www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

12ax7 Sau Ecc83 ?


Messu
 Share

Recommended Posts

Vreau sa schimb tuburile din preamplificator si sincer nu prea stiu ce sa aleg.

In balanta sint 12AX7 Electro Harmonix si ECC 83 SS de la JJ Electronic, care ca pret sint total comprabile.

Stiu, categoric, ca electric sint total echivalente asa ca intrebarea mea vizeaza exclusiv tonul.

Preampul e un Marshall si tuburile actuale sint tot ECC-uri (no name) insa sint vechi si cam,...vlaguite.

Va rog, daca a incercat cineva, sa-mi spuna o parere .

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa schimb tuburile din preamplificator si sincer nu prea stiu ce sa aleg.

In balanta sint 12AX7 Electro Harmonix si ECC 83 SS de la JJ Electronic, care ca pret sint total comprabile.

Stiu, categoric, ca electric sint total echivalente asa ca intrebarea mea vizeaza exclusiv tonul.

Preampul e un Marshall si tuburile actuale sint tot ECC-uri (no name) insa sint vechi si cam,...vlaguite.

Va rog, daca a incercat cineva, sa-mi spuna o parere .

 

Ce pot sa-ti zic eu , este ca , pe un VOX AD30VT cel mai bine suna ECC83S JJ.Am incercat si 12AX7 Electro Harmonix ( Rusia) si ECC 83 RFT, dar cel mai cald, plin, deosebit, sound l-am obtinut cu ECC 83 S JJ Electronic (Tesla).

 

Acum, depinde si ce canti, si ce nuante vrei...

Link to comment
Share on other sites

in primul rand ca ecc83 se uzeaza extrem de greu.pot tine si 20 de ani in regim de preamp.sunetul depinde f mult de marca tubului.modarea se face practic avand la dispozitie un nr. destul de mare de tuburi diferite ca marca si proband sunetul.altfel este o loterie.exista tuburi nos care suna complect diferit fata de tuburile moderne,deci totul depinde numai de gust.in curand[cateva zile]acest lucru va fi posibil si in bucuresti.urmariti forumul si o sa aflati unde se poate face asta la nivel profesional.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Asa cum, aproape ca ma asteptam, destul de greu de luat o decizie fara a face experiente personale, asa cum spune si dl. Panaitescu.

Ce am apucat sa incerc au fost tuburile 6N2P (cu modificarile de rigoare) dar parca "nu sint din filmul asta". Parca nu prea au gain...

Ramane sa iau ECC-uri sau 12AX7 si se pare ca o sa cam dau cu banul cand o sa cumpar tuburile :)

Link to comment
Share on other sites

.....deci totul depinde numai de gust.in curand[cateva zile]acest lucru va fi posibil si in bucuresti.urmariti forumul si o sa aflati unde se poate face asta la nivel profesional.

Ce sa inteleg din asta ? Ca pot sa vin cu amplificatorul sau preamplificatorul meu in acel loc sa-l desfac si sa instalez diferite marci/loturi de tuburi pana gasesc ceva sa-mi placa ??

Sau am mers prea departe cu imaginatia ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.