www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jackson Sau Ibanez


slici
 Share

Recommended Posts

Salut!

Vreau si eu o parere de la cineva care are mai multa experienta. Vreau sa-mi iau o chitara si nu stiu pe care sa o aleg. Ibanez RG370DX sau Jackson DXMG?

Din cate am vazut Ibanezul asta are dozele f proaste dar e mai ieftin 13mil in timp ce jacksonul e 18,5 mil cu doze EMG-HZ. O solutie ar fi sa iau Ibanezul si sa imi iau ceva mai bun la doze (Seymour Duncan sau Dimarzio). Problema e ca vreau sa dau cam 20mil si nu stiu la ce sa ma hotarasc. Un lucru care ma mai pune pe ganduri e tremolo. S-ar putea sa dezacordeze daca il folosesc. Dar cum nu se paote bun si ieftin doresc o recomandare de la cineva care se pricepe.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cine ti-a spus tie ca RG 370 are doze foarte proaste? Are doze minunate, uita-te si tu printre altele la demonstratia de la workshop-ul MC Music de anul asta a lui Cristi Gram sa-l vezi cantand cu un RG 350 care are exact aceleasi doze.

Poate am exagerat cu f proaste putin dar dozele Infinity, din cate am citit se folosesc la chitarile coreene si sunt de nivel sub-mediu (cel putin asa scria pe site-ul ala). Comparativ cu cele de pe Jackson sunt mai slabe. Daca ar fi sa le compari cu Dimarzio sau Duncan nu cred ca exista termen de comparatie. Dar daca zici ca sunt bune poate ai dreptate. Oricum , merci pt informatie. Nu sunt un expert in scule, tocmai de aceea vreau sa aflum mai multe pareri.

Link to comment
Share on other sites

Poate am exagerat cu f proaste putin dar dozele Infinity, din cate am citit se folosesc la chitarile coreene si sunt de nivel sub-mediu (cel putin asa scria pe site-ul ala). Comparativ cu cele de pe Jackson sunt mai slabe. Daca ar fi sa le compari cu Dimarzio sau Duncan nu cred ca exista termen de comparatie. Dar daca zici ca sunt bune poate ai dreptate. Oricum , merci pt informatie. Nu sunt un expert in scule, tocmai de aceea vreau sa aflum mai multe pareri.

 

daca tu crezi ca HZ-urile sunt mai bune ...

in cazul tau si la cele doua optiuni la care te-ai oprit, io zic sa alegi chitara dupa alte criterii, nu dupa doze

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

daca tu crezi ca HZ-urile sunt mai bune ...

in cazul tau si la cele doua optiuni la care te-ai oprit, io zic sa alegi chitara dupa alte criterii, nu dupa doze

parerea mea

 

Nu stiu daca sunt mai bune. Eu am ascultat pe youtube o comparatie intr Duncan si HZ si sunau destul de bine. Diferenta e ca Duncan are sunetul mai gras (parca are mai multe joase) dar nu pot spune nimic de Infinity ca sunet pt ca nu am auzit. Doar am citit. Cred ca cel mai bine e sa ma duc sa probez si in functie de cum se simte la mana ma voi hotara. Dozele se pot schimba dar daca un e comoda tre sa iti cumperi alta. :) Merci de sfaturi. La partea cu tremolo e mai nasol. Eu am un washburn G2V care are probleme cu floyd-ul. Dezacordeaza si cred ca asta e problem cu cele care nu sunt originale.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat chitara cu Floyd, ar fi bine sa-ti iei una cu FR original sau Edge (la Ibanez). Daca n-ai bani de o chitara cu OFR, atunci macar mai strange ceva si ia chitara asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=17 .

Seriile upgradate de la Jackson au un tremolo mai bun decat cele vechi si in plus au si doze Seymour Duncan, iar combinatia H-S-S iti ofera o mare versatilitate.

