www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

Deci, DMC-6-ul este asta :

 

10339624_619125721511912_594632287931800

 

Al meu e negru si e mai fain :P A fost inlocuit cu DMC-6D care are si un ecran cu numarul de preset.

 

Totusi, prima versiune este bazata pe o platforma Arduino Duemilanove, o platforma opensource super usoara de programat. Mai este work in progress dar pot sa :

- schim canalul de pe Hagen

- schimb presetul de pe H9

- activez buclele de pe SmartLOOP

cu un singur butonas :) Viva midi ! El trimite PCuri, standard tot pe acelas canal, si eu imi setez preseturile. DMC-6 nu este programabil, adica as puea sa-l fac dar nu imi trebuie pana la urma.

 

Este work in progress pentru ca imi fac propiul meu firmware care imi va permite sa :

- activez/dezactivez separat buclele SmartLOOPului

- activez/dezactivez H9

- controlez tap tempoul pt H9

- schimb preseturile de pe H9

- activez/dezactivez hotswitchul de pe H9

- activez/dezactivez tunerul de pe H9
Deci voi putea sa controlez totul cu doar 6 butoane :)
Este bransat de maniera asta : DMC-6 -> Hagen -> SmartLOOP -> H9.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Totusi, prima versiune este bazata pe o platforma Arduino Duemilanove, o platforma opensource super usoara de programat.

 

Fain. Cu Arduino am mai lucrat si eu, defapt clone realizate de mine. Am in plan realizarea unui looper si a unui midi controller numa' ca pe partea de midi nu am deloc experienta nefolosind pana acum asa ceva, da' banuiesc ca exista deja librarii.

Intrebare: de unde ti-ai procurat butoanele? Banuiesc ca sunt SPDT momentary.

Link to comment
Share on other sites

Standardul MIDI este o comunicatie seriala la 31250baud realizata pe bucla de curent. Librariile sunt proaste spre foarte proaste cu latente mari.si cu procesari inutile in plus. Good ol' C este ok pentru acest lucru (mai ales ca, pe platforma Arduino nu ai acces direct la portul/porturile hardware si asta este un dezavantaj in cazul lucrului cu mai multe elemente de comanda).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: doar o parere proprie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit si pentru a trimite si pentru a primi mesaje aceasta librarie : http://playground.arduino.cc/Main/MIDILibrary , dar se poate folosi si direct serialul.

 

Fiind ceva DIY doar pentru mine mi-a fost de ajuns, pentru un produs comercial poate ar trebui ceva mai optimizat efectiv. Macar, la mine, it does the job, chiar daca sunt latente eu sunt cel mai lent :)

Link to comment
Share on other sites

Fac si la comanda daca sunt doritori! :tardlol:

 

Mai am 2 cartoane pentru un pedalboard gigant si un pedalboard junior, gen boss bcb-30. O bere costa cutia de carton...pardon, pedalboard-ul!

 

 

Dude , daca s-a facut biznis din ''aging'' la chitari , adica sa dai cu ciocanul in ele si sa le vinzi al dublu pret , crezi ca nu exista cu marketing-ul corect piata pentru asa ceva ? :rcain:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

De azi:

 

attachicon.gif.pagespeed.ce.hPGJFKgqtP.gPhoto1636.jpg

 

Marshall RF-1 Reflector Reverb + Mid-Fi Electronics Clari(not) (clonă by gigimarga) + EHX Memory Boy + Fuzz Factory / Woolly Mammoth (clonă Z.Vex by Razvan S.) + Feedback loop pedal (clonă Tone Factor Krök by Razvan S.)

 

:D

 

post-4195-0-55719200-1403724492_thumb.jpg

 

Mai puțin zgomot, mai mult feedback: Visual Sound Jekyll & Hyde V1 și EBow Plus. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Aproape gata :D

Vitoos Vlp-8,aici intra toate pedalele,controlerul este true bypass,legaturile sunt facute toate cu cabluri Geroge L,este foarte practic,plus ca imi tine in chain doar pedale care imi trebuie,ca sa recapitulez pedalele,acestea sunt,Dunlop Cry Baby Wah-Wah,Boss DS-1 Modat,Boss SD-1 Modat,Harley Benton Ultimate Drive(Clona OCD),Boss BF-2 Flanger,Boss CH-1 SUper Chorus,Behringer VP-1 Vintage Phaser,Tc Electronic Flashback X4 Delay,Tc Electronic Hall Of Fame Reverb.

post-11546-0-55433800-1406182666_thumb.jpg

Edited by the outsider
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.