www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich - Owtlaw Px3t


Guest alex chirila
 Share

Recommended Posts

Guest alex chirila

lrg_outlaw_px3t.jpg

 

Model: BC RICH OWTLAW PX3T

 

Pret: 1080 RON

 

Magazin: Senia 999 - Bucuresti (in spate Muzica .. nu stiu strada .. nu-s din Bucuresti .. ps: sunt super de treaba baietii de acolo :))

 

Detalii despre constructie aici: http://www.bcrich.com/outlaw_pxt3.html

 

Ok .. aceasta chitara mi-am cumparat-o mai mult pentru zdranganit acasa. Eu cant la bass si am vrut sa am o chitara pentru inregistrat cateva parti la melodii.. sa imi fie mai lesne la compus, etc. Nu imi fac vise de cantat pe stadioane cu ea, etc .. in fine .. v-ati dat seama de idee.

 

Chitara este SUPEER ... griful foarte comod, FLOYD ROSE original tremolo, 2xDoze Rockfield Mafia care suna de rup iar "le piece du rezistens :D " este potentiometrul de ton care este "PUSH/PULL" - Coil tap care transforma radical sunetul chitarii. In modul de single coil suna super cu clean,etc efecte din astea mai ushurene. In modul humbucker este cu totul alta mancare de peste. O folosesc cu o pedala Hughes&Kettner Warp 7 foarte suparata => o combinatie si mai suparata.

 

Initial vroiam sa imi cumpar un Ibanez dar datorita si le multumesc pe aceasta cale baietilor de la McMusic - (Magazin Muzica Bucuresti) - ca m-au facut sa plec din magazin fara sa cumpar chitara respectiva - recenzie si la magazine cu ocazia asta .. pentru ca ma bucur mult mai mult cu alegerea facuta in achizitionarea acestei chitari.

 

Impresie generala:

 

- TON: depinde de preferintele fiecaruia .. Owtlaw-ul are un sunet dur,profund, dar si foarte cald in acelasi timp - o compar cu sunetul unui chopper vs. una de racing de ex: Ibanez care este mai nervoasa dar mai pe inalte

 

- CONSTRUCTIE: o chitara foarte frumoasa si foarte confortabila + are si 2 strap buttonuri in partea din spate pentru ajustarea curelei :P, iar potentiometrele sunt in forma de butoias pentru pistol.

 

Nota: Datorita raportului pret/calitate/caracteristici .. I GIVE IT A FUCKIN' 10 ! :) si din cauza aceasta va recomand cu caldura sa va duceti sa o probati inainte sa dati banii pe alte chitari :D .

 

Cheers si numai bune !! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alex chirila
S-a o folosesti sanatos!Da,intradevar o chitara chiar buna.

Acuma pe bune,unde gasesti la bani astia o chitara mai buna?????!!!!!!!!!!Pe bune! floyd original,doze rockfield split coil...la 10 mili,unde mai gasesti?

 

Ms frumos!

PS: ai dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

subscriu si eu la ce s-a spus :D

intr-adevar o chitara deosebita pt pretul ei.

o chitara versatila,usor de cantat pe ea..chiar prietenoasa as putea spune :)

a venit setata destul de bine din fabrica..action low..corzi moi..floyd reglat bine..paralel cu corpul(in 30 minute cat am dat in el nu a dezacordat deloc)..tonica facuta.

posibilitatile tonale m-au impresionat..atat datorita dozelor cat si..bine-nteles.. a posibilitatii de splitare.

o chitara care ofera multe peste pretul ei...mult peste un ibanez(si repet-sunt fan declarat) din aceeasi liga si chiar un pic mai sus :)

 

asa ca pana una alta...s-o canti sanatos nene chelule si sa te bucuri de ea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alex chirila
subscriu si eu la ce s-a spus ;)

intr-adevar o chitara deosebita pt pretul ei.

o chitara versatila,usor de cantat pe ea..chiar prietenoasa as putea spune :P

a venit setata destul de bine din fabrica..action low..corzi moi..floyd reglat bine..paralel cu corpul(in 30 minute cat am dat in el nu a dezacordat deloc)..tonica facuta.

posibilitatile tonale m-au impresionat..atat datorita dozelor cat si..bine-nteles.. a posibilitatii de splitare.

o chitara care ofera multe peste pretul ei...mult peste un ibanez(si repet-sunt fan declarat) din aceeasi liga si chiar un pic mai sus :)

 

asa ca pana una alta...s-o canti sanatos nene chelule si sa te bucuri de ea :)

 

 

MS :):D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
Guest Guitar Hero
lrg_outlaw_px3t.jpg

 

Model: BC RICH OWTLAW PX3T

 

Pret: 1080 RON

 

Magazin: Senia 999 - Bucuresti (in spate Muzica .. nu stiu strada .. nu-s din Bucuresti .. ps: sunt super de treaba baietii de acolo :) )

 

Detalii despre constructie aici: http://www.bcrich.com/outlaw_pxt3.html

 

Ok .. aceasta chitara mi-am cumparat-o mai mult pentru zdranganit acasa. Eu cant la bass si am vrut sa am o chitara pentru inregistrat cateva parti la melodii.. sa imi fie mai lesne la compus, etc. Nu imi fac vise de cantat pe stadioane cu ea, etc .. in fine .. v-ati dat seama de idee.

