www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pu De Electrica Pe Acustica


Recommended Posts

buon

am o doza de electrica. pe care as vrea sa o pun pe o acustica. (just for the sake of it :) )

pot sa o pun direct pe jack ? care dintre fire vine unde? (ca-s doua... nu va ia mult sa-mi spuneti :))

sau sa o bag si prin volum, ton and stuff like that... caz in care mi-ar trebui parti ... alti bani alta distractie :)

 

:D eu as vrea sa o pun cat mai aproape de neck... e bine?

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

buon

am o doza de electrica. pe care as vrea sa o pun pe o acustica. (just for the sake of it :) )

pot sa o pun direct pe jack ? care dintre fire vine unde? (ca-s doua... nu va ia mult sa-mi spuneti :) )

sau sa o bag si prin volum, ton and stuff like that... caz in care mi-ar trebui parti ... alti bani alta distractie :)

 

:D eu as vrea sa o pun cat mai aproape de neck... e bine?

 

pai le legi cum vrei tu, da sa ai si cablu la fel. daca ai firu cald pe varf atunci si la mufa pune pe capat firu cald al dozei si masa pe inel. Nu tre sa o treci musai prin ton si vol. In unele locuri doza va suna murdar daca o pui, cred ca are vreo legatura cu nodurile de armonici...am incercat si eu cu acustica mea, cu un cablu mono cu jack la un capat si doza direct la celalalt capat...si suna a nirvana unplugged:P

Link to comment
Share on other sites

buon

am o doza de electrica. pe care as vrea sa o pun pe o acustica. (just for the sake of it :D )

pot sa o pun direct pe jack ? care dintre fire vine unde? (ca-s doua... nu va ia mult sa-mi spuneti :P)

sau sa o bag si prin volum, ton and stuff like that... caz in care mi-ar trebui parti ... alti bani alta distractie :)

 

:D eu as vrea sa o pun cat mai aproape de neck... e bine?

Poți sã o pui direct pe jack, fãrã potențiometre de volum sau de ton. Asta e chiar mai bine pentru ton, pentru cã potențiometrele respective mai "furã" ºi ele ceva din sunet. Problema e cã live nu mai ai niciun control :)

 

În legãturã cu firele, de obicei cablu de masã este mai gros decât celãlalt. Oricum, nu e mare brânzã sã le inversezi dacã le-ai lipit greºit. :)

 

Ca poziționare, doza ar trebui sã fie exact acolo unde este flajeoletul de dublã octavã. E flajeoletul care se aude la tasta a 5-a, doar cã în parte cealaltã a corzii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.