www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

A se adauga un MXR Micro Amp care l-am facut la repezeala, ii caut cutie,si 2 cutii goale in care vor veni un Fulltone OCD si un Ibanez TS8/9 :)

 

dsaf_009.jpg

dsaf_010.jpg

 

Si o bijuterie, Ibanez GE9 vintage made in Japan 1982-1984 care l-am curatat bine :), la care i-am schimbat JRC4558D si cele 3 MC1458P cu JRC4580D High Performance! 0 Noise cand e tot la linie,efectul fiind on, suna super cald:

 

Ibanez_GE9_1981_1984_Japan_008.jpg

Ibanez_GE9_1981_1984_Japan_j_002.jpg

Ibanez_GE9_1981_1984_Japan_j_003.jpg

Ibanez_GE9_1981_1984_Japan_j_010.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Frumos!

 

Ce difuri are Maresalul?

Greenback-urile originale cu care a iesit din fabrica. De fapt is "black-back" ca probabil li s-or fi terminat capacele verzi, dar e acelasi difuzor din cate am inteles G-12M de 25w...eticheta e aceeasi, doar culoarea capacului difera

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Greenback-urile originale cu care a iesit din fabrica. De fapt is "black-back" ca probabil li s-or fi terminat capacele verzi, dar e acelasi difuzor din cate am inteles G-12M de 25w...eticheta e aceeasi, doar culoarea capacului difera

 

E o intreaga poveste cu black-back-urile, unii le adora, altii le urasc, eu personal nu sunt mare fan al lor, prefer cele facute pana in 73-74, mi se pare ca suna mai smooth. Oricum sunt mult peste ce face Celestion in momentul asta.

Link to comment
Share on other sites

E o intreaga poveste cu black-back-urile, unii le adora, altii le urasc, eu personal nu sunt mare fan al lor, prefer cele facute pana in 73-74, mi se pare ca suna mai smooth. Oricum sunt mult peste ce face Celestion in momentul asta.

Din astea n-am incercat dar pot sa spun cu mana pe inima ca pe sound-uri de crunch, sound-uri de rock in general (nu metale) nu am gasit pana acum vreo boxa care sa-i ajunga macar la talpa piciorului.

Am avut niste mici probleme cu ea (desi e cam mult spus probleme). La un moment dat a inceput sa baraie urat de tot; intra ceva in rezonanta. Dupa un pic de research am descoperit ca tot ce trebuia facut era sa strang holtz suruburile cu care sunt fixare elementele de rigidizare din interior si s-a rezolvat. Acuma a inceput sa baraie unul dintre manere...cred ca o sa cumpar doua manere metalice si le inlocuiesc

Apropo...daca stiti careva unde gasesc 2 manere metalice care sa se potriveasca fara modificari, spuneti-mi si mie

Link to comment
Share on other sites

E o intreaga poveste cu black-back-urile, unii le adora, altii le urasc, eu personal nu sunt mare fan al lor, prefer cele facute pana in 73-74, mi se pare ca suna mai smooth. Oricum sunt mult peste ce face Celestion in momentul asta.

 

N-as zice mult. am avut si chinezesti, si scumback si nu sint de aruncat cele chinezesti. nu-s asa faine, dar sint difuri foarte bune.

Link to comment
Share on other sites

N-as zice mult. am avut si chinezesti, si scumback si nu sint de aruncat cele chinezesti. nu-s asa faine, dar sint difuri foarte bune.

probabil ca in timp o sa ne vindecam de fobia asta de china.

Am inteles ca dupa al doilea razboi mondial a fost exact la fel cu produsele japoneze, dupa care incetisor au inceput sa fure din stanga si din dreapta (in principal de la americani) si au ajuns sa fie foarte apreciati pt anumite categorii de produse.

China e abia la inceput, dar cu toate astea sunt cateva exemple de produse fabricate in China care sunt fara cusur, dar la un pret pe masura: Vezi toata gama de produse Apple. Ala care ii gaseste vreun defect dpdv al calitatii fabricatiei la un Mac, MacBook sau Ipod/Iphone are o bere gratis

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

probabil ca in timp o sa ne vindecam de fobia asta de china.

 

Nu e neaparat fobie de China aici, ci chestii repetate din auzite pe net, pina ajunge din tintar armasar. Am avut cele 2 difuri in acelasi cabinet, in studio. Binenteles ca diferente exista, dar nu sint asa mari, si nu e unul mai prost decit altul. La ritm am folosit scumback-ul iar la lead celestionul, pentru ca avea ceva mai multe medii. Dar sint amindoua variatii de la reteta originala, fiecare cu calitatile lui.

 

Sint la a 3-a carcasa de MacBook (plastic) - se crapa chiar la imbinare, sub incheieturile miinilor. 2 beri, te rog :)

 

Generatia ta de macbook are problema aia direct din design, iar reputatia Apple de produse impecabile s-a construit tot in China. Deci americanii sint de vina :)) "Designed by Apple in California, manufactured in China" Bine, pe laptopul meu perfect functional si inca actual, fabricat in 2002!, scrie "assembled in Taiwan" :) Probabil pe timpul ala nu dadea bine sa scrii China pe el, deci fabricau piesele in China si asamblau in Taiwan.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.