www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Relativ Ieftina + Doze De Top = Ton Bun?


Guest dead_man_walking
 Share

Recommended Posts

Guest dead_man_walking

Nu prea sunt multumit de tonul chitarii... e vorba de un ibanez rg 321, dozele sunt problema ca in rest chitara e super...poate e de vina si amplificatorul ieftin dar ala il schimb cat de curand...

Problema e ca nu stiu ce sa fac, sa pun doze bune pe ibanez sau sa o vand si sa imi iau alta? m'am mai interesat si majoritatea spun ca nu le place cum suna dozele din fabrica chiar daca e chitara mai scumpa decat asta...

 

As vrea cheltui cam 400-500 de euro pe o chitara noua (sau chiar second ) dar sa aiba urmatoarele:

-lemn bun

-bridge fix (culmea ca alea cu un tremolo cu care nu ai ce face is mai ieftine)

-2xhumbuckere..

-forma in gen cum e ibanezul asta... daca difera la sunet(adica mai rau) chitari gen explorer ,V sau mai stiu eu ce ...atunci sigur nu imi trebuie... poate doar LP m'ar tenta...

-griff bun si comod (il ador asta de pe ibanez)

-si alte chestii pe care probabil nu le stiu si care fac diferenta dintre o chitara buna si una nu foarte buna

.astea de mai sus nu sunt batute in cuie...de aceea va cer parerea...

 

In final vrea sa am o chitara care sa o pot folosi la mai mult decat exersat...sa nu fie buna numai pt metal si pe clean si pe chestii mai linistite sa nu sune...

 

VOI CE ATI ALEGE? schimbat doze pe ibanez sau alta chitara pana in 500 de euro? in functie de ce alegeti va rog sa imi ziceti ce fel de doze sau ce chitara... si alte varinate sunt bine venite...

va multumesc anticipat pentru ajutor... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Fara gluma, intra pe siteurile producatorilor importanti de doze (EMG, DiMarzio si Seymour Duncan, printre altele) si asculta sample-urile de pe acolo, iti faci o idee buna cam cum suna doza respectiva. Din cate tin minte, RG321 nu-i chiar asa slaba, si te avantajeaza mult bridge-ul fix, plus ca lemnul e ok pentru o chitara la banii aia. Dozele INF in general suna cam slab, asta e o problema in general a ibanezurilor, dozele facute pentru distors si cam atat. Dar daca pui niste doze bune eu zic ca o sa ai un ton foarte bun, mai ales daca zici ca iti iei amp si ceva pedale sau un procesor bun. :)

 

PS: ma tenteaza si pe mine sa-mi iau in viitor RG321 sau RG7321 si sa-i schimb dozele, chitara in sine zic ca merita :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Nu prea sunt multumit de tonul chitarii... e vorba de un ibanez rg 321, dozele sunt problema ca in rest chitara e super...poate e de vina si amplificatorul ieftin dar ala il schimb cat de curand...

Problema e ca nu stiu ce sa fac, sa pun doze bune pe ibanez sau sa o vand si sa imi iau alta? m'am mai interesat si majoritatea spun ca nu le place cum suna dozele din fabrica chiar daca e chitara mai scumpa decat asta...

 

As vrea cheltui cam 400-500 de euro pe o chitara noua (sau chiar second ) dar sa aiba urmatoarele:

-lemn bun

-bridge fix (culmea ca alea cu un tremolo cu care nu ai ce face is mai ieftine)

-2xhumbuckere..

-forma in gen cum e ibanezul asta... daca difera la sunet(adica mai rau) chitari gen explorer ,V sau mai stiu eu ce ...atunci sigur nu imi trebuie... poate doar LP m'ar tenta...

-griff bun si comod (il ador asta de pe ibanez)

-si alte chestii pe care probabil nu le stiu si care fac diferenta dintre o chitara buna si una nu foarte buna

.astea de mai sus nu sunt batute in cuie...de aceea va cer parerea...

 

In final vrea sa am o chitara care sa o pot folosi la mai mult decat exersat...sa nu fie buna numai pt metal si pe clean si pe chestii mai linistite sa nu sune...

