www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunt Incepator ...si-mi Vine Sa Dau Cu Chitara De Pamant :(


Guest catalindinuion
 Share

Recommended Posts

Guest catalindinuion

Hello toata lumea,

 

Sunt incepator in ale chitarei si totusi, exersez in fiecare zi, si nu prea vad rezultate. Adica invatat totul despre cum sa citesti un tab, cum ti un acord, cateva ritmuri de strumming, iar pe langa asta exersez in fiecare zi gamele si acordurile invatate. Si mi se pare ca nu le schimb destul de repede :) Si apoi cand vine vb sa-mi misc degetele pe grif, mi se pare ca o fac prea incet. Adica daca am de cantat note pe mai multe corzi nu stiu cu care dintre degetele de la mana stanga sa apas pe corzi. Ma refer la ordinea apasarii corzilor. E vreo ordine anume? Si pls daca ma poate lamurii cineva ce e cu octavele. Nu prea am inteles.

Totusi ma gandeam, daca tot progresez asa greu, nu exista vreo tehnica (of course, pe langa faimoasa rabdare) sau orar de exercitii cu care sa prind mai repede dexteritate. Stiu ca rezultatele nu se vad de pe o zi pe alta, dar zau ca exersez in fiece zi si nu vad mai nimic. Pls, daca imi spune cineva o ordine de exercitii la chitara ca sa ma pot pregatii sa trec si eu de la zdraganeli la cantecele :)).

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Lasa dexteritatea pe moment. Invata acorduri, invata sa le schimbi, sa tii ritmul, canta melodii. Dexteritatea vine pe parcurs, daca incerci sa fortezi acum ai sa alergi pe grif fara sa stii de ce o faci. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Hello toata lumea,

 

Sunt incepator in ale chitarei si totusi, exersez in fiecare zi, si nu prea vad rezultate. Adica invatat totul despre cum sa citesti un tab, cum ti un acord, cateva ritmuri de strumming, iar pe langa asta exersez in fiecare zi gamele si acordurile invatate. Si mi se pare ca nu le schimb destul de repede :) Si apoi cand vine vb sa-mi misc degetele pe grif, mi se pare ca o fac prea incet. Adica daca am de cantat note pe mai multe corzi nu stiu cu care dintre degetele de la mana stanga sa apas pe corzi. Ma refer la ordinea apasarii corzilor. E vreo ordine anume? Si pls daca ma poate lamurii cineva ce e cu octavele. Nu prea am inteles.

Totusi ma gandeam, daca tot progresez asa greu, nu exista vreo tehnica (of course, pe langa faimoasa rabdare) sau orar de exercitii cu care sa prind mai repede dexteritate. Stiu ca rezultatele nu se vad de pe o zi pe alta, dar zau ca exersez in fiece zi si nu vad mai nimic. Pls, daca imi spune cineva o ordine de exercitii la chitara ca sa ma pot pregatii sa trec si eu de la zdraganeli la cantecele :)).

 

Thanks!

oune si tu ceva inregistrare cu ceva exercitie simplu dar sa fie cursiv ( pe cat se poate )

 

idea este sa fie cat mai cursiv cea ce canti ,sa nu fie ceva separat din alta lume cand canti ceva ( sexi ritmica , timing-ul)

 

binintelse ca ritmica depbicei functioneaza numai dupa ce stii pe de rost unde sa pui degetele ( memeoria pozitieia)

 

Dar chiar si la ceva foarte simplu se poate auzi daca ai "mana si ureche "

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Ai incercat din curiozitate sa lasi gamele si sa te apuci sa canti cateva melodii care-ti plac?

 

Yep, tot m-am straduit sa cant In umbra marelui URSS, What's Up, precum si putin AC/DC de vreme ce cant pe electrica. Si totusi, parca nu se leaga nimic. :) Pur si simplu nu pot mentine ritmul cand schimb acordurile. Nu mai zic de faptul ca niciodata nu-mi dau seama de strummingul melodiei.

