www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wizzair


Alex_Strat69
 Share

Recommended Posts

Deja nu se mai poate ... e a 4 oara cand iau teapa cu ei ...

 

 

- prima oara la un zbor catre UK ca sa imi schimbe data a trebuit sa mai platesc odata biletu

 

- la alt zbor cand am ajuns mi-am dat seama ca mi s-a furat din bagaj camera video Sony de vreo 30 mil , telefon Nokia 6 mii nush cat , Tuner DT - 10 ...

 

-cand am venit cu un prieten de-al meu un geamantan de-al lui s-a pierdut ... TOT BAGAJU, ca cik nu il gasesc, nii nu a a vut unde face reclamatii

 

-ieri cand a trebuit sa plec in Italia, am ajuns in aeroportu Baneasa cu 1 ora jumate inainte .... am asteptat acolo sa vad daca anunta un check-in ceva .. nimic , nu era scris decat ora zborului , ( eu stiu ca si la un rahat de gara iti spune la ce linie vinie trenul etc iar in Atena m-au strigat in difuzoare , eu fiind la WC ) . Cand ma duc sa intreb despre ce e vorba cu vreo 50 min nainte , imi spun ca check in s- a facut( desi pe bilet scrie ca check in se termina cu 40 min inaintea decolarii ).Sincer va zi, NU S-A STIGAT NIMIC IN DIFUZOARE , ca urmare nu a fost singuru care am patit asta , mai erau vreo 3 nemti si un italian . Nici nu aveam cu cine sa ma cert sau sa reclam , asta e companie fantoma ungureasca , astia spun ca nu e nimeni din conducere , ca daca vreau sa ma cert sa sun in Ungaria . A trebuit sa mai platesc 120 euro reprogramarea .

 

Deci dak va ganditi ca faceti mare economie va zic , mai bine dati 20-30 euro in plus si mergeti cu altceva . Am mai mers cu Low Cost ( Alpi Eagles ) si nu s-a intamplat asa ceva .

 

Take Care !!

Link to comment
Share on other sites

Nu ai mai platit biletul inca o data.

Ai luat un bilet la pret redus iar ca sa ti se schimbe biletul se plateste o taxa de reprogramare de aproximativ 35 euro+ diferenta dintre cele doua bilete(automat al doilea bilet a fost achizitionat la un pret mai mare datorita distantei mici de timp)

Avionul e impartit pe categorii de pret:

10locuri-0euro+taxe

10locuri-10euro+taxe

10locuri-20euro+taxe....

......ultimele 10 locuri 300-400euro+taxe

Logic se cumpara cel mai ieftin bilet care inca nu s-a ocupat de exemplu ai prins 20euro+taxe si apoi cand ai facut reprogramarea ai prins 50euro+taxe+35euro(reprogramare).

 

La fiecare companie esti obligat sa te prezinti la biroul companiei respective unde ti se dau indicatii.

Fiecare companie are politica lor.

De exemplu,nu dau nume,alta companie are la telefonie tarife de HOTLINE -1,5euro/minut etc...

 

E logic cand iei un bilet cu 3 saptamani inainte sa fie mai ieftin(vezi graficul de mai sus) si apoi iti reprogramezi plecarea peste 3-4 zile,sa nu mai prinzi bilete ieftine :)

 

Asa e peste tot nu neaparat Wizzair.

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ani aveam programat un zbor Bucuresti-Milano dus-intors cu BlueAir.

 

(De fapt pana la Bologna.)

 

Unul din zboruri a fost anulat si am fost sunat din timp sa reprogramam intoarcerea (fara costuri suplimentare).

 

La intoarcere am plecat din Bergamo (ceea ce a fost in avantajul nostru, fiind mai aproape de Milano).

 

Totul a fost ok, nu am de ce sa ma plang.

 

Urmeaza curand un zbor pana la Paris, tot cu BlueAir.

 

Totusi la companiile low cost exista un dezavantaj: in loc sa aterizezi la Milano pe Malpensa sau la Paris pe Charles de Gaulle, vei ajunge la Bergamo (la vreo 40 km distanta) sau Beauvais (la 85 km distanta). Dar si costurile se ridica la aprox 40%.

Link to comment
Share on other sites

in dezacord cu Malex, sormea a plecat dus-intors Viena si Barcelona cu Blue Air(pt Viena) si Sky Europe(Barcelona, si cu care urmeaza sa se intoarca pe 8), ambele Low-Cost, zboru pana la Viena a costat 52 de euro(!) dus-intors, si nu a avut nici o problema.

 

Sky Europe nu e low-cost, e low-fare, care e altceva. Si toata flota lor e de avioane noi, nu second. Dintre companiile ieftine e cea mai de cautat, iar de evitat zic eu ca ar fi Wizz-Air si Blue Air.

Link to comment
Share on other sites

Sky Europe sunt OK. :) Am prieteni care au circulat de cateva ori cu Wizz Air si n-au avut probleme. Depinde de fiecare. Unii se prabusesc cu Lufthansa sau cu Delta Air. Ce sa mai zic de Concorde. :)

Link to comment
Share on other sites

Sky Europe sunt OK. :) Am prieteni care au circulat de cateva ori cu Wizz Air si n-au avut probleme. Depinde de fiecare. Unii se prabusesc cu Lufthansa sau cu Delta Air. Ce sa mai zic de Concorde. :)

 

Corect, riscul e acelasi s la Lufthansa sau British Air, dar daca ai zburat vreodata cu ei intelegi care e diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

Corect, riscul e acelasi s la Lufthansa sau British Air, dar daca ai zburat vreodata cu ei intelegi care e diferenta :)

 

 

Apropos de asta, in opinia mea British Airways e una dintre cele mai mizerabile companii de zbor, cu cele mai arogante insotitoare de zbor din analele istoriei, De 2 ori am zburat cu ei pe curse intercontinentale, de doua ori am vrut sa lovesc in cap pe cineva la coborire.

Link to comment
Share on other sites

Eu am zburat cu Wizzair si cu Blue Air si nu am avut probleme.

In legatura cu check-in-ul de pe Baneasa, asa e pe Baneasa, nu e vina companiei aeriene. Romania nu are aeroporturi, are aerogari, iar Baneasa este o aerohalta, un fel de Perish al avioanelor.

Alitalia sunt in gaura de multa vreme, evitati pe cat posibil.

 

si asta cam asa e ... mi-a mai zis cineva ca de vina pt furtu bagajelor sunt angajatii aeroportului si nu ai companiei .. in fine .. atunci evitati Baneasa :)))) !!!

Link to comment
Share on other sites

eu imi pun increderea in Tarom. Am zburat cu ei in Londra si inapoi, iar biletul a costat tot atit ca un drum cu Wizzair-ul. Iar conditiile au fost mult, mult mai bune. Am decolat de pe Otopeni si am aterizat la Heathrow.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.