www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania


Guest danny_boy
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga
Apoi Popescu Adi ( Metamorf ) actual in Franta , cu studiouri se ocupa , Tavi Iepan , ex Cargo ( sau Autostop ), germania ..si mai sunt dar a-mi amintesc dupa ce postez , hehe .

 

Nea Popica, ai uitat de "Pseudometal", misto gashka, de neuitat aparitia la PM6 a lui Marchizu :). Parca din ea a derivat Metamorful dupa aia...

 

Iar la chitaristi, il mai amintesc pe Otto Schröder, care parca a cantat cu Laci Herdina o perioada... (sau ma insel eu?)

 

Offf, vremuri...

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Parerea mea,dupa ce i`am ascultat si repet "parerea mea" este ca 2 din cei mai buni chitaristi din Romania sunt: Petru Gavrila si Andrei Rosulescu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pf! Laci de la Quo Vadis? Get real! :)

Ar mai fi de amintit Zsolt Ferencz. Poate Karpi il cunoaste.

 

Cred ca da , unul mai scund care canta bine si la orga . Sia cantat si cu Blue-Note trupa lui KuKy Szabo , cu fiul lui Strumberger la chitara si voce ( tata Strumberger a fost vocalistul de la Classici , Classic XX si la Univers ) , pe langa o gagica la voce. Numele nu le tin minte . Stii cum e te prezinti si spui numele...deodata in acelasi timp apoi nu mai intrebi si asa am prieteni cu care nma stiu de zeci de ani si mi-e rusine sa intreb ....dar pe tine de fapt cum te cheama ...se intampla .I-am intalnit si vazut la cateva jamsession si chefuri rock organizate de tineri nostri prieteni +Survolaj , Croasroads, Quo Vadis , Riff, Effect ,si multi altii "independenti" (lol) .

Link to comment
Share on other sites

nu am fost asa impresionat de balaur ultima oara cand l-am vazut. a incercat ceva a la malmsteen dar nu i-a iesit 100%. totusi am ceva cu trooper ... un cantec de-al lor are un solo al lui timmo tolki copiat nota cu nota(si cantecul NU e cover). un lucru e cert . toti astia de mai sus sunt mai buni ca mine :)

ce cantec?? chiar sunt curios, pt ca nu mi-am dat seama.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest alin78

1) Nicu Covaci

Nu prea mai necesita explicatie, suficient doar sa spun ca e pe primul loc in topul meu NU doar din motive istorice/onorifice.

 

2) Dan Andrei Aldea

La fel, orice explicatie ar fi de prisos - ar suna precum celelalte 10000 de clisee formulate de-a lungul timpului despre sfinx. Doar o precizare: am ascultat in repetate randuri toata discografia sfinx pana in 80 inclusiv si phoenix pana in 75 inclusiv, si tot nu inteleg de ce unii il considera net superior lui Covaci. Banuiesc ca e si o chestie de stil/gusturi, mie personal placandu-mi mai mult sinteza folclor + rock a phoenixilor decat versiunea de progressive rock dambovitean a sfinxilor (nu va grabiti sa-mi sariti in cap, stiu ca ambii au facut mai mult de-atat, subliniez doar un aspect).

 

3) Laurentiu Cazan

Pacat ca are asa putine piese, si din alea si mai putine scot in evidenta ce poate el la chitara.

 

4) Dan Badulescu

Fanii Nicu Alifantis (si nu numai) stiu de ce.

 

5) Restul lumii

Link to comment
Share on other sites

Guest alin78
@alin 78:

daca nu intelegi, mai ales in cazul asta, sincer, nu te/ne mai chinui cu clasamentele tale, ca nu inseamna decat un singur lucru: habar n-ai de chitara! :)

 

 

Strat Man, speram ca macar aici sa nu dau peste boi! Ia mergi tu pe linku cu pricina de pe youtube, si vezi cam cu ce ma ocup in timpul liber! (si inca alea-s clipuri facute fara nici un fel de repetitie, dupa 5 ani de pauza totala... a trebuit sa ma uit pe propriile taburi sa vad cum le cantam odata). Apoi, transcrie tu singur singurel o piesa comparabila ca dificultate cu ce-am transcris eu (adica ceva stiu io, Negru Voda, Aproape Liniste - la cat de meserias esti ar trebui sa fie floare la ureche), inregistreaz-o, posteaz-o acolo si apoi vii sa-mi tii lectii ok?