Link to comment
Share on other sites

exista o memorie a muschiului

pentru ca aceasta memorie sa se dezvolte e nevoie de timp

studiul gamelor se face rar si corect

viteza executiei vine in timp (si pe masura ce capeti experienta)

nu te grabi si ai rabdare - asta este unul dintre secrete

daca vei persevera, vei vedea rezultate

 

nimeni nu s-a nascut chitarist peste noapte!

in spatele multor virtuosi, sunt ore de munca zilnice si ani adunati de repetitie (si cantat cu trupa)

Link to comment
Share on other sites

Hello toata lumea,

 

Sunt incepator in ale chitarei si totusi, exersez in fiecare zi, si nu prea vad rezultate. Adica invatat totul despre cum sa citesti un tab, cum ti un acord, cateva ritmuri de strumming, iar pe langa asta exersez in fiecare zi gamele si acordurile invatate. Si mi se pare ca nu le schimb destul de repede :D Si apoi cand vine vb sa-mi misc degetele pe grif, mi se pare ca o fac prea incet. Adica daca am de cantat note pe mai multe corzi nu stiu cu care dintre degetele de la mana stanga sa apas pe corzi. Ma refer la ordinea apasarii corzilor. E vreo ordine anume? Si pls daca ma poate lamurii cineva ce e cu octavele. Nu prea am inteles.

Totusi ma gandeam, daca tot progresez asa greu, nu exista vreo tehnica (of course, pe langa faimoasa rabdare) sau orar de exercitii cu care sa prind mai repede dexteritate. Stiu ca rezultatele nu se vad de pe o zi pe alta, dar zau ca exersez in fiece zi si nu vad mai nimic. Pls, daca imi spune cineva o ordine de exercitii la chitara ca sa ma pot pregatii sa trec si eu de la zdraganeli la cantecele :) ).

 

Thanks!

 

Ai nevoie de mai multã rãbdare, cred. Vor ieºi toate... dar nu din start... treptat. :) Cu chitara nu se dã de pãmânt! :P Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

Deja acest forum devine unul de consolare,la ceva timp apare cineva care are nevoie de consolare ca nu mai suporta, ca dupa 3 ore de cantat nu poate sa cante pe chitara Paganini. :)

 

Am luat apararea incepatorilor si o sa o mai fac incontinuare,dar...pune frate mana pe chitara si fa game pana iti ies ochii din cap. Fa un program de studiu 30min game si 30 studiu pe o piesa (asta asa ca un minim de timp) si peste 2-3 luni ai sa vezi ca apar si rezultatele...

 

Nimeni nu s-a nascut cu chitara in mana! :)

 

Chitara nu are nici o vina,da tu cu capul de perete si apoi dupa ce te linistesti iei iar chitara in mana...si tot asa :)

 

cauta si tu o metoda de incepatori,acolo iti zice exact si digitatia si tot...exersezi in fiecare zi...asta poate sa fie si cu 2 zile in urma.

Link to comment
Share on other sites

Unii se nasc mai talentati si muncesc mai putin, altii muncesc mai mult. Oricum ar fi tot la munca se ajunge. Nu exista tipul de om "ales" sa nu poata sa cante daca munceste. Canta ce iti place, nu e nevoie sa freci gamele in sus si-n jos cu stres in cap sperand ca o sa iasa. Trebuie sa studiezi relaxat. Acordurile le inveti din piese, pe game poti sa te plimbi dupa cum simti nu numai sus, jos, stanga, dreapta.

Link to comment
Share on other sites

uite o metoda cu ajutorul careia poti vedea rezultatele de la o zi la alta. iei o piesa. sa zicem ca are progresia C D Em G. iei acordurile C si D si exersezi timp de o 1/2 - 1 ora schimbarea din do in re(C-D). incepi usor si ai grija ca toate corzile sa sune.lasi timp de executie intre acorduri exact cat ai nevoie. dupa ce faci asa cam de vreo 10 ori incerci UN PIC mai repede continuand pana te dor degetele and beyond. dupa aia iei D - Em, Em -G etc. daca esti incepator o sa se cunoasca .cel putin eu am facut asta si a doua zi schimbam cam de 2 ori mai repede.not too shabby huh? :) important e sa perseverezi si sa ai muuuuulta rabdare :)

Edited by Morgred
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dar te-ai gandit sa faci cu un prof? eu am inceput acum vreo 6 luni.. singur.. si, intradevar, progresul a fost foarte lent, pentru ca ce gasesti pe net sunt chestii generale, pe cand tu ai niste nevoi specifice de dezvoltare (eu de exemplu aveam o pozitie a degetelor pe fret foarte complicata si incomoda, altii au probleme de ritm sau de coordonare, etc)

 

de vreo 2 luni fac cu un prof si ritmul in care progresez e mult mai rapid. deja pot sa cant melodii simple cu acordurile de baza, game si arpegii cursiv (deocamdata patrimi si optimi :)) si am inceput studiul unor constructii mai complexe (gen rhcp - under the bridge)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

http://www.justinguitar.com/ uite siteul asta e foarte folositor.. Sunt si niste exercitii de digitatie super interesante si care merg 100% Mai ales faza cu flyng fingers- adica daca nu poti sa tii toate degetele deasupra corzilor cand canti(minimum movement)-http://www.justinguitar.com/en/TE-004-MinimumMovement.php

si vad ca nu ai mai dat nici un semn de viata, sa ne spui si noua daca ai mai facut vre-un progres, sau ne straduim degeaba aici? hehe, ar fi tare sa vii si sa postezi : "pai sa stiti ca intr-adevar am dat cu chitara de pamant asa ca..."

