www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Af75 Bs


mirceab
 Share

Recommended Posts

- Nume: Ibanez AF75 BS, (model "hollow body" lansat în 2002 prin linia "Artcore" de la Ibanez), Made in China

- Pret: 1200 RON.

- De unde a fost cumparat: MC Musical Cluj-Napoca (Deºi am gãsit acolo altã echipã fațã de acum un an, remarc din nou amabilitatea ºi profesionalismul bãieților de la Cluj-Napoca.)

- Caracteristici: 22 de taste pe un grif bun (deºi tradițional "jazz box"-ul are 20 de fret-uri). Pentru o chitarã "hollow body" nu este nici prea groasã, nici prea grea.

Potențiometre de reglaj volum ºi ton pentru fiecare din cele douã doze. Culoare: Brown Sunburst

- Cum suna: Suntetul este cald, bogat/plin de tonuri (cutia de rezonanțã îmbogãțeºte benefic sunetul cules de doze). Datoritã reglajelor generoase (volum/ton pe fiecare dozã) posibilitãțile de alcãtuire a sunetelor sunt practic nelimitate. (În particular spus, chitara face o echipã sonorã foarte bunã cu pedala Marshall BluesBraker.)

- Pãrți bune/rele: (În analizã SWOT consider cã am enumerat mai sus pãrțile bune.) Chitara pare un pic mai sensibilã la variațiile de temperaturã (bãnuiesc însã cã mai toate hollow-body-urile au aceastã problemã). Cãluºul - nefind fixat pe corpul chitarei - necesitã grijã/atenție (lungimea corzilor poate fi alteratã prin manevre ordinare în zona bridge-ului). Comutatorul combinațiilor de doze nu este chiar silențios.

- Impresie generalã: Foarte bunã - nota 9. Dacã raportez la preț sunt tentat sã-i dau nota 10. (Deºi în SUA vãz cu invidie cã prețul de magazin este mai mic decât la noi.)

 

http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page20...mp;series_id=68

 

http://www.ibanez.co.jp/products/eg_series...08&cat_id=1

post-6630-1223446676_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

am un Ibanez AS73 BS. am sa te rog sa verifici daca nu falseaza, la mine a trebuit sa muncesc nitel pentru a-i regla intonatia, acum e ok.

tare as vrea sa fac un A/B cu chitara ta, desi imi face impresia ca sunetul nu difera in mod esential.

astept un raspuns cu privire la set-up-ul din fabrica.

thanx si s-o canti sanatos.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.