www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eveniment Line6 25 Noiembrie 2008


Cosu
 Share

Recommended Posts

Marti, 25 noiembrie 2008 va avea loc in Bucuresti un eveniment de prezentare a amplificatoarelor Line6, organizat de AV Audiosys, importatorul Line 6 in Romania.

Va fi o ocazie buna sa ne reintalnim cu Horst Keller, cel care a prezentat workshop-ul Line6 de anul trecut.

Vom reveni in curand cu detalii(locul de desfasurare , ora, programul evenimentului)!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

DIn cate stiu eu nu exista taxa de intrare. Highlightul evenimentului sunt noile amplificatoare Line6- Bogner ( http://line6.com/spidervalve/index.html ).

 

Locul de desfasurare este Spice Club : http://www.spiceclub.ro/index.php?page=contact ( Calea Victoriei 21-23, mezanin )

 

Se va tine jam session.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru e-mail, dar, din pacate, marca Line 6 nu prea prezinta nici un interes pentru mine. Poate doar la capitoulul cabluri de chitara, stative, sau pene...

 

Ce amplificator e ala solid state? Si scump... un milion de efecte care fac chitara sa sune a nava spatiala...

 

Acum, vad ca si-au dat si ei seama ca amplificatoarele de chitara se fac pe lampi... Dar daca distorsu il fac tot din procesor (intern ampului), e clar... Ca si cand ai pune o baba de 90 de ani sa conduca un Ferarri!!! :)))))

 

 

Dupa parerea mea, daca vreti amplificator, nu exista scula mai buna (pret-calitate) decat Peavey ValveKing. Nu stiu cum suna combo-ul, dar head-ul rupe!!! :)

 

Ovidiu

Edited by ovi_turcu
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru e-mail, dar, din pacate, marca Line 6 nu prea prezinta nici un interes pentru mine. Poate doar la capitoulul cabluri de chitara, stative, sau pene...

 

Ce amplificator e ala solid state? Si scump... un milion de efecte care fac chitara sa sune a nava spatiala...

 

Acum, vad ca si-au dat si ei seama ca amplificatoarele de chitara se fac pe lampi... Dar daca distorsu il fac tot din procesor (intern ampului), e clar... Ca si cand ai pune o baba de 90 de ani sa conduca un Ferarri!!! :)))))

 

 

Dupa parerea mea, daca vreti amplificator, nu exista scula mai buna (pret-calitate) decat Peavey ValveKing. Nu stiu cum suna combo-ul, dar head-ul rupe!!! :)

 

Ovidiu

 

Vorbesti ca sa nu adormi.

Acest reply se datoreaza faptului ca avem acelasi avatar - si ca sa nu fie confuzii - , asa ca sa nu te superi.

 

Trebuie sa te duci sa probezi sa vezi si / (sau macar) sa te documentezi inainte de a defaima un brand de talia asta.

 

Citez:

Spider Valve delivers 12 channels of amp modeling - combined with several flavors of built-in modulation, delay and reverb – driven by an all tube, all Bogner amplification design boasting 6L6 power tubes, 12AX7 preamp tubes and premium Celestion® Vintage 30 speakers.

 

...

aloha, peace

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladsteen
Va multumesc mult pentru e-mail, dar, din pacate, marca Line 6 nu prea prezinta nici un interes pentru mine. Poate doar la capitoulul cabluri de chitara, stative, sau pene...

 

Ce amplificator e ala solid state? Si scump... un milion de efecte care fac chitara sa sune a nava spatiala...

 

Acum, vad ca si-au dat si ei seama ca amplificatoarele de chitara se fac pe lampi... Dar daca distorsu il fac tot din procesor (intern ampului), e clar... Ca si cand ai pune o baba de 90 de ani sa conduca un Ferarri!!! :) ))))

 

 

Dupa parerea mea, daca vreti amplificator, nu exista scula mai buna (pret-calitate) decat Peavey ValveKing. Nu stiu cum suna combo-ul, dar head-ul rupe!!! :)

 

Ovidiu

poate ai auzit de ENGL nenea

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cearta asta pe care amplificator pe lampa este mai bun nu isi are rostul. Statistica spune ca cele mai populare amplificatoare de acest gen ar fi Marshall si Fender, dupa care vin multe altele printre care si ENGL, Peavey sau Line6 cu noua serie facuta in colaborare cu Bogner (care pentru cei care nu stiu este un nume greu de tot in lumea amplificatoarelor high end pentru chitara). Nu spun ca Spider Valve are toate calitatile unui Bogner, pentru ca la cati bani costa nici nu prea ar ava cum, dar faptul ca Bogner si-a pus sigla pe acest produs ar trebui sa insemne macar faptul ca este un produs decent. Nu am probat inca unul, dar sunt extrem de curios cum suna si cum se comporta, dar cu prima ocazie pe care o voi avea sigur o voi face.

Link to comment
Share on other sites

A fost cineva pânã la urmã? Ceva reac?ii de la eveniment?

 

Salut!

Am fost eu! A fost frumos. Nu suna rau deloc ampurile alea (nu suna a rahat digital).

Au fost niste domni care au cantat frumos. Totusi cam toate melodiile au fost bluzuri de fender. (straturi si tele-uri). Cam la toate piesele era un ton clean sau usor murdar, fara prea multe efecte. Au prezentat si un procesor digital cu 10^6 efecte. Au folosit de pe el chorus (care suna cam bashit cel putin dpdv al piesei abordate) - cu care au cantat enter sandman - si un delay - cu care au cantat another brick in the wall - care suna bine.

Singura mea nemultumire a fost ca nu prea au fost si niste piese mai heavy cu distoarse mai tzipatoare - chiar daca eu personal prefer genul de muzica pe care l-au abordat :). Acolo puteam vedea exact cum se comporta ampurile - daca simuleaza sau nu overdrive-ul pe lampi calumea. Singura piesa heavy p care am vazut-o a fost enter sandman, care nu mi s-a parut ca a sunat stralucit. Era cantata pe chitari cu single coiluri care nu veneau deloc in fata in mix. Suna ceva gen U2 :))

In concluzie a fost un eveniment agreabil, cu muzica misto si ton frumos.

Ciaules bahtalo la toata lumea,

Matei

Edited by Matei Negriu
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.