www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Radacinile "metalului"


karpi
 Share

Recommended Posts

"............Pur tehnic: intre a canta metal si a asculta metal e diferenta mare. Este o regula de bun simt. Nu poate un blues-man sa cuprinda cu mintea exercitiul fizic si orele de munca pe care le depune un shredder si un "riff-aitor". Metalul, mai mult ca oricare din stilurile muzicale necesita si o rezistenta fizica. Nu cred ca o sa vad vreodata un blues-man ca face exercitii de relaxare ale mainii drepte dupa un exercitiu greu cum face un "roacker", sa vad ca il doare mana. Usa se deschide totusi in ambele parti. Nu o sa vad vreodata un roacker intelegand placerea bluesman-ului in a freca acest stil, in a deslusi ceva in atmosfera pe care o creeaza blues-ul. Cum nu cred ca vreun roacker va intelege vreodata sunetul de fender sau gibson "pur" pe care il cauta un real bluesman. Diferente de opinii exista, dar nu sunt otravitoare, din contra, parerile DIFERITE exprimate curat trebuie sa dezvolte toleranta..............."

 

hai sa bag si eu paie pe foc

 

dupa cate am observat in viata a cea ce se intampla in jurul meu am constatat urmatoarele : ( nu inainte de a preciza ca cine nu-se simte sa n-o ieie personal oricum nu ma refer la nimeni nominal doar in general ,concluzii)

 

inteligenta muzicala poate fi de mai multe feluri .Toate "feliile" pot fi creative , sa zicem in mare melodica ,armonica , ritmica ,structurala , toate formele pot fi creative .

 

nu toti oameni simt la fel nu au aptitudini la fel, nu au trairi le fel...etc dar daca au talent si inteligenta muzicala/artistica pot crea cate ceva original si estetic/placut/frumos

 

Uni oameni le au pe toate acele forme de inteligenta muzical-artistica la un loc , altii numai cateva sau numai una din toate .

 

Cel care nu le are pe toate nu prea poate sa intelega ce se intampla .

Acum intr ain scena TEHNICA , tehnica ce se refera la tehnica de executie care si ea se impart ede la arta pana la "aerobic"

 

Cei fara prea mult talent si inteligenta muzical-artistica se pun si studieaza , invata , imita, inventeaza "algoritmi mecanici " dupa care sa creeze muzica (????) deci absolut totul MECANIC .

 

La fel de MECANICa este si executia si se limiteaza doar la EXERCITII FIZICE DE REZISTENTA un fel de MARATON ???

 

Cei care sunt limitati nu ca nu vor cum declara ( din frustrare ca nu sunt recunoscuti ca si artisti) ci pur si simplu NU POT .

Nu aud , nu simt , totul este facut mecanic.

 

Eu stiu doi shrederi care canta cam orice , si canta fantastic blues Vai si Malmsteen .

Satriani mi-se pare cam 60% din ce am auzit ca este "mecanic" .

Sau , bluesman care shreduieste de ii sperie si pe cei doi de mai sus John Hilland , daca il auzi la ce tempou canta "Orange Blossom Special " te lasi de cantat la chitara si canta si metal daca e cazul .

 

Nu ma refer la nici un gen in particular , IN TOATA MUZICA ESTE LA FEL .(dar si in alte arte )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"............Pur tehnic: intre a canta metal si a asculta metal e diferenta mare. Este o regula de bun simt. Nu poate un blues-man sa cuprinda cu mintea exercitiul fizic si orele de munca pe care le depune un shredder si un "riff-aitor". Metalul, mai mult ca oricare din stilurile muzicale necesita si o rezistenta fizica. Nu cred ca o sa vad vreodata un blues-man ca face exercitii de relaxare ale mainii drepte dupa un exercitiu greu cum face un "roacker", sa vad ca il doare mana. Usa se deschide totusi in ambele parti. Nu o sa vad vreodata un roacker intelegand placerea bluesman-ului in a freca acest stil, in a deslusi ceva in atmosfera pe care o creeaza blues-ul. Cum nu cred ca vreun roacker va intelege vreodata sunetul de fender sau gibson "pur" pe care il cauta un real bluesman. Diferente de opinii exista, dar nu sunt otravitoare, din contra, parerile DIFERITE exprimate curat trebuie sa dezvolte toleranta..............."