Si sa-ti mai spun ceva, pana la urma intelegerea muzicii nu se limiteaza (si nu e data numai de) cat de repede faci riff-uri pe chitara!

Astept cu interes explicatiile tale cu privire la motivele pentru care Aldea e net superior lui Covaci! ("asa spun eu", "toata lumea zice asa", si "la conservator dadea clasa la profi" nu se pun).

Bine ca nu te-ai luat de ala care spunea ca Nicu Covaci "merita si el un loc acolo" (saracul), de parca dadea de la el!

 

Hai pa!

 

P.S. Nu fa greseala sa crezi ca habar-ul pe care-l am despre muzica e proportional cu numaru de posturi aici!

Link to comment
Share on other sites

nenea alin probabil aka mieluchitaristu, tocmai te-ai facut de cacao. Inainte sa insulti, mai documenteaza-te :). Daca tu crezi ca stratman iti va transcrie vreodata negru voda te inseli amarnic... stratman o canta de 100000000 ori mai bine decat tine. Bucura-te ca te-a bagat in seama. Si inca o treaba, ce ai transcris tu acolo canta baietii pe munte de vreo 30 de ani incoace, mult mai corect si mai natural si mai artistic.

 

on topic: treaba asta cu topurile e fix pwula, ce conteaza cine a fost chitarist mai mare? Conteaza ce lasa in urma lor iar ce au lasat Aldea si Covaci ar trebui sa dea de gandit noii generatii.

Link to comment
Share on other sites

Guest alin78

Mda, de aia - asa cum scrie si acolo - pana relativ curand dadeai cu bomba si nu gaseai o piesa transcrisa pe net (mai in detaliu decat acordurile de baza) nici macar asa incorect, stangaci si artificial cum am facut io (desi internetu exista si pe la noi de vreo 13 ani).

Si mai lasa-ma cu "in timpul liber sunt copia lui Satriani da' n-am chef sa transcriu/postez piese sau sa ma cobor la muritorii de rand"! Pentru mine asta e egal cu zero.

Transcrie tu (sau el) Al cincilea anotimp de Laurentiu Cazan si nu numai ca ma plec si ridic de 3 ori palaria da imghit si ce-am spus aici cu scuzele de rigoare! Decat vorbe mari, multe, si goale (presarate eventual cu amenintari) prefer fapte mici, asa nesemnificative... :)

Da in clipa asta-s 90% sigur ca treaba asta n-o sa se intample, la fel cum nu voi primi nici explicatia respectiva. Oricine poate sa epateze si sa jigneasca (da stiu, l-am facut bou da numa dupa ce mi-a spus ca n-am habar de chitara).

 

You talk you talk, can you also walk your walk?

Edited by alin78
Link to comment
Share on other sites

Strat Man, speram ca macar aici sa nu dau peste boi! Ia mergi tu pe linku cu pricina de pe youtube, si vezi cam cu ce ma ocup in timpul liber! (si inca alea-s clipuri facute fara nici un fel de repetitie, dupa 5 ani de pauza totala... a trebuit sa ma uit pe propriile taburi sa vad cum le cantam odata). Apoi, transcrie tu singur singurel o piesa comparabila ca dificultate cu ce-am transcris eu (adica ceva stiu io, Negru Voda, Aproape Liniste - la cat de meserias esti ar trebui sa fie floare la ureche), inregistreaz-o, posteaz-o acolo si apoi vii sa-mi tii lectii ok?

Si sa-ti mai spun ceva, pana la urma intelegerea muzicii nu se limiteaza (si nu e data numai de) cat de repede faci riff-uri pe chitara!

Astept cu interes explicatiile tale cu privire la motivele pentru care Aldea e net superior lui Covaci! ("asa spun eu", "toata lumea zice asa", si "la conservator dadea clasa la profi" nu se pun).

