa masca de fiecare data cand vine si concerteaza in Romania. Are rude in Medias si mai trece prin oraselu nostru mic, mai ies cu el la o bere,la o poveste( chit ca diferenta de varsta e de 30 de ani), discutam despre chitaristi si etc. In fine, ca el inca nu am vazut sa cante nimeni country in Romania, fatza de asta mai e si modest din cale afara.

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Da,se pare ca sunt prea multe minti incuiate si fixate pe o idee pe acest forum.

E vorba in primul rand de evolutie...suntem in 2008 in curand 2009...dar mentalitatea e de anii 50.

Nu am nimic cu genurile muzicale mai soft chiar sunt multe trupe care imi plac...dar totul evolueaza si se pare ca unii raman plafonati in timp pentru ca nu reusesc sa inteleaga noul. De aici si clasamentul asta care trebuia sa fie acu 20 de ani cu CHitaristul de la Iris sau Compact.

 

Grohaeli? E o stare pe care o transmite si da putere versurilor,despre uratzenia in lume.Majoritatea sunt pacifisti si nu vor sa vada sau sa cante despre asta...treaba lor,dar nu mai judecati in nestiintza de cauza.

Cum ar suna o piesa despre mintea unui criminal in serie pe ritm de country? Eu as rade,sincer.

Dar am mai zis..."e grele cu evolutia".

 

Revin cu inca un exemplu de care stiu sigur ca 90% din forumisti nu au auzit,dar sunt un fenomen...Cine zicea de ritm?(stie cineva sa bata masura dupa ei?)melodicitate? si mai era ceva,dar imi scapa...ei,ascultati si apoi credca mai gasiti inca 2-3 trasaturi ale muzicii lor.O ziceti ca solourile sunt improvizatie,va asigur ca suna ca pe album.

Primul exemplu e doar chitara si toba...ca sa intelegeti ceva si nu sunt solouri interminabile:

http://www.youtube.com/watch?v=U5YEqmIIdj8

Acu cu voce dinaia Grohaita,de remarcat partea de solo...oare in ce stare te baga?:

http://www.youtube.com/watch?v=PQBv1smlQEU

Asa grohaiti cum sunt...dar eu zic sa mai luati lectii de batut masura si de ritm si apoi sa vorbiti de lucrurile astea.

 

Metal-ul e tehnica si evolutie nu numai ritm si ce ati mai zis pe acolo.

 

Dar iar am deviat de la discutie ca sa lamuresc cateva minti luminate de pe aici.

 

Revin la topic: Cel mai bun chitarist din romania:

Dan Iliescu

Nicu Patoi

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ai zis si tu.."au fost" asta nu inseamna ca mai sunt, si daca vor o stauie nu sunt impotriva sa le ridicati.

Eu sunt cel care a zis de "mosi" nu unii.

Vorbim de prezent, si ei nu mai fac fatza,asta e adevarul.

Tot respectul pentru ei,cantam in liceu la baluri piesele lor,dar nu au ce cauta in acest top! :)

 

 

Legat de disputa asta permanenta pe forum...Metal si restul genurilor...

Un chitarist de Metal iti poate canta orice...chitaristi ,restul pot canta metal?

 

Un exemplu destul de bun:

Marty Friedman -de la Megadeth canta Blues

http://www.youtube.com/watch?v=d1ycT6W7-dY

Legat de disputa asta permanenta pe forum...Metal si restul genurilor...

 

asta de unde ai scos-o ?

 

Pate vrei sa spui ca uni au evoluat si au trecut de faza cu metalul !! o sa te maturizezi si tu la un moment dat .

Numai daca te uiti la videoul dragut postat detine se vede ca vrei sa realizezi ceva in arta , neavand destule posibilitati in metal ce poti canta cu chitara ai facut acest video dragut cu o idee interesanta .ar trebui s-o dezvolti si sa faci filmarea mai ca lumea , sa pui un fundal ,sa faci luminile mai artistic si regia mai complexa cu mai multa atentie la mici detalii .Mi-a placut.