 

Chitara este SUPEER ... griful foarte comod, FLOYD ROSE original tremolo, 2xDoze Rockfield Mafia care suna de rup iar "le piece du rezistens :lol: " este potentiometrul de ton care este "PUSH/PULL" - Coil tap care transforma radical sunetul chitarii. In modul de single coil suna super cu clean,etc efecte din astea mai ushurene. In modul humbucker este cu totul alta mancare de peste. O folosesc cu o pedala Hughes&Kettner Warp 7 foarte suparata => o combinatie si mai suparata.

 

Initial vroiam sa imi cumpar un Ibanez dar datorita si le multumesc pe aceasta cale baietilor de la McMusic - (Magazin Muzica Bucuresti) - ca m-au facut sa plec din magazin fara sa cumpar chitara respectiva - recenzie si la magazine cu ocazia asta .. pentru ca ma bucur mult mai mult cu alegerea facuta in achizitionarea acestei chitari.

 

Impresie generala:

 

- TON: depinde de preferintele fiecaruia .. Owtlaw-ul are un sunet dur,profund, dar si foarte cald in acelasi timp - o compar cu sunetul unui chopper vs. una de racing de ex: Ibanez care este mai nervoasa dar mai pe inalte

 

- CONSTRUCTIE: o chitara foarte frumoasa si foarte confortabila + are si 2 strap buttonuri in partea din spate pentru ajustarea curelei :lol: , iar potentiometrele sunt in forma de butoias pentru pistol.

 

Nota: Datorita raportului pret/calitate/caracteristici .. I GIVE IT A FUCKIN' 10 ! :) si din cauza aceasta va recomand cu caldura sa va duceti sa o probati inainte sa dati banii pe alte chitari :lol: .

 

Cheers si numai bune !! :)

 

 

Bc Rich Warlock este preferinta mea ;)

 

B.C.RICH%20WARLOCK%20TETE%20WIDOW%20SERIE%20BRONZE.JPG

 

 

2 Humbucker de toata frumusetea, ton excelent pentru cei care vor sa cante metal ( mai ales heay/death chiar si black daca ai putina rabdare )

 

9 mil jumate... tot Senia :D sper in vara sa am destui bani s ao achizitionez \m/

Link to comment
Share on other sites

:) sweet. am avut si eu una pana acum vreo 4 luni.

intradevar, e foarte confortabila si foarte versatila.

si foarte frumos finisata.

 

chestiile pe care le-am considerat negative au fost legate tot de doze, care suna bine in anumite configuratii, mai putin bine in alte configuratii. per total pe coilsplit sunetul clean mi s-a parut un pic dur iar pe humbucker bridge distors rock bla bla insuficient de inchegat (mai degraba un ton de marshall decat de vox, sort to speak).

 

tot legat de doze, incepusem sa am probleme de feedback, fata de alte chitare din aceeasi categorie de pret, pe aceleasi setari de amp si volum. am incercat sa le 'pot', dar influenta a fost neglijabila.

 

legat de estetica, butonasele si mufa se slabesc si capata joc foarte repede. mai ales butonasul push-pull... ramaneam des cu el in mana. se fixeaza simplu, cu un surub, dar... e oarecum neplacut sa ai mereu grija sa nu pierzi surubul daca s-a slabit.

 

iar legat de manevrabilitate, este o chitara foarte laborioasa cand vine vorba de setare. sa-i reglezi intonatia iti trebuie nervi de otel. si in rest problema generala a floating bridge cand vrei sa faci orice :) remarcabil era ca... acordajul odata facut, rezista chiar si la utilizari brutale ale floydului.

 

bine, e doar cealalta latura a expunerii, si mie mi-a placut foarte mult chitara respectiva si nu am regretat vreun pic alegerea ei.

Link to comment
Share on other sites

intrebare...chitara ta arata exact cum e asta din poza,daca da,de ce are 2 sisteme de prindere a curelei(doua suruburi) pe aceeasi parte?(nu am vazut modelul asta live si sunt tare curios)

 

uite si eu ma intrebam fix acelasi lucru,dar in legatura cu o chitara muuuult mai scumpa,un tom anderson.chiar ca,de ce??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest alex chirila

wow .. cate reply-uri a avut postul asta. thx guys!

 

ps: inca mai am chitara si e buna si frumoasa :)

 

cheers!

Link to comment
Share on other sites

uite si eu ma intrebam fix acelasi lucru,dar in legatura cu o chitara muuuult mai scumpa,un tom anderson.chiar ca,de ce??

 

se gaseste asta de mult timp la Anderson, Suhr si alti asemenea, inclusiv Schecter Japan :)

e pentru a da optiunea de a tine chitara pe cat de comod posibil si nu in ultimul rand, desi nu cred ca asta era intentia :), de a sta cat mai ferma cand o pui jos, rezemata de amp sau perete.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.