Bine ca nu te-ai luat de ala care spunea ca Nicu Covaci "merita si el un loc acolo" (saracul), de parca dadea de la el!

 

Hai pa!

 

P.S. Nu fa greseala sa crezi ca habar-ul pe care-l am despre muzica e proportional cu numaru de posturi aici!

Omule ai facut o tampenie fara sa te documentezi. Realizezi asta nu ?

Ai facut macar un mic efort sa vezi cam cu cine discuti ? Baga capul la cutie si citeste tot topicul asta inainte sa mai postezi. Macar din respect pt aia enumerati de tine.

Link to comment
Share on other sites

hai bre mai lasa-ne cu transcrierile tale obosite si cu interpretarea aia de robotzel... era o vorba prin conservator... "fals, aritmic si fara interpretare"... Nu stau sa-ti transcriu nici o plictiseala de laurentiu cazan, am lucruri mai importante de facut. Daca toti chitaristi stateau sa transcrie piese, se alegea praful de Hendrix care nu stia nici cum arata o patrime pe portativ. Scuteste-ne.

Link to comment
Share on other sites

Guest alin78
am lucruri mai importante de facut

 

da nu vad? Repede le mai intra unora discursul la apa sau le da mancarea in foc cand e vorba de ceva concret... ai treaba de nu-ti vezi capul da deja ti-ai pierdut vremea cu mine de 2 ori!

 

Ceea ce n-ai inteles nici tu nici antevorbitoru este ca oricine-ar fi StratMan (ce-i drept nu m-am documentat), inclusiv Nicu Covaci in persoana, i-as spune: "Sorry domnule Covaci, dar eu asa ma port cu oameni care ma iau cu "lasa-ne" si "n-ai habar" fara sa-mi explice frumos unde gresesc. Daca mama dvs v-a invatat sa vorbiti asa, cam asa vi se raspunde, chiar daca dvs sunteti o somitate si eu un gigi urechist" (si asta nu are nici o legatura cu ce melodii am transcris io - putine la numar, proaste, si toate epitetele alea de care spui tu, sau de cum cand eu la chitara in general - ceva mai bine decat acolo dar oricum execrabil in comparatie cu baietii care canta Rapa in Poiana Tzapului).

 

Inca ceva... ""in timpul liber sunt copia lui Satriani da' n-am chef sa transcriu/postez piese sau sa ma cobor la muritorii de rand" si apoi tu doua posturi mai jos " Nu stau sa-ti transcriu nici o plictiseala de laurentiu cazan, am lucruri mai importante de facut."... aici imi permit un lol micutz!

 

 

"Daca toti chitaristi stateau sa transcrie piese, se alegea praful de Hendrix"... legatura intre tine si Hendrix fiind care? Sau tu de asta nu transcrii ca ai in plan sa ajungi ca el?

 

 

My offer stands... sunt dispus sa-ti pup si varful papucului, da am uitat ca tu deja ai treaba!

Edited by alin78
Link to comment
Share on other sites

Nu prietene, dupa o zi lunga, seara citesc minunatiile de pe RGC si imi dau seama cat de complexa este natura umana. Pentru mine time is money iar tu sau saruturile tale calde pe varful papucului meu nu reprezinta money. Eu sunt un nimeni si la fel este si stratman si aldea si restul de 99% din chitaristii romani care in loc sa scrie pe tabulatura (maaaaare filozofie) plictiselile de piese cantate pe discuri comuniste, si-au pierdut vremea cu muzica personala. Hai ca nu te mai deranjez ca poate ai de transcris vreo piesa de la Hrusca sau Gheorghe Gheorghiu si te retin. O seara placuta si spor la nimicuri.

Link to comment
Share on other sites

alin78 si-a exprimat o parere subiectiva, personala, blablabla. De ce trebuie sa-i dea cineva in cap si sa-i spuna ca e prost? Daca lui alin78 asta ii place, asta asculta. Punct. Interventia lui StratMan a fost ... gratuita.