Si asa incet te axezi pe alte cai de exprimare pastrand la baza si metalul.

 

 

Un exemplu de metalist care la momentul actual este un chitarist multilateral

Horea Crisovan ,

s-al fi auzit ce trupa de metal avea si ce le grohaia basistul iar acum are si trupa de metal si canta si cu Implant Pentru Refuz si cu Blazaj , Jazz , nici nu stiu iin cate proiecte a fost si este implicat.

 

Asta da evolutie si dezvoltare .Cand il intalniti intrebati-l de la cine a invatat sa cante de toate de la metale pana la jazz.

 

Metalul se trage ca si toata miscarea rock din blues, Este o muzica bazata in general pe blues bluesrock , un derivat sa zicem care se trage de la miscarea "beatniks" care avea ca si miscare muzicala Jazz-ul muzica afroamericana la acea vreme miscare ce a fost preluata ca ideologie si continuata sub alta forma si de hippies apoi de skinheads , punkisti , si mai toate formele de protest care au tot aparut cu mici modificari de forma pana la Hip Hop si unele forme ale metalului.

 

Faza cu duritatea si energia este copilareasca , Wagner nu a avut nici distors nici Mesa Booge nici FlyingV nici PA de 100KW si muzica lui suna cel mai dur posibil.

Nu numai cine scoate urletele ca la meci de fotbal sau grohaie ca satana in filmele de groza cu 666 este perceput dur

, tensiunea creata de armonie si linia melodica trebuie sa dea atmosfera dorita bineinteles ca si alegerea instrumentatiei a soundului contribuie major la atmosfera unei piese muzicale dar nu este totul !

Este normal ca nu fiecare copil de cartier studiaza Wagner asa ca asta vede el , sun suparat pe lume , urlu , bag sunete cat mai urate , cat mai tare fac si o mutra de macar bosumflat si "am transmis mesajul " .

Bluesul este tot o arta de critica sociala dar in alt mod de exprimare tot o forma de muzica populara si accesibila .

Critica sociala exista si in muzica country , totul depinde de cum faci textul , daca muzica de fond este vioaoie si saltareata se fac texte umoristice dar care au o doza cosiderabila de sarcasm si critica dura .La texte de muzica sau poezii asta-i arta sa spui altfel "mai frumos mai artistic folosindu-te de comparatie , alegorii,parabole etc ca sa exprimi cea ce doresti si sa faci spectatorul sa simta cea ce vrei tu sa-i transmiti , aceasta este energia adevarata ce nu depinde numai de soundul chitarelor sau a tobelor .

 

Si ca sa vezi ca nimeni nu are nimic cu nici un fel de metal la Turnu Severin a castigat trupa de metal TRUDA care au cantat exceptional chiar mai bine decat pe inregistrarile demo trimise la prseslectie .Juriul fiind alcatuit din tot felu de ,"moshi".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa te dezamagesc...dar ddaca ,sa ma maturizez, inseamna sa raman blocat undeva in timp si plafonat pe o idee/gen muzical...mai bine sa fiu eu ala imaturul.

Esti simpatic, la descrierea video-lui facut de mine.Se vede ca nu stii sa deosebesti o gluma(dar am mai zis,atat stiu sa fac, atata cant,ai ceva impotriva?)

Chiar nu am cu cine discuta pe acest forum unde daca nu asculti blues sau mai rau,ai tupeul extraordinar sa zici ca un adormit la chitara care canta de 50 de ani e mai prost decat oricare copil care are un an de studiu de aici de pe forum...o iei,ce sa mai vorbesc.

 

Am mai zis...nu conteaza ce se trage de unde se trage...pot si eu un cpy/paste cu istoria rock-ului,nu am afirmat ce si cum se trage si din ce,corect?

 

Karpi, nu vreau sa te superi...dar esti depasit de situatie...

