www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Radacinile "metalului"


karpi
 Share

Recommended Posts

Ambele stiluri au ceva in comun. Acel "comun" este muzica clasica. Blues-ul a aparut in america de la bisericile negrilor.De acolo si asocierea cu muzica clasica iar metalul are bucati mari preluate din clasica avand o conotatie mai nervoasa.

 

Ambele stiluri exprima o traire Blues-ul intr-un mod mai calm relevand trairile (dragoste, tristete ,etc..) iar metalul intr-un mod mai dezlantuit.

 

Metalul nu a aparaut din pricina blues-ului !!!

Parca am vb despre negru si alb , Materie Antimaterie ... ma intelegeti amandoua au ceva in comun dar sunt opuse

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ciocanele: Stai linistit, ca in wikipedia nu se apuca sa scrie orice 'neautorizat' cum il taie pe el capul. Ia incearca sa probezi teoria ta cu privire la wikipedia.

Poti sa modifici orice inscris , nu mai tin minte cum a trebuit sa ma inscriu /" legitimez" si am corectat o greseala intr-un articol .

Wiki este un bun mod de a citi cate ceva despre de toate , DAR cu prudenta s-ar putea sa fie si greseli .Din aceasta cauza ca si pe alte siteuri de informatie utila poti sa-ti aduci aportul prin corectura sau prin dezvoltarea temelor.

 

In unele articole am vazut ca nu cunoaste sau nu respecta unele probleme evidente cea ce tine de cel care a scris articolul .

DAR ar trebui sa sublinieze "parerea mea" ! (dar n- am prea vazut asa ceva)

Mai sunt si alte forumuri si bloguri din mai multe tot poti sa-ti faci o imagine.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ambele stiluri au ceva in comun. Acel "comun" este muzica clasica. Blues-ul a aparut in america de la bisericile negrilor.De acolo si asocierea cu muzica clasica iar metalul are bucati mari preluate din clasica avand o conotatie mai nervoasa.

 

Ambele stiluri exprima o traire Blues-ul intr-un mod mai calm relevand trairile (dragoste, tristete ,etc..) iar metalul intr-un mod mai dezlantuit.

 

Metalul nu a aparaut din pricina blues-ului !!!

Parca am vb despre negru si alb , Materie Antimaterie ... ma intelegeti amandoua au ceva in comun dar sunt opuse

 

Asta incerc sa zic de cateva saptamani.Feilcitari,tu ai gasit cuvintele.

Nu am putut sa ma stapanesc si sa nu ma log-ez sa aprob acest post. :)

Ok,am plecat,ma intorc in anonimat :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Psihologi sa va faceti bai!

 

Cum puteti voi sa va dati seama despre un om doar dintr-un post pe un forum... EXTRAORDINAR!

:)

Habar nu aveti despre ce vorbiti... dar insinuati tot felul de chestii, care in mintea voastra v-ar pune pe voi in avantaj si le dati valoare de adevar (din burta).

uneven.pieces crede ca am 14 ani si ca vorbesc engleza (plus ca el zice ca oi fi invatat engleza uitandu-ma la tom si geri) doar ca sa fiu cul

knght.wolf cica sunt bosorog si ca sunt bluesman (sunt departe de amandoua)

kael. zice ca ii iau de sus pe toti si ca habar nu am de metal... ca nu ascult metal... chestii trestii si alte baliverne... (dom'le daca nu as fi ascultat vreodata metal nu ma mai bagam in discutie... nu vreau sa propovaduiesc "bluesu' " si asa mai departe... )

(si asta nu se intampla/intamplat/se va intampla doar in topicul acesta, sunt multe)

2.(si va rog frumos , seriously, nu mai continuati discutia in sensul acesta... doar voiam sa va trag atentia asupra acestui lucru... nu intereseaza pe nimeni orgoliile noastre... decat pe noi si daca vreti neaparat sa nu mai fiti nervosi si sa eliminati testosteron puteti sa-mi trimiteti injuraturi pe privat... promit ca nu spun nimanui...)