 

VOI CE ATI ALEGE? schimbat doze pe ibanez sau alta chitara pana in 500 de euro? in functie de ce alegeti va rog sa imi ziceti ce fel de doze sau ce chitara... si alte varinate sunt bine venite...

va multumesc anticipat pentru ajutor... :)

 

Era un epiphone made in europe (heheh) la mica publicitate, la 600 de euro care mi-a facut cu ochiul. Are cateva upgrade-uri deja facute care o sa-i prelungeasca utilizabilitatea (doze, cheite, mufa). Pare genul de chitara care sa o aduci pe scena.

Altfel poti merge pe schimbarea dozelor, dar ar fi pacat sa dai mai mult de vreo 500 lei pe ele mai ales ca dimarzio nu prea gasesti in magazinele din Romania (sau nu stiu eu prea bine) - in mod traditional, chitarilor Ibanez li se potrivesc doze DiMarzio. Sigur, e tot o Marie cu alta palarie, dar si cand prietenul tau o sa vina cu un vreun Ibanez Prestige mai ieftin, te vei uita cu jiind la calitatea superioara :) nu doar la niste doze mai performante.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt multumit de tonul chitarii... e vorba de un ibanez rg 321, dozele sunt problema ca in rest chitara e super...poate e de vina si amplificatorul ieftin dar ala il schimb cat de curand...

Problema e ca nu stiu ce sa fac, sa pun doze bune pe ibanez sau sa o vand si sa imi iau alta? m'am mai interesat si majoritatea spun ca nu le place cum suna dozele din fabrica chiar daca e chitara mai scumpa decat asta...

 

As vrea cheltui cam 400-500 de euro pe o chitara noua (sau chiar second ) dar sa aiba urmatoarele:

-lemn bun

-bridge fix (culmea ca alea cu un tremolo cu care nu ai ce face is mai ieftine)

-2xhumbuckere..

-forma in gen cum e ibanezul asta... daca difera la sunet(adica mai rau) chitari gen explorer ,V sau mai stiu eu ce ...atunci sigur nu imi trebuie... poate doar LP m'ar tenta...

-griff bun si comod (il ador asta de pe ibanez)

-si alte chestii pe care probabil nu le stiu si care fac diferenta dintre o chitara buna si una nu foarte buna

.astea de mai sus nu sunt batute in cuie...de aceea va cer parerea...

 

In final vrea sa am o chitara care sa o pot folosi la mai mult decat exersat...sa nu fie buna numai pt metal si pe clean si pe chestii mai linistite sa nu sune...

 

VOI CE ATI ALEGE? schimbat doze pe ibanez sau alta chitara pana in 500 de euro? in functie de ce alegeti va rog sa imi ziceti ce fel de doze sau ce chitara... si alte varinate sunt bine venite...

va multumesc anticipat pentru ajutor... :)

in mod cert EU, as alege alta chitara...orice in afara de ibanez...chestie de gust.....scuza-ma ai BC Rich Outlaw cu 10 mil(e recenzie pe forum) , kre are rockfield mafia si floyd original...ce ibanez?U gotta be kiddin me

Link to comment
Share on other sites

in mod cert EU, as alege alta chitara...orice in afara de ibanez...chestie de gust.....scuza-ma ai BC Rich Outlaw cu 10 mil(e recenzie pe forum) , kre are rockfield mafia si floyd original...ce ibanez?U gotta be kiddin me

 

Exact PX3T sau FX6 vroiam sa ii recomand si eu.

 

Daca prefera puntea fixa [ca si mine] as zice mai degraba Assassin FX6 sau Eagle'u

Link to comment
Share on other sites

O sugestie. Super bine lucrate,materiale foarte bune,calitate,si tot ce vrei :)

http://www.cort.co.kr/english/products/com...?product_id=165

 

http://www.cort.co.kr/english/index.asp

 

 

Sau seria X

http://www.cort.co.kr/english/products/com...sp?series_id=39

 

 

...Si cum a zis colegul ai o recenzie la BC RIch Outlaw cu 10 mil

Link to comment
Share on other sites

Guest dead_man_walking

multumesc tuturor de idei... :)

Exact PX3T sau FX6 vroiam sa ii recomand si eu.