 

hai sa bag si eu paie pe foc

 

dupa cate am observat in viata a cea ce se intampla in jurul meu am constatat urmatoarele : ( nu inainte de a preciza ca cine nu-se simte sa n-o ieie personal oricum nu ma refer la nimeni nominal doar in general ,concluzii)

 

inteligenta muzicala poate fi de mai multe feluri .Toate "feliile" pot fi creative , sa zicem in mare melodica ,armonica , ritmica ,structurala , toate formele pot fi creative .

 

nu toti oameni simt la fel nu au aptitudini la fel, nu au trairi le fel...etc dar daca au talent si inteligenta muzicala/artistica pot crea cate ceva original si estetic/placut/frumos

 

 

Uni oameni le au pe toate acele forme de inteligenta muzical-artistica la un loc , altii numai cateva sau numai una din toate .

 

Cel care nu le are pe toate nu prea poate sa intelega ce se intampla .

Acum intr ain scena TEHNICA , tehnica ce se refera la tehnica de executie care si ea se impart ede la arta pana la "aerobic"

 

Cei fara prea mult talent si inteligenta muzical-artistica se pun si studieaza , invata , imita, inventeaza "algoritmi mecanici " dupa care sa creeze muzica (????) deci absolut totul MECANIC .

 

La fel de MECANICa este si executia si se limiteaza doar la EXERCITII FIZICE DE REZISTENTA un fel de MARATON ???

 

Cei care sunt limitati nu ca nu vor cum declara ( din frustrare ca nu sunt recunoscuti ca si artisti) ci pur si simplu NU POT .

Nu aud , nu simt , totul este facut mecanic.

 

Eu stiu doi shrederi care canta cam orice , si canta fantastic blues Vai si Malmsteen .

Satriani mi-se pare cam 60% din ce am auzit ca este "mecanic" .

Sau , bluesman care shreduieste de ii sperie si pe cei doi de mai sus John Hilland , daca il auzi la ce tempou canta "Orange Blossom Special " te lasi de cantat la chitara si canta si metal daca e cazul .

 

Nu ma refer la nici un gen in particular , IN TOATA MUZICA ESTE LA FEL .(dar si in alte arte )

 

Sa inteleg din pasajul respectiv ca aia care sunt f talentati,cu simt si inteliganta muzicala ar trebui sa nu mai studieze ca devin mecanici? :) N'as prea crede...Cum am vazut destui afoni asa am vazut si cativa oameni foarte talentati si cu simt artistic dintre care unii (cam putini) au studiat pe branci si au realizat ceva in muzica.

D.p.m.d. vedere cam asta ar fi reteta ideala pentru un chitarist complet.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg din pasajul respectiv ca aia care sunt f talentati,cu simt si inteliganta muzicala ar trebui sa nu mai studieze ca devin mecanici? :) N'as prea crede...Cum am vazut destui afoni asa am vazut si cativa oameni foarte talentati si cu simt artistic dintre care unii (cam putini) au studiat pe branci si au realizat ceva in muzica.

D.p.m.d. vedere cam asta ar fi reteta ideala pentru un chitarist complet.

 

Aici sunt de acord cu tine....si mie mi se pare ca un chitarist talentat are sanse mai mari sa se piarda pe drum decat un chitarist mai putin talentat , dar mai muncitor . Si asta cred ca e valabil la orice gen muzical . Eu am avut multi astfel de amici , multi dintre ei astazi nu mai canta la chitara .

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg din pasajul respectiv ca aia care sunt f talentati,cu simt si inteliganta muzicala ar trebui sa nu mai studieze ca devin mecanici? :) N'as prea crede...Cum am vazut destui afoni asa am vazut si cativa oameni foarte talentati si cu simt artistic dintre care unii (cam putini) au studiat pe branci si au realizat ceva in muzica.

D.p.m.d. vedere cam asta ar fi reteta ideala pentru un chitarist complet.

da ai dreptate trebuia sa precizez

 

deci..........acestia mai far de har numai prin munca si exercitii + seriozitate sau tupeu ajung in frontline in foarte multe cazuri sunt oameni de baza in cate o trupa . .

 

Si @korko are dreptate foarte mult talentati se pierd deoarece la inceput totul este usor ptr ei au un succes rapid pana la un anumit nivel .Neobisnuit ca tre sa mmunceasca ( uni ) vor sa continue cu superficiaoitatea car pana atunci s-a dovedit OK .