 

m-ai uitat pe mine :)

m-am simtit exclus :)

Link to comment
Share on other sites

m-ai uitat pe mine :)

m-am simtit exclus :D

 

tu parca nu te-ai bagat in discutie pana atunci... :) ... asa ca n-ai de ce :)

ideea sta cam asa:

-unii dintre noi au un simt al umorului putin mai dezvoltat si unii chiar mai abstract... :P

-unii dintre noi take shit waaay too seriously...

-unii dintre noi ii cam doare undeva de toate, dar parca atunci cand vezi ca unu nu stie despre ce vorbeste si se da de parca stie cu ce se sterge la fund zeul metalului si cine a inventat... berea... parca ti se pare penibil... si pui in aplicare punctul 1 :D

-unii dintre noi toti dintre cei care au aparat bluesul aici si in alta parte asculta si metale si stiu mai multe despre ele se pare decat unii care se dau metaliatori...

 

si te rog sa nu mai dezgropi vechi certuri, topicuri moarte si stuff like that...

stii tu ;) ala cu cedatul...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Sorin Tudoran
-Hallo??

 

-Daca tot sint in vacanta in Romania impreuna cu colab. meu G. (Red X),consider ca ar fi util sa aflati si parerile unor chitaristi de origine romina stabiliti in strainatate (Germ.),indiferent din ce generatie fac parte ; care pe linga stilul de muzica pe care sint axati , se ocupa asculta sau cinta (printre altele) si metal .

 

Unii au auzit de mine , altii au ascultat pe Arta Sunetelor , radio ,TV, citeva secvente orientative in ceea ce priveste potentialul meu artistic . Am remarcat ca marea majoritate nu cunoasteti bine nici chitaristii (muzicienii) "actuali" ...ca sa nu mai vorbim de cei din alte generatii...! La fel.....potentialul , palmaresul artistilor romani stabiliti in strainatate nu-l cunoasteti aproape de loc . In cazul meu..... cum sa stiti de mine daca de 29 de ani ma cheama altfel ca cet.germ. si altfel ca artist ....?? Credeti- ma , nu am deocamdata nici un interes sa se stie ..unde m-am nascut .....bla,bla ,etc ! Tocmai de asta......renuntati deocamdata la generalizari si categorisiri "AIUREA"(se stiu ei care..)!!

 

 

Sorin Tudoran

Link to comment
Share on other sites

-Daca tot sint in vacanta in Romania impreuna cu colab. meu G. (Red X),consider ca ar fi util sa aflati si parerile unor chitaristi de origine romina stabiliti in strainatate (Germ.),indiferent din ce generatie fac parte ; care pe linga stilul de muzica pe care sint axati , se ocupa asculta sau cinta (printre altele) si metal .

 

Unii au auzit de mine , altii au ascultat pe Arta Sunetelor , radio ,TV, citeva secvente orientative in ceea ce priveste potentialul meu artistic . Am remarcat ca marea majoritate nu cunoasteti bine nici chitaristii (muzicienii) "actuali" ...ca sa nu mai vorbim de cei din alte generatii...! La fel.....potentialul , palmaresul artistilor romani stabiliti in strainatate nu-l cunoasteti aproape de loc . In cazul meu..... cum sa stiti de mine daca de 29 de ani ma cheama altfel ca cet.germ. si altfel ca artist ....?? Credeti- ma , nu am deocamdata nici un interes sa se stie ..unde m-am nascut .....bla,bla ,etc ! Tocmai de asta......renuntati deocamdata la generalizari si categorisiri "AIUREA"(se stiu ei care..)!!

 

 

Sorin Tudoran

 

da multi instrumentisti au "nume de scena" din mai multe motive . iata ca am si uitat sa scriu despre Paunita Ionescu care a avut activitate serioasa in zona hardrock/metalpe afara si a avut si interviu poe careva TVR unde a aratat clar ca nu putea sa cante de placere in alt proiect in afara contractului numa sub un "cover name" !!!

 

Afara mixicienmi , instrumentisti trupele sunt "inglobate" intr-un angrenaj de manageriat, faci un contract pana si trupele de cluburi , de birt nu canti tu decapul tau ca la noi !!!!

