www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stage Fright


Guest crazy-b
 Share

Recommended Posts

Guest crazy-b

am auzit ca e invers prop cu numarul de concerte?

 

poti scapa de emotii?eu unul am zile cand ma duc la ora la pian si simpla prezenta a profesoarei imi face mainile sa tremure....ce sa mai zic de cantat pe scena...cred ca nu as fi in stare sa cant 5 min....nici la chitara si nici la pian...desi am avut 2 trupe..dar nu eram nici atunci prea dezinvolt....

 

se poate combate?estompa?sau chiar elimina...sau poate ca e valabila teoria conform careia unii pur si simplu nu sunt facuti sa cante pe scena? :)

Edited by crazy-b
Link to comment
Share on other sites

Da ...e adevarat ca unii nu pot scapa niciodata de emotii , rutina ce-i drept te scapa intr-o oarecare masura

Incearca sa te imaginezi intr-o postura placuta , relaxata.....

Am auzit ca ajuta sa-ti imaginezi publicu in diferite posturi :) ( it's no joke )

Vocalul de la My Dying Bride are aceeasi problema si evita eye-contact cu spectatorii.......

 

Parerea mea : concentrate on your playing...... :)

si ...practice , practice , practice......daca ai o rutina a pieselor ce la canti , o sa canti bine chiar daca ai stagefright

Pana la urma toata lumea are stagefright....that's the fun of playing live.....

Link to comment
Share on other sites

Stii una e cand...canti ceva shitty riffs acolo...care chiar le-ai repetat...Si una e cand stii ca trebuie sa faci o improvizatie sau un solo mai greu(I mean greu) si nu stii ,,bai frate...oare am exersat destul arpegiile alea cu roll? Daca live nu-mi suna , daca/...."AAAAAH e oribil :)

Si astia mari au si acum putin emotii, asa ca sincer nu cred ca scapi vreodata in totalitate de asa ceva :)

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

just imagine your Angus... :)

si nu mi se pare ok sa stai tot concertul cu botu'n grif... mai te uiti si la public... mai te uiti si la cei de langa tine...

and remember... BEER is your friend! No, seriously... it is :):) (probably the best solution to stage fright in the world)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

dupa ce ajungi sa pui la punct unele reflexe si sa canti corect atunci iti permiti sa te si imbeti...sau ma rog...sa te pilesti :)

 

dar pana atunci cred ca trebuie sa incerci "fara anestezie" :) cel putin eu asta mi-am propus...pana la urma e vorba de a invinge temerile...nu de a iti fura caciula singur...nu cred ca bautura rezolva...eu cand cantam cu trupa am incercat...si cred ca nu face decat sa inrautateasca lucrurile....

 

am observat ca cu atat cu cat oamenii in prezenta carora cant sunt mai cunoscuti cu atat cant mai lejer...deci probabil ca e si chestie de obisnuinta....

 

acu na....sper ca o sa iasa cu timpul.....multzan d sfaturi....

Edited by crazy-b
Link to comment
Share on other sites

Citeva pahare de coniac/whiskey ... nu prea multe ... si multa incredere in propriile forte raportate la instrumentul la care cinti. Mi-au iesit "concerte" cu flautul sau blockflautul in pragul comei alcoolice fiind, dar daca beau mai mult de 5 beri si vreau sa cint ceva la bass ... parca nu mai merge.

Daca nu merge alcoolul, incearca sa te uiti la prietenii din multime. Zimbeste, fa-ti curaj ... si da-i mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Beer! Helping artists not to shit on stage since 1892.

 

Si acuma serios ... eu inainte de a incepe pe scena am mainile reci, sunt alb la fata si am un nod in gat de nu pot sa vorbesc. Nu am gasit solutia pentru a scapa de asta, un pahar de curaj inainte ajuta dar nu solutioneaza.

Dupa primele 5-10 minute nu mai am nici o emotie si pot sa cant lejer.

