www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Setup Chitara


dani
 Share

Recommended Posts

salutare:)

 

acum vreo 2 saptamani mi-am dus chitara la un lutier din bucuresti pe nume BOGDAN STANESCU.Auzisem de el de la un user de pe forum caruia i-a "bijuterit o chitara".

 

Deoarece sunt foarte multumit de ce a ieshit scriu aceste cuvinte, fiindca omul merita:)

 

Motivul principal pt care am vrut un setup era ca imi falsa chitara.mai vroiam si un pragush din os, indreptarea grifului.

 

O data ajuns la dansul(am mers din galati la bucuresti special pt asta) mi-a studiat-o si mi-a spus ca are probleme mai grave:(

 

In final am ajuns la concluzia ca bridge-ul era montat cu un cm preqa in fatza:)Drept urmare dansul mi-a scos bridge-ul...a acoperit gaurile existente...si a facut altele acolo unde trebuia pus acesta de la bun inceput:)

 

Mi-a facut si un pragus din os(foarte misto lucrat)

 

Mi-a polizat fiecare tasta...astfel egalandu-le pe toate ce imi permie acum un action mai mic:)

 

Mi-a indreptat grifful.(nu are rost sa mai zic nimic aici)

 

Mi-a scos grifful de pe corp si a schimbat shuruburile nasoale care fac prinderea de corp...(si a mai bagat sub el niste lu\emn ca sa-l faca mai stabil) si apoi la prins mai bine decat era inainte.

 

Mi-a curatzat grifful si l-a uns cu un ulei special(arata ca nou si mirosea fooarte frumos:))))

 

Din cauza ca aveam o problema cu dozele( gaurelele unde vin shurubelele care coboara si uraca doza erau prea mari si pusesem holshuruburi)dansul mi-a lipit cu, cositor niste piulitze si mi-a pus niste shurubele de la el pt ambele doze)

 

Mi-a schimbat si shurubelele care tin inelele dozelor si cele care tin capacul de la spate:)

 

Nu mai zic ca mi-a uns switchul si bridge-ul cu ulei sau cu mai stiu eu ce(switchul se intrerupea ...acum nu mai :)

 

Omul a fost si fffoooaaarrrttteeee de treaba:)am discutat cateva chestii cu dansul...a fost frumos:)

 

 

 

Tin sa precizez ca...la inceput aveam de gand doar: sa-mi indrepte griful...sa-mi polizeze tastele...si sa-mi faca un prqagush din os si un setup la action.Pt operatiile astea omul mi-a zis ca-mi cere 100 Euro(un pretz destul de bun...pt omunca profi:)

 

Dupa cum ati observat mai sus...mi-a facut mult mai multe la chitara, insa....Dansul a fost nemaipomenit de amabil incat mi-a luat numai cei 100 de euro de care discutasem:)

 

Drept urmare operatia asta costa aproape dublu:)dar a fost un domn si cum am mai spus...nu am dat mai mult.

 

tin sa-i multumesc pe aceasta cale si sa va asigur pe voi ca face treaba de cea mai mare calitate:)

 

 

 

Cum e chitara acum:

 

Are action-ul mult mai bun...dozele sunt prinse cum ar trebui, are sustain mult mai mult(culmea....am facut o proba la sala si sincer nu se opreste din sunat.Cu un compresor si distors activat nota suna pana te plictisesti:)am ramas uimit:)are sustain foarte bun si pe clean...farqa nimic activat:)(mahon)

 

este mult mai ushoara la mana acum si suna si mai bine datorita pragushului din os:)

 

Bogdan stanescu ai zice omului:)sunt sigur ca sunt multi care au colaborat cu dansul pe aici ...si sunt sigur ca sunteti multumiti de ce a ieshit:)

 

Daca aveti nevoie de numar de telefon...sau adresa de mail....contactati-ma prin pm:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

... bridge-ul era montat cu un cm preqa in fatza:)Drept urmare dansul mi-a scos bridge-ul...a acoperit gaurile existente...si a facut altele acolo unde trebuia pus acesta de la bun inceput:)

 

poate ne spui - colateral - si marca de chitara

nu de alta, da' macar cine va vrea sa cumpere sa se fereasca din start de o asemenea grosolanie...