P.S. Mai e si varianta de tremolo Wilkinson, care e mai stabil si mai usor de intretinut (schimbat corzi, acordat) decat un sistem tip Floyd. Plus ca daca ai si chei autoblocante, te-ai scos. Scuze de spam, dar indirect faceam reclama la Pacifica mea scoasa la vanzare: http://forums.rgc.ro/index.php?act=findpost&pid=242417

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Jacksonul din linkul dat de @varu' maftei il am eu, de ceva vreme, si pot sa iti zic clar ca nu se dezacordeaza oricat abuzezi chitara, si suna foarte bine cu dozele Seymour Duncan. Daca ai 20 mil, investeste in chitara asta si n-o sa fii dezamagit. Si in legatura cu dozele INF versus SD... oare ce-o fi mai bun? O doza pusa pe o chitara de serie dintre cele mai ieftine, facuta la nimereala, (este si GRG tot cu doze INF...) sau o doza facuta de un fabricant specializat pe doze, dupa anumite specificatii? Poate sa zica cine ce vrea, inca din fabricatie nu exista comparatie, calitatea este mult mai buna la o doza SD fata de aproape orice doza produsa de Ibanez. Si apropo de exemplul cu Cristi Gram... daca a cantat el cu chitara direct in amp, tot respectul, a facut o chitara slabuta (no offense) sa sune bine. Daca era printr-un efect... nu se mai poate pune problema dozei indiferent ce chitara ar fi. Diferenta intotdeauna se aude pe canalul CLEAN. Daca te pui sa compari asa chitarile, o sa auzi clar diferentele de sunet. (Just my two cents)

 

EDIT: pentru cei care zic ca tot ce am spus e din cauza ca am si eu Jackson... am testat personal prea multe chitari Ibanez, modele diferite, si cam toate m-au dezamagit ca ton, pe clean suna jenant daca nu bagi o tona de efecte.

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

fr-ul de jackson este unul de calitate. eu am modelul jt580 lp pe chitara mea si nu a mai necesitat acordari de 2 luni de zile.

 

cand iti cumperi o chitara dozele sunt ultimul lucru la care te uiti pt ca alea se schimba cel mai usor.

 

de pe youtube sau din ce spun altii nu poti evalua calitatea unei chitari si cu atat mai putin compatibilitatea ei cu stilul tau.

 

sfatul meu e sa la probezi pe ambele si sa le verifici foarte atent si sa o cumperi pe cea care iti place cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa zic ca doza Inf din bridge de pe chitara mea nu suna mai prost decat un SH6, suna diferit dar nu neaparat mai prost.

hai mai las-o dracu de treaba :) de unde tot scoateti asta? Am cantat p Ibanez d 15 mil(:)) p Marshall JCM 2000 Triple Lead, facea ampu sa sune ca o jucarie infecta de cea mai proasta calitate pe canalu de lead + cu tot(gain, vol) la ,,ilevan"

 

->deci, JACKSON

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat chitara cu Floyd, ar fi bine sa-ti iei una cu FR original sau Edge (la Ibanez). Daca n-ai bani de o chitara cu OFR, atunci macar mai strange ceva si ia chitara asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=17 .

Seriile upgradate de la Jackson au un tremolo mai bun decat cele vechi si in plus au si doze Seymour Duncan, iar combinatia H-S-S iti ofera o mare versatilitate.

P.S. Mai e si varianta de tremolo Wilkinson, care e mai stabil si mai usor de intretinut (schimbat corzi, acordat) decat un sistem tip Floyd. Plus ca daca ai si chei autoblocante, te-ai scos. Scuze de spam, dar indirect faceam reclama la Pacifica mea scoasa la vanzare: http://forums.rgc.ro/index.php?act=findpost&pid=242417

Merci de informatii. Am intrat pe link-ul ala si mi se pare ca e ceam ami buna alegere. Dupa cum ziceam..... de comparatiile pe youtube dozele Sd parca suna cel mai bine comparativ cu EMG si Dimartio. Acum nu e un criteriu youtube-ul (dupa cum zicea cineva). Avand in vedere ca vreau sa investesc niste bani pt placerea mea de a canta in casa cred ca o sa merg sa le probez pe toate. Iar motivul pt care vreu un tremolo bunicel e ca vreau sa incep sa invat sa-l folosesc. Cel de pe chitara mea nu -ma ajutat deloc. A trebuit sa il cobor la maxim pt ca aveam corzile prea ridicate si ma incomoda tare de tot. Bafta multa si merci de sfaturi. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

adica

 

iti spun dozele inf dupa ibanez se aud foarte bine si nai bine iei un ibanez cu inf decat un jackson cu sd de 13 mil, iti dai seama ce calitate are chitara aia doar dozele costa 6 mil.