Eu nu cant pe bani asa cum ai facut tu de ai cantat detoate (mai putin metal) asa ca eu nu trebuie sa ma maturizez in materie de muzica,lasa-ma pe mine asa cum sunt imatur si vezi ce face chitaristul de la Iris sau Compact...pe mine unu nu ma intereseaza.

 

Stiu ca dupa ce arunci cu noroi,in prima parte a postului tau ,acu vrei sa fii victima...si incerci sa o dregi.

Fiecare gen muzical are felul lui de exprimare...asa cum negri aia, canta blues cu gaturile distruse de tibari si bautura vocea gajaita si chinuita...dar e blues si se poarta....asa si grohaiturile astea sunt metal si se poarta.

 

Nu ai sa ma convingi indiferent ce ai zice tu. Zici ca e vorba de imaturitate...eu zic ca e vorba de evolutie. Asa au zis si parintii copiilor care cantau Rock'n'Roll ca sunt imaturi si ca o sa se linisteasca...Nu incerca sa te pui deacurmezisul evolutiei,muzicale,ca despre asta vorbim. :)

 

Domnul a tot stiutor...mai incet cu descrierile si cunostintele tale despre metal...ca esti pe langa,si mereu ai fost,fara suparare...si la faza cu "chitaristul nou de la Metallica" si etc.

Pana una alta...numai bine si am mai zis...nu te lua de metal ca nu ai habar,ramai in patratzica ta asa cum nici eu nu ma leg de blues(recunosc,nu am habar,dar stiu sa cant si dinaia) :D

Foarte bine as putea sa zic eu despre tine ca esti imatur ca tot cu mintea din ani '60 ai ramas, am 29 de ani am inteles ca tu ai mai mult ca mine,te respect...dar vreau sa fiu si eu respectat ,ca om nu ca muzician(inca nu ma consider unul) :P

 

Am fost si eu la astfel de festuri su moshi in juriu, dar era evident ca trupa suna bine chiar si cu grohaieli si erau linshati de catre public daca iesea alta trupa ,pe gustul lor.Am vazut si trupe super bune dezavantajate de astfel de juriuri unde au casticat formatii gen Iris un ritm,3 acorduri si multa oracaiala.

 

P.S.1.Nu vrei tu sa imi finantzezi video ala cu lumini si tot ce ai mai zis? Multumesc.

P.S.2.Karpi...eu creez muzica pentru placerea mea personala,tu pentru a o vinde...deja suntem diferiti.Doi magneti N si S :D

 

On topic:

Pentru cei care nu au rabdare sa citeasca,nu e vorba despre BC Rich si Karpi care isi disputa suprematia in top! :) Doar frustrarile lor personale unu cu metal-ul altul cu blues-ul :) Unu mai imatur ca altul,dar asta e alta poveste ;)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

@BCRich: dragul meu, fii, te rog, atat de amabil si nu ne mai da lectii de muzica. daca tie ti se pare ca acest tip de metal, pe care tu il apreciezi atat de mult, este o muzica evoluata, parerea mea este exact pe dos.

daca este sa analizam simplist lucrurile, muzica trebuie sa aibe trei ingrediente principale: melodie, armonie si ritm. ei bine, din pacate, in muzica propusa de tine exista doar ritmul, de melodie si armonie nepunandu-se catusi de putin, problema. 

asa ca, iti sugerez, cat se poate de respectuos, sa ne incanti cu alte exemple. 

iar daca acest 

metal, atat de ridicat in slavi de tine, nu contine decat astfel de exemple, imi pare foarte rau, dar el nu va figura nicicand intre preferintele unui adevarat iubitor de muzica.

si nu mai incerca sa fii convingator in acest mod, pt. ca, asa cum singur ai recunoscut, nu esti decat un alt amator cu pareri.

si inca un lucru: este foarte adevarat ca valoarea nu asteapta numarul anilor, dar experienta, da!

