www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
Guest The Moan

Mai jos am pus si ceva sample de sunet , dar sunt doar improvizatii aiurea ca sa va faceti o idee despre sunet , asta ca sa nu ma trezesc cu reclamatii privind dreptul de autor de la unii :):)

In formatul original al inregistrarii WAV se aude mult mai bine dar din cauza conversiei in mp3 s-a pierdut din calitate ...

sample_solo.mp3

ts_metal.mp3

overture.mp3

Link to comment
Share on other sites

Noua achizitie,cabinetul meu ,,nou" Marlboro Sound Works USA discontinued :) (mersi robertimis!)

Dif d 15" de instrument, an 1982-1984, 80W , fockin vintage :) !

 

marlboro_cab_002.jpg

marlboro_cab_006.jpg

m4_009.jpg

 

Stupid sound samples la vol mic:

 

 

 

 

 

Ma rog not ideal mike placement :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
:) now that's cool.

 

:)

 

@Dani: Salutare si tie! De bazait e adevarat, bazaie, dar nu am observat sa bazaie in ritm, are doar un zgomot de fond. Este foarte posibil sa fie si de la alimentare/priza, delay-urile digitale sunt foarte sensibile la asemenea probleme. Oricum bypass-ul nu este grozav, de aia este un loop-ul true bypass. Dincolo de aceste probleme, imi place, are multe sunete foarte cool, inclusiv unele pe care nu prea le-am gasit la alte pedale (unul dintre motivele pentru care o pastrez). Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie si daca ai drum prin Bucuresti poti sa treci sa o incerci :)

Edited by ulfhednar
Link to comment
Share on other sites

la ce folosesti 3 flangeruri? :)

 

De fapt unul dintre electric mistress-uri este doar carcasa, in care a fost montat un Ross Phaser facut de colegul de forum Gigimarga. Iar Flanger Hoax-ul este o nebunie, produce o multime de efecte: phaser, flanger, chorus, tremolo, autowah, filter matrix,un fel de ring modulator etc. + self-oscillation (feedback) in diverse feluri, este o nebunie :) ! Toate cele trei efecte suna foarte diferit.

Link to comment
Share on other sites

Setup-ul meu pentru 2010 !

 

Conceput de mine, definitivat ca si conectica, impreuna cu Mircea Bunea.

 

Cred ca o sa sune intr-un " fel "... (zic "cred" pentru ca inca mesteresc la cabluri, la ora asta mai am 5 cabluri jack-jack de facut)

 

Lista de bucate:

 

1x Lehle P-Split

2x Lehle Parallel M

1x Ernie Ball Stereo 25k

1x Voodoo Lab GCX

1x Voodoo Lab Ground Control Pro

1x T.C Electronic ND-1

1x DBX 266XL

1x Ibanez TS-9

1x BOSS NS-2

1x T.C. Electronic G-System

1x Dunlop DCR-2SR Cry Baby

1x MESA Boogie TriAxis

1x MESA Boogie SimulClass 2-Ninety

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Setup-ul meu pentru 2010 !

 

Conceput de mine, definitivat ca si conectica, impreuna cu Mircea Bunea.

 

Cred ca o sa sune intr-un " fel "... (zic "cred" pentru ca inca mesteresc la cabluri, la ora asta mai am 5 cabluri jack-jack de facut)

 

Lista de bucate:

 

1x Lehle P-Split

2x Lehle Parallel M

1x Ernie Ball Stereo 25k

1x Voodoo Lab GCX

1x Voodoo Lab Ground Control Pro

1x T.C Electronic ND-1

1x DBX 266XL

1x Ibanez TS-9

1x BOSS NS-2

1x T.C. Electronic G-System

1x Dunlop DCR-2SR Cry Baby

1x MESA Boogie TriAxis

1x MESA Boogie SimulClass 2-Ninety

 

Super misto setupul. Am si eu o curiozitate, nu ai gasit un noise supresor mai bun decat Boss?

Link to comment
Share on other sites

Boss NS-2 este super curat fiind analog , plus ca-l cuplez in "lant" doar la tonurile de drive, fiind in bucla lui TriAxis. La TriAxis se poate seta cand si pe ce preset sa fie activata bucla de efecte.

 

Chorus-ul si Phaser-ul suna mai curat inainte de preamp, practic, este setup-ul clasic. Adica ai un head cu boxa si un covor de pedale intre chitara si intrarea de la head.