 

baftaa si spor la exersaaat!!!!

Link to comment
Share on other sites

Daca te incurajeaza cu ceva, asa simteam si eu la inceput. Fie ca luam un Re sau un La, imi suna exact la fel. O vreme chiar lasasem chitara sa zaca, atat eram de suparat.

Cu timpul insa m-am deprins cu miscarile...azi un pic, maine un pic, ascultam melodia si cu acordurile in fata incercam sa o cant. Apoi fara melodie pe fundal, apoi fara acorduri in fata:)

Iese. Exercitiul este cheia succesului.

Edited by getz
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
si-mi Vine Sa Dau Cu Chitara De Pamant :(

 

si mie :)

 

ma sa nu dai ca se strica. Eu am scapat-o si am avut noroc ca doar s-a dezacordat :)):))

Link to comment
Share on other sites

ca tot veni vorba de incepatori cant si eu la chitara de 5 luni si un pic ...si mel asta improvizat-o cica in seara asta ca mi-am acordat chitara in drop d si imi placea cum suna ... o parere daca e binisor :> daca aveti timp si chef desigur. :)

1.rar

Edited by Pãulicã fãrã fricã
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Hello toata lumea,

 

Sunt incepator in ale chitarei si totusi, exersez in fiecare zi, si nu prea vad rezultate. Adica invatat totul despre cum sa citesti un tab, cum ti un acord, cateva ritmuri de strumming, iar pe langa asta exersez in fiecare zi gamele si acordurile invatate. Si mi se pare ca nu le schimb destul de repede ;) Si apoi cand vine vb sa-mi misc degetele pe grif, mi se pare ca o fac prea incet. Adica daca am de cantat note pe mai multe corzi nu stiu cu care dintre degetele de la mana stanga sa apas pe corzi. Ma refer la ordinea apasarii corzilor. E vreo ordine anume? Si pls daca ma poate lamurii cineva ce e cu octavele. Nu prea am inteles.

Totusi ma gandeam, daca tot progresez asa greu, nu exista vreo tehnica (of course, pe langa faimoasa rabdare) sau orar de exercitii cu care sa prind mai repede dexteritate. Stiu ca rezultatele nu se vad de pe o zi pe alta, dar zau ca exersez in fiece zi si nu vad mai nimic. Pls, daca imi spune cineva o ordine de exercitii la chitara ca sa ma pot pregatii sa trec si eu de la zdraganeli la cantecele :D ).

 

Thanks!

 

Folosesti metronomul?daca nu...asta iti trebuie ca sa-ti faci viteza ;)...fara asa ceva nu poti ajunge sa canti repede ...ti-l iei si canti game folosindu-l, faci exercitii si alte chestii...este destul de bun si sa-ti formezi putina viteza si la acorduri la inceput...iti mai usureaza din munca..la acorduri il folosesti cat sa ajungi sa le schimbi cat de cat repede...dupaia invatand melodii pe acorduri o sa-ti cresti viteza singur :D

iti urez succes :>...

 

 

Si apropo..felicitarile mele pentru semnatura :):):):P

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

Incearca melodii mai usoare precum ac/dc - you shook me all night long ca se schimba mai usor acordurile. Oricum cea mai importanta e rabdarea. Asa ca o consolare, eu cred ca am vreo 20 de ore exersate pe intro-ul de la sweet child of mine si tot nu imi iese perfect. Inca mi-e greu sa nu ating cate o coarda din greseala sau sa sar peste alta.

Link to comment
Share on other sites

pt acorduri inv ceva cantece d munte :) chinuiete pana iti iasa.. iar pentru digitatie incearca sa te prostesti cate putin pe grif.. adica ia la rand toate corzile de la spatiul 1 pana la 4 si inapoi si tot urci in sus... incearca sa faci asta cu un metronom..in timp o sa te misti mai repede, incearca sa inveti si solistici pe pe cv mel mai usoare ( de ex intro d la metallica one) primu riff care lam inv eu :).. inregistreazate acum si uitate peste vreo luna la filmare atunci iti dai seama cat progresezi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.