Link to comment
Share on other sites

cine sunt primii doi?

Primi doi sunt niste chitaristi din Carei i-am vazut de cateva ori mai demult la Samrock ,am ramas uluit de cea ce fac,chiar foarte tari chitaristi.

 

Primi doi sunt niste chitaristi din Carei i-am vazut de cateva ori mai demult la Samrock ,am ramas uluit de cea ce fac,chiar foarte tari chitaristi.

Cantau.....sau nu stiu mai canta si acum in Psycho Symphony.

Link to comment
Share on other sites

De fapt nimanui (in afara de noua, chitaristilor) nu ii pasa daca un chitarist e bun sau nu. Oamenii apreciaza numai muzica, in ansamblul ei. Chitara e doar un instrument, bun este cel care reuseste prin intermediul ei sa ajunga la sufletul ascultatorului comun de muzica. Cred ca sint extrem de putini acestia, si ma intreb citi sint in Romania?

Nu neaga nimeni ca un chitarist de metal este bun in ceea ce face, ca a studiat mult si ca nu face lucruri facile. Dar daca faci un lucru complicat nu inseamna neaparat ca esti mai bun decit cineva care face un lucru simplu, dar minunat.

Link to comment
Share on other sites

De fapt nimanui (in afara de noua, chitaristilor) nu ii pasa daca un chitarist e bun sau nu. Oamenii apreciaza numai muzica, in ansamblul ei. Chitara e doar un instrument, bun este cel care reuseste prin intermediul ei sa ajunga la sufletul ascultatorului comun de muzica. Cred ca sint extrem de putini acestia, si ma intreb citi sint in Romania?

Nu neaga nimeni ca un chitarist de metal este bun in ceea ce face, ca a studiat mult si ca nu face lucruri facile. Dar daca faci un lucru complicat nu inseamna neaparat ca esti mai bun decit cineva care face un lucru simplu, dar minunat.

 

 

FOARTE FOARTE corect si bine punctat. :) Dragos

Link to comment
Share on other sites

 

 

...asta ...ca sa ne mai destindem un pic :)

chitara nu incepe si nu se termina cu metalul.

dar nici cu vre'un alt stil :)

fiecare e liber sa asculte si sa cante ce vrea..e loc pt fiecare.

 

 

 

in alta ordine de idei..scoate malmsteen album..cica ar fi dedicat rgc..(quote..stiu io de unde.. :) )se numeste ''perpetual flame''

Link to comment
Share on other sites

De fapt nimanui (in afara de noua, chitaristilor) nu ii pasa daca un chitarist e bun sau nu. Oamenii apreciaza numai muzica, in ansamblul ei. Chitara e doar un instrument, bun este cel care reuseste prin intermediul ei sa ajunga la sufletul ascultatorului comun de muzica. Cred ca sint extrem de putini acestia, si ma intreb citi sint in Romania?

Nu neaga nimeni ca un chitarist de metal este bun in ceea ce face, ca a studiat mult si ca nu face lucruri facile. Dar daca faci un lucru complicat nu inseamna neaparat ca esti mai bun decit cineva care face un lucru simplu, dar minunat.

 

asta asa este , am mai amintit si eu.

 

am mulyi prieteni melomani si nu prea ii intereseaza chitara sau alt instrument , ei asculta muzica .daca reusesti sa transmiti o stare este super , atat poti sa faci ca si instrumentist.

O melodie simpla si frumos cantata are infuenta mai mare asupra multor decat un shred de 2 minute .Numai daca am avea nivelul de cultura mai rdidicat si intre spectatori ar fi mai muli care au invatat un instrument s-ar putea sa fie atent cineva l ace canta un instrumentist ce tehnica are ce frazare etc etc lucruri mai mult tehnice .