Acestia din urma in foiarte multe cazuri sunt "fluturashi" si nu stau locului cauta sa fie apreciati dar sa scoata altu castana ptr el ( ca doar o merita )

 

Bineinteles ca aceasta "analiza" nu oglindeste nici pe departe realitatea foarte complexa.

 

asta ca sa se vada cu nu prea se poate reduce treaba la bluesitii-metalisti , un muzicant trebuie sa cunoasca cat mai multe moduri de exprimare pe care apoi sa le foloseasca inteligent dar si artistic.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut acest topic acum cateva zile si in sfarsit m-am hatarat sa-mi spun si eu parerea. In primul rand nu inteleg de ce atata cearta?.. nu inteleg de ce acest "razboi" intre ascultatorii de blues si cei de rock? nu vad cauza... Sa va spun sincer ascult foarte mult metal dar m-am apropiat de blues in ultimi 10 ani si sincer nu as putea sa renunt a asculta unul din aceste doua genuri de muzica. nu ma cataloghez a fi metalist sau bluesman ci un ascultator de muzica buna.Sa ne intelegem de la inceput! Ascultatorii de metal sa inteleaga ca muzica ce o asculta isi are radacinile in blues ca de altfel si muzica hip-hop sau R&B-ul.La fel ascultatorii de blues trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa arunce cu noroi in colegii lor metalisti. La urma urmei suntem consumatori de muzica.. si fiecare dintre noi acultam acel gen pe care l-am inteles, care a reusit sa ne ajunga pana la inima. Nu este de condamnat ca unul asculta numai blues sau un altul este un impatimit al rock-ului... sunt de parere ca fiecare e liber sa asculte de doreste si nu am dreptul sa ma cac in gusturile lui. Eu in impatimit al bluesului dar si un infocat ascultator de rock ma bucur nespus de mult cand intalnesc un coleg metalist si pretind sa fiu tratat la fel.De ce sa nu folosim acest forum pt schimbul de idei pt eventuale colaborari muzicale adica pentru ce a fost destinat? .....noi ne comportam ca niste manelisti. pai e normal?! Am fost de parere tot timpul ca cei ce asculta muzica buna fie ea blues, jazz, rock au un anumit grad de cultura si ar fi normal sa nu se preteze la astfel de discutii. Mi-am luat curajul de a lua cuvantul pt ca daca ma gandesc bine ma aflu in ambele tabere, cu cate un picior in fiecare.. asa ca ii inteleg foarte bine si pe metalisti si pe bluesmani. Dar inainte de a deschide o discutie pe acesta tema recomand celor de pe aces forum sa vorbeasca in cunostiinta de cauza.Fratilor ascultati cat mai multa muzica, cat mai variata si in primul rand documentati-va!!!!

Sa incepen putin prin a intelege blues-ul, ce este el de fapt si ce a influentat:

Blues-ul este muzica populara caracteristica folclorului afro-americanilor; blues-ul se canta in diferite tempouri, nu numai lent,cum gresit se considera adeseori; a depasit cadrul strict a acestui gen muzical, desemnand si o stare de spirit, un climat emotional, nostalgic; de aceea termenul se atribuie si unor creatii care nu corespund structurii clasice(12 masuri), dar au atmosfera specifica genului. Blues-ul anilor `20-`30 este definit prin sintagma "blues rural", forma primara a folclorului afroamericanilor din care se trage direct jazz-ul; importanta pt rock este cealalta radacina a blues-ului, "blues-ul urban", dezvoltat o data cu inflorirea metropolelor americane ( Detroit, Chicago, New Orleans), sub influenta tehnicilor elecrice si elecronice de prelucrare a sunetelor, "Chicago blues", promovat aproape exclusiv de compania muzicala Chess Records, fondata in 1948, are ca principali promotori pe Elmore James,Muddy Waters, T.Bone Walker( unul dintre primii virtozii ai chitarei electrice, pe care o folosea din 1940), mentor a lui B.B King, care la randul lui va influenta o intreaga generatie de chitaristi de blues, extinsa si asupra unor Bo Dilley si Chuck Berry, pioneri rock`n`roll. Bluesul urban a fost descoperit la inceputul anilor `60 de tinerii muzicieni albi din Statele Unite si Europa;grupurilor lor, The Roliing Stones, The Yardbirds, Paul Butterfield Blues Band, The Bluesbreakers, aduc genul in atentia publcului din afara perimetrului muzicii afro-americane.Rock-ul este periodic revigorat prin blues, mari muzicieni-Eric Clapton, Jimi Hendrix, Eddie van Hallen, Slash s.a- isi construiesc stilul pe structura in iconfundabla a blues-ului.

