www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pierdut Urma Unui Chitarist De Excepþie


mirceab
 Share

Recommended Posts

Spre sfârºitul mileniului doi, în centrul "sudist" al țãrii, din grupul de pretendenți în ale muzicii de chitarã rock se ridicau distinctiv douã personalitãți: Cristi Iordan, ºi respectiv "Motanu".

Dacã primul încã mai activeazã local (în job-uri vâlcene ºi în proiecte muzicale naționale), despre al doilea am doar informații vagi (cum cã ar fi prin Scandinvia de ani buni).

Deci! ªtie cineva ceva concret despre "Motanul"? Mai activeazã el chitaristic, sau mãcar muzical?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am fost mai demult la un studio de inregistrari prin zona pta. Sf. Gheorghe, in Bucuresti, unde era sunetist un anume "Motanul". Sa fie acelasi motan?

Link to comment
Share on other sites

Am fost mai demult la un studio de inregistrari prin zona pta. Sf. Gheorghe, in Bucuresti, unde era sunetist un anume "Motanul". Sa fie acelasi motan?

Nickname-ul acesta (ca sã nu-i zic poreclã) este destul de comun, deci puțin probabil sã fie aceeaºi persoanã.

Deocamdatã speranța mea este sã rãspundã vreun membru al trupei Antract, sau vreun alt muzician de prin Vâlcea - locul unde rãsãrise acel "motan" filiform.

Link to comment
Share on other sites

Nickname-ul acesta (ca sã nu-i zic poreclã) este destul de comun, deci puțin probabil sã fie aceeaºi persoanã.

Deocamdatã speranța mea este sã rãspundã vreun membru al trupei Antract, sau vreun alt muzician de prin Vâlcea - locul unde rãsãrise acel "motan" filiform.

 

Nu sunt din trupa Antract da' am fost odata cooptat acolo:). Ultima data l-am intalnit in '91 sau '92 la Timisoara (TimRock). Nu mai stiu sigur cu ce trupa a cantat atunci dar il stiu de cand canta cu Post Sincron din Rm. Valcea. Foarte bun chitarist! Si eu auzisem de Scandinavia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest lp2005
Dar o sa il intreb pe tobosaru de atunci din post sincron daca te mai intereseaza vreo veste :)

 

La Multi Ani! Adica pe Sile? Nu mai stiu daca tot el era tobosar cand canta "motanul" acolo. El ce mai face? Ma bucur sa aud de ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Numele lui este Eugen Cazacu. A spart la Tim Rock prin 90 sau 91 cu o virtuozitate de exceptie (cel putin pentru acele vremuri) cand suna foarte apropiat ca Malmsteen, in mare voga atunci. Momentan se afla in Olanda si este street musician. S-a reprofilat pe flamenco. Cautati pe youtube Eugenio Martinez.

Sile a fost tobosar pana prin 90 cand a venit Turcu (Laurentiu).

Link to comment
Share on other sites

Numele lui este Eugen Cazacu. A spart la Tim Rock prin 90 sau 91 cu o virtuozitate de exceptie (cel putin pentru acele vremuri) cand suna foarte apropiat ca Malmsteen, in mare voga atunci. Momentan se afla in Olanda si este street musician. S-a reprofilat pe flamenco. Cautati pe youtube Eugenio Martinez.

Sile a fost tobosar pana prin 90 cand a venit Turcu (Laurentiu).

L-am vazut pe tipul asta de cateva ori in Amsterdam dar habar n-aveam ca e roman.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sunt curios, acesta este Motanu" de care intreba Mircea?

Sau ne-ar putea spune Cosu, ca sta in aceasi zona si s-o fi dus sa dea mana cu un roman cu aceeasi pasiune pentru chitara ca si el.

Oricum, nu inteleg cum un artist asa de bun nu isi gaseste un contract intr-un club de acolo.

Mai ales ca si fizic sta bine.

Urasc dusmania fata de cultura, in general, si fata de muzica, in special, a nemernicilor astora care stau in varful trebii la noi si doar ne fura si ne gonesc oamenii buni din tara(e valabil si daca acest Eugenio Martinez nu e motanul cautat).

