www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multi Effect


Cristanu
 Share

Recommended Posts

My first post :)

Am nevoie de niste pareri...doresc sa-mi cumpar un multiefect de bass, m-am uitat pe nijte site-uri romanesti si am gasit 2 efecte, Zoom 607cg Multi Effects processor for Bass si Digitech bp80 Bass x-series, efecte care se incadreaza in suma de 5 mil pe care dispun sa o cheltui, si care dupa parerea mea sunt bune pt un incepator ca mine... :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca daca esti incepator, banii merita investiti intr-un amp bun. Trebuie sa te obisnuiesti cu sunetu si sa stii ce vrei de la el... abia dupaia merita sa cauti un procesor. Dar ampul e foarte important ( si corzile :) )

scuze daca am fost off topic

Edited by miky
Link to comment
Share on other sites

Esti basist? Daca da nu vad rostul unui multiefect (mai ales ca esti si la inceput), dupa cum spunea si miky mai degraba iti iei un amp sau something. Mananca teoria, capata dexteritate, experienta, groove si abia dupa aia mai vorbim. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt chiar asa de incepator...cant de 2 ani la chitara bass, am reusit sa ma acomodez cu instrumentul dar sunt constient ca mai am multe de invatat. Problema este ca in trupa cu care cant este doar un singur chitarist si de ex la solourile de chitara si la alte interventii este nevoie de o armonie mai dura la bass, deoarece cantam metal. Faza e ca nu prea ma pricep la procesoare si efecte si am nevoie de ajutor in alegerea unui procesor care se potriveste cu genul de muzica pe care-l cant.

Edited by Cristanu
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Am suferit si eu de treaba asta si am rezolvat-o intro maniera simplista si oarecum eleganta zic eu. Sansamp Programmable Bassdriver DI. Trei preseturi de ton, drive si volum la varful degetelor tale. Am renuntat la a folosi alte efecte pentru moment, am si eq activ pe bass daca e vreo nevoie de corectii, si deaia ai sunetist si mixerist. +ca din sansamp iese semnal bun pentru fata si semnal bun pentru un monitor sau un cub de bass folosit pentru monitor. La procesoare nu iti recomand sa te arunci, sub nici o forma la cele ieftine. Nu fac decat gunoi din tonul si dinamica instrumentului tau. Am mai vazut si procesoare care sa sune decent (ex GT6B, Pod) si procesoare care sa sune foarte bine, dar deja vorbim de ozeneuri la bani. Iti recomand cu caldura solutia cu sansampul daca crezi ca te satisface.

Link to comment
Share on other sites

Am suferit si eu de treaba asta si am rezolvat-o intro maniera simplista si oarecum eleganta zic eu. Sansamp Programmable Bassdriver DI. Trei preseturi de ton, drive si volum la varful degetelor tale. Am renuntat la a folosi alte efecte pentru moment, am si eq activ pe bass daca e vreo nevoie de corectii, si deaia ai sunetist si mixerist. +ca din sansamp iese semnal bun pentru fata si semnal bun pentru un monitor sau un cub de bass folosit pentru monitor. La procesoare nu iti recomand sa te arunci, sub nici o forma la cele ieftine. Nu fac decat gunoi din tonul si dinamica instrumentului tau. Am mai vazut si procesoare care sa sune decent (ex GT6B, Pod) si procesoare care sa sune foarte bine, dar deja vorbim de ozeneuri la bani. Iti recomand cu caldura solutia cu sansampul daca crezi ca te satisface.

 

 

Unde pot gasi bassdriver di de vanzare shi cat ar costa? (precum am zis as vrea sa ma incadrez in 5 mil)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ma tem ca nu prea se incadreaza in bugetul tau. In sua e cam 200-240$ iar pe la nemti e vreo 250 Euro, cam cu vat vroiam sa-l dau eu peal meu. E totusi o scula de calitate.

 

Exista reprezentanta tech21 in romania la timisoara, au preturi ok (procentual vorbind) pentru romania, dar sculele in sine sunt scumpute.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Esti sigur ca un overdrive e ce iti trebuie tie?

 

Luand cazul strict al sansampului: el nu e un "efect" (cu toate ca actioneaza si cam ca un fel de exciter). e un preamp, care vrea sa semene la ton si raspuns ca un preamp cu lampa. Sansampul programabil (ca al meu) are echivalentul a trei astfel de preampuri.