 

La cum se manifesta la mine am avut inceputuri furtunoase in care nu eram capabil sa tin un G .

 

A ... si urc pe scena de cand eram clasa I (liceu de arta deh...)

Link to comment
Share on other sites

am auzit ca e invers prop cu numarul de concerte?

 

poti scapa de emotii?eu unul am zile cand ma duc la ora la pian si simpla prezenta a profesoarei imi face mainile sa tremure....ce sa mai zic de cantat pe scena...cred ca nu as fi in stare sa cant 5 min....nici la chitara si nici la pian...desi am avut 2 trupe..dar nu eram nici atunci prea dezinvolt....

 

se poate combate?estompa?sau chiar elimina...sau poate ca e valabila teoria conform careia unii pur si simplu nu sunt facuti sa cante pe scena? :)

 

Categoric reteta inca nu s-a inventat; pe scena au toti trac... asa cum majoritatea dintre noi au glosofobie, intr-o masura mai mica sau mai mare te educi sa treci peste ea, fie inconstient de la varste fragede, fie constient, atunci cand realizezi ca ea exista si iti pune probleme reale. Acei oameni care sunt "facuti" sa cante pe scena, si-au tratat demult fobia. Personal imi place sa cred ca depinde de vointa fiecaruia, si sta in puterea ta sa inveti sa te controlezi in astfel de situatii, sa te relaxezi si sa savurezi momentul.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

de ce sa scapi de emotii? emotiile sunt frumoase

 

mi se pare nemaipomenita senzatia dinaintea unei cantari cand ai asa, ca niste fluturasi, nu vad de ce ar vrea cineva sa scape de asta.

 

intr-adevar in momentu cand incepe cantarea nu e bine sa fi prea speriat.

 

acum nu stiu daca rutina face asta sa dispara, poate daca ai canta in acelasi loc de prea multe ori, dar cand stii ca e un public nou un loc nou, e altceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

mda.... :)

 

deci ideea e ca se poate...poate ca nu am formulat eu bine.....mai degraba intrebam daca se poate reduce/estompa chestia asta pana la un nivel la care sa nu fie sesizabila si sa nu iti afecteze prestatia.....

 

asta era dilema :)

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

am cantat odata foarte beat si mi-a placut, mi s-a parut foarte misto si ca am cantat mai bine ca niciodata :)

 

 

a doua zi am aflat ca nu a fost asa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b
a doua zi am aflat ca nu a fost asa :)

 

 

:) asta a fost tare. acum nu cred ca mai ajuta filozofiile astea....trebuie incercat....pe propria piele.....si fara anestezic :)

Link to comment
Share on other sites

Cand am avut primul concert cu prima mea formatie (Mobius) acum vreo 4 ani, stiu ca m-am intalnit cu ei in oras si ziceam ce naiba ne facem ca avem emotii. Daca nu ne descurcam cu ampurile, daca ne impiedicam, daca rade lumea de noi, daca se dezacordeaza, valeu.

 

Iti zic, cand am urcat pe scena orice urma de emotie a disparut total. A fost cea mai tare senzatie, si inca imi place foarte mult sa cant pe scena. Daca reusesti sa implici publicul, e aproape ca o legatura telepatica cu fiecare om din sala.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
La mine e mai ciudat.. cu cat sunt mai putini oameni cunoscuti, cu atat ma simt mai relaxat...

 

ah, iar la chestiile mai serioase sau importante merge faza cu publicul dezbracat...(care face.. chestii.. )

 

Nu stiu daca'i ciudat, dar se verifica si la mine chestia :) sau cu cat sunt mai multi oameni de muzica sau care canta e ceva mai stresant. In plus cea mai stresanta situatie ptr mine cred ca e cand iti vine cu camera spre maini...ma simt destul de incordat si stanjenit indiferent ca filmeaza vreun prieten sau un necunoscut. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.