Link to comment
Share on other sites

Guest motanu`

Dragi prieteni si fans,sint placut impresionat de faptul ca inca sint oameni iubitori de muzica si muzica de chitara care isi aduc aminte de mine de acum mai bine de 20 de ani (cind am evadat )..as aprecia foarte mult discretia voastra in general,sint deschis unui contact direct dar prefer sa fie discret si fara degete aratatoare si comentarii pe strada "uite ba,asta e roman "etc,etc.. de pe timpul de cind am fost a rocker kidd am preferat sa traiesc modest si linistit ,am evitat faima,luminile de reflector,birfa si gura lumii ,pt cei ce m-au cunoscut personal acum 20 si ceva de ani sa stiti ca nu m-am schimbat de loc in aceasta privinta ! va rog mult pe toti sa pastrati discretie despre existenta mea si sa respectati dorinta mea de anonimitate si in continuare,eu sint bine sanatos,multumesc mult pentru interes si ma puteti contacta prin email,o sa raspund la toti,toate cele bune,salutari ! PS .o mica lista de video-uri ,descriptia si comentariile sint in engleza i have been influenced among many other guitar players by Al di Meola,Paco de Lucia, John Mclaughlin and melodic rock bands aswel,i do have a large repertoire,performing mostly original compositions (I can perfom exclusively original compositions if required, up to 4 hour of my own music without repeating any song)

in the same time i know and i can "spoil" my audience with a lot of very well known guitar challanging covers from my childhood guitar heroes(Paco de Lucia/Al di Meola, JimmyPage, Hendrix,etc), thats why i describe my style as flamenco rock,having all the classical, spanish, jazzy plus (acoustic) rock elements (Led Zeppelin,Deep Purple,Guns`n Roses,The Eagles,Nirvana,Metallica and more)mixed together as one

here are some of my famous covers (all instrumental)videos :

 

Hotel California (sweet played guitaristic cover of the famous song from The Eagles ) performed live,in the heart of the city of Amsterdam,filmed, edited and promoted by the local tv station AT5

 

Flight of the Bumblebee performed on a harp guitar (21 strings,i did not use all of them,just got it and i was cecking out if i still can play on steel strings guitars,haven`t done it for ages)

 

Mediterranean Sundance (Al di Meola/Paco de Lucia ) from the famous album Friday Night in San Francisco ,performed on my short scale soprano guitar

 

Entre Dos Aguas (Paco De Lucia )- performed live on my Godin ACS classical on a world music concert

 

Stairway To Heaven -

( for the Zeppelin fans,yes,i do other Led Zeppelin songs aswel as Kashmir,Baby i Gonna Live You, the Immigrant Song,Whole Lotta Love :)

 

Kashmir (Led Zeppelin )

 

Smells Like Teen Spirit (Nirvana)

 

here are some live videos ALL ORIGINAL (instrumental) compositions :

 

( Gitano Corazon/Gipsy Heart – flamenco fusion composition,solo guitar on a musical journey back to my childhood )

 

(Recuerdos Para Ti –neo flamenco fusion composition )

 

(Apocalypse Now- neo flamenco fusion composition performed at a world music concert at the NDSM beach in Amsterdam )

 

(See You In My Dreams – melodic chill out composition )

 

(Reflections – flamenco/latin jazz /oriental fusion composition)

(I Guess This Means War – neo flamenco composition

(Still Standing – rumba gitana guitar duo )

 

(Long Way From Home ) performed in the RocK Club The Cave in Amsterdam )

(Farewell –neo flamenco fusion composition @ NDSM beach in Amsterdam)

(The Things I Left Behind )

 

(FUCK YOU! instrumental protest song involving multiple looping layers-rythmic hand percussion pads aswel ), they are a couple more versions of this song on the Internet ,the song was dedicated to the people wich have tried to forbid light amplified street music in Amsterdam)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Nu am mai intrat pe forumul asta de foarte mult timp. Am vorbit astazi la telefon in Romania cu un fost coleg de trupa si ne-am amintit de tine, Motanu'. Ai cintat si tu cu colegul meu o perioada, eu eram deja plecat atunci (plecat de linga acea trupa, acum mai bine de 20 de ani). Ne cunosteam de cind erai cu Sincron.

Esti la fel de virtuos (ca si atunci) si parca si mai modest. O sa-ti trimit si un email doar asa, poate o sa ne mai intilnim vreodata. Eu stau in Canada de mai bine de 13 ani. Cint cu un cor:) dar si cu o trupa de classic rock din cind in cind. Faine amintiri.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.