 

poate ai nevoie de asa ceva:

http://bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=133

Eu intr-o vreme cochetam cu asa ceva:

http://bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=110

 

Sau poti sa incerci sa te joci cu un sintetizator.

 

Sfatul meu cel mai sincer e sa te gandesti de trei ori inainte sa dai banii pe o scula care poate sa fie buna sau proasta, dar cel mai probabil e sa nu faca ce sperai tu. Gandeste-te bine ce ton sau efect vrei sa obtii, restructureazati liniile de bass care sa te sustina, si alege niste efecte in consecinta.

 

Si nu, nu cred ca e nici un efect decent de bass care sa se incadreze in suma aia, poate un sintetizator daca stii cum sa il bibilesti si daca te satisface.

Link to comment
Share on other sites

basul poate fi destul de consistent si ca singurul instrument de ritm. si eu cant in formatie metal si cand chitaristii mei fac armonie, se aude super-ok basul pe fundal. totul tine de mixaj (adica de cum aveti voi sunetele facute si raportat vorbind, cat de tare se aude chitara in comparatie cu basul), precum si de sunetul de bas. aici ajungand, nu cred ca un procesor te'ar rezolva. ar putea fi un compromis, dar probabil unu prost. s'ar auzi ceva mai ok pe solo, armonii, bla bla, dar ti'ar transforma tonul intr'o mizerie. un bas cu olecuta de drive si destula putere e in stare sa stea teapan sub un solo. acu .. toate astea fiind spuse, ramane sa decizi ce vei achizitiona. eu oricum propun sa mai astepti si sa ma strangi niste bani.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

si io as merge tot pe ideea de amp... insa daca vrei neaparat un procesor...

 

chitaristul din trupa mea are un zoom 2100 pt chitara.. si pentru ceea ce cantam noi mi se pare ca suna chiar bine (cand da si el de un amp bun :) ) si am apucat sa probez si doua digitechuri... un rp8 (parca) care suna chiar foarte bine si un digitech mic (de ala cu doua pedale cum sunt zoom 505) care suna de ***... deci nu te poti baza doar pe nume de firma...

 

in mare nu ar trebui sa tii cont de ce spunem noi.. ci ar trebui sa mergi si sa le probezi si sa vezi cat de mult se apropie de soundul pe care`l ai tu in cap..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

deci nu te poti baza doar pe nume de firma...

 

Nu vreau sa te supar, dar Zoom si Digitech nu sunt de loc Firme (cu F mare) ca sa te poti lua dupa reputatie...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De ce nu incerci un BDI 21 de la Behringer? Este cel mai bun calitate pretz shi este copie de sansamp. Eu mi-am luat asha ceva acum o luna shi sunt destul de multzumit de el. Pana acum nu am avut nevoie in cantari sa il folosesc fiindca statziile de bas pe care am cantat erau f. bune, dar la sala la repetitzii il folosesc mereu.

 

BDI21_top.jpg

 

sper sa itzi fie de folos ideea... mai ales ca nu il iei la SH cu mai mult de 1.500.000. La Senia este 1.700.00 am impresia shi este nou.

Edited by SEP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest preo

pentru pretul lui e mai mult decat decent. am avut si eu unul d'ala. omu chiar n'are bani? de unde sa'si ia ampeg sau alte nebunii?

Link to comment
Share on other sites

Guest StuWie

acum depinde de suma pe care vrei sa o cheltuieshti. sincer ash recomanda sa inveshti banii intr-un bass f bun, apoi intr-un amp f bun. la capitolul efecte o data ce ai trecut de primele doua investitzii nu prea ai ce sa iei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
My first post :)

Am nevoie de niste pareri...doresc sa-mi cumpar un multiefect de bass, m-am uitat pe nijte site-uri romanesti si am gasit 2 efecte, Zoom 607cg Multi Effects processor for Bass si Digitech bp80 Bass x-series, efecte care se incadreaza in suma de 5 mil pe care dispun sa o cheltui, si care dupa parerea mea sunt bune pt un incepator ca mine... :)

 

 

Nou GT-10 - Procesor de chitarã solo Demo Video

Nou GT-10B - Procesor de chitarã bas Demo Video

ME-20 - Multiefect de Chitarã Demo Video

ME-20B - Multiefect de Bas Demo Video

ME-50 - Multiefect pentru Chitarã Solo Demo Video

ME-50B - Multiefect pentru Chitarã Bas

GT-8 - Procesor Tip Pedalã pentru Chitarã Solo Demo Video (In Stoc! Suna la Roland Romania 0266-364.609)

GT-PRO - Procesor Tip Rack pentru Chitarã Solo Demo Video

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un bas ce suna bine .O statie de 100 W ( 200 ar fi mai bine)cu doaua boxe , una cu difuzor de 18" si cealalta cu 4x10".