 

sfatul meu

detin ibanez s670fm cu zr tremolo probleme nu are DELOC!!! e sisten cu rulmenti intereseaza-te e bestial

 

dozele suna foarte bine chiar daca sunt inf mie imi plac dozele sd tb-5 si sd2n asa ca am inlociot ing 2 din bridge cu un tb-5 si iti spun ca suna mai intepat mai urat mai putin distorsionat fata de inf (parerea mea) inf-1 din eck suna bestial nici nu cred ca e nevoie sa o schimb

eh si doza de mid am schimbat-o de divertisment ca nu prea folosesc si am zis hai sa mai incerc.

 

chitara asta are un coi bestial:D costa 21 mil

eu cand sa o iau vroiam sa iau s470 18 mil toata din mahon acelasi setup si e colorata nu e oil finish pe s670fm an flamed maple o face sa sune mai intepat mie asta imi place acum depinde ce vrei

 

 

incearca modelul.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Man ... nu vreau sa fiu rau sau ceva ... dar ... ia-ti ce-ti place :)

Acuma Razvan (Geliraden), mi-e un prieten bun, dar el de cand are jacksonu nu stie altceva ... daca il intrebi ce ar alege intre Gibson de 3000 $ si Jacksonde 600, ar zice Jackson ...

Skarbu (Archangello) ti-ar recomanda tot ce are batio si daca are si scalop e super bine ...

Deci in momentul in care ai 2 chitari cam pe la acelasi pret, + - 200 lei e pur si simplu chestia de gusturi.

Te duci si le incerci la magazin, tipii care vand chitari de obicei sunt muzicieni si nu am nici cel mai mic motiv sa iti bage pe gat ceva nasol, deci poti apela la ei ...

P.S. A fost un sfat prietenos ... Razvi >:)< no offence man, skarbu la fel :)

Have a nice day

Link to comment
Share on other sites

Man ... nu vreau sa fiu rau sau ceva ... dar ... ia-ti ce-ti place :)

Acuma Razvan (Geliraden), mi-e un prieten bun, dar el de cand are jacksonu nu stie altceva ... daca il intrebi ce ar alege intre Gibson de 3000 $ si Jacksonde 600, ar zice Jackson ...

Skarbu (Archangello) ti-ar recomanda tot ce are batio si daca are si scalop e super bine ...

Deci in momentul in care ai 2 chitari cam pe la acelasi pret, + - 200 lei e pur si simplu chestia de gusturi.

Te duci si le incerci la magazin, tipii care vand chitari de obicei sunt muzicieni si nu am nici cel mai mic motiv sa iti bage pe gat ceva nasol, deci poti apela la ei ...

P.S. A fost un sfat prietenos ... Razvi >:P< no offence man, skarbu la fel :)

Have a nice day

:) Merci. Pai asa ma gandeam si eu. Eu cant de vreo 10 ani, am cantat si cu trupa cativa dar acum nu mai am timp. Totusi vreau sa-mi iau ceva pt mine acasa si sa mai incerc sa scot cate ceva de pe la marii chitaristi :D. O fac din pasiune pt ca imi place sa cant si nu vreau sa imi iau ceva care bun in banii astia. Tre sa vad si cum se simte la mana ca cada e incomoda sau are griful lat e cam nasol. Prefer sa fie usoara la mana sa pot folosi tremolo fara sa imi dezacordeze daca intind corzile putin. Nu stiu sa-l folososc bine ca nu am avut pe ce sa lucrez. Asta e motivul pt care vreau sa fie bun. Nu pot sa imi iua uinul original ca sare pretul mult pt cat imi permit. Avand in vedere ca nu cant cu trupa nu merita investitia prea mare. De ordinul a 30 mil.

Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

Ok am intzeles, dak vrei neaparat tremolo bun shi nu potzi sa itzi cumperi chitara cu OFR atunci intereseaza-te de seria S de la Ibanez. Eu cant pe un S470 si nu am avut vreodata probleme cu acordajul (sistemul ZR e foarte bine gandit). Am schimbat doza de bridge cu un Dimarzio iar acum suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

eu te-as sfatui sa incerci si niste variante second unde poti gasi chitari cu upgrade-uri de doze sau chiar alte firme cu ar fi LTD sau Schecter, eventual un strat intretinut bine si cu hardware bun (la tremolo ma refer).

