www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Cu Diamond Plate


Alinator
 Share

Recommended Posts

din aceasta cauza se fac corzi din aluminiu care dupa nylon are sunetul cel mai metalic.

 

Si uita asa s-a mai dus un post pe apa sambetei ... fara nici un misto ,eu am citit multe dintre sfaturile tale , le-am gasit foarte utile, dar daca lumea vede raspunsuri la misto tot asa o sa se raspunda.

 

Am mai patit asta pe rgc, si daca risc sa fiu luat la misto de ce sa mai incerc sa cer sfaturi sau sa ajut pe cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Si uita asa s-a mai dus un post pe apa sambetei ... fara nici un misto ,eu am citit multe dintre sfaturile tale , le-am gasit foarte utile, dar daca lumea vede raspunsuri la misto tot asa o sa se raspunda.

 

Am mai patit asta pe rgc, si daca risc sa fiu luat la misto de ce sa mai incerc sa cer sfaturi sau sa ajut pe cineva ?

 

 

gigi vorbeste din oarecare experienta, el confectionandu-si pt 2 din chitarele sale (fosta si actuala) cate un pickguard din aluminiu... nu insinuez nimic, doar vroiam sa arunc putina lumina...

 

preferabil ar fi ca materialul sa nu fie ceva feros, pt a nu influenta cumva dozele,desi habar n-am . In rest...go wild..la urma urmei diferit nu inseama neaparat rau..deci dc nu?

Link to comment
Share on other sites

:) uite cine stie sa citeasca printre randuri.

 

prietene, pune-ti ce vrei pe chitara. poti sa o decupezi toata daca ai destul gain si eventual ii trantesti o doza activa.

 

Benson/P=aciulea/cum naiba mai e nick-ul lui acum, avea pe un rahat de chitara un EMG 81, bagat printr-un amp custom made. suna de intepeneai.

Link to comment
Share on other sites

Si uita asa s-a mai dus un post pe apa sambetei ... fara nici un misto ,eu am citit multe dintre sfaturile tale , le-am gasit foarte utile, dar daca lumea vede raspunsuri la misto tot asa o sa se raspunda.

 

Am mai patit asta pe rgc, si daca risc sa fiu luat la misto de ce sa mai incerc sa cer sfaturi sau sa ajut pe cineva ?

 

aluminium este un material "moale" , si nu are rezonanta buna ,m, exact cum a amaintit un coleg plumb-ul care la fel nu se foloseste pe post de

element ce sa osccileze si produca sunet .

 

Otelul se foloseste , lame de otel sunt folosite la Clavinet, la muzicuta, la acordeon etc...

Corzi de otel la instrumente ce au coarde ( pian , chitara,mandolina,,,)

 

n-o sa vezi asaceva din aluminiu, nici clopot de biserica nu se face din aluminiu , dar nici trompete ..

 

Ezista un tuip de aluminiu prelucrat "compactizat" cred ca prin presare /si ceva procedeu termic/chimic care este mai dur dar tot nu-i bun ptr instrumente muzicale , se foloseste doar ca si cadru ( este usor)

Eu am vazut si cantat pe corzi cehoslovace ce erau matisate cu "platbanda " de aluminiu , sunau groaznic si te murdareai , eram negri pa degete dupa cantat.

 

Pe chitara poti sa pui ce vrei , daca e ok cu un plastic e ok si cu aluminiu,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.