 

Daca prefera puntea fixa [ca si mine] as zice mai degraba Assassin FX6 sau Eagle'u

 

m'am uitat pe www.bcrich.com

chitarile arata si ma gandesc ca suna la fel de bine... nu am auzit sa se planga cineva... daca este ceva de reprosat fata de aceste chitari ziceti'mi acuma inainte sa imi cumpar...

dar nu am gasit nicaieri pretul... la dealeri era doar un magazin din bucuresti care nu are pagina web si eu nu sunt din bucuresti... sunt din oradea ... nu sti unde gasesc o lista cu preturi? si o firma prin care as putea comada daca ma hotarasc...sau alta modalitate de cuparare...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar merita sa incerci sa iti upgradezi Ibanezul care nu e o chitara deloc rea. Cu un upgrade la doze cred ca ar suna excelent. Eu as incerca un PAF Joe la neck cu un Mo' Joe la bridge de la DiMarzio pentru mai multa versatilitate. Doze mai hot nu merita sa pui pe ea decat daca vrei sa canti doar metal, astea iti ofera si un ton destul de bun pe clean.

Link to comment
Share on other sites

And-roll.ro , magazinul din bucuresti se cheama "Senia"

 

Si seria Outlaw se invarte pe la 1200, iar cele Assassin si/sau Eagle pe la 22-2400. [app vezi ca assassin fx6 nu mai e pe siteu BCRich, dar inca se mai gasesc prin magazine, de anii trecuti.]

 

Dozele Rockfield sunt absolut decente, in aceeasi clasa cu DiMarzio, SD, EMG [ ca doar nu vorbim de Bareknucle, Lundgren sau alte "misticisme" ]

 

Singurul asa-zis dezavantaj [pentru mine cel putin] la seriile astea e ca mie imi par foarte fragile [cam pe unde se invart si Jackson SLSMG si Soloist] , deci nu cred ca se potrivesc la 14-58 in Drop C ... altfel nu cred sa ai probleme cu ele, si recunosc ca nu mi-ar fi rusine sa apar pe orice scena cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest dead_man_walking
O sugestie. Super bine lucrate,materiale foarte bune,calitate,si tot ce vrei :)

http://www.cort.co.kr/english/products/com...?product_id=165

 

http://www.cort.co.kr/english/index.asp

 

 

Sau seria X

http://www.cort.co.kr/english/products/com...sp?series_id=39

 

 

...Si cum a zis colegul ai o recenzie la BC RIch Outlaw cu 10 mil

preturi ,preturi ,preturi? :)

ori nu le vad eu ori chiar nu is...

si de unde in romania se poate lua? cine aduce?

Link to comment
Share on other sites

And-roll.ro , magazinul din bucuresti se cheama "Senia"

 

Si seria Outlaw se invarte pe la 1200, iar cele Assassin si/sau Eagle pe la 22-2400. [app vezi ca assassin fx6 nu mai e pe siteu BCRich, dar inca se mai gasesc prin magazine, de anii trecuti.]

 

Dozele Rockfield sunt absolut decente, in aceeasi clasa cu DiMarzio, SD, EMG [ ca doar nu vorbim de Bareknucle, Lundgren sau alte "misticisme" ]

 

Singurul asa-zis dezavantaj [pentru mine cel putin] la seriile astea e ca mie imi par foarte fragile [cam pe unde se invart si Jackson SLSMG si Soloist] , deci nu cred ca se potrivesc la 14-58 in Drop C ... altfel nu cred sa ai probleme cu ele, si recunosc ca nu mi-ar fi rusine sa apar pe orice scena cu asa ceva.

 

Cum adica fragile?Zoltan din 5fdp foloseste Bc Rich assassin px3t nemodificat in acordajul A.