La second nu mai vreau. Am un washburn G2V made in USA si am probleme cu tastele cu floydul s.a.m.d. La notele inalte, cand intind de coarda imi atinge la taste si ma enerveaza de mor. Au fost tocite intr-un anumit fel si cand am cumparat-o nu aveam prea multa experienta (nu ca acum as fi expert) si am luat teapa. Era acum vreo 7 ani cand mi-am luat chitara. Acum daca tot o voi folosi doar pt a canta in casa nu vreau sa mai iau la mana a 2-a. Prefer ceva nou. La mana a 2-a o sa-mi iau un procesor. Inca nu sunt hotarat si inca nu am atatia bani [pt ambele. Dar am vazut GT8 si al 9.8mil. Adica e rezonabil. Iatr pt mine sunt arhisuficiente. Nu cred ca voi mai canta cu trupa desi mi-as dori. :). Nasol cu timpul, servici, casa, familie :) S-a cam dus cu muzica. Naspa.

Link to comment
Share on other sites

slici... da' tu ce vrei sa cantz? ca e o diferenta cam mare intre goregrind si hardrock, nu de alta...

 

Imi place mult Satriani, Dream theater, Vai. Nu prea pot canta de la ei pt ca au piese grele si ai nevoie si de o chitara (floyd) ca sa poti sa canti o piesa cap coada. Asa de cantat buncati de piesa din fiecare fac dar ma enervez ca degeaba ma chinui. Ori ma blochez pt ca sunt f grele unele bucati, ori nu pot nici macar sa le incerc pt ca nu am floyd. In general scot pesele care imi plac si pe care cred ca le pot canta. Am Guitar pro si descarc tab-uri cu ce cred ca pot canta.

Link to comment
Share on other sites

la partea cu procesorul, decat boss gt, te-as sfatui sa iti iei ZOOM din seria G. daca ai bani de G9, cu atat mai bine. User-friendly si sunet peste gt6/8 zic eu (si multi care au cantat pe el). Eu l-am avut si l-am dat ca nu il foloseam decat pt 1-2 efecte dar merita toti banii

Apropo de procesoare. Am vazut ca Zoom are Sampling Frequency:94kHz comaprativ cu GT10 care are 44.1. Din cate stiu asta e una din caracteristicile de baza pt procesoare. Am inteles ca astea dau claritatea sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa canti prin procesor cam toate chitarele vor suna aproximativ la fel, nu-ti mai face griji! Dar daca vrei intr-adevar sa auzi tonul chitarei, ia-ti amp.

 

Si alta chestie : tremoloul fiind floating daca nu e de calitate degeaba il ai!!! Nu va fi decat un chin si o bataie de cap.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de procesoare. Am vazut ca Zoom are Sampling Frequency:94kHz comaprativ cu GT10 care are 44.1. Din cate stiu asta e una din caracteristicile de baza pt procesoare. Am inteles ca astea dau claritatea sunetului.

 

pai asta e marele avantaj la generatia asta noua de procesoare zoom. vezi ca daca dai search gasesti niste topicuri pe unde am scris cum se comporta procul asta si cum se folosesc cele 2 lampi din el (care nu-s puse degeaba acolo).

ma rog, si faptul ca e intuitiv si usor de folosit ajuta destul de mult. pierzi mai putin vremea butonand decat cu alte procesoare.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa canti prin procesor cam toate chitarele vor suna aproximativ la fel, nu-ti mai face griji! Dar daca vrei intr-adevar sa auzi tonul chitarei, ia-ti amp.

 

Si alta chestie : tremoloul fiind floating daca nu e de calitate degeaba il ai!!! Nu va fi decat un chin si o bataie de cap.

Poti sa fii mai explicit te rog? Poate imi dai mai multe detalii ca sa stiu ce ar trebui sa aiba sau cum nu ar terbui sa fie.

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Man ... nu vreau sa fiu rau sau ceva ... dar ... ia-ti ce-ti place :D

Acuma Razvan (Geliraden), mi-e un prieten bun, dar el de cand are jacksonu nu stie altceva ... daca il intrebi ce ar alege intre Gibson de 3000 $ si Jacksonde 600, ar zice Jackson ...

Skarbu (Archangello) ti-ar recomanda tot ce are batio si daca are si scalop e super bine ...

Deci in momentul in care ai 2 chitari cam pe la acelasi pret, + - 200 lei e pur si simplu chestia de gusturi.

Te duci si le incerci la magazin, tipii care vand chitari de obicei sunt muzicieni si nu am nici cel mai mic motiv sa iti bage pe gat ceva nasol, deci poti apela la ei ...

P.S. A fost un sfat prietenos ... Razvi >:P< no offence man, skarbu la fel :)

Have a nice day

hey, se scrie SCALLOP :)

 

Nu ii recomand mai nik din ce are Batio hihi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.