www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The sound-Gibson sau Fender?


Mihai_N_
 Share

The sound  

50 members have voted

  1. 1. Gibson sau Fender?

    • Gibson SG
      30
    • Fender Standard Stratocaster
      20


Recommended Posts

S-o luam in ordine:

Chitaristul german se numea Dieter,si canta la trupa Phonolog,din Rdg,avea un Gibson Les Paul gold top ,cu doze P-90,un reissue al modelului 54,facut in anii 70.Trebuie sa subliniez inca odata ca Les Paulul nu are niciun fel de cavitate,inafara de gaurile pentru doze si comutator pe placa din fata,si gaura pt.potentiometre pe cea din spate (am cumparat de la Dieter o doza DiMarzio single-coil,pe care mi-a si montat-o pe chitara mea de atunci,asta in 82 sau 83,cand cantau la Eforie Sud)

Daca jazzmanii cu telecaster sunt Muddy Waters si CHRISSIE HYNDE :) (care e cam de varsta ta)si canta alternativ),nu mai am de zis nik :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

n-are nici o legatura ibanezul cu fenderul si gibsonul. asocierea mi se pare paradoxala, daca stau sa ma gandesc la scop si topic.

 

iete scartz :)

cum sa n-aiba, bre?

are toate 6 coarde? are.

are toate grif si taste? are.

are toate doze? are.

are toate brigi, trasrod si cheitze? are

se numeste toate chitare? se numeste.

... pai vezi :)

:)

 

PS Rares, nu ca as vrea sa te contrazic, da' mai face si Gibson neshte LP cu camera de rezonanta.

Ete mai jos (si mai sunt si alte modele - vezi LP Standard DC plus)

post-201-1142370738_thumb.jpg

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

iete scartz ;)

cum sa n-aiba, bre?

are toate 6 coarde? are.

are toate grif si taste? are.

are toate doze? are.

are toate brigi, trasrod si cheitze? are

se numeste toate chitare? se numeste.

... pai vezi :)

:)

 

PS Rares, nu ca as vrea sa te contrazic, da' mai face si Gibson neshte LP cu camera de rezonanta.

Ete mai jos (si mai sunt si alte modele - vezi LP Standard DC plus)

post-201-1142370738_thumb.jpg

My dear,asta e o aiureala din zilele noastre,el vorbea de vremurile vechi,apuse si de demult

Tot din vremuri vechi,dar nu chiar asa de vechi,am pt.tine o scurta istorioara:Prin 87 sau 88,intr-o vara,pe cand interpretam in paradisul suedezelor,danezelor si nemtoaicelor numit Mamaia,ma suna regele distorsurilor in cutii de seringa.Acu tre sa intelegeti ca pe vremea aia a gasi pe cineva la telefon era o adevarata telenovela,pana-l nimereai,ba la crasma la care canta,da nu puteai in timpu programului,trebuia sa ghicesti pauzele,ba la hotelu unde statea,iti crestea barba.Asa,deci,ma suna Butoi,ca despre el e vorba,si ma intreaba daca poate sa vina cateva zile sa stea la mine,pe vremea aceea asta era o practica impamantenita,cei care cantau rock si prindeau un loc de cantat pe litoral,intotdeauna gazduiau cativa colegi de trib care nu aveau cum sa stea altfel la mare,intr-un an l-am avut oaspete pe Nelu Dumitrescu,cu copil cu tot :) Si vine Butoi al meu cu un fular care era absolut necesar la temperaturile de 30 de grade din august,si cu un toc de vioara.Aia cu care cantam zic,ia sa-l bagam pe baiatu asta,saracu,in paine,sa cante ceva romante :( Butoi deschide tocu,si inauntru avea periuta de dinti,prosopu de plaja,un tricou si ceva schimburi,aia au innebunit pe loc,dar le-a cantat ceva romante la chitara B)

Link to comment
Share on other sites

 

Daca jazzmanii cu telecaster sunt Muddy Waters si CHRISSIE HYNDE :) (care e cam de varsta ta)si canta alternativ),nu mai am de zis nik :)

Pai pe astia doi bluesmani m-iam amintit , au prezentat o sumedenie de chitarisdti vestiti la vremea lor de care nu am auzit . Pe un singur jazist al tin minte , Art Tatum dar asta e pianist , ceva ce nu am mai vazut ,am auzit de el dar e ceva de nedescris , fac o comparatie aiurea Vai la pian .