Daca ai un contract si ai o trupa care este promovata si manageriata in acest cadru NU AI dreptul asa apari numa sub egida si in cadrul organizarilor de acest management.Nu faci tu shushe .

Indiferent degenul muzical.

 

Sorin ar putea sa ne descrie mai amanuntit cum sta treaba sa se trezeascfa tineri nostri mai visatori si sa stie ce-i asteapta daca se hotarasc sa cante pe afara ."Cantat afara " nu trei " concerte" in cluburile diaspprei cum fac majoritatea ciubucuri "turneu in west" ci pe contract cu trupa , ceva mai serios.

Ce stiu eu am aflat de la fosti colegi de trupa .Se face un contract cu un manager care dupa acea ( si e vorba de cntat in restaurante !!! ) i-ti face programarea unde canti tot sezonul sau anul.!) zile in statiune de schii, 10 zile in Berlin, 7 zile in Hotelul cutare in sala cutare ,7 zile in cluburile cutare etc etc ..

Nu muzicantul merge la "sheful de sala" cu "....cat dai sa cantam si noi o seara " , muzicantul primeste priogramarea si se prezinta la fata locului i-si face datoria si se muta cand au trecut zilele in urmatoarea locatie.

Link to comment
Share on other sites

Sorin Tudoran

Eu nu inteleg ce vrei sa zici...ce legatura are ce ai zis tu cu "Radacinile Metalului"?

Ce treaba au chitaristii romani de afara cunoscuti sau nu de noi? Daca nu ma insel,chestia aia cu remarcatul peste hotare si alte alea era la alt topic.

Intreb ca nu inteleg discutia dintre tine si Karpi...

 

Revin cu intrebarea:Cum e cu Radacinile Metalului? :)

Link to comment
Share on other sites

"La fel.....potentialul , palmaresul artistilor romani stabiliti in strainatate nu-l cunoasteti aproape de loc "

Analiza pe text :) Eu sunt mereu "contra" pe forumul asta :) si imi place sa ma contrazic,ma distrez cu asta,cred ca asta e si scopul unui forum sa fie atat constructiv cat si distractiv,nu?

Am eu impresia sau e un aer putin superior?De ce m-ar interesa palmaresul lui X-ulescu daca nu se impune cu nimic pe plan muzical?Sa ma duc eu sa il caut prin barurile unde canta? :)

Am mai zis si o repet: "Nu ascultatorul e vinovat ca nu a auzit de mine,eu sunt vinovat ca nu m-am facut cunoscut." :D

 

 

P.S.O chestie pur personala si adresata in special lui Sorin T. Rog nu interveniti si nu dezvoltati off-topicuri.

 

"Credeti- ma , nu am deocamdata nici un interes sa se stie ..unde m-am nascut .....bla,bla ,etc !"

 

Iti e rusine ca esti ROMAN?Ar trebui sa iti fie rusine de rusinea lor ca nu stiu cei din jurul tau ce inseamana sa fi roman.Macar ar trebuii sa incerci sa le desenezi,daca nu ii duce capul si nu citesc o carte de istorie sau un ziar.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Sorin Tudoran

Eu nu inteleg ce vrei sa zici...ce legatura are ce ai zis tu cu "Radacinile Metalului"?

Ce treaba au chitaristii romani de afara cunoscuti sau nu de noi? Daca nu ma insel,chestia aia cu remarcatul peste hotare si alte alea era la alt topic.

Intreb ca nu inteleg discutia dintre tine si Karpi...

 

Revin cu intrebarea:Cum e cu Radacinile Metalului? :)

 

Da ...ai dreptatae ...s-a gresit topicul intre zeci de ferestre deschise .

 

Eram cu Sorin in discutii aprige despre sound/ton si interpretare sau si tehnici de mascare a imperfectiunii sistemelor de inregistrare ..printre altele..

