www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze Cu Amplificatoarele Si Efectele Noastre


Guest
 Share

Recommended Posts

Daca tot exista un topic cu basii nostri,

unul cu chitarele noastre,

de ce nu ar exista unul cu efectele noastre?

:)

 

 

 

 

 

 

OK. Incep eu:

 

 

~ EHX The Worm - wah, phaser, tremolo, vibrato

~ Boss FZ-2 - hyperfuzz

~ Boss CE-3 - chorus

~ Boss CS-3 - compresor

~ Boss DD-6 - delay

~ Zvex Fuzz Factory [realizat de catre radu; cutia by george] - cutia cu multe pot-uri

~ Dan Armstrong Green Ringer [realizat de catre radu] - cutia mica argintie; nu e montat inca in cutie

 

 

Eu le folosesc cu succes pe bas. :) In mod normal nu tin pedalele si cablurile inghesuite, este distanta intre ele, insa nu incapeau altfel in poza. :D

 

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Buna ideea cu topicul asta. Primul meu procesor a fost un Zoom 606 luat prin august 2005 de la McMusic din Constanta. Apoi prin august 2006 mi-am luat si primul amplificator, un Fender FM212R de la Proguitar din Bucuresti. Prin aprilie 2007, cam de ziua mea, am primit si al doilea procesor, un Zoom g7.1ut, comandat de la Thomann. Iar in cele din urma, prin august 2007 mi-am luat si un Marshall MS-4 dintr-un magazin din Budapesta. Sper ca lista va continua in curand.. :)

post-1791-1223250781_thumb.jpgpost-1791-1223250891_thumb.jpgpost-1791-1223250800_thumb.jpgpost-1791-1223250848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

SUS: Rocktron Metal Planet, Ibanez TS7, DOD Icebox, Korg DT10BR, Behringer UM100, Boss NS2

JOS: Rocktron TriWah, Boss FV50L, Digitech DigiDelay, Boss GE7, Boss LS2, Boss CS3, Digitech CF7, Boss DS2

 

Signal path (sau cum i se zice, daca cineva e interesat):

 

DT10 -> TriWah -> NS2 (CS3 in Send/Return) -> LS2 (are doua loop-uri, explicate mai jos) -> GE7, DigiDelay, FV50L

LS2 Loop A: LS2 Send A -> TS7 -> MetalPlanet -> IceBox (setat pe un chorus mai subtil si flanger-like) -> LS2 Return A

LS2 Loop B: LS2 Send B -> UM100 -> DS2 -> CF7 -> LS2 Return B

(o sa incerc sa schimb ordinea dintre UM100 si DS2, fara a schimba pozitia pe pedalboard, sa pot folosi DS2-ul pt boost, cand mi-e pofta de blackareli :)).

 

Ampliful meu e un VOX AD100VT, nu am poze cu el separat.

Link to comment
Share on other sites

Marshall JMP MK II super lead 1979 100w, Fender HotRod Deluxe, vox bulldog, Xotic BB preamp, Mad Professor SBOD, Korg DT10, Voodoo lab Commander&Pedal switcher

boxa aia e foarte nasoala ! vinde-o repede :).O cumpar eu !

Link to comment
Share on other sites

boxa aia e foarte nasoala ! vinde-o repede :) .O cumpar eu !

nice :))

 

Ma poti ajuta cu un sfat?

amp-ul Marshall a fost modificat in sensul ca mai sunt functionale doar doua intrari (hi&lo) si are master volume. Suna super bine pe Hi, dar nu mai am clean, pt ca n-am cum sa comut pe Low si chiar daca as avea cum, e o diferenta considerabila de volum la aceleasi setari. Mai folosesc fender-ul pt clean cu un A/B, dar mi se pare cam incomod. Stii vreo rezolvare la treaba asta?

 

A, si inca ceva.

De unde pot sa fac rost de un comutator de impedanta pt. Marshall, ca ala de pe el e blocat pe 16.

 

mersi!

