www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce Pe Instrument ^^


Guest Hidden
 Share

Recommended Posts

Salutari,am o problema care cred ca v-a dat multora batai de cap.

Incerc sa cant 20 years de la placebo,si o cant bine,o cant exact cum trebuie,si timing si tot [ scuzati-mi lipsa de modestie,dar in cazul asta chiar n-avea rost pentru ca-i o melodie usoara si eu oricum sunt incepator ],dar cand incerc sa cant versurile,se strica totul,adica nu mai pot canta la chitara cum trebuie.

Stie cineva vreun 'fix' ? vreo metoda sa ma obisnuiesc ?

cineva-mi spunea sa cant pe acorduri ca-i mai usor de 'pus voce pe instrument' asa.

voi ce ziceti? cum ati trecut peste hopul asta ?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca e unul pe forum care sa nu fi trecut prin asta:)

 

cum a zis si demos...exerseaza pana iti iese:)ideea e ca mainile si vocea tre sa mearga independent:)mainile fac o chestie...un ritm....iar vocea e cu treaba ei:)

 

nu stiu piesa...dar cu sigurantza vocea nu e pe linia melodica a chitarei:)

Link to comment
Share on other sites

yup, practice. pt nivelul tau e destul de grea sa faci ambele in acelasi timp(si mie mi-ar lua ceva timp), eu zic sa incepi cu chestii mai usoare, cum ar fi Lou Reed- Perfect Day sau Nancy Sinatra- My Baby Shot Me Down.

 

Eu nici nu mai incerc instrument si voce pentru ca oricum in ultima vreme cant mai mult la bass, si bass+voce (cred) e mai greu decat chitara+voce. Oricum, se aplica vesnica zicala neaos romaneasca practice makes perfect. Incepe cu melodii foarte usoare, gen folk de munte. Canta din voce numele acordurilor, nu versurile - o sa te invete sa te concentrezi. Apoi dupa ce-ti ies astea, la tempo mai mic decat trebuie, ridica tempo-ul. Apoi canta cu cuvinte, si apoi treci la melodii mai grele.

Oricum nu se invata voce+instrument intr-o zi, doua, si nu trebuie sa te descurajezi. Artistii care fac chestia asta perfect au multa munca in spate, si in plus nu toti sunt facuti pentru a fi instrumentisti+vocali.

Link to comment
Share on other sites

Eu nici nu mai incerc instrument si voce pentru ca oricum in ultima vreme cant mai mult la bass, si bass+voce (cred) e mai greu decat chitara+voce. Oricum, se aplica vesnica zicala neaos romaneasca practice makes perfect. Incepe cu melodii foarte usoare, gen folk de munte. Canta din voce numele acordurilor, nu versurile - o sa te invete sa te concentrezi. Apoi dupa ce-ti ies astea, la tempo mai mic decat trebuie, ridica tempo-ul. Apoi canta cu cuvinte, si apoi treci la melodii mai grele.

Oricum nu se invata voce+instrument intr-o zi, doua, si nu trebuie sa te descurajezi. Artistii care fac chestia asta perfect au multa munca in spate, si in plus nu toti sunt facuti pentru a fi instrumentisti+vocali.

n-am incercat niciodata bas cu voce da teoretic e la fel de usor ca acorduri+voce, pt ca cu bassu trebuie sa faci un ritm simplu pe care sa se bazeze chitara ritm si solo

 

da sunt si alti factori cum ar fi faptu ca basu are freturile de 1 metru si trebuie sa dai ca disperatu in corzi sa se auda calumea etc. :)

Link to comment
Share on other sites

n-am incercat niciodata bas cu voce da teoretic e la fel de usor ca acorduri+voce, pt ca cu bassu trebuie sa faci un ritm simplu pe care sa se bazeze chitara ritm si solo

 

da sunt si alti factori cum ar fi faptu ca basu are freturile de 1 metru si trebuie sa dai ca disperatu in corzi sa se auda calumea etc. :)

Mmmmm... nu-s eu mare bassist virtuoz si nici n-o sa ajung prea curand, dar nu in toate melodiile ritmul de bass e simplu, exemple ar fi o caruta... ideea e ca am avut niste tentative de a face si voce si bass si nu iesea niciuna ca lumea, asa ca ma multumesc cu bassul, care oricum imi place mai mult.

Ideea e ca sincronizarea si concentrarea nu se castiga batand din palme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.