 

se mai intampla

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

@Fictum : am zis eu ca nu sint cunoscut ?? Ai inteles doar 5 la suta din mesajul meu ; mai citeste odata si nu rastalmacii si interpreta aiurea ! Am postat aici cu un anume scop ...ai sa intelegi mai tirziu de ce ( si voi ati discutat multe "aditionale" subiectului ) . Pe de alta parte , nu sint in masura sa educ sau sa schimb mentalitatea unui popor !

 

O sa continuam discutia la momentul potrivit in cadrul unui alt topic!

 

Cred ca o discutie bilaterala ar fi utila ...sa vedem ce o sa postezi dupa aceea..!! (fara nici un aer de superioritate ....iti trimit datele necesare).

Pina atunci postez ce vreau ,unde vreau , cind vreau , cum vreau !

 

 

 

S.T.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
@Fictum : am zis eu ca nu sint cunoscut ?? Ai inteles doar 5 la suta din mesajul meu ; mai citeste odata si nu rastalmacii si interpreta aiurea ! Am postat aici cu un anume scop ...ai sa intelegi mai tirziu de ce ( si voi ati discutat multe "aditionale" subiectului ) . Pe de alta parte , nu sint in masura sa educ sau sa schimb mentalitatea unui popor !

 

O sa continuam discutia la momentul potrivit in cadrul unui alt topic!

 

Cred ca o discutie bilaterala ar fi utila ...sa vedem ce o sa postezi dupa aceea..!! (fara nici un aer de superioritate ....iti trimit datele necesare).

Pina atunci postez ce vreau ,unde vreau , cind vreau , cum vreau !

 

 

 

S.T.

 

- " ..mentalitatea carui POPOR ....Fictum ??????????? Vezi ca ne-am cam incurcat !!!!

 

- Te astept........nu fi "las" ! ..........ca tot ne distram !!

 

S.T.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca mi-am luat avertisment pentru 2 off-topicuri si pentru asta am sa ii aduc aminte de fiecare data cand am ocazia,acelei persoane :) Tu ai V.I.P si mai sunt cateva persoane...te cred ca poti posta unde si ce vrei dar asta nu e discriminare?

Ok am inteles,s-a gresit topicul

 

Sa fiu las? cu ce anume? Eu unde ma duc si zic ca sunt roman,nu imi e rusine,chiar daca stramba unu sau altul din nas,ma doare la basca.

 

Nu am zis ca nu esti cunoscut(eu unul nu te cunosc, gresheala mea,inseamna ca nu am o cultura muzicala asa de dezvoltata).

 

"..mentalitatea carui POPOR ....Fictum ??????????? Vezi ca ne-am cam incurcat !!!!"

Al poporului cu care convietuiesti,am inteles ca esti in Germania,...sa le pui o carte de istorie in mana sa mai invetze dar stiu ca sunt foarte patrioti si mandrii.

 

"...ai sa intelegi mai tirziu de ce"

Nu cred ca sunt singuru care nu a inteles despre ce e vorba sau ce ai vrut sa zici(Karpi spunea de niste ferestre,discutii paralele)Daca tot ai postat inseamna ca e pentru toata lumea si eu fac parte din categoria asta.Poate am inteles eu doar 5% dar am sa astept sa vad cu ce scop ai postat aici.

 

Ok,eu ma opresc aici,nu vorbesc despre ceva ce nu inteleg sau nu stiu.

 

P.S.Oricum,incantat de cunostinta :) Ady, ma numesc.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Fictum, ti-am mai spus ca bulina de sub avatar nu are decat un sens pur informativ, nu ridica user-ul mai presus de reguli.

 

Sorine, iti marturisesc ca nici eu nu am inteles in totalitate ce ai vrut sa spui. Iti dau dreptate cand spui ca majoritatea celor dintre noi nu au habar de muzica romaneasca de dinainte de '89, insa poate ca asta nu este in totalitate vina lor. Cu exceptia suplimentelor de la Jurnalul National, nu am auzit sa se fi reeditat discuri Curtea Veche, FFN, Post Scriptum... Vad pe site-ul acestora din urma ca au scos un album nou anul acesta, insa Gabi Litvin este doar colaborator. Nici macar Google nu aduce rezultate relevante la o prima cautare.