Pe Phonolog ai tin minte , dar astia au fost mai tarziu , eu vorbesc de cu 10 ani mai inainte '71, de un neamt , nu mai stiu ce trupa era ,mai una tin minte Sily Family dar astia tot mai tarziu au fost .Atuncea cand aveam liber mai bantuiam pe litoral si nu mai tin minte unde era, acum ce sa zic sa fi fost modificata de el ca noi ce germana de balta aveam si engleza la fel , pai de aia tot caut pe net sa vad cum e cu treaba ca a nu stric chitara la care de ani multi vreau sa-i fac "capac" mai bun ca restul e supper .Linia de GLP si fabricarea o stiu de pe net ,dar la holow body numa semiholow am gasit .Si din alea frezate cu cavitati de rezonanta la lutieri.Am si vazut iuna facuta de un lutier si suna fantastic , forma corpului proprie lutierului , cu doza piezo si un hubucker dac tin minte , sau numa piezo , caci mi-a aratat intre doua piese la un jam trei chitari noi , cu una am cantat .

Link to comment
Share on other sites

Butoi deschide tocu,si inauntru avea periuta de dinti,prosopu de plaja,un tricou si ceva schimburi,aia au innebunit pe loc,dar le-a cantat ceva romante la chitara :(

 

:) da mah, era tzakanit rau de tot :)

la cantarea aia de care am scris eu a venit pe scena cu chitara aia naspa + un casetofon deck pe care l-a trantit pe scena; a fost intrebat daca vrea sa faca playback :) dar de fapt in carcasa aia de deck avea omu' construit un multiefect B)

Link to comment
Share on other sites

iete scartz :)

cum sa n-aiba, bre?

are toate 6 coarde? are.

are toate grif si taste? are.

are toate doze? are.

are toate brigi, trasrod si cheitze? are

se numeste toate chitare? se numeste.

... pai vezi :)

:)

 

PS Rares, nu ca as vrea sa te contrazic, da' mai face si Gibson neshte LP cu camera de rezonanta.

Ete mai jos (si mai sunt si alte modele - vezi LP Standard DC plus)

post-201-1142370738_thumb.jpg

ok, malex, in fata argumentelor tale...ma dau batut! :(

Link to comment
Share on other sites

Pai pe astia doi bluesmani m-iam amintit , au prezentat o sumedenie de chitarisdti vestiti la vremea lor de care nu am auzit . Pe un singur jazist al tin minte , Art Tatum dar asta e pianist , ceva ce nu am mai vazut ,am auzit de el dar e ceva de nedescris , fac o comparatie aiurea Vai la pian .

Pe Phonolog ai tin minte , dar astia au fost mai tarziu , eu vorbesc de cu 10 ani mai inainte '71, de un neamt , nu mai stiu ce trupa era ,mai una tin minte Sily Family dar astia tot mai tarziu au fost .Atuncea cand aveam liber mai bantuiam pe litoral si nu mai tin minte unde era, acum ce sa zic sa fi fost modificata de el ca noi ce germana de balta aveam si engleza la fel , pai de aia tot caut pe net sa vad cum e cu treaba ca a nu stric chitara la care de ani multi vreau sa-i fac "capac" mai bun ca restul e supper .Linia de GLP si fabricarea o stiu de pe net ,dar la holow body numa semiholow am gasit .Si din alea frezate cu cavitati de rezonanta la lutieri.Am si vazut iuna facuta de un lutier si suna fantastic , forma corpului proprie lutierului , cu doza piezo si un hubucker dac tin minte , sau numa piezo , caci mi-a aratat intre doua piese la un jam trei chitari noi , cu una am cantat .

Io vroiam sa zic ca Chrissie Hynde e o gagica de la trupa Pretenders,n-are treaba cu jazzul,nici cu bluesul,si mare treaba cu chitara in general nu are.Art Tatum canta pe alt produs al firmei Fender,inventat de Harold Rhodes,si anume pianul care poarta numele lui Rhodes.Alta trupa din RDG care venea pe la noi a fost The Puhdys,care cantau cel mai bine dintre astia.un fel de progresiv.Altii au fost City,care mai canta si azi.De aia am zis de Phonolog,ca ei au vandut cele mai multe scule prin Romania(basul lui Boldizsar de la Semnal e cumparat tot de la Phonolog,prin 78),si ei au fost singura trupa din cate stiu eu care au cantat sezon plin la mare

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

pai da...ca mereu se gaseste unu care sa zica: fender rulz...si dupaia altu: ba gibson rulz more...si dupaia urmeaza: ba nu........ba da.....ba nu ......ba da.....etc..pana cand cedeaza unu din ei, dupaia dispare threadu, apar un user nou pe forum si incepe: fender rulz......sau se poate inchide threadu :):)

Link to comment
Share on other sites

pai da...ca mereu se gaseste unu care sa zica: fender rulz...si dupaia altu: ba gibson rulz more...si dupaia urmeaza: ba nu........ba da.....ba nu ......ba da.....etc..pana cand cedeaza unu din ei, dupaia dispare threadu, apar un user nou pe forum si incepe: fender rulz......sau se poate inchide threadu :);)

si, desi se discuta pe tema asta la nesfarsit, dupa ce se dau de inteles avantajele uneia sau alteia in functie de necesitati, ne trzim cu cate o concluzie de-a dreptul "zapacificanta": ibanezu` tata, ibanezu`... :(:)B):) ...