 

hard rock- rock-ul dur al anilor `60-70; formula melodica si ritmica repetitiva, stil vocal in forta; parut o data cu productiile Cream,( primul supergrup in formula de "power trio"), The Yardbirds reformulat in grupurile englezeLed Zeppelin, Black Sabath, Deep Purple, Uriah Heep prin elaborarea unui repertoriu cu o constructie clara si substanta muzicala a temelor; sta la baza stilului heavy -metal. album de referinta pt gen: Led zeppelin I(1971).

 

heavy-metal- stilul cele de a doua generatii a grupurilor hard-rock aparute in anii `70( moda hainelor de piele batute cu tinte de metal, a podoabelor din lanturi, a motocicletelor de mare putere) promotori Van Hallen, Blue Oyster Cult, Kiss, Scorpions, Motorhead, Thin Lizzy, Whitesnake, Def Leppard, Iron Maiden s.a. caracteristici: nivel sonor considerabil, forma muzicala cobstruita din masuri binare( de doi timpi, egali si accentuati de baterie), abundenta de efect de chitara, voce in forta apeland in special la registrul acut. Constructia muzicala este simpla si repetitiva, riff-urile chitare si ale chitarei bas de obicei la unison, creaza o stare artificiala de tensiune prin formule obsesive la nivel de intensitate paroxistic. este o treapta superioara, in forta a hard-rock-ului. perioada de expansiune: dupa 1976. din heavy-metal deriva subgenurile trash, speed-metal death-metal. VA URMA.....

Link to comment
Share on other sites

Guest baiatul_vesel

Metalu se trage de la primu om care a scos pe gura un sunet muzical, nu un strigat ! Desigur ca a fost prelucrat extrem de mult dar ORICE GEN DE MUZICA VINE DE ACOLO !!! (nu zicetzi de grind/grindcore superblackdeath sau emo stuff, ca aia nu-i muzica !)

Link to comment
Share on other sites

Metalu se trage de la primu om care a scos pe gura un sunet muzical, nu un strigat ! Desigur ca a fost prelucrat extrem de mult dar ORICE GEN DE MUZICA VINE DE ACOLO !!! (nu zicetzi de grind/grindcore superblackdeath sau emo stuff, ca aia nu-i muzica !)

 

Cu "emo stuff" te inteleg...e o moda nu o muzica...dar de restul...vorbesti fara sa stii(ceea ce tu nu intelegi nu inseamana ca nu exista)

...iar de genul "superblackdeath" eu nu am auzit si ascult rautati de aprape 15 de ani si mai bine cred...

Link to comment
Share on other sites

Cu "emo stuff" te inteleg...e o moda nu o muzica...dar de restul...vorbesti fara sa stii(ceea ce tu nu intelegi nu inseamana ca nu exista)

...iar de genul "superblackdeath" eu nu am auzit si ascult rautati de aprape 15 de ani si mai bine cred...

(ceea ce tu nu ai auzit nu inseamana ca nu exista)

 

n-o fi chiar "black" e mai "gray" o si mai si nu death ci "ghost"

 

ceva in genul "MeltedHeavyMetalOxid After Death MadScreamingGhosts Distorted Hell "

Link to comment
Share on other sites

ok rectific.

Nu e gen muzical "superblackdeath".

 

deathblack...da...dar faza cu "super" :)

 

fi linistit poti sa dai ce nume de gen doresti , toate-s inventii comerciale ale caselor de discuri ptr a-si crea "felia" .

 

Muzaca poate fi doar buna sau rea ...sau sa spunem mai elegant ..reusita sau nereusita .fiecare nou acompozitie ( adevarata) este un nou experiment .daca este doar sablon si "reteta " nu mai poate fi vorba de arta ci de copiere sau "reditare" a unor clisee de succes.

Link to comment
Share on other sites

true, true.....

de exemplu : hollywood metal ( cica asta canta Rhapsody of fire ) , party metal , ice metal ( Sonata arctica , deoarece canta despre ghiatza ) , circus metal (cica Mr. bungle ) , comedy metal , boomastic metal ( sau shaggy metal :) ) , and my favorite australian war metal.....

astfel in viitor probabil vom avea yodeling metal , swahili war metal.....si cine mai stie ce.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.