www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
Guest Gibson

Hai sa-mi arat si eu instrumentele :D

 

Amplificator : Fender Hot Rod Deluxe , Footswitch Fender.

 

Pedala : Vox Valvetronix ToneLab LE

 

Poze:

post-23435-0-14045300-1370260702_thumb.jpg

post-23435-0-54012300-1370260711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am facut ceva modificari de la ultima postare,mi am luat pedalboard in primul rand,am dat cateva cantari cu setup-ul actual si pot sa zic ca sunt multumit deocamdata,lantul vine cam asa tunner>Harley Benton Vintage Overdrive(TS 808)>Vox V845 Wah>Boss DS-1>Boss CH-1>Behringer DD400 din care pleaca o iesire spre mixer si direct out spre un De-De-Delay facut de Analog Sound care apoi revine si aceasta in mixer>Digitech Digidelay>Behringer Rv600.

Is foarte multumit de treaba cu amestecul dintre Behringer DD400 si Delay-ul Analog Sound,suna deosebit,intial vreamm sa fac o combinatie intre DD400 si shimmer-ul de pe Rv600 dar suna prea bine in momentul de fata si cred ca va ramane asa ceva vreme.Urmeaza sa mai adaug un tremolo,phaser si o compresie dar astea mai tarziu,am luat ce era mai important :).

post-11546-0-41032300-1371149760_thumb.jpg

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gibson Les Paul Studio '96 --> Korg PB+ --> ISP Decim -->Little Lehle --> Marshall JCM 900 --> Framus FR212 V30

............................................................................................. |..........|

.............................................................................................\/........./\

............................................................................................. |..........|

............................................................................................. |..........|--<-- MXR Carbon Copy <--- Maxon FL-9 <-|

............................................................................................. |--> OD --> Boss FV500 --> Carl Martin Classic Chorus -|

 

Toate efectele sunt in bucla looper-ului, asa imi pastrez semnalul curat cand nu le folosesc si le actionez si mai usor.

OD-ul este un custom facut de domnul Dan Paraschivescu intr-o carcasa de Bloody Mary.

Nu am suficiente mufe George L ca sa fac toate patch-urile.

Un Whammy as mai vrea si cred ca ma potolesc :D.

post-12052-0-44277900-1374221647_thumb.jpg

Edited by Hyper10n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa sta momentan pedalboardul :

 

IMG_8576.JPG

 

IMG_8577.JPG

 

Cu :

 

Diezel Hagen (switchable serial loop) -> TC Electronic Corona Chorus -> Strymon El Capistan -> Diezel Hagen

Diezel Hagen (parallel loop) -> Strymon BlueSky -> Diezel Hagen

 

Sta pe amp pentru ca bucla serial este controlata prin midi, si nu prea folosesc chorus si delay in acelas timp, pot sa le schimb cu mana intre 2 melodii. Reverb-ul este intr-o bucla paralela, always on cand acasa. Vine si un favorite switch facut de Razvan S.

 

Acum ma gandesc : ori imi iau o sursa ca lumea pentru toata lumea asta, ori imi gasesc ceva modulation mai fain gen A/DA Flanger sau Boss CE-1. O sa vedem, nu-i urgent deloc.

Edited by Pierre
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ce mai face hardtail-ul ? :)

 

Castiga teren in fata Gibsonului, cant pe el mai mult, din pacate nu prea suna bine les paul pe chestii bluesy gen SRV, insa stratul pe langa ca are corzi de 0.10-0.56 in Eb, e mai comod si culmea pot canta si malmsteen cu el :)).

 

 

Cand mai treci prin Baia Mare daca ai drum da un semn.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata rig-ul acum...

 

Chitara - Fuzz EJ (ala mic :), facut de colegul sorin65 - Layla Delilah) - POD HD (doar FX-uri, fara sim-uri - iesirea setata pe amp) - amp (un custom full lampa facut tot de Sorin, pe topologie de JCM800 - 2203 - http://forums.rgc.ro...__1#entry792180). In FXLoop-ul HD-ului mai apar: DF7 - pentru drive heavy, Fat Tube Reaktor pt drive de la blues pana la clasic rock si Slapback Delay (clona de Mad Professor), ultimele fiind din nou facute de Sorin. Cred ca in curand delay-ul va merge langa fuzz, dar asta mai vedem...

 

post-10095-0-45051100-1379579756_thumb.jpgpost-10095-0-55323400-1379579760_thumb.jpgpost-10095-0-44137000-1379579764_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Soldano/Rectifier la volum redus 5W marca Indefinite Pitch dintr-un AX84 Hi-Octane ajuns praf pe posta. Cutia a fost construita de Nelu_Bass si imbracata(completata) in piele ecologica de mine. Nevermind the Peavey logo, e provizorie pana ajunge varianta Indefinite Pitch.

 

final class A

2x 6N2N preamp, 1x 6P14P (EL84) final

2 canale, bright switch. Reglaj de GAIN + reglaj submultiplu de GAIN (fine tuning)

_________________________________________________________________

 

Yamaha JX30B vintage 70's bass amp.

 

Original a fost un combo 1x15 pe care l-am transformat in head. Solid state, 30W

 

 

voi reveni in curand si cu restul "jucariilor"

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

M-am chinuit mult sa ajung la acest rezultat, compromisul se numeste TC Nova System, nu mai avem loc pt inca un rand de delay, reverb, compresor, octaver si un chorus, plus ca folosesc settinguri destul de diverse de la piesa la piesa (mai ales in Kultika), era obositor si live pana le reglez pana...am obosit...dimensiuni (am dat jos barele alea care mancau un loc inutil), sound, pret pentru mine reprezinta cel mai bun compromis.

Line-up este:

in front of the amp:tuner-wah-drive(mai mult pt boost si coloratura-imi place mai mult driveul de amp)-fuzz(la partile mai drone/sludge grele)

fx-loop:eq-phaser-tremolo-flanger-reverb-nova system-delay-fx/loop buffer&volume (dupa lupte seculare intre reverb si delay asta este ordinea sonica cea mai ok pt ce cant eu)

In prima poza cutia aia mai neidentificata este o copie de Univox Superfuzz achizitionata de pe forum iar in a doua o creatie Razvan S cu ajutorul caruia imi rezglez volumul din fx loop (am avut probleme ca era muuult prea puternic si exista o diferenta mare cand apasam switchul de drive si loop)

post-4996-0-17074000-1387789649_thumb.jpg

post-4996-0-70732800-1387789664_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.