 

Cum a spus si Clapton , pana dupa Cream a fost idolul chitaristior incepatori doar dupa ce a inceput sa compuna muzica mai accesibila a devenit adevarata vedeta si s-a ridicat la inaltimea faimei dobndite anterior .Din pacate n-a mai continuat muzica fusion inceputa la Cream , nu-i placea Jazz-ul ( zic eu ) dar si la Blueas s-a reintors doar dupa multi ani.

Link to comment
Share on other sites

@BCRich: dragul meu, fii, te rog, atat de amabil si nu ne mai da lectii de muzica. daca tie ti se pare ca acest tip de metal, pe care tu il apreciezi atat de mult, este o muzica evoluata, parerea mea este exact pe dos.

daca este sa analizam simplist lucrurile, muzica trebuie sa aibe trei ingrediente principale: melodie, armonie si ritm. ei bine, din pacate, in muzica propusa de tine exista doar ritmul, de melodie si armonie nepunandu-se catusi de putin, problema. 

asa ca, iti sugerez, cat se poate de respectuos, sa ne incanti cu alte exemple. 

iar daca acest 

metal, atat de ridicat in slavi de tine, nu contine decat astfel de exemple, imi pare foarte rau, dar el nu va figura nicicand intre preferintele unui adevarat iubitor de muzica.

si nu mai incerca sa fii convingator in acest mod, pt. ca, asa cum singur ai recunoscut, nu esti decat un alt amator cu pareri.

si inca un lucru: este foarte adevarat ca valoarea nu asteapta numarul anilor, dar experienta, da!

 

Nu dau lectii,imi sustin parerea,dragul meu, asa cum o fac si altii si chiar am incercat sa o sustin la fel de agresiv.

Este exact parerea ta pe dos,dar nu incerc sa ti-o schimb. Daca tu nu percepi decat ritmul nu e vina mea,inseamna ca tu ai o problema.Nu va mai incant cu alte exemple ca nu am cu cine discuta,eu am venit cu cateva..restul nu au venit cu nimic...dar in fine. Cum se face oare ca adevaratii iubitori de muzica asculta orice...de la clasica la metal...cei pe care ii amintesti asculta de la clasica ...pana unde inteleg,parerea mea.

Spre deosebire de tine care esti un super chitarist,si modes pe deasupra,asa este...sunt un incepator.

Multumesc pentru sfaturi,dar nu am sa tin cont de ele :)

Uite inca un exemplu asa ...ca sa te mai documentezi si tu,pentru cultura ta generala,mai pe intelesul tau, ca alea dinainte erau prea complicate:

http://www.youtube.com/watch?v=nn65d01YXsc...feature=related

(la asta chiar fac urat,sa te iei de ei si ai probleme cu mine :) )

 

 

 

@bolly: "chitara nu incepe si nu se termina cu metalul.

dar nici cu vre'un alt stil"

Asta am incercat sa zic,nu sa imi inpun ideea asa cum se procedeaza aici pe forum.

 

Nu vreti sau nu percepeti ideea de metal, foarte bine,dar sa va limitati cu afirmatiile in patratzica voastra,deja cand intrati pe teritoriul meu,pe care il cunosc foarte bine...sunteti aerieni in afirmatii.

 

Vorba unui foarte bun chitarist(de metal) care a intrat aici pe forum la indemnul meu: ,,Astia toti canta blues,eu ce sa fac aici?"

 

 

Asta ma intreb si eu acum...Eu sunt singurul aparator al metal-lului in Romania?(mai erau inca 2 pers..atat...)Eu ce mai caut aici oare,poate imi zice cineva.

Multumesc.

 

Karpi,perfect deacord cu tine...dar eu cant pentru mine sa fiu eu cel satisfacut,daca sunt si altii pe langa mine e chiar foarte bine,nu cant ca sa incant auzul a mii de oameni,doar a celor care sunt pe aceeasi lungime de unda cu mine.