 

Pentru cei mai putini norocosi dintre noi, cei care nu au mostenit vinyl-uri de la parinti, rock-ul romanesc de dinainte de '89 se va reduce la Phoenix, Iris si, cu ceva noroc, Sfinx, acestea fiind mai populare pe retelele peer-to-peer.

 

Fii bun si explica-ti scopul de la inceput, nu ne lasa sa asteptam...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
Nu pot posta ...de ce ? nu stiu !?!

 

S.T.

 

 

Baumwolle , cu ce scop am postat ? Mai multe...sa nu dramatizam ! In esenta si intentii consider ca nu am fost off-topic , mai ales intr-o " mare " de off-topicuri , care de multe ori s-au dovedit a fi utile si au destins atmosfera .

 

In Germ. nu prea avem timp de forumuri si reintrand pe RGC acum cateva zile , mi-am exprimat in primul post dorinta de a repuncta ;nu am apucat pentru ca discutia a fost imediat mutata de Fictum (Ady) pe un alt plan;n.p.

 

Discuri mai vechi (vinyl) , reeditari , etc. , nu prea inteleg ...!Mai multe din imprimarile trupelor romanesti din perioada 1966-2000 (cred) , pot fi ascultate pe www.radoi3net.ro !?

 

@Andypopa; excelent postul 77. Friedman nu are nici o treaba cu bluesul , orice note ar canta..!(asta nu il face mai putin valoros pe felia lui - usor de remarcat mai ales de cei care , indiferent daca mai canta si altceva , canta bine sau foarte bine blues...x , y , subsemnatul si multi altii ! ).Bluesul are si el vreo 5-6 feliute ! etc.

 

 

p.s. Ar fi bine sa nu se mai confunde notiunea de "cetatean de origine romana" cu notiunea de "roman" (apropo de cei care traiesc de zeci de ani in strainatate) , iar de carti e nevoie in toate tarile , in raport cu mentalitatea si gradul de cultura .

 

 

 

S.T.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar nu are treaba cu bluesul dar chiar el spune ca a fost influentat in stilul lui de blues , si spune ceva de genu ...ca nu ii place bluesul in mod special , dar toti chitaristii ar trebui sa cante si sa stie macar putin. :)

 

I challenge anyone to say that Friedman had any feeling in chestia aia.

 

Well you're sure challenging me.....Friedman are un vibrato si un stil de a canta aparte ....si din pt. meu de vedere asta inseamna feeling .

Megadeth au avut intotdeauna chitaristi f. buni , tipu' ala a cui e trupa :) .what's his name , chris poland , marty friedman....

Friedman e foarte regretat pt. plecarea din megadeth de fani , iar mustaine da de inteles din declaratii the same thing.....

Din pt. meu de vedere e unul dintre putinii chitaristi care s-a adaptat intr-o trupa de asa calibru ( faptul ca nu a cantat incet si foarte vibrat mi se pare chiar marea lui calitate , ci mai degraba s-a adaptat si a pastrat si din stilul lui , ceea ce arata ca nu are un mare ego nemasurat precum alti chitaristi ) .....a unui personaj atat de dificil cum este Mustaine....parerea mea e ca a evoluat in stilul megadeth si nu a abuzat de tehnica , pentru ca daca vb. de tehnica ar trebui sa privim ce a facut cu cacophony ...Solourile neinspirate cum le numesti tu mustaine nu le poate canta .....Si chiar exemplul tornado of souls sau hangar 18 ...mi se par definitorii

 

Albumul definitoriu al lui Marty mi se pare Introductions din '95 . Il recomand tuturor , mai ales muzicienilor de blues :D si din cate am vazut nu a fost pomenit in discutie . By the way omul e hawaian si personal consider abordarea lui apropiata de blues....

 

Nu vreau sa supar pe nimeni cu cele scrise sau sa intru intr-o polemica . Am vrut sa-mi exprim doar o parere .