 

Nu are rost sa va inflamati. :)

aveam mare nevoie de clarificarea ta! iti multumesc mult pt. interventie. stau cateodata si ma gandesc ce s-ar face RGC-ul fara posturile tale competente (mai ales despre amenzi de circulatie!) sau fara clasamentele uluitoare sau tabulaturile zapacificante (@felix :) ) ale unuia ca @alin78. :)

 

ps. daca ati fi citit, voi astia doi, ce am scris eu despre covaci si aldea, n-ati mai fi emis asemenea "judecati de valoare". :(

 

pps. draga @alin78, daca tot esti asa de priceput in a scrie tabulaturi, ia incearca tu sa o scrii si pe aia de la solo-ul lui aldea din piesa "secolul vitezei", de pe albumul "lume alba" sau la piese precum "coborase primavara" sau "fiii soarelui", toate de pe discografia sfinx. poate asa ai sa-ti dai seama de anumite diferente.

oricum, iti doresc mult succes! se pare ca ai multa nevoie, nu numai in educatia ta muzicala. B)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest alin78
Pentru mine time is money iar tu sau saruturile tale calde pe varful papucului meu nu reprezinta money.

Ei, io nimicurile alea cu care tu tocmai te-ai sters la posterior le-am facut for free, cam asta e diferenta! Si-asa proaste cum sunt, s-au gasit oameni sa-si rupa timp de la ei nu sa ma injure, ci sa-mi multumeasca sau eventual - daca au avut a-mi da feedback - au facut-o intr-un mod explicit si constructiv... asa ca pentru neconservatoristi autodidacti. Dar uite, daca chiar e vorba de bani (desi eu am alta banuiala), promit sa-ti dau pe transcrierea aia cam cat costa in vest o partitura facuta de un profesionist. Imi dai datele de cont, si-ti trimit banii in banca.

 

in loc sa scrie pe tabulatura (maaaaare filozofie) plictiselile de piese cantate pe discuri comuniste, si-au pierdut vremea cu muzica personala.
Mai nou Mugur de fluier e disc comunist? Ce faci, scuipi unde ai pupat numai de dragul discutiei?

 

poate ai de transcris vreo piesa de la Hrusca sau Gheorghe Gheorghiu si te retin.
Cum spunea candva Richard Oschanitzky (citez din memorie) "nu trebuie facuta nici o distinctie intre jazz, simfonica, usoara sau folclor, muzica este buna sau proasta si atat". Da, nu vad care e problema in a transcrie inclusiv Stefan Hrusca... la conservator v-au invatat sa aveti un orizont atat de larg?

 

O seara placuta si spor la nimicuri.
Asemeni si tie, prietene. In general respect oamenii daca am de invatat ceva de la ei, pana acum n-am avut de invatat nimic de la tine, sorry. Probabil sentimentul e cumva reciproc si de aceea nu te pot condamna pentru ironiile subtile de genul " poate ai de transcris Gheorghe Gheorghiu si te retin".

 

Happy to get to know you guys... well, actually not!

 

Pentru administratie: scuze, n-o sa se mai repete (ever).

 

Later edit (vazui postul lui stratman): Cam slabutz, ma faci de cacao si tot tu-mi dai teme! Da promit c-o sa incerc cel putin una din piesele alea (dupa ce primesc de la tine partitura de la Al cincilea anotimp, bineinteles). Si inca ceva, daca ai macar un dram de bun simt limiteaza-ti remarcile & sfaturile & urarile la muzica (ca deocamdata despre asta vorbim, sau ma rog, pe marginea muzicii de fapt). Poti sa te **** pe tine de ras de melodiile alea, dar n-ai tu habar ce fac dpdv profesional si cat de competent sunt.

Edited by alin78
Link to comment
Share on other sites

Hahaha... kterinca maxima p'aici... unii se pun (dar nu singuri ca deh', nu da bine) pe langa nume grele... altii transcriu "mari simfonii mioritice"... si toata "zeama" de kitaristi... sare (caci zeama e ceea care sare :1st:) precum hiena<ele> - (infometata<te> de ce-i place mai mult si mai mult romanului - scandalu') pe cel care a indraznit (la draq si la naiba) sa ia apararea transcriitorului (de mari simfonii...), de care transcrieri nu s-ar fi stiut nicicum daca nu s-ar fi luat un anume MARE KITARIST (sa mor io de nu-i asa), MAREEE OM DE ARTA (pe bune mah, daca-ti zic), ...poate singurul imputernicit de zeama (ceea a kitaristilor, nu aia de varza... deshi pute cam la fel...)... cum spuneam daca nu s-ar fi luat de saracu om CA ARE SI EL NISTE PREFERINTE (oricat de INALTE ori joase ar fi ele)... ce intriga, ce actiune... abia astept deznodamantul... hihihihi

