www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mesa Connection And Power Issue


Spidey
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

 

Tocmai mi-a venit headul Mesa Boogie Dual Rectifier din USA si am o nelamurire. Inca nu il am , nu l-am vazut dar modelul de alimentare si mufele cablului sigur sunt pe model american. In aceasta poza ( http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Rec..._backpanel.html ) cel mai in dreapta arata la sectiunea power intre 120v - 60 Hz. Ideea e ca in aceasta poza este Triple Rectifierul cu 150 de W putere in loc de 100(Dual) pentru ca n-am gasit poza cu dual-spate. Teoretic ma gandeam ca as avea nevoie de un adaptor cu trecere de la mufa americana la cea europeana..dar se pare ca amplificatorul nu poate depasi 120v iar la noi prizele sunt pe sistem de 220v. Am nevoie deasemenea de un transformator sau trebuie sa schimb anumite lucruri ? Sau poate ce am spus nu este valabil, astept niste raspunsuri mai pricepute.

 

Iarasi luati in considerare ca ampul din poza este Triple Rectifier, iar Dual Rec.-ul meu nu este langa mine inca nu l-am vazut initial deloc.

 

 

Am nevoie de raspunsuri cat mai prompte va rog, in functie de asta ma organizez.

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

am inteles, imi poti recomanda cumva un astfel de transformator , daca sti cumva ? ma intereseaza cat mai calitativ.

 

 

Iar pe langa asta exista cumva altceva ce ii pot face spre exemplu un mod? ca sa simplific lucrurile ? sa nu il trec prin mufe transformatoare.. si altele..

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa ii schimbi transformatorul de alimentare ... dar nu stiu nici unde gasesti nici cat costa unul ...oricum ieftin nu are cum sa fie.

 

Din cate stiam eu, Mesa fac si versiuni pentru Europa.

 

[Cred ca DoctorX are dreptate, asa ar trebui sa fie]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

In general amplificatoarele gandite pentru turnee ar trebui fie sa aiba un comutator intre 110/220V. Cel putin asa e(era) la Marshall.

 

Daca ai ghinion sa nu fie asa poti incerca la electrobobinaj. Au un magazin de desfacere/prezentare pe undeva pe langa fostul Stadion National (partea cu p-ta muncii) si cand am intrat ultima oara acolo am vazut pe raft o cutie care face ce vrei tu. Sigur se poate face pe comanda un transformator pentru ce vrei tu. Cum a zis si vektor ai grija sa fie dimensionat corect.

Link to comment
Share on other sites

Valter de la Iris si Cezar de la Vitza au amandoi Mesa, head-uri. Luate din SUA. Le folosesc fara probleme cu un transformator separat, extern. Stiu sigur ca Valter l-a cumparat de la magazinul Muzica. Si nu e scump. Cu siguranta gasesti ceva acolo. Marcian Petrescu are si el Mesa. Combo. Tot din SUA luat. Si tot cu traf d-asta il foloseste.

Bafta, si sa-l folosesti cu drag!

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum s-a mai scris si mai sus, mergi la un electronist bun, cum ar fi Overdrive (am inteles ca mai face drumuri in :) si el iti confirma/infirma daca ampul are transformatoare cu 2 infasurari. Asta inseamna ca se poate trece la 220V. Daca nu are, atunci iti ramine posibilitatea cu transformatorul extern. Daca ampul scoate 100W, are sigur consum (trage curent din priza) de peste 300W, cu virfuri spre 400W. Pentru asta iti trebuie un transformator extern de peste 700W. Regula e foarte simpla: dublezi puterea ceruta. Daca ai un amp care consuma 100W iei un transformator de 200W sau mai mult. In cazul tau eu as lua unul de 1000W ca sa fiu sigur ca suna bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pana la urma mia ajuns si ampul si am comandat de la mesa direct din america un transformator care mi-a ajuns astazi, surpriza a fost ca transformatorul era unul intern care trebuie montat evident in interior, si as vrea sa stiu daca stie cineva un set de instructiuni pas cu pas sau un video pentru ca nu vreau sa stric ceva de aici sa realizez totul cat mai profesional, desigur daca nu voi gasi ceva how to o sa ma duc la cineva, de aceea v-as ruga sa imi dati niste numere de telefon ale unora care fac treaba asta for a living. Va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.