Asa cum e si Jazz-ul modern pe care in mare parte,publicul larg, nu il intelege,aia canta pentru ei in primul rand si apoi vine publicul pe locul 2 :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Daca in grohaieli si brutalitate nu exista si melodie, inseamna ca ori nu ati ascultat destula muzica pana acum ori v'ati blocat in prejudecati.

Eu va propun un alt exemplu:

 

 

are ritm, are melodie, are armonie ... e metal, e muzica.

Groha groha nu inseamna numai mathcore/grind/brutal death :)

Edited by Jaymz
Link to comment
Share on other sites

Nu am nimic constructiv de zis, dar am cateva observatii.

 

Reactiile unor oameni gen BCRich sau Jaymz nu fac decat sa dea apa la moara criticilor metalelor.

In loc sa ziceti "asta e, fiecare cu ce-i place" ati sarit ca oparitii - ca deh, v-a criticat cineva feliuta voastra ingusta (sper macar ca sunteti constienti de asta - metalul reprezinta un public foarte putin numeros si in mare parte de varsta adolescentei - v-ati intrebat vreodata de ce ? ).

 

Si nu altcineva, ci voi sunteti cei care mereu impartiti muzica in "duritati" (adica alea misto) si "softisme" (adica alea naspa). Vreti sa va aduc aminte de poll-ul creat acum ceva vreme legat de genuri muzicale in care categoriile erau ceva de genul "rock 'n' roll" "hard rock" si dupa aia vreo 10 sub-genuri de metale ?

Si ia uitati-va un pic mai in urma, cine a mutat discutia de la un nivel general la ceva foarte particular, si anume metalele ? Nu cumva tot un chitarist de metale ?

 

Acceptati faptul ca sunteti o mica minoritate, si atitudinea asta de genul "nu va place muzica noastra pt ca e prea complicata pt voi" nu va ajuta cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare parte isi sustine punctul de vedere, evident.

 

Din ce am citit am extras ideea cum ca pesoanele de partea metalului sunt doar niste "imaturi" care probabil intr-un viitor, mai mult sau mai putin apropiat, vor vedea "lumina" ... ma rog, e doar o opinie si nimic mai mult. Eu personal nu imi impun preferintele muzicale nimanui, altii o fac fara retineri si chiar se ajunge la insulta uneori.

 

Ideea este ca fiecare individ percepe si vibreaza diferit la infinitul asta de genuri muzicale, fiecare gen are culoarea lui specifica si fiecare in parte exprima mai bine anumite sentimente si trairi.

Da, metalul este in esenta un gen un pic mai "violent", dar pe departe nu poate fi sintetizat ca fiind doar o ... "grohaiala". Sa fim seriosi acum.

 

Fiecare chitarist va studia ceea ce ii place in primul rand, indiferent ca este metal, blues, folk, clasica, flamenco samd.

Ideea de baza este sa iti placa, altfel nu vei obtine cine stie ce rezultate si practic va fi o pierdere de timp si de nervi.

 

In ceea ce priveste cine sunt cei mai buni chitaristi din Romania ... nu prea imi pasa. Si de ce mi-ar pasa ? Stiu clar ceea ce imi place si stiu ce anume trebuie sa studiez. Nu sunt interesat sa am in fata un "clasament" ca sa stiu incotro sa ma indrept. Este o pierdere de timp.

 

Vorbim de muzica si nu de un sistem audio ca sa intocmim o ierarhie a "performantelor".

Edited by uneven.pieces
Link to comment
Share on other sites

@Legion-Citeste tot si apoi sa vorbesti,pana atunci pliscul mic :)

Da e feliutza noastra si nu au ce comenta oamenii care nu au habar de acea feliuta.

Opariti?Nici vorba,chiar ma distreaza aroganta asta cu Blues-ul e cel mai si face si drege,o fii ,dar nu asa tare :), nu vezi ca parca vor sa iti bage in cap o religie cu acest blues?

Nu dau apa la moara,ma apar si argumentez pentru necunoscatori.