Aici ii bc rich fx6 http://www.bcrich.com/assassin_fx6.html sau unu care imi place mie

qx6 http://www.bcrich.com/assassin_qx6.html

dead_man_walking

Aici sunt preturile bc rich din romania

http://www.and-roll.ro/products.php?brandId=997

Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

Am Ibanez RGR312 ex si i-am schimbat dozele cu seymour duncan "screamin' demon" si "jazz", si suna bestial, ca sa nu zic ca grif asa comod ca la Ibanez greu vei gasi, daca-ti place chitara - ceea ce reiese din postul tau - schimba-i dozele si ai rezolvat problema, nu te arunca la alte chitari. :)

ai 312 sau 321? in profilu tau zice de 321

 

app si pt ce tip de muzica suna "bestial" chitara?

 

app chestia de la duel suna incredibil :) sper ca e facuta cu ibanezu :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

inviu acest thread ca sa pun o intrebare in acelasi spirit, da un caz mai extrem :) : cum ar suna chitara mea(stiu ca e lopata, nu trebuie sa imi aduceti aminte :) ) delson copie strat cu doze fender hot/vintage noiseless? ar suna mai bine? mentionez ca e lemn arin(alder) si gat din artar... stiu ca daca vreau un ton mai bun ar trebui ceva de genu cum are dead man walking(si in afara de ton nu ma deranjeaza cam nimic, action-ul l-am setat bine, nu am nici o alta problema), dar asta imi permit deocamdata si ar fi interesant sa experimentez cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

dead_man_walking cum ai ajuns la concluzia ca nu are un ton bun? De aici si pana la a schimba dozele trebuie sa specifici ce te nemultumeste la ton. Poate e de vina setarea pe care o folosesti, locul, ampul sunt si alte circumstante de luat in considerare. Eu tin minte ca doza INF3 ,parca era cea din bridge, suna decent. Oricum multi fanboys o sa-ti zica ca e stock, ca e ibanez, ca e proasta ca mai stiu eu ce. Mai bine ia-ti chitara du-o pe alt amp si vezi cum suna.

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

eu am tot rg 321 si i-am pus dimarzio dropsonic pe bridge si seymour duncan jazz pe neck si suna foarte bine. suna mai bine decat multe chitari in aceeasi zona de pret.

Link to comment
Share on other sites

Guest dead_man_walking
dead_man_walking cum ai ajuns la concluzia ca nu are un ton bun? De aici si pana la a schimba dozele trebuie sa specifici ce te nemultumeste la ton. Poate e de vina setarea pe care o folosesti, locul, ampul sunt si alte circumstante de luat in considerare. Eu tin minte ca doza INF3 ,parca era cea din bridge, suna decent. Oricum multi fanboys o sa-ti zica ca e stock, ca e ibanez, ca e proasta ca mai stiu eu ce. Mai bine ia-ti chitara du-o pe alt amp si vezi cum suna.

 

paai am auzit alte chitari si am zis in gandul meu "wow ce super suna...vreau si eu.. :) " .atunci am inceput sa ma gandesc cum sa fac sa sune si a mea la fel, sau sa imi iau alta...(e adevarat ca nu prea am avut ocazia sa o aud prin alt amp...) ..am vazut ca destul de multi si'au schimbat dozele am zis ca nu le'au schimbat pt ca nu aveau ce face cu banii ci pentru ca intradevar suna mai bine...

 

...cred ca m'am hotarat ce fac... pentru inceput de aia 500 euro imi iau amp...si dupa aceea dozele daca e nevoie...

sugestii pentru amp? are cineva ? :)

Link to comment
Share on other sites

paai am auzit alte chitari si am zis in gandul meu "wow ce super suna...vreau si eu.. :) " .atunci am inceput sa ma gandesc cum sa fac sa sune si a mea la fel, sau sa imi iau alta...(e adevarat ca nu prea am avut ocazia sa o aud prin alt amp...) ..am vazut ca destul de multi si'au schimbat dozele am zis ca nu le'au schimbat pt ca nu aveau ce face cu banii ci pentru ca intradevar suna mai bine...

 

...cred ca m'am hotarat ce fac... pentru inceput de aia 500 euro imi iau amp...si dupa aceea dozele daca e nevoie...

sugestii pentru amp? are cineva ? :)

daca erai din buc ti-as fi zis sa mergi la guitarshop, la senia, mc music etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.