 

DAMN!!!... s-a terminat popcorn-ul... ma duc sa cumpar iar apoi ma voi poza cu interes in fatza monitorului, sa vedem ce mai face "Armando" in legatura cu "Jasmina" pe forumu' asta... are sa i-o traga sau nu? hmmm... tough question...

 

 

:(:):)B) ah... siii ca sa inteleaga de la al' din fasha pan' la al' cu barba - :)

 

Voi v-ati ratat cariera... sa mor!... astia cauta regizori prin Spania si voi o ardeti la Mamou... frateee la capsuni se fac banii... ca vb aia... banii "e ca timpu'".

 

Iar tu alin78... de ce nu te duci la Filarmonica sa transcrii o "Rapa", o ceva prin codru verde... v-au murit laudatorii HAHAHA ce ma mai amuz...

 

SA MOR DACA LA URMATOAREA INTALNIRE RGC NU TAI BILELETE LA INTRARE CA LA CIRC!!! - da' va vreau la inaltime, ca altfel ma bat clientii... HAHAHA

 

 

LE: mi-am adus aminte de o faza tare... "ba baiatule... fi ba destept, ba... ca geme tzara de muzicanti" GENIAL!!! lol

 

 

LLE - cum incepea topicul asta:

 

 

Ma intrebam care sunt dupa parerea voastra cei mai tari chitaristi de la noi? Eu cred ca Nicu Patoi, Gerorge Patranoiu, Valter Popa si Romeo Dediu sunt de referinta.

 

Si ca sa nu zica cineva ca m-am bagat fara sa fiu si ontopic: Am io un kitarist la coltzu strazii... o da gagiu' pe Rapa si alte d'alea de munte GENIAL!!! EL E CEL MAI TARE DUPA MINE... HAI!!! COMENTATI ASTA!!! ;)

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Later edit (vazui postul lui stratman): Cam slabutz, ma faci de cacao si tot tu-mi dai teme! Da promit c-o sa incerc cel putin una din piesele alea (dupa ce primesc de la tine partitura de la Al cincilea anotimp, bineinteles). Si inca ceva, daca ai macar un dram de bun simt limiteaza-ti remarcile & sfaturile & urarile la muzica (ca deocamdata despre asta vorbim, sau ma rog, pe marginea muzicii de fapt). Poti sa te **** pe tine de ras de melodiile alea, dar n-ai tu habar ce fac dpdv profesional si cat de competent sunt.

 

dragule, e bine sa ne lamurim asupra unor lucruri, nu de alta, dar sa nu-ti inchipui cumva ca ma intereseaza in vreun fel competenta ta profesionala sau de alt gen. probabil ca subtilitatile iti scapa, avand in vedere starea de iritare accentuata prin care treci si atunci am sa incerc sa fiu ceva mai explicit pt. tine:

 

1. ca nu-ti dai seama care sunt diferentele dintre covaci si aldea (ambii, niste chitaristi excelenti!) e problema ta. la modul la care reactionezi, se pare ca este cam dificila aceasta operatie, pt. tine. vezi, insa, ca prin remarcile tale, nu eu sau altii, ci singur te faci "de cacao".

mi-as permite sa-ti spun un banc, apropo de ardoarea cu care elaborezi tabulaturi din phoenix, pastrand evident, proportiile: e normal sa nu poti face diferenta intre un c***t si o locomotiva atat timp cat n-ai mancat niciodata locomotiva.