Conteaza ce ramificatie si cine a fost primul...oul sau gaina? Am contestat ramurile? Pai chiar nu reusiti sa percepeti aceste sonoritati,ritmuri etc,nu imi place maneaua,restul ascult cu placere,nu cumpar blues ca nu sunt disperat dupa blues,e logic sa cheltui pe ce imi place,nu?

 

Hai, reveniti la ideea topicului ca deja incepe sa fie penibila aceasta impunere de ,,ascultati numai blues".

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

asa am zis si eu...

 

Ca sa nu mai umplem acest topic,cine vrea sa imi raspunda,sa ma injure,sa incerce sa ma converteasca sau sa argumenteze ceva o poate face pe privat. (aveti dreptul la un singur mesaj/pers asa ca sa va concentrati ideea)

 

Andy IONESCU -Taine :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

BC Rich, chiar nu stiu cine in topicul asta a spus ca bluesul e bun, metalul e prost. Asta e un argument pe care l-ai ridicat doar tu, si daca imi dai voie e chiar pueril. Nu tot ce nu e metal e blues.

Daca prietenul tau a perceput ca acest forum e de blues, cred ca el a avut o problema, si asta denota ca si el, ca si tine, este frustrat ca mai multa lume nu apreciaza aceasta nisa atit de mica, pe care tu o iubesti atit de mult (lucru absolut laudabil de altfel)

 

Si m-am uitat acum si la clipurile cu Taine, sincer nu stiu ce mare chitarist e baiatul ala. Trupa pe inregistrari nu suna rau, desi live m-au dezamagit de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

CITITI FRATILOR TOT, INAINTE DE A VA ARUNCA IN AFIRMATII!

acu se ascund toti..nimeni nu a zis nimic...ok,fie asa,eu sunt ala imaturul care asculta metal.

E vorba de superioritatea unora fata de restul(aici de fatza genul metal) ,,nu esti bun daca nu canti blues"

Suntin ideea ca de la care a plecat totul: Moshul de la Iris nu are ce cauta intr-un top al celor mai buni chitaristi din Romania!

Sincer,ca o paranteza,cu toate ca ne-am contrazis,contrat,etc...Karpi ar avea ce cauta in asemenea top,apreciez ce face si cum canta ...dar nu si cum gandeste :)

Nu cant in drop D si nici numai cu un deget. Karpi stie despre ce vorbesc si cei care au citit ce s-a discutat pana acum.

Am sa incerc performanta de a canta cu un deget,dar parca la blues se folosea :) B.B.King?

 

Andy?E un chitarist bun,ca nu iti place tie sau te consideri mai bun ca el..asta e parerea ta,eu mi-am zis parerea mea.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

CITITI FRATILOR TOT, INAINTE DE A VA ARUNCA IN AFIRMATII!

acu se ascund toti..nimeni nu a zis nimic...ok,fie asa,eu sunt ala imaturul care asculta metal.

 

E un chitarist bun,ca nu iti place tie sau te consideri mai bun ca el..asta e parerea ta,eu mi-am zis parerea mea.

 

Esti foarte subiectiv si gresesti mult prin felul in care pui problema. Cine este chitaristul de la taine? Ce a lasat el in muzica de la noi dupa 15 ani de trupa taine? Eu stiu trupa asta de cel putin 10 ani si niciodata nu a fost privita la un nivel mai sus decat cel amatoricesc. Chiar se vorbea prin festivaluri ca trupa asta ia mereu mentiunile.

 

Si am mai spus-o, e plin youtube de chitaristi exceptionali dar voi nu reusiti sa faceti diferenta intre un chitarist care lasa ceva in urma lui si un chitarist care nu face decat sa insire note. Nu conteaza cu cate degete canta sau ce tehnica are, important e sa lase ceva in urma lui. Iar la noi, nimeni n-a lasat nimic decat discutii interminabile si reclame la scule.

 

Un chitarist exceptional din Romania dupa standardele mele este Damalan de la Directia 5.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.