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
oaerecum offtopic :) dar ce ati prefera intre niste efecte digitale, ceva gen http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1129

 

si un wah-wah jim dunlop+un distorsion pedal de la ibanez, eventual altele :)

 

eu personal prefer a doua varianta chiar daca este ceva mai scump :P

 

off: Da, cam asa e, and your point is ? :)

 

On: Visez sa-mi fac un dulap de efecte cum are Begotti :D

Amp-ul e imprumutat, deci au mai ramas astea doua:

post-3017-1224446703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

nice :))

 

Ma poti ajuta cu un sfat?

amp-ul Marshall a fost modificat in sensul ca mai sunt functionale doar doua intrari (hi&lo) si are master volume. Suna super bine pe Hi, dar nu mai am clean, pt ca n-am cum sa comut pe Low si chiar daca as avea cum, e o diferenta considerabila de volum la aceleasi setari. Mai folosesc fender-ul pt clean cu un A/B, dar mi se pare cam incomod. Stii vreo rezolvare la treaba asta?

 

A, si inca ceva.

De unde pot sa fac rost de un comutator de impedanta pt. Marshall, ca ala de pe el e blocat pe 16.

 

mersi!

Practic Marshallul e imposibil de folosit ca dual channel.Cel mai bine modifica la loc cele 4 mufe de intrare,pune un cablu scurt intre inputurile 1 si 2 si fa-ti un blend intre tonul celor 2 canale,asa face toata lumea !!!! O sa ai cel mai bogat sunet de crunch din lume,neegalat de niciun amp boutique din zilele noastre.Cu o pedala buna de OD,o sa ai si restul de sunete,pana la limita domeniului high gain.Pentru high gain ai nevoie de un amp cu alta coloratura a sunetului,care favorizeaza alta plaja de frecvente.Pentru dirt,crunch si niste leaduri de classic rock,ampul si boxa aia cu greenbackuri e mana cereasca.Ia-ti un A/B bun si carabaneste-te cu 2 ampuri,satisfactia e maxima :) Ai si driveul din Fender,ca sunet alternativ Marshallului,e o combinatie excelenta.Am cantat ceva vreme asa,cu un head 1987 ,boxa cu greenbackuri si A/B cu un Fender De Luxe.Pe scene mari dadeam Marshallul la maxim :),dar Fenderul de 20 de w facea si el fata din cauza dinamicii mari.Ca OD incearca un Barber LTD,e cel mai pe gustul meu dintre cele cu un pret omenesc,daca esti pregatit sa platesti un pret SciFi,atunci Landgraff Dynamic Overdrive sau un TS 808 original,dar numai daca il incerci inainte,fiindca unele suna mai prost,si cand dai peste 500 de dolari,parca ai vrea unul care sa sune bine :D

Link to comment
Share on other sites

Practic Marshallul e imposibil de folosit ca dual channel.Cel mai bine modifica la loc cele 4 mufe de intrare,pune un cablu scurt intre inputurile 1 si 2 si fa-ti un blend intre tonul celor 2 canale,asa face toata lumea !!!! O sa ai cel mai bogat sunet de crunch din lume,neegalat de niciun amp boutique din zilele noastre.Cu o pedala buna de OD,o sa ai si restul de sunete,pana la limita domeniului high gain.Pentru high gain ai nevoie de un amp cu alta coloratura a sunetului,care favorizeaza alta plaja de frecvente.Pentru dirt,crunch si niste leaduri de classic rock,ampul si boxa aia cu greenbackuri e mana cereasca.Ia-ti un A/B bun si carabaneste-te cu 2 ampuri,satisfactia e maxima :) Ai si driveul din Fender,ca sunet alternativ Marshallului,e o combinatie excelenta.Am cantat ceva vreme asa,cu un head 1987 ,boxa cu greenbackuri si A/B cu un Fender De Luxe.Pe scene mari dadeam Marshallul la maxim :) ,dar Fenderul de 20 de w facea si el fata din cauza dinamicii mari.Ca OD incearca un Barber LTD,e cel mai pe gustul meu dintre cele cu un pret omenesc,daca esti pregatit sa platesti un pret SciFi,atunci Landgraff Dynamic Overdrive sau un TS 808 original,dar numai daca il incerci inainte,fiindca unele suna mai prost,si cand dai peste 500 de dolari,parca ai vrea unul care sa sune bine :)

thanx:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A fost luat de pe thomann, a costat 220 de euro. Suna genial pe amp pe lampa, pe tranzistor merge foarte ok dar pe amp full tube se simte calitatea la adevarata sa valoare, poate in cateva luni o sa schimb lampa din interior cu ceva mai de calitate deshi sunt multzumit cu ce tip de sunet pot sa scot din pedala. Oricum cea mai buna investitzie pe care am facut-o pana acum, sunt foarte multzumit si o recomand cu mare caldura, e foarte versatila.

Edited by lucian-ngh
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.