 

2. eu, chiar daca sunt sarcastic cateodata, reactionez, de obicei, asa, in fata a ceea ce eu numesc "prostie agresiva", dar incerc sa pastrez un limbaj decent, ceea ce tu nu esti in stare sa faci, dupa cum constat. de aceea, urarile mele s-au referit mai ales la educatia in domeniul "bunei cresteri" care, se pare ca, lasa foarte mult de dorit in cazul tau. si, sa nu-ti inchipui ca ma intereseaza nici asta in mod deosebit, dar e cam deranjant, cand vin in contact cu astfel de personaje.

 

ps. daca te razgandesti in privinta modului tau de a te adresa, eu iti stau, oricand, la dispozitie, fara nici un fel de reticenta, mai ales ca subiectul "nicu covaci&phoenix" m-a pasionat intotdeauna, fiind, de prin 1967, un mare fan. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Strat Man, speram ca macar aici sa nu dau peste boi! Ia mergi tu pe linku cu pricina de pe youtube, si vezi cam cu ce ma ocup in timpul liber! (si inca alea-s clipuri facute fara nici un fel de repetitie, dupa 5 ani de pauza totala... a trebuit sa ma uit pe propriile taburi sa vad cum le cantam odata). Apoi, transcrie tu singur singurel o piesa comparabila ca dificultate cu ce-am transcris eu (adica ceva stiu io, Negru Voda, Aproape Liniste - la cat de meserias esti ar trebui sa fie floare la ureche), inregistreaz-o, posteaz-o acolo si apoi vii sa-mi tii lectii ok?

Si sa-ti mai spun ceva, pana la urma intelegerea muzicii nu se limiteaza (si nu e data numai de) cat de repede faci riff-uri pe chitara!

Astept cu interes explicatiile tale cu privire la motivele pentru care Aldea e net superior lui Covaci! ("asa spun eu", "toata lumea zice asa", si "la conservator dadea clasa la profi" nu se pun).

Bine ca nu te-ai luat de ala care spunea ca Nicu Covaci "merita si el un loc acolo" (saracul), de parca dadea de la el!

 

Hai pa!

 

P.S. Nu fa greseala sa crezi ca habar-ul pe care-l am despre muzica e proportional cu numaru de posturi aici!

 

 

iata ca a aparut si "poarta noua" la care ne uitam noi ceilalti cu mirare ...hehehe

 

Cei Mai Buni Chitaristi Din Romania

 

ar fi tema

 

si nu cei mai buni compozitori sau cei mai buni organizatori sau textieri si ce-o mai fi ...

 

CHITARISTI .........cei mai buni nu se pot alege din cei care canta cate o piesa instrumentala sau cate o interventie intr-o piesa vocala.

 

un chitarist urca pe scena si canta un concert intreg solo instrumental acompaniat sau singur ....

 

Nu discutam nici de vocalisti ce se autoacompaniaza la chitara si mai fac cate o interventie .

 

Ca uni chitaristi trebuie sa acompanieze si sa compuna si muzica vocal-instrumentala este un lucru cunoscut .Putini chitaristi adevarati au sansa sa devina cunoscuti si celebri doar prin muzica lor instrumentala .Publicul larg nu aprecieaza prea tare muzica instrumentala la chitara .

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am o varsta (nu pentru ca as fi vreun mare chitarist), imi permit sa fac cateva remarci : pe vremea regimului trecut, nu prea gaseai partituri ale trupelor/chitaristilor preferati, despre tab-uri nefiind vorba .Din motive lesne de inteles. Imi amintesc cu mare placere de o colectie de partituri ale trupei Focus si una Deep Purple ( xeroxate, bineinteles), pe care un bun amic mi le-a facut rost.Dar stiti ceva? Nu le-am folosit prea mult, fiindca pentru mine ( si cred ca pentru foarte multi altii ) placerea era sa ascult piesa respectiva de mii de ori, sa prind feeling-ul si apoi sa stau zile si nopti pana cand invatam, aproape nota cu nota, acel cantec. Ba, mai bagai si de la tine cate ceva ( iti puneai amprenta personala, nu ?) si totul era super ok. Piesele sunau aproape ca originalul. Nu doresc sa il ofensez pe Alin, dar cine invata dupa tab-uri ( care, de cele mai multe ori, sunt foarte aproximative, spre deosebire de partituri) canta cam ca el : fara feeling.