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar e "grossolanie".Daca foloseam corzi subtziri falsa mai putzin insa vroiam sa fie in regula:)

 

nu am acum poza cu ea fiindca nu am cu ce sa-i fac.poate o sa reushesc zilelel astea:)

 

nu trebuie sa musai sa fugiti de omul asta.consultati piata din toate pct de vedere.

 

Malex si eu incep sa gandesc asha cum gandesti tu referitor la grossolanii.ce ma scoate la suprafatza este ca in afara de problema asta(una mare totushi) chitara se aude bine:)sper:)

 

 

 

fackebuyer...ai numarul de telefon prin pm:)

Link to comment
Share on other sites

e chitara pe care o stiu eu? :) Nu era custom? :)

Trimite si mie pe privat o adresa de mail sau nr de tel al tipului,vreau sa montez o doza cu circuit si baterie si trebuie sapat in chitara.Cat a durat toata operatiunea? Ai stat in Buc mai multe zile?Ca tre sa caut si cazare in caz ca...

Multumesc

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

acum vreo 2 saptamani mi-am dus chitara la un lutier din bucuresti pe nume BOGDAN STANESCU.Auzisem de el de la un user de pe forum caruia i-a "bijuterit o chitara".

 

Parca eu l-am laudat :)

A "bijuterit" Hoyer-ul meu (din original a ramas doar lemnul si tastele). Restul a fost schimbat total (inclusiv pickguardul, facut manual).

Vi-l recomand, lucreaza foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

salutare:)ma feream sa dau public numarul(ma gandeam ca incalc vreo regula)

 

chitara e un custom.Acum e si mai custom;)

 

a durat 2 zile(vineri si sambata) iar duminica mi-a dat-o:)

 

am stat in bucuresti pe la niste rude in timpul asta:)a fost greu dar a meritat:)

 

vi-l recomand cu toatacaldura pe Bogdan Stanescu:)Mare om:)

 

succes la proiecte baietzi:)

Link to comment
Share on other sites

poti sa pui o poza a chitarii acum, dupa ce ti-a mutat 1cm cordarul?

daca ti-a mutat cordarul cu 1cm mai in spate, inseamna ca tasta 12 nu mai cade la jumatatea distantei dintre cordar si pragus, nu? si cum e intonatia acum?

 

Daca citesti cu ATENTIE, o sa vezi ca acuma tasta 12 e la jumatate. Tocmai asta era problema chitarii, ca nu era acolo inainte sa fie mutat cordarul.

Link to comment
Share on other sites

poti sa pui o poza a chitarii acum, dupa ce ti-a mutat 1cm cordarul?

daca ti-a mutat cordarul cu 1cm mai in spate, inseamna ca tasta 12 nu mai cade la jumatatea distantei dintre cordar si pragus, nu? si cum e intonatia acum?

 

Eu am inteles ca a mutat bridge-ul tocmai din cauza ca nu se putea regla intonatia. Poate ca Dl Grosu a masurat bine, k nu e rocket science, dar alti factori afectau intonatia si probabil ca aceasta a fost cea mai usoara cale de a rezolva problema. Desi cu un nou pragus, si griff drept,chiar nu vad unde ar mai putea fi problema....hmmm..poate totusi n-a masurat bine Dl Grosu...

