www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

:) Nu, dar monitoru ăla e pe lămpi ! DAW-urile au saturaţie cu koi !

 

Laptopu' e de asemenea pe lămpi, Sehnheisseru-i pe lămpi, până şi aparatu' foto cu care fotai fotografia-i pe lămpi !

 

 

[ Spargu-vă ! Vi-s puşi pă bancuri azi ! :) ]

 

   Da' covoru', vă place covoru', covoru' vă place ? :P 

   Am tot pus pe pereţi bucăţi de burete cum e cel din fundalul imaginii şi  pusăi şi covor pe jos, tot din raţiuni de acustică, c-am văzut tot mai mult că-s folosite pt aşa ceva, chiar si la concerte  !

Cică, cele mai bune pt aşa ceva îs covoarele turceşti, că plutesc, iar stratul de aer de dedesubtul lor creează aşa un reverb mai special ... :P

 

.

 

.


Cabinetul e facut de Uritu,Niculcea Cristian-designerul meu.

 

Săracu Cristi, tragem de el la foc automat, din toate direcţiile ! :) E super-meseriaş, jos pălăria !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) Nu, dar monitoru ăla e pe lămpi ! DAW-urile au saturaţie cu koi !

 

Laptopu' e de asemenea pe lămpi, Sehnheisseru-i pe lămpi, până şi aparatu' foto cu care fotai fotografia-i pe lămpi !

 

 

[ Spargu-vă ! Vi-s puşi pă bancuri azi ! :) ]

 

   Da' covoru', vă place covoru', covoru' vă place ? :P 

   Am tot pus pe pereţi bucăţi de burete cum e cel din fundalul imaginii şi  pusăi şi covor pe jos, tot din raţiuni de acustică, c-am văzut tot mai mult că-s folosite pt aşa ceva, chiar si la concerte  !

Cică, cele mai bune pt aşa ceva îs covoarele turceşti, că plutesc, iar stratul de aer de dedesubtul lor creează aşa un reverb mai special ... :P

 

.

 

.

 

 

Săracu Cristi, tragem de el la foc automat, din toate direcţiile ! :) E super-meseriaş, jos pălăria !

Daca ma suparati va tai imediat robinetul la Cristi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca vrei sa iti sune pedalele de drive ai gresti canalul la Deluxe Reverb.

 

Corect, cu pedale de drive in fara diferenta intre canale este intr-adevar notabila, suna cu totul altfel (mai bine) pe primul canal.

 

Daca vrei sa iti sune pedalele de drive... pot spune ca ai gresit sigur ampplificatorul cu totul, nu doar canalul.

 

Nu sunt neaparat de acord. Daca nu vorbim de distors-uri suparate sau mai stiu eu ce higain-uri, amp-ul suna excelent cu o gramada de drive-uri in fata. Ma rog, asta dupa parerea mea prin comparatie cu alte amp-uri care mi-au mai trecut prin mana si evident raportat la nevoile mele. Asta nu inseamna ca n-or exista n-spre amp-uri care sa sune intr-adevar mult mai bine cu aceleasi pedale... Vorba reclamei, calatoria continua :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect, cu pedale de drive in fara diferenta intre canale este intr-adevar notabila, suna cu totul altfel (mai bine) pe primul canal. Nu sunt neaparat de acord. Daca nu vorbim de distors-uri suparate sau mai stiu eu ce higain-uri, amp-ul suna excelent cu o gramada de drive-uri in fata. Ma rog, asta dupa parerea mea prin comparatie cu alte amp-uri care mi-au mai trecut prin mana si evident raportat la nevoile mele. Asta nu inseamna ca n-or exista n-spre amp-uri care sa sune intr-adevar mult mai bine cu aceleasi pedale... Vorba reclamei, calatoria continua :)

La multi le suna prost Fender cu pedale pentru ca sunt TARANI si nu stiu cum sa regleze pedalele,cei mai multi satureaza preul de la Fender cu volumul de la pedale,TARANI!!!!!!

Am citit de multe ori ineptia ca ampul x primeste bine pedale in fata,toate ampurile pot primi pedale in fata ,daca pe maretul chitarist il duce si capul,adica sa stie ce pedala sa puna in fata si cum sa invirta de reglajele pedalei,in marea lor majoritate plingaciosii sunt cei care nu stiu nici cu chitara nici cu pedala.

Am un Twin Reverb la sala ,draci !Primeste orice pedala in fata,preurile de la Fender sunt toate cam la fel,astia nu au mai inventat aproape nimic de 40 ani.

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iti sune pedalele de drive... pot spune ca ai gresit sigur ampplificatorul cu totul, nu doar canalul.

Pe al meu suna bine pedalele pe ambele canale, ce-i drept am stat putin cu Dragos sa il aranjam putin. Cum il acum pot sa iti spun sigur ca pentru mine, care il cunosc a devenit referinta pentru pedale. Vrei una amplificator care sa ia foarte bine cam orice pedala ia Blues Deluxe, tot ce am pus in el, de la TS, distors sau fuzz a sunat foarte bine. A fost printre putinele ampuri in care suna decent si Boss DS1 stoc, nemodat.

Link to comment
Share on other sites

La multi le suna prost Fender cu pedale pentru ca sunt TARANI si nu stiu cum sa regleze pedalele,cei mai multi satureaza preul de la Fender cu volumul de la pedale,TARANI!!!!!!

 

Foarte adevarat dar pe acelasi principiu se poate trage concluzia ca motorul pe benzina e prost doar pentru ca e alimentat cu motorina...

 

Strict din punctul meu de vedere amp-ul suna demential pe clean, toate pedalele pe care le-am incercat pana acum suna excelent in configuratia asta, e sunetul pe care-l caut de ceva vreme si pentru care am tot schimbat o gramada de amp-uri. Daca e sa-i reprosez ceva dpdv costructiv e ca nu are control pe medii in EQ si eventual gain pe unul din canale. In rest pentru mine e exact ce trebuie cu sau fara pedale in fata.

Link to comment
Share on other sites

Amplificatoarele Fender cu circuitul asta clasic suna prost cu pedale la volum mic. "Problema" vine de la circuitul de bright care la volum mic (sub ora 9-10 sa zicem) debalanseaza grav proportia intre bass/medii si inalte, ceea ce face ca toate pedalele de drive sa sune spart si fizzy.

Primul canal de la Deluxe Reverb nu are deloc circuit de bright, ceea ce insa nu il ajuta decit partial, fara el suna prea infundat. Se pot face modificari la ambele canale, eu i-am facut lui Marius un compromis rezonabil, mai ales primul canal suna acum foarte bine si e o alternativa f buna pt cei care vor si clean de Fender si canal pt pedale.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.