Link to comment
Share on other sites

si, desi se discuta pe tema asta la nesfarsit, dupa ce se dau de inteles avantajele uneia sau alteia in functie de necesitati, ne trzim cu cate o concluzie de-a dreptul "zapacificanta": ibanezu` tata, ibanezu`... :):):(:) ...

Pai da caci cum s-a spus de mai multe ori nu se pot compara aceste citari la modul acesta , poate era mai bine alt titlu , care chit e mai versatila , care este mai comoda, mai usoara , mai frumoasa ca bune sunt si Stratul si SG -ul . Eu nu sunt un adept al Ibanezului , poate e doar o repulsie din cauza tamtamului mare de promovare , dar cateodata ami pare rau ca am scapat asta vara un Ibanez foarte bun , am vazut mai multe si nu ami placeau , dar la prieteni in magazin cand merg incerc chitarile si unele sunt foarte bune si am gasit si ibanez ce era bun , asta din punctul meu de vedere comparand cu Stratul si cu LP ul , ar fi buna pentru cum am descris un compromis pe scena un hibrid.Ibanezul este pratcic o chitara "tip " strato .

Problama mare cu Stratul este Twangul , pai trebe statie puternica cu Headroom mare sa poata reda dinamica fantastica a Stratului , pai nu cant numa blues cu ton chrunchy si comprimat , eu am nevoie de tonul Stratului .Acum e nasol sa car dupa mine 300W pe la cluburi , si ce folos cu alte statii mici ce nu suna cu Strat .

 

Poate atunce am confundat numele cu atatea date ce citesc zilnic se intampla , chiar si gagica avea telecaster ,,si Michael Stern are Tele...dar fat.

Bine ca ai memorie buna, vad ca si cu datele eu le mai uit , chiar de la astia am luat noi tobe Tacton si Pearl , hehe si ne am matolit la ei la Magura su la Cosmos pe undeva , ca si astea le uit adica niciodata nu le am tinut minte .

Link to comment
Share on other sites

Pai da caci cum s-a spus de mai multe ori nu se pot compara aceste citari la modul acesta , poate era mai bine alt titlu , care chit e mai versatila , care este mai comoda, mai usoara , mai frumoasa ca bune sunt si Stratul si SG -ul . Eu nu sunt un adept al Ibanezului , poate e doar o repulsie din cauza tamtamului mare de promovare , dar cateodata ami pare rau ca am scapat asta vara un Ibanez foarte bun , am vazut mai multe si nu ami placeau , dar la prieteni in magazin cand merg incerc chitarile si unele sunt foarte bune si am gasit si ibanez ce era bun , asta din punctul meu de vedere comparand cu Stratul si cu LP ul , ar fi buna pentru cum am descris un compromis pe scena un hibrid.Ibanezul este pratcic o chitara "tip " strato .

Problama mare cu Stratul este Twangul , pai trebe statie puternica cu Headroom mare sa poata reda dinamica fantastica a Stratului , pai nu cant numa blues cu ton chrunchy si comprimat , eu am nevoie de tonul Stratului .Acum e nasol sa car dupa mine 300W pe la cluburi , si ce folos cu alte statii mici ce nu suna cu Strat .

 

Poate atunce am confundat numele cu atatea date ce citesc zilnic se intampla , chiar si gagica avea telecaster ,,si Michael Stern are Tele...dar fat.

Bine ca ai memorie buna, vad ca si cu datele eu le mai uit , chiar de la astia am luat noi tobe Tacton si Pearl , hehe si ne am matolit la ei la Magura su la Cosmos pe undeva , ca si astea le uit adica niciodata nu le am tinut minte .

iarta-ma dar nu prea inteleg ce vrei sa spui NICI in partea a doua: cu gagica , cu telecasterul, cu cei cu tobele. am impresia ca este o confuzie. si inca odata, dupa cum arata titlul, aici se discuta de sound-ul unor chitare celebre, consacrate pentru sunetul lor, sa zicem, de nivelul "monsti sacri" deci hai sa nu fim off-topic!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.