www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Dilema


Guest silversword
 Share

Recommended Posts

Guest silversword

Salut. Am tot vazut pe unii care canta la chitara ca tin mana dreapta sprijinita de corpul chitarei cu 2 degete ( cel mic si inelarul :) ). Asa trebuie sau mana poate sa stea libera din moment de antebratul sta sprijinit pe chitara? Oricum nu prea este posibil sa mai tii 2 degete lipite de chitara cand canti ceva mai heavy.. de exemplu intr-un riff.. dar la melodii mai lente am vazut ca asa procedeaza. Au mai mult control sau asa trebuie?

 

 

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

se foloseste in special in blues... e necesar pt estomparea corzilor...

nu e neaparat necesar...

mai ales cei care canta doar cu degetele o folosesc (vezi Knopfler, Mississippi bluesmen)

e bun si pt ceva mai heavy.. la fel... ajuta la "oprirea corzilor"..

depinde de stil, om, feeling... etc.

dar nu e neaparat necesar...

Link to comment
Share on other sites

Acele degete pe chitara se folosesc pentru a se ghida,pentru cei care nu prea le nimeresc :)

Nu e neaparat,depinde cum te inveti :D

 

Pentru oprirea corzilor se foloseste partea cu care sparg astia caramizile "Karata" :) in nici un caz degetele.(nu am stiut cum sa explic altfel :) )

 

asa asa... eu ma refeream ca e mai usor sa "opresti" corzile daca tii mana pe chitara... :D

adica asa mi se pare mie... :P

Link to comment
Share on other sites

in momentul in care acele doua degete ale mainii drepte, cel mic si inelarul, se sprijina pe chitara (de obicei pe pickguard) iar antebratul sta sprijinit pe corpul chitarei, mana se va departa de calus iar degetele mainii drepte vor tine pana in pozitia corecta, atunci cand se executa un solo! este important sa fie tinute cele doua degete ale mainii drepte in pozitia asta, deoarece podul palmei nu se va putea lipi de cordar si mana dreapta se relaxeaza si nu se crispeaza. practic se formeaza un unghi ascutit intre mana si antebrat cu varful in incheietura, ceea ce este cat se poate de corect. desigur ca pt. executia riff-urilor sau a batailor ritmico-armonice pe acorduri, nu mai este necesara aceasta pozitie, dar se revine la ea atunci cand se executa, asa cum ti-am spus, solo-uri, atat mana cat si degetele care tin pana, executand o miscare relaxata si usor circulara. mai precis, acest unghi, despre care ti-am vorbit mai sus, este aproape acelasi cu unghiul pe care il capata mana dreapta, la chitaristii clasici, atunci cand ciupesc corzile. asa ca asta este pozitia CORECTA si din aceasta cauza, o gasesti la foarte multi chitaristi care folosesc pana.

 

numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.