Rock on! :)

Link to comment
Share on other sites

Korko ai dreptate acolo... si sunt sigur ca si Andypopa este de acord cu tine...

insa el se referea la acel videoclip - specifically - ... nu la perioada megadeth si nu la albumele solo... s-a mai spus asta...

 

Am inteles ! thanx dude :) ! Asa e cand vii la spartul targului :) . Am urmarit threadul backwords si se pare a nu am prins toata ideea . Cu toate astea nu sunt de acord cu cele spuse de Andypopa , dar vad ca si altii useri au punctat asta . I will have to go with Karpi on this one....mi se pare parerea cea mai pertinenta apropo de videoclipul ala....

:D

 

Edit:Am citit aproape tot topicul :) si discutia e way , way , way beyond what I've imagined....sorry i didn't stay home....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa va spun ca v-ati contrariat absolut degeaba :) . Si asta pentru ca premisa de la care ati plecat e gresita . Videoclipul ala face parte dintr-un instructional video al lui Marty Friedman in care el explica cum construieste un solo pe baza unei teme sau progresii " dupa ureche " , nu dupa game . Adica isi dezvolta anumite repere bazate pe propria sa experienta si nu executa mecanic niste exercitii in cadrul unor game . El acolo nu canta blues ci improvizeaza sau ma rog construieste un solo pe baza unei teme de blues . La sfarsit chiar spune ceva de genu' "that's how I would play it! Check it out!" . Culmea e ca aceeasi discutie s-a iscat si pe youtube cu 375 de raspunsuri ce spun acelasi lucru ca in discutia de pe forum. Nici youtube-ul asta nu e bun cateodata , pt. ca scoate lucrurile din contest . Probabil toata lumea a fost indusa in eroare de faptul ca scrie blues la inceputul clipului. Si in afara de faptul ca ceea ce e acolo nu e blues , nu vad de ce poate fi acuzat Friedman acolo , pt. ca sunt pareri absolut subiective (ca e prea tehnic , ca are sau nu feeling...). Un coleg scria la un moment dat ca Friedman canta note de blues . Nu canta "note de blues" , unii din cei ce au scris comentarii pe youtube credeau ca improvizeaza in modul locrian , nu este nici modul locrian ..tocmai am spus ca friedman nu este adeptul folosirii gamelor.....

Pana la urma concluzia foarte buna ce a tras-o Sorin Tudoran cu cateva post-uri in urma se trage de la sine , pt. ca nu exista problema....

Link to comment
Share on other sites

-Daca tot sint in vacanta in Romania impreuna cu colab. meu G. (Red X),consider ca ar fi util sa aflati si parerile unor chitaristi de origine romina stabiliti in strainatate (Germ.),indiferent din ce generatie fac parte ; care pe linga stilul de muzica pe care sint axati , se ocupa asculta sau cinta (printre altele) si metal .

 

Unii au auzit de mine , altii au ascultat pe Arta Sunetelor , radio ,TV, citeva secvente orientative in ceea ce priveste potentialul meu artistic . Am remarcat ca marea majoritate nu cunoasteti bine nici chitaristii (muzicienii) "actuali" ...ca sa nu mai vorbim de cei din alte generatii...! La fel.....potentialul , palmaresul artistilor romani stabiliti in strainatate nu-l cunoasteti aproape de loc . In cazul meu..... cum sa stiti de mine daca de 29 de ani ma cheama altfel ca cet.germ. si altfel ca artist ....?? Credeti- ma , nu am deocamdata nici un interes sa se stie ..unde m-am nascut .....bla,bla ,etc ! Tocmai de asta......renuntati deocamdata la generalizari si categorisiri "AIUREA"(se stiu ei care..)!!

 

 

Sorin Tudoran

 

Nu vroiam sa ma implic "since" cenzura face ravagii :):D dar m-am impiedicat de postul asta si nu am putut sa ma abtin.

