www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

Vox-ul l-am primit de curand ca 'rest' in urma unui schimb, l-am probat doar in casa, chiar nu stiu ce sa zic. Pedalierul l-am reorganizat abia astazi in forma asta, in casa multe suna bine iar in live sunt catastrofe (si invers), asa ca ma feresc de dau verdicte. Cu atat mai mult cu cat mi se tot intampla sa schimb chitara sau amp-ul si sa-mi schimb total si parerea despre anumite pedale...

 

Totusi, cat m-am jucat cu el, Satchurator-ul mi se pare foarte fain. Daca ar trebui sa dau azi ceva de acolo, primul sigur n-ar fi Vox-ul. Insa daca ma vei intreba peste o luna, nu garantez ca voi raspunde la fel :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

GT2-ul suna EXCELENT! Am folosit-o cu mai multe chitare/amp-uri si cu toate s-a impacat foarte bine. Intr-adevar poate fi bagata si direct in mixer dar sincer sa fiu eu n-am experimentat latura asta, am facut doar niste probe direct in interfata audio, atat. E foarte faina ca simuleaza 3 tipuri de amp-uri (Fender, Marshall, Mesa) in mai multe moduri si in diverse pozitii ale microfonului fata de difuzor si culmea, majoritatea combinatiilor suna bine. Foarte faina pedala din punctul meu de vedere!

 

Mai am de la Tech21 o California, de curand am renuntat la un US Steel si urmaresc o Blonde. Au multe pedale faine in seria 'Character', mie cel putin tot ce-am incercat de la ei mi-a lasat o impresie buna, in special GT2-ul. Zilele trecute insa vorbeam cu un coleg de forum si lui nu i-a placut. Acum stii cum e "cate bordeie atatea obiceie" :) Oricum eu o recomand fara ezitare si nu, nu o vand :)

 

Apropo, vezi ca exista doua versiuni de GT2, cea noua (cum e a mea) si cea veche care are led-ul pozitionat central. Pe cea veche n-am probat-o, nu stiu daca exista diferente intre ele.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

intrebam pentru ca intetionez sa o folosesc pe post de amp/cab/speaker/mic sim la gig-uri pe distante lungi,unde imi este foarte incomod sa car ampul si doream sa aflu o parere,pe youtube nu prea multi o folosesc cu pedale in fata pe post de amp/cab sim si inca nu mi am facut o parere completa in privinta asta.oricum multumesc de feedback.

Link to comment
Share on other sites

mic update cu rigul de acasa pentru practice. Mai am ceva de munca la el.

 

Chitara -> Behringer V-Amp PRO G -> TASCAM US-122 ( pre-fx LINE - OUT + LINE - IN) ->  DOD EQ ch1 (pre - fx - loop + pass-thru-bypass)  -> PREAMP -> Virtualizer 3D + Wah (post - fx - loop + pass-thru-bypass pentru fiecare unitate ) -> Cabsim analog ->  amp pentru monitoare + interfata Tascam US - 122 USB

 

BASS -> Behringer V-Amp PRO G BASS -> TASCAM US-122 ( pre-fx LINE - OUT + LINE - IN) ->  DOD EQ ch2 (pre - fx - loop + pass-thru-bypass)  -> PREAMP -> Virtualizer 3D + Wah (post - fx - loop + pass-thru-bypass pentru fiecare unitate ) -> Cabsim analog  -> amp pentru monitoare + interfata Tascam US - 122 USB

 

totul este controlat MIDI prin interfata TASCAM. Setup-ul imi permite sa inregistrez multi-track aproape plug and play atat bass-ul cat si chitara, semnalul dry si cel wet ca sa pot face reamplificare ulterioara tot prin intermediul v-ampurilor.

 

Monitorizarea o fac printr-un mixer care preia toate iesirile, pot face jam-uri cu amicii acasa, si se aude ori in casti AKG ori intr-un amp 2.1 cu eq + boxe SONY de combina. Momentan inca n-am investit in monitoare adecvate, setup-ul e strict de practice/home jam si inregistrari riffuri. 

Edited by Crypto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesant, eu aș fi curios de vreo mostră de sunet la chitară, ceva high gain. Am mai văzut demo-uri pe net cu V-AMP-ul, dar nimic concludent. Plus că aș fi curios exact în setup-ul tău, mi-a atras atenția. :)

O scula nu conteaza cum suna in casa,conteaza cum suna in trupa,adica in cintare.

Inregistrarile sunt cacamaca ,pot suna bine pe yt si prost in cintare.

E parerea mea si nu trebuie sa imi dati dreptate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O scula nu conteaza cum suna in casa,conteaza cum suna in trupa,adica in cintare.

Inregistrarile sunt cacamaca ,pot suna bine pe yt si prost in cintare.

E parerea mea si nu trebuie sa imi dati dreptate.

 

Îți dau dreptate, într-un live sau într-un mix, oricît de rudimentar, cu alte instrumente și un minim de edit post-rec, aia e moneda de comparație. Totuși sînt curios ce obține colegul, fără vreo intenție de a critica ulterior etc etc. Pură curiozitate, din moment ce n-am unde să probez eu însumi.

Link to comment
Share on other sites

Îți dau dreptate, într-un live sau într-un mix, oricît de rudimentar, cu alte instrumente și un minim de edit post-rec, aia e moneda de comparație. Totuși sînt curios ce obține colegul, fără vreo intenție de a critica ulterior etc etc. Pură curiozitate, din moment ce n-am unde să probez eu însumi.

 

Rigul care-l vezi e doar pentru practice acasa sau sa-mi inregistrez ideile. Sunetul tine de gust, sunt sigur ca v-ampurile pot scoate ceva decent dar nu m-a interesat aspectul asta, la nevoile mele pentru acasa m-as fi descurcat la fel si cu un roland microcube + interfata simpla.

 

Tot rackul e mega overkill pentru ce-l folosesc, e 99% moft. In viitor am sa experimentez ceva mai mult si poate invat sa-l si folosesc. M-au atras V-Ampurile de rack caci is mai compacte ca cele de podea, si imi permit sa imi scot un ton de mesa sau peavey la volum foarte, foarte redus ceea ce e important caci stau la bloc, plus aspectul ca are dibox si reamper incorporat, astfel incat imi pot face o idee cum ar suna cat de cat un track scos prin alte combinatii de amp+cab . Nu-mi ocupa loc pe birou sau podea, cablurile sunt ascunse in spatele rackului, si am toate reglajele la nivelul ochilor ori prin MIDI ori direct pe panoul lor. In viitor am sa inlocuiesc tot cu un Kemper, dar pe moment e indeajuns.  

 

Pe langa asta, ce spune Vio e adevarat, sunetul care ti-l faci acasa difera fata de ce scoti in realitate prin mix si la volum mare. Inregistrarile serioase tot prin head cat mai simplu, cabinet si microfon le scot. Momentan lucrez la al doilea rack pentru sala care va fi mult mai simplu si eficient - Tuner - multiefect (noise gate stereo + 2 arome de TS ) si un EQ RANE.

Edited by Crypto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.