Link to comment
Share on other sites

:))nu a intrat lemnul la apa malex:))

 

acum tasta 12 e pe centru:)

 

recenzia am facut-o dupa cateva zile de proba.actionul era reglat foarte foarte jos(avand putin fretbuzz) griful era drept si corzile noi(in cazul asta chitara falsa dar nu atat de mult)

 

sincer nu mi-am dat seama in zilele alea de proba fiindca nu aveam tuner...iar la ureche se observa mai greu(si nu am fost atent)

 

nu imi placea actionul ATAT de jos(si fret buzzul era enervant)asha ca am ridicat mai sus...falsatul devenind mai evident:)

 

sesizasm problema daar nu am zis nimic intre timp:)

 

dupa ce s-a mai indoit grifful a inceput sa falseze si mai mult:)iar in ultimele 3-4 luni nu am mai cantat la ea:(

 

eeee...Acum e alta treaba.nu maifalseaza deloc...sustain mai bun...mai ushoara la mana:)

 

sunt multumit:)

 

Dl grosmann(sa recunoastem) a facut o greseala de proiectare.Asta e.am reushit sa o indrept si acum e mai bine:)

 

am dat nota finala 10 fiindca imi placea mult cum suna(nu am stat sa verific octavele...si inca nu apucasem fac stiu eu ce sollistica pe ea ca sa ajung dup[a tastele 14-15)

 

oricum...sunt si eu vinovat aici ca nu am zis nimic de problema asta:)

 

cu incredere...apelati la Dl stanescu asha cum am facut eu:)

 

numai bine:)daca mai are cineva de zis....go ahead, nu deranjati pe nimeni:)

 

Dani

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
sa inteleg ca dl. grosmann a gresit si tu ai platit remedierea? :)

garantia..probabil a trecut de mult. chiar daca s-ar fi dus la Grosu, cel mult i-ar fi facut reducere la "reparatie". oricum, inainte de asta probabil ar incerca sa il convinga ca de fapt e bine... am vazut eu un caz la o chitara grosmann de serie in care coarda mi subtire "iesea" de pe grif cand apasai pe ea de la tasta 12 pana la 24. iar cand omul respectiv s-a dus la cu ea la "garantie" , dl Grosu incerca sa il convinga ca de fapt chitara nu are nimic.

 

 

Instrumentul in cauza are o serie de probleme (il stiu, am cantat pe el, esti al unui tip de la mine din oras). Nou a costat 13 milioane iar de atunci pana acum s-au observat/intamplat urmatoarele

 

- s-a crapat lacul de pe grif, chitara a fost tinuta in husa la toate iesirile ei afara iarna... deci asta nu ar fi un motiv

 

- un pivot de la floyd rose s-a inclinat spre doze

 

-tastele 23 si 24 erau si sunt in continuare strambe, si dupa "reparatie".

 

- problema de mai sus cu coarda mi

 

- s-a rupt o parte din potentiometru(are doar unul, pentru volum) astfel incat nu mai merge pus knob-ul deasupra, ma refer la acei 2 "clestisori", s-au rupt... 

 

- potentiometrul era stramb.. din "fabrica" , dar se pare ca pe dl grosu nu l-a interesat 

 

- s-a rupt un fir inauntru, astfel incat a fost nevoie sa fie dusa inapoi pe a-l relipi.

 

 

 

inafara de astea, pot spune ca mi-a placut mai mult cum se canta pe un HB de 5 milioane... dar asta probabil e o chestie personala.

 

 

 

ce faceti cu banii... e treaba voastra, dar mai mult ca sigur as spune ca exista si alte variante.

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

da...am platit eu pt greseala:)era prea tarziu sa ma duc la el:)

 

de fapt(acum mi-am adus aminte care e faza):

 

chitara a avut montat un sistem cu locking(la pragush) din metal....falsa si am fost cu ea la el.mi-a zis ca e prea inalt pragushul si l-a schimbat cu unul normal.

 

Chitara avea pragushul ca la sistemele cu floyd rosse(aici a fost o neintzelegere,,..insa sunt uimit cum de nu l-a scos dupa ce am ales sa faca chitara fara floyd).

