www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi Recomandati


Guest sticlistul
 Share

Recommended Posts

Guest sticlistul

Salutari , mi-am luat o chitara acustica reghin fara corzi .. ce corzi imi recomandati (avand in vedere ca sunt incepator ,nu m-as supara sa fie mai ieftine) am vazut pe siteuri de specialitate diferite tipuri pt chitari acustice ,sunt curios ce imi recomandati ..adica nu am deloc experienta ; daca doriti o poza anuntati-ma sa ii fac ..intre timp o sa mai rasfoiesc forumul caci sunt lucruri interesante pe aici.

 

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ia cu incredere un set de Elixir Nanoweb ... Acoustic Guitar Strings, sunt bune si o sa te tina mult mai mult decat un set normal (la cele de bas de ex se poate canta si un an si totusi sa sune bine). De exemplu din astea:

 

http://accessories.musiciansfriend.com/pro...ings?sku=101572

Link to comment
Share on other sites

Pai corzile coated o sa te tina mult, daca iti permiti numai un set normal vei canta dupa vreo luna sau doua cu corzi "moarte" :) Fa un efort mai bine si ia coated, te tin cat ar tine mai multe seturi normale si te costa mai putin.

 

LE: ce chestie, si eu in perioada bac-ului tot Reghin aveam... De unde corzi noi... Numai Belson terminate... :) Erau insa si vremuri cand nu aveai ce sa cumperi pe la magazin... Dar altfel progresezi cu corzi care suna :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Asculta-l, si eu am zis ca sunt scumpe dar tin mult mai mult si in final iesi mai ieftin orice ai zice. Acu nu vreau sa mai pun altfel de corzi decat DR sau elixir :))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest CristiZgarieNori

haha, belson, uitasem de astea, era o vreme cand era tot ce imi permiteam, si se rupeau incontinuuuu

 

pana ce mi-am luat prumu set mai scump, si am descoperit ca nu se mai rup odata la 3 repetitii, ca sa nu mai zic ca mereu era bafta sa se rupa in concert.

 

da, acum imi iau si eu numai elixir, sunt super faine, si ca sunet si ca rezistenta

 

dar avand in vedere ca esti incepator si nu o sa te apuci sa dai cu ura in ele, sau sa ai pretentia unui anume sunte, ai putea sa iti iei orice pentru acustica, ar fi bine sa iti iei light sa nu iti omare degetele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

eu am cantat mult timp pe o acustica cu corzi de eletrica Belson silverplated(sau cel putin asa scria pe ele). am incercat in prima faza corzi de acustica, tot Belson , dar aveau Sol-ul roundwounded... si era foarte fin invelisul ala de sarma, si incepea sa se rupa dupa cateva zile... zbarnaia... si devenea impracticabila.

ca sound , cele de electrica erau mult mai bright , si asta mi-a placut mai mult...

pt o solutie in ton cu criza financiara :) , ti le recomand cu incredere pe viitor .

 

P.S. cineva mai sus zice ca i se rupeau mereu Belsonurile..eu sincer nu am reusit sa rup nici una, si am tras tare de ele... asta cu ruptul e "eroare de utilizare" in mare parte.

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Orice corzi ar fi, trebe sa fie moi pentru inceput

 

Costul Elixir/luna de cantare, ca sa definesc astfel criteriul, este cel mai avantajos. La fel si la alte corzi coated.

 

Initial, ele sunt mai scumpe de la producator, dar sa schimbi la 3 saptamani corzi (fie ele si de 20 lei) nu-i chiar ieftin sportul asta.

 

"Sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri ieftine" ..era un dicton

 

Gyzmo

Link to comment
Share on other sites

Guest KingAndrulici
Salutari , mi-am luat o chitara acustica reghin fara corzi .. ce corzi imi recomandati (avand in vedere ca sunt incepator ,nu m-as supara sa fie mai ieftine) am vazut pe siteuri de specialitate diferite tipuri pt chitari acustice ,sunt curios ce imi recomandati ..adica nu am deloc experienta ; daca doriti o poza anuntati-ma sa ii fac ..intre timp o sa mai rasfoiesc forumul caci sunt lucruri interesante pe aici.

 

O zi buna!

 

Ernie Ball 9 Acoustic

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.