 

A, schema atasata de mine prima oara are multe greseli si elemente lipsa...Scuze. Am atasat schema corecta .

post-1344-1264255332_thumb.jpg

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare legata de schema rack-ului: suna ok chorusul si phaserul inaintea preampului?

Cred ca ar fi cel mai bine sa incerci si inainte si dupa. De regula se pun dupa, dar nici inainte nu suna rau (cum suna de ex un delay), doar diferit. Asta am constatat la pedale + amp cu fx loop, dar banuiesc ca e la fel de valabila si in cazul rack-ului.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi cel mai bine sa incerci si inainte si dupa. De regula se pun dupa, dar nici inainte nu suna rau (cum suna de ex un delay), doar diferit. Asta am constatat la pedale + amp cu fx loop, dar banuiesc ca e la fel de valabila si in cazul rack-ului.

 

 

Desigur ca voi incerca si dupa preamp. Voodoo Lab GCX este un sistem cu 8 Loop-uri independente. Ele nu sunt inseriate din schema. Tu alegi modul lor de conectare, astfel incat doua sa le pui inainte de preamp, 3 dupa preamp, unul pe canalul din dreapta , intre Multi efect si Amp...etc. Asta pentru ca fiecare Loop are 4 jack-uri: IN - Send - Return - Out

 

Daca pun compresor pe L1 si vreau ca el sa mearga in serie cu un Tube Screamer care e pe L2, trebuie sa conectez "Out" L1 cu "IN" L2.

post-1344-1264256855_thumb.jpg

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

:)

 

@Dani: Salutare si tie! De bazait e adevarat, bazaie, dar nu am observat sa bazaie in ritm, are doar un zgomot de fond. Este foarte posibil sa fie si de la alimentare/priza, delay-urile digitale sunt foarte sensibile la asemenea probleme. Oricum bypass-ul nu este grozav, de aia este un loop-ul true bypass. Dincolo de aceste probleme, imi place, are multe sunete foarte cool, inclusiv unele pe care nu prea le-am gasit la alte pedale (unul dintre motivele pentru care o pastrez). Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie si daca ai drum prin Bucuresti poti sa treci sa o incerci :)

 

merci de raspuns:)daca oi avea drum incolo te anunt:)momentan am un chorus de la line6 pe care vreau sa-l fac ori echopark, ori verbzilla...ma mai gandesc:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

Asa arata setup-ul "pe viu". Nu am putut pune poze cand am postat schema de conectare, pentru ca atunci aparatele erau prin toata camera si lucram inca la cabluri.

 

Presupun ca la pedalboard-ul asta voi reusi sa ma antrenez mai bine la fandari :) ...oricum e mult mai flexibil. Din Ground Control voi schimba presetul general si voi putea interveni in "el" live, schimband presete din G-System. E o treaba buna pana la urma , sa poti schimba tipul de delay in acelasi preset sau pe acelasi preset sa treci de la delay scurt la chorus cu reverb, fara a schimba tonul de baza.

post-1344-1264490280_thumb.jpg

post-1344-1264490304_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asa arata setup-ul "pe viu". Nu am putut pune poze cand am postat schema de conectare, pentru ca atunci aparatele erau prin toata camera si lucram inca la cabluri.

 

Presupun ca la pedalboard-ul asta voi reusi sa ma antrenez mai bine la fandari :) ...oricum e mult mai flexibil. Din Ground Control voi schimba presetul general si voi putea interveni in "el" live, schimband presete din G-System. E o treaba buna pana la urma , sa poti schimba tipul de delay in acelasi preset sau pe acelasi preset sa treci de la delay scurt la chorus cu reverb, fara a schimba tonul de baza.

 

Chiar ai nevoie si de ground control in setupu asta? :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar ai nevoie si de ground control in setupu asta? :)

 

 

Salut, asta a fost o decizie luata cu greu...heh.

 

Initial am luat perechea de la Voodoo Lab, compusa din GCX si GCPro. Tc-ul a venit dupa si chiar daca ar putea face treaba de controller, ma tenteaza mai mult flexibilitatea in variatia de ton.

Repet, cu GCPro ca master schimb presetele si in acelasi preset, pot sa parcurg alte presete din TC. Nu mai trebuie sa fac 20 de presete. Acum imi ajung 5.

Urasc in concert sa dansez step pe pedale sau sa le tot caut, in loc sa-mi vad de cantat. Plus e foarte bine ca am control instant pe fiecare efect in parte. Si de pe TC si la Loop-urile din GCX, care oricum sunt mai calitative in comparatie cu cele din G-System.

 

Adevarul e ca arata cam opulent. Nu asta e scopul insa.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.