Nu vreau sa-i iau aparara lui StratMan, dar mie nu mi s-a parut primul lui post foarte acid, astfel incat sa i se raspunda pe tonul pe care l-a folosit Alin. Pentru ca ne place muzica , in general,si chitara, in particular, ar trebui sa fim niste oameni cu o sensibilitate aparte ( cel putin asa cred eu) si sa ne respectam, sa vorbim frumos, sa acceptam parerea celuilalt, etc.

Apoi este un topic despre chitaristi romani buni, cu amprenta personala, etc, nu despre taburi si alte chestii.Si pentru ca i-am vazut pe ambii ( Aldea si Covaci) live, va spun un lucru : Aldea e la ani lumina ( ca si chitarist) fata de Covaci. Pe Covaci, in schimb, il respect pentru muzica pe care a compus-o si care, sigur, va ramane mostenire romanilor. Dealtfel, ce auziti fluierandu-se mai des? Phoenix sau Sfinx? Mie , personal, imi plac ambele, dar in moduri diferite, fiecare avand alt public si alta cale de a ajunge la inima acestora. De gustibus, nu?

 

In rest,

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest alin78
cine invata dupa tab-uri ( care, de cele mai multe ori, sunt foarte aproximative, spre deosebire de partituri) canta cam ca el : fara feeling.

Io totusi eram cel care facuse taburile (proaste si simpliste repet, dar mai mult decat ce-am vazut pana acum de la felix si StratMan), nu doar cel care canta dupa ele. Poate de-acolo lipsa de feeling.

Oricum, calitatea ambelor forme de transcriere tine - cred eu - de cine le-a transcris si de cat efort a depus, si nu de forma in sine. Mai nou exista si taburi unde apar chestii gen masura, ritm, dinamica, etc. Sper ca nu esti dintre acei care - punand egal intre "instruit" si "talentat" - cred ca abilitatea de-a deslusi niste buline cu stegulete pe un set de 5 linii e colosal superioara celei de-a descrifa numere pe un set de 6 linii. Amicu Felix a zis mai devreme Hendrix, asa ca bag si io un nume: dupa cate partituri (afara de concierto de aranjuez poate) a invatat Paco de Lucia sa cante?

 

Nu vreau sa-i iau aparara lui StratMan, dar mie nu mi s-a parut primul lui post foarte acid, astfel incat sa i se raspunda pe tonul pe care l-a folosit Alin.

 

Nu trebuie sa injuri ca la usa cortului ca sa jignesti. In plus, daca l-am facut bou - chestie de care-mi pare rau asa cam 40% - e pentru ca mi s-a luat si mie de atatea forumuri unde chiar si cea mai inofensiva opinie (fie ea proasta, superficiala, si total opusa cu cea a mai marilor forumului) iti este catalogata ca "prostie agresiva", de veterani prea plini de sine si de superioritatea lor (inchipuita sau nu) vis-a-vis de ceilalti, mai ales noii veniti.

 

Pentru ca ne place muzica , in general,si chitara, in particular, ar trebui sa fim niste oameni cu o sensibilitate aparte ( cel putin asa cred eu) si sa ne respectam, sa vorbim frumos, sa acceptam parerea celuilalt, etc.

 

Deacord, si ce trebuia sa respect eu in materie de opinii, "mai lasa-ne" si "n-ai habar"?

Hai sa-ti dau exemple de cateva mostre de sensibilitate culese din numai cateva posturi (de la oameni care se socotesc educati, profunzi si virtuozi) si mai vezi pe urma daca intr-adevar ai fost impartial: "transcrierile tale obosite", "interpretarea aia de robotzel", "fals, aritmic si fara interpretare", "nimicuri", "transcrieri zapacificante", "clasamente uluitoare", "shit", "mari simfonii mioritice" (cea din urma probabil se refera la gusturi/preferinte mai degraba decat calitatea transcrierilor)... asta pe langa ironii rasuflate de genul "ma intereseaza tabulatura de la melc melc cotobelc", "poate ai de transcris Gheorghe Gheorghiu si te retin", glumitze ieftine precum aia cu locomotiva, tone de zeflemea si aroganta... etc etc etc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.