 

atat trebuie la bass ,orice efect distruge tonul de bas.

 

Ce mai poti folosi ar fi un compresor bun ca sa poti canta cu ton bun in orice conditrii ( la wattaj mic sau la full- power)

 

Chorus , ecou , flanger etc se foloseste numai ca si efect la cate o interventie unde basul ramane singur , altfel nu mai ai ton ptr a tine fondul in trupa .

 

daca vrei sa inregistrezi acasa direct in placa de sunet atunci s-ar putea sa te ajute un pic de overdrive, reverb si rezonator ( ampsim )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

dar nu stiti un efect care sa sune decent si sa se incadreze in suma mea? Am gasit pe rolandmusic.ro Boss ODB-3 Bass overdrive dar nu stiu cat e de scump sau bun...

 

Tu ce scule ai in acest moment (bas, amp)? Eu zic sa incerci un Big Muff. Stiu ca este pentru chitara, dar sunt multi basisti care folosesc asa ceva. Si nu te costa decat vreo 200 ron (vezi mica publicitate de pe forum). In caz contrar, cauta un fuzz pentru bas.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

nu prea is de acord, depinde ce stil, efectele se pot modifica pentru a crea un sunet mai bun. Eu folosesc cu procesorul compresie shi egalizator, shi suna fff ok, shi restu efectelor suna bine, numa ideea ii, k trebuie " adaptate " daca cantzi cu trupa ceva. Cel mai bine merg efectele la un solo de bass

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
nu prea is de acord, depinde ce stil, efectele se pot modifica pentru a crea un sunet mai bun. Eu folosesc cu procesorul compresie shi egalizator, shi suna fff ok, shi restu efectelor suna bine, numa ideea ii, k trebuie " adaptate " daca cantzi cu trupa ceva. Cel mai bine merg efectele la un solo de bass

 

 

Compresoarele de pe procesoare sunt pacaleli...eu am un compresor bun si am dat o galeata de bani pe el. Este de rack si este peak RMS compressor limiter. Am un Warwick Profet 5.1 pe care as vrea sa-l schimb pe un amp mai scump si mai bun tot de la Warwick.

 

 

In concluzie nu aruncati banii pe plesnitori...un bass bun si un amp asemenea, cu ceva skilluri antrenate misca piesa frumos si energic. Un compresor de sine statator de buna calitate nu strica.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest westsound

Exact, un compresor, o statie sanatoasa si cantat bine. Daca ai senzatia ca atunci cand ghitara intra pe solo pica piesa e pt ca tu cu tobarul nu o tineti in picioare. Investitia in procesor nu o sa salveze situatia, asta va face doar munca ta. Asculta de pilda ZZ Top in live-uri unde pe solo raman doar toba cu bassul si suna de incremenesti, plin, prezent, miscat. Cat despre cum suna bassul acolo...chiar a bass, simplu, gras, usor marait fara nici un fel de efecte. Sunetul nu ne face instrumentisti mai buni, asta tine doar de felul in care cantam. Un preamp de bass cu compresor in el ar fi o varianta ok, la Behringer raportul pret calitate e foarte bun. Ca sa sune bine NU trebuie neaparat sa fie scump, asta e doar o smecherie a societatii de consum careia ii pica cu usurinta prada cucoanele, noi insa ar trebui sa fim atenti.

 

http://www.myspace.com/trupaeffect

Edited by westsound
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Studiaza astfel incat atunci cand dai in bass sa se auda clar ce vrei sa se auda, nu trebuie sa dai mult din degete, ci eficient. Asculta bassul de la Queensryche, cam ala e tonul care-mi place mie pe metal. Un amplif decent si un cabinet cu suficienta rezerava de putere (de la top profet 3.2 si cabinet WCA 211 sau 410 PRO in sus - Warwick) te ajuta sa-ti limpezesti stilul si sa-ti cureti modul de executie. Keep up the good work...si lasa plesnitorile alea de efecte daca chiar esti interesat sa progresezi ca bassist.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.