www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii De Metal


Guest In mestecanis
 Share

Recommended Posts

Guest In mestecanis

Salut.

 

Ce melodii de metal (care pot fi cantate usor pe acustica), ati recomanda unui incepator?

 

Mentionez ca stiu acorduri bine, si ceva riffuri dar nu prea am incercat sa cant o melodie cap-coada

Edited by In mestecanis
Link to comment
Share on other sites

Guest In mestecanis

metallica, megadeth, maiden, judas, ac/dc, bathory

 

ceva mai simplu exista ?

 

de exemplu: de la metallica scot unforgiven cat de cat si intro de la one :)

Link to comment
Share on other sites

Guest In mestecanis
daca vrei ceva mai fara acorduri,

 

Iron Maiden- Prowler, Run To The Hills, Phantom Of The Opera eventual

 

Judas Priest- Dissident Aggressor

 

 

 

aaa si evident, Tenacious D- Classico :)

 

 

din cate stiu Run to the Hills suna cam naspa pe acustica (am incercat acu o luna) din cauza ca era pe freturile 12-15 :-"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Metallica - Enter Sandman

Metallica - One

Iron Maiden - Afraid to shoot strangers

Iron Maiden - Revelations

Iron Maiden - Fear of the Dark

Dream Theater - Pull me under

................. :)

 

Tu la inceput erai in stare sa canti asa ceva?! :) One si pull me under? Nici cu restul nu imi e rusine...Sper macar ca ai vrut sa te referi la partile de intro...

Ontopic: ai putea incerca: breaking the low; nirvana (mai multe..); deep purple:smoke under whater,black night; AC/DC-mai multe sau ce'ti place; Black Sabbath-paranoid, etc..oricum daca spui ca n'ai mai folosit chitari electrice/distors o sa'ti para sunetul cam naspa si nu o sa'ti sune la fel pe acustica/clasica; dar sunt ok pentru exercitiu si sa'ti faci cat de cat idee despre armoniile folosite in heavy/hard rock

Link to comment
Share on other sites

Sigur cu nu ma refeream la solourile din One si Pull me Under , ci la parti mai usoare din piesele astea...intro-uri , riff-uri.....

Cred ca si cei ce au spus mai sus de Phantom at the Opera si Slayer se refereau tot la asta......

 

Sabbath au riffuri faine si usor de cantat ......Sweet Leaf , Iron Man , Black Sabbath , NIB........

Link to comment
Share on other sites

Piesele mai sus mentionate sunt bune , in partile mai easy , pt . ca nu au doar riff-uri in power chords , au si riff-uri , dar si parti acustice ce te obliga sa folosesti toate cele 6 corzi , si pozitii diverse la mana stanga.....sau chiar mici solouri abordabile pe la mijlocul piesei Fear of The Dark spre exemplu .

Link to comment
Share on other sites

Nu incerca sa faci partile mai simple din piese. Gaseste piese simple pe care le poti face integral. Downloadeaza backing track-ul si canta peste el. Daca ai posibilitatea inregistreaza-te si asculta sa vezi unde gresesti.

O piesa care imi place s-o cant e Joe Satriani - Always with me, always with you. Solo-ul e mai greut. Partile care ti se par mai grele, le poti inproviza, cum ai considera tu ca ar suna mai bine si mai accesibil.

Ca sa revin mai on-topic, incearca si unele piese punk, nu doar metal, de la Sex Pistols, Anti-Flag, Aus-Rotten, Black Flag, etc. Sunt simple.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Toth Arpad

Eu la inceput , am cantat pe acustica Metallica Enter Sandman - Riffu principal si introul, Seek and destroy iara riff-urile, de la Queen mai poti incerca cate ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest KingAndrulici
ms :) altceva ?

 

nu e pe youtube...dar e pe 220....:http://www.220.ro/xwApyVZofb/Fuck-Her-Gently-Tine-Ti-Minte-D.html(sper ca te-am ajutat :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest PhenomenOn

Metallica- Enter Sandman, Nothing else matters

Tenacius D- Pick of Destiny

Poti incerca si ceva de la Kiss

Dar cel mai important nu este doar sa le inveti, trebuie sa intelegi ce se intampla cu piesa si din punct de vedere armonic, sa vezi ce face si basu' etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Metallica- Enter Sandman, Nothing else matters

Tenacius D- Pick of Destiny

Poti incerca si ceva de la Kiss

Dar cel mai important nu este doar sa le inveti, trebuie sa intelegi ce se intampla cu piesa si din punct de vedere armonic, sa vezi ce face si basu' etc.

 

Lasati metal:) Am avut si eu o perioada. Sper sa va treaca si voua.

Make music, not noise!

Link to comment
Share on other sites

Recomand o piesa care chiar merita sa o inveti chiar cand esti la inceput: Necrophagist-stabwound.

1 luna,3 luni,1 an,cat dureaza pana sa o inveti,merita :) !!! Te ajuta enorm.

 

Lasati metal:) Am avut si eu o perioada. Sper sa va treaca si voua.

Make music, not noise!

 

 

Dude,daca tie ti se pare zgomot.....presupun ca esti afon :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.