www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

2 Intrebari


reck
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt destul de nou in domeniul asta, al muzicii, al chitarilor (cant de aprox 3 luni).. am un schecter c1 fr si efect zoom g2. Sunt destul de multumit de ele, dar totusi.. as dori niste sfaturi din partea unor oameni mai experimentati. Ma gandesc sa imi iau un stratocaster.

Ce ziceti?

Si as mai avea o intrebare.. cum ar fi mai bine.. sa merg la profesor sau sa studiez acasa melodii, singur? Unii mi-au zis sa merg la profesor, ca invat mai repede.. altii au studiat acasa si canta foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de firma...da inteleg ca te referi la Fender?

Depinde ce vrei sa canti.

 

Profesorul e bun sa iti puna bazele si sa te indrume ce faci gresit,apoi singur,dupa ce stapanesti citirea partiturilor sau a tab-urilor si te familiarizezi cu obtinerea gamelor si a acordurilor.Depinde cat de mult iti doresti sa inveti(ai de cautat)

Asa ca ramai la profesor,dar cauta unul cunoscut,chitaristi sunt multi care vor sa scoata un ban,profesori mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Sunt destul de nou in domeniul asta, al muzicii, al chitarilor (cant de aprox 3 luni).. am un schecter c1 fr si efect zoom g2. Sunt destul de multumit de ele, dar totusi.. as dori niste sfaturi din partea unor oameni mai experimentati. Ma gandesc sa imi iau un stratocaster.

Ce ziceti?

 

Daca stii de ce, succes. Daca este un atac de GAS, gandeste-te bine inainte sa dai banii pe lucruri de care nu ai neaparat nevoie.

 

Si as mai avea o intrebare.. cum ar fi mai bine.. sa merg la profesor sau sa studiez acasa melodii, singur? Unii mi-au zis sa merg la profesor, ca invat mai repede.. altii au studiat acasa si canta foarte bine.

 

Ar fi mai bine sa te duci la un profesor bun. Inainte sa-ti alegi profesorul, intereseaza-te de elevii sai ... cu cat mai bun profesorul cu atat mai buni elevii.

Link to comment
Share on other sites

Stii cum e....fiecare e buna in domeniul ei...eu zic ca ai ales bine schecterul fiindca e o chitara buna de studiu, avand in vedere ca are multe parti bune: taste bune, floyd, 24 de frets...fenderul e recomandat sa til iei daca chiar iti place sunetul si crezi ca se potriveste pe stilul pe care vrei sa il adopti...desi un chitarist e bine sa fie cat mai versatil(sa fie dezvoltat pe mai multe stiluri).

Link to comment
Share on other sites

daca zici ca esti nou.. invata cate ceva inainte..mai canta pe chitari ale prietenilor..mai incearca in magazin (daca ai ocazia) si astfel vei stii mai bine la ce sa te astepti de la o chitara.

 

timp este

Hmm.. da.. dar de ce as canta pe chitarile prietenilor cand eu am chitara..? cred ca ai inteles gresit. Si.. daca am zis "cant de 3 luni" zic ca stiu eu cate ceva.. dar doar in ceea ce priveste dexteritatea. Notele nu le stiu.. nici acorduri.. :)

Deocamdata ma axez pe baza. Daca vreau sa invat cat mai multe intr-un timp cat mai scurt.. => profesor nu?

Edited by reck
Link to comment
Share on other sites

Nu poti spune ca-i o chitara de metal. E doar o chitara. Are un sunet caracteristic si un feeling al ei. Cu asta poti canta cam orice gen de muzica vrei tu. NU-ti cumpara strat doar pentru ca ai vazut pe youtube ca X canta genul de muzica Y pe chitara respectiva. Ca incepator chitara ti-o alegi sa-ti fie comfortabila apoi iti vei da seama daca ti se potriveste sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Despre profesor...Eu unul am invatzat singur. Cand nu ai un profesor si incerci sa invetzi si sa intzelegi singur nu economisesti deloc timp. Pana la urma o faci: ajungi la niste etape de unde trebe sa-ti explice cineva. Un profesor e alegerea cea mai buna. Dar trebe sa fie unul care vrea sa te ajute, nu unul care-ti vrea banii.

In ce priveste strat-ul...eu unul am un strat din '94. Super-scula. Nu e o chitara pe care se canta usor. As zice ca e o provocare. Dar f. usor se transforma intr-o chitara de suflet.

As zice ca, ei bine, conteaza f. mult ce vrei tu sa canti cu ea. Metal? No way. Rock? Oh, da. Blues? Nu mai discutam. Pop? Desigur.

Profesor? Da. Cu conditia sa stii ca vrea sa te ajute.

Strat? Ce vrei tu sa canti?

Link to comment
Share on other sites

zicea cineva, daca nu ma insel domnu' Karpi, ca poti canta ce vrei cu orice chitara...trebe doar sa te pricepi :)

daca e vorba de punk, eu cred ca ce ai tu e perfect :) tonu' ti-l mai faci si din amp, din pedale sau din procesor...

a...si...la punk chiar nu-ti trebe prof...pentru ca e prea simplu :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.