www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Issues


barbarossa
 Share

Recommended Posts

doua intrebari:

 

1. am schimbat pe o chitara saddle-urile, si acum observ ca atunci cand fac bend pe coarda mi subtire (si poate nu numai, nu am incercat), undeva la jumatatea drumului intre nota originala si semiton mai sus, coarda prinde un sunet ciudat, ca si cum ar agata ceva, se subtiaza si ascute sunetul. chestia e ca sunt destul de sigur ca nu este de la atingerea vreunui fret, pt ca fara bend nu exista buzz pe nicio pozitie 1-22, iar problema se mentine fie ca cobor sau urc actiunea considerabil. care credeti ca ar putea fi problema? si ce remediu exista?

 

2. ce solutii am daca doza de pe o chitara electro-acustica a "dezvoltat" un sunet ciudat, asemanator cu background noise-ul de la o chitara electrica, dar numai pe coarda A, care incepe si suna in paralel cu coarda atunci cand o lovesti. (?)

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa spun ca inainte de a schimba saddle-urile nu avea aceasta problema. si nu am umblat la truss rod. a ramas exact la fel setata. atata doar ca actiunea dupa schimbare a fost diferita, insa am tot coborat-o si urcat-o, fara efect. poate fi ceva de la saddle-uri? care, daca are vreo relevanta, sunt din titan. insa am mai intalnit problema asta si la alte chitari cu saddle-uri din material "normal" :)

 

eu de la tasta 12 in sus am observat. mai jos nu am incercat. dar se aude chiar si la tasta 22, care e ultima, deci nu cred ca are treaba cu truss-rod-ul

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

mersi de sfat, dar stiam asta, nici nu am spus ca trebuie umblat la truss rod pt asa ceva :). truss rod-ul este setat cum trebuie, si repet, chitara nu are pic de buzz.

bridge-ul este de tip tune-o matic.

referitor la zgomot, da, e un fel de vajait, ceva in genul zgomotului de interferenta, si se aude doar pe coarda A, mai ales libera. se observa cand suna singura

:)

Link to comment
Share on other sites

coarda la acoate acel zgomot in momentul in care o lovesti, nu daca nu suna sau iau mainile de pe corzi. pur si simplu cand dau un open A de exemplu pe langa nota la aud si fashaitul respectiv. la restul corzilor nu patesc asta. am incercat si in amplif, si in preamplif si apoi in placa de sunet, si in preamplif apoi in procesor apoi in placa de sunet, si numai in procesor si in placa sau doar in placa de sunet...mereu acelasi rezultat.

...in legatura cu TOM...tre sa verific, dar a venit cu santurile taiate perfect din fabrica, si nu e vorbade un agatat, de vreun pacait. pur si simplu la bend, inainte de a ajunge la semiton scoate acel sunet ca si cum ar atinge fretul urmator. probabil ceva in genul cand dai cu lama de cutit pe coarda...nu stiu ca nu am incercat :)...dar sun destul de convins ca nu atinge fretul urmator. mai ales ca asta se intampla la majoritatea pozitiilor. si actiunea e pe la 1.2 mm, si e sus fata de cum ar trebui sa fie ca sa bazaie corzile, care asa nu bazaie absolut deloc la nicio pozitie. si oricum, am ridicat-o si mai sus, pana pe la 1.8 ca s avad daca de la asta e. dar tot la fel e. si nu exista nicio nota inecata, nici macar la 1 1/2 - 2 bend

Link to comment
Share on other sites

coarda la acoate acel zgomot in momentul in care o lovesti, nu daca nu suna sau iau mainile de pe corzi. pur si simplu cand dau un open A de exemplu pe langa nota la aud si fashaitul respectiv. la restul corzilor nu patesc asta. am incercat si in amplif, si in preamplif si apoi in placa de sunet, si in preamplif apoi in procesor apoi in placa de sunet, si numai in procesor si in placa sau doar in placa de sunet...mereu acelasi rezultat.

...in legatura cu TOM...tre sa verific, dar a venit cu santurile taiate perfect din fabrica, si nu e vorbade un agatat, de vreun pacait. pur si simplu la bend, inainte de a ajunge la semiton scoate acel sunet ca si cum ar atinge fretul urmator. probabil ceva in genul cand dai cu lama de cutit pe coarda...nu stiu ca nu am incercat :) ...dar sun destul de convins ca nu atinge fretul urmator. mai ales ca asta se intampla la majoritatea pozitiilor. si actiunea e pe la 1.2 mm, si e sus fata de cum ar trebui sa fie ca sa bazaie corzile, care asa nu bazaie absolut deloc la nicio pozitie. si oricum, am ridicat-o si mai sus, pana pe la 1.8 ca s avad daca de la asta e. dar tot la fel e. si nu exista nicio nota inecata, nici macar la 1 1/2 - 2 bend

 

1 ai schimbat si corzile dupa ce ai schimbat bridge-ul? poate e coarda franta/uzata pe undeva mai tare.

2 mie imi bazaie ciudat electro-acustica atunci cand am la-ul un pic dezacordat, intra in rezonanta arcurile din cavitatea pt baterie.

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE: truss-rod-ul NU se foloseste pentru modificat action-ul (distanta intre corzi si grif in acordaj normal) chitarii! Truss-rod-ul se foloseste NUMAI pentru a seta cat mai drept gatul chitarii (se pune un capo pe pozitia 1 si se apasa corzile pe rand pe pozitia unde gatul se imbina cu corpul, si se vede cat de drept e gatul in relatie cu coarda - modulo ceva spatiu liber, o mica curbura cat sa nu existe fretbuzz ne-necesar). Action-ul chitarii se seteaza apoi din pragus si saua chitarii (cu accent pe sa, mai ales daca nu sunteti posesori de pile fine pentru reglat pragusul!).

NU folositi truss-rod-ul ca dispozitiv universal pentru setat action-ul pentru ca nu a fost gandit pentru asta!

:)

oare daca se modifica curbura grifului..nu se modifica si action-ul?

am zis eu ca se seteaza action-ul din truss-rod?am spus ca eu atunci cand il setez prea jos e nevoie sa fac mici ajustari la truss-rod..si este normal..coborand sau crescand inaltimea corzilor se modifica si tensiunea in grif.

Link to comment
Share on other sites

Da, se modifica si action-ul ca si efect secundar al ajustarii truss-rod-ului (care are ca scop unic in viatza indreptarea grifului).

Ai spus exact "pentru 1. umbla la truss-rod", apoi ai conectat actiunea respectiva cu action-ul chitarii. Daca griful este drept (in fapt, foarte usor curbat), n-ai ce sa mai cauti la truss-rod. Poate nu ai vrut sa spui ce a iesit, dar asta e alta poveste...

vorbim dar nu ne-ntelegem...

action f jos+ grif prea drept =fret buzz

dupa ce ai terminat de setat action-ul din bridge verifici curbura gatului..s-ar putea sa se fi modificat :)

asa ca faci mici ajustari la truss-rod.

asta am vrut sa spun si asta am si spus.

pan la urma sa-si seteze vere fiecare chitarile cum vrea si cu asta basta...eu cu ale mele asa fac si vad ca nu a crapat niciuna.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.