 

stiu sa reglez o octava la chitara insa ajunsesem cu acele calushuri de la cordar la maxim.am dus chitara la el si i-am spus ca e posibil sa fie cordarul prea in fatza:)Cum bine a zis cineva mai sus...a masurat-o si a zis ca e bine asha:(

 

am mai auzit pe undeva faza cu mi-ul ce nu era pus corect:( trist.

 

cata publicitate negativa pe acest topic:)))))

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ultima chitara mi-am facut-o la Cristi (Grosu) si sunt foarte multumit de ea. Ce am cerut asta am primit.

Prima chitara (o copie Yamaha) am retastat-o la Dl Stanescu (nu i-am retinut prenumele :):) ). In 2003 parca, m-a costat 100 $ (cu tot cu schimbat pragus).

Il recomand, pentru ca lucreaza bine, cu multa rabdarea, asa cum se cere atunci cand trebuie setata o chitara.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

garantia..probabil a trecut de mult. chiar daca s-ar fi dus la Grosu, cel mult i-ar fi facut reducere la "reparatie". oricum, inainte de asta probabil ar incerca sa il convinga ca de fapt e bine... am vazut eu un caz la o chitara grosmann de serie in care coarda mi subtire "iesea" de pe grif cand apasai pe ea de la tasta 12 pana la 24. iar cand omul respectiv s-a dus la cu ea la "garantie" , dl Grosu incerca sa il convinga ca de fapt chitara nu are nimic.

 

 

Instrumentul in cauza are o serie de probleme (il stiu, am cantat pe el, esti al unui tip de la mine din oras). Nou a costat 13 milioane iar de atunci pana acum s-au observat/intamplat urmatoarele

 

- s-a crapat lacul de pe grif, chitara a fost tinuta in husa la toate iesirile ei afara iarna... deci asta nu ar fi un motiv

 

- un pivot de la floyd rose s-a inclinat spre doze

 

-tastele 23 si 24 erau si sunt in continuare strambe, si dupa "reparatie".

 

- problema de mai sus cu coarda mi

 

- s-a rupt o parte din potentiometru(are doar unul, pentru volum) astfel incat nu mai merge pus knob-ul deasupra, ma refer la acei 2 "clestisori", s-au rupt... 

 

- potentiometrul era stramb.. din "fabrica" , dar se pare ca pe dl grosu nu l-a interesat 

 

- s-a rupt un fir inauntru, astfel incat a fost nevoie sa fie dusa inapoi pe a-l relipi.

 

 

 

inafara de astea, pot spune ca mi-a placut mai mult cum se canta pe un HB de 5 milioane... dar asta probabil e o chestie personala.

 

 

 

ce faceti cu banii... e treaba voastra, dar mai mult ca sigur as spune ca exista si alte variante.

 

:) Imi vine greu sa cred ce citesc ptr ca nu am avut si nici nu cunosc personal pe cineva sa fi avut vreodata atatea probleme cu o chitara (cel putin treaba cu tastele strambe-n'am auzit'o niciodata), nici chiar cu reghin'uri din topor de pe vremuri...Tot greu de crezut e cum unii se lasa atrasi de custom'uri dubioase fara a da atentie la detaliile de constructie.

Ar fi interesant sa aflam si varsta chitarii asteia (poate s'a spus dar n'am fost prea atent).

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
:) Imi vine greu sa cred ce citesc ptr ca nu am avut si nici nu cunosc personal pe cineva sa fi avut vreodata atatea probleme cu o chitara (cel putin treaba cu tastele strambe-n'am auzit'o niciodata), nici chiar cu reghin'uri din topor de pe vremuri...Tot greu de crezut e cum unii se lasa atrasi de custom'uri dubioase fara a da atentie la detaliile de constructie.

Ar fi interesant sa aflam si varsta chitarii asteia (poate s'a spus dar n'am fost prea atent).

1 an, crede-ma , nici mie nu mi-a venit sa cred.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.