"Am remarcat ca marea majoritate nu cunoasteti bine nici chitaristii (muzicienii) "actuali" ...ca sa nu mai vorbim de cei din alte generatii...! "- pareri personale in care din nou razbate crunta valoare. In afara faptului ca faceti 80% din utilizatorii acestui forum inconstienti sau necunoscatori, alinierea lor la opinia dvs care este suprema numai din punctul dvs. de vedere, tinde spre comunism. Numai comunistii spuneau, " nu stiti, eu stiu mai bine".Altfel nu pot sa imi justific faptul ca trebuie sa veniti tocmai din Germania sa spuneti asa ceva.

 

"La fel.....potentialul , palmaresul artistilor romani stabiliti in strainatate nu-l cunoasteti aproape de loc ." - ma aliniez cu Fictum:daca as sta sa caut dupa toti instrumentistii romani din strainatate ar insemna sa nu mai fac nimic altceva. Palmares nu inseamna un album mediocru scos si 300 de cantari de bodega si de bar. Asta e categoria in care intra 99% din muzicienii romani din strainatate. Palmares insemana ceva notabil, chiar si un singur album, dar recunoscut de majoritate. In aceasta categorie ma bag si eu, nu sunt ipocrit: am cantat afara cu una dintre cele mai bine cotate trupe de metal de la noi din tara si credeti-ma ca nu prea e loc de lauda. Nu suntem competitivi si aceasta din cauza mentalitatii.

 

"cazul meu..... cum sa stiti de mine daca de 29 de ani ma cheama altfel ca cet.germ. si altfel ca artist ....?? Credeti- ma , nu am deocamdata nici un interes sa se stie ..unde m-am nascut .....bla,bla ,etc !"- inca unul din romanii care trebuie dati afara cu bata din tara. Daca va e asa rusine (pt ca altfel nu vad de ce nu ati fi dupa 25 de ani de locuit in Germania interesat sa se stie din ce tara sunteti) de ce nu postati din Germania? Sau din momentul in care ati calcat pamantul tarii a intrat romanismul primitiv in dvs si aveti brusc timp de postat pe forumuri?? Cat despre partea cu DEOCAMDATA, mie personal imi denota oportunism. Plus, nu cred ca vrea cineva sa cunoasca un om atat de superior.

 

Despre partea cu "in Germania nu prea avem timp de stat pe forumuri" cred ca denota superioritate, dar nu prea corecta. Am 2 verisori in Germania, o sora in Canada, toti oameni cu familii si realizati din punct de vedere al carierei, oameni care castiga FOARTE BINE si care totusi isi gasesc timp de forumuri. Deci ceea ce ati afirmat e bull...t.

 

Pur tehnic: intre a canta metal si a asculta metal e diferenta mare. Este o regula de bun simt. Nu poate un blues-man sa cuprinda cu mintea exercitiul fizic si orele de munca pe care le depune un shredder si un "riff-aitor". Metalul, mai mult ca oricare din stilurile muzicale necesita si o rezistenta fizica. Nu cred ca o sa vad vreodata un blues-man ca face exercitii de relaxare ale mainii drepte dupa un exercitiu greu cum face un "roacker", sa vad ca il doare mana. Usa se deschide totusi in ambele parti. Nu o sa vad vreodata un roacker intelegand placerea bluesman-ului in a freca acest stil, in a deslusi ceva in atmosfera pe care o creeaza blues-ul. Cum nu cred ca vreun roacker va intelege vreodata sunetul de fender sau gibson "pur" pe care il cauta un real bluesman. Diferente de opinii exista, dar nu sunt otravitoare, din contra, parerile DIFERITE exprimate curat trebuie sa dezvolte toleranta.

 

Ca sa fim on topic: metalul are o legatura mica cu blues-ul ca la fel si cu toate stilurile din lume asta. Aceasta legatura se numeste MUZICA. Am mai spus-o si o repet, sa afirmi ca radacinile metalului sunt in blues este ca si cum te-ai apuca sa spui ca romanii de acum au vreo legatura cu dacii de acum 2000 ani. O metafora: singura legatura care poate exista intre noi si dacii de acum 2000 de ani este poate bautura, suntem un popor care a facut din bautura sport national. Cam asta e si legatura dintre metal si blues. Prea mica si prea putin importanta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.