www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pff, uite cum imi bagati voi mereu sarpele-n gat pe forumul asta. Cam de o luna de cand tot urmaresc constant forumul asta mi-am schimbat constant optiunile: intai ziceam sa merg pe un Squire Telecaster, apoi Fat Strat-ul, apoi a sugerat cineva cuiva Aria MC-50 si am zis "Ok, asta imi place si mie", apoi am vazut acel Ibanez si iar m-am gandit ca asta ar fi si mai bun, iar acum spuneti voi de Cort Z42 si iar ma bagati in boala. :P

 

Deci ca sa fim clari, intre Aria MC-50, Ibanez GRG170DX si Cort Z42, sa iau Cortul (lol) fara sa ma gandesc, rite? :)

 

Si daca tot incep sa ma gandesc la asta, triola.ro este singurul magazin unde se gaseste in Romania? La comenzi online ma refer. :)

 

In mare, nu m-ar deranja sa iau acel Cort, pentru ca impreuna cu Roland Cube 15X m-as incadra bine in buget, si din ce citesc pe net despre ea pare solida si foarte buna ca raport pret/calitate.

 

In fine, de ce Vox Valvetronix si nu Roland Cube 15X? :) Sunt totusi cateva milioane in plus fata de bugetul meu stabilit, si ma intreb daca intr-adevar este nevoie sa investesc intr-un amp mai scump, tinand cont si de faptul ca abia ma apuc iar de chitara, dupa o pauza deprimanta cauzata de bac. Astept niste lamuriri suplimentare legate de acest aspect, dar si mai multe opinii legate de Cort, sa-mi ajunga sarpele pana-n ventricule. :D

 

Intre timp, mersi fain pentru raspunsurile de pana acum. :D

 

Sfatul meu ar fi sa mergi pe Cort Z42 cu Roland Cube 15. Cortul este o chitara excelenta pentru un incepator si nu numai, o poti tine ceva mai mult timp, mai ales daca mai incolo ii schimbi dozele, air Cube 15 mie mi-a placut, nu suna foarte rau si are si un distors mai puternic decat majoritatea amplificatoarelor din gama lui de pret (<400RON). Cel mai important e sa iti iei o chitara buna, cu amplificatoarele o rezolvi mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
In fine, de ce Vox Valvetronix si nu Roland Cube 15X? :) Sunt totusi cateva milioane in plus fata de bugetul meu stabilit

 

Intre timp, mersi fain pentru raspunsurile de pana acum. :)

 

Pai VOX-ul are lampi, in timp ce restu' au tranzistori. Lampile au un comportament total diferit...in tot cazu' ala de 15 W sare de 20 la putere...chiar mai mult...nu stiu exact...bubuie...si ca sa se auda bine tre' sa-l dai aproape de maxim...ca tot ai dat bacu':lim cand volum tinde la infinit...intelegi? egal cu...sau mai bine zis mai mare sau egal cu 20-25 W reali...nu prea pot sa explic...adica puterea reala e cu mult mai mare decat cea inscrisa pe el (distorsioneaza cand dai cubu' la maxim, asta face sa creasca volumul cu mult)! Cunosti termenul "distors"? are loc cand dai spre maxim...la tranzistor...n-ai vrea sa auzi unu' la maxim...ma rog...lampile sunt superioare ca sunet...celelalte sunt mai moderne, de, ce sa le faci? ideea e urmatoarea: cauta un cub mai mic, de 5 sau 10 W daca tinzi sa scoti vecinii in strada sau ia-l p-asta de 15, ca e bun. Ramane chitara. Cort-ul e bun, mai mult n-am ce sa zic:doze power sound, pentru rock(humbuckere) cu output mediu, lemn mahon...gat comod...punte fixa...e buna chitara domne'. Dar ai zis ca ai bani sub cat te-ar duce astea doua asa ca as zice Ibanez si Roland sau astea doua daca ai banii. Sau treaba ta...daca nu te hotarasti...oricum bafta! Cauta despre amplificatoare, doze, chitare...chiar efecte la http://www.wikipedia.com (eu recomand pedale distors gen Metal Muff sau Boss Metal Zone pentru tine, dar sunt pe bani si sunt pazite) dar deja am trecut peste limita...apropo de limita...si eu am dat bacu'...

 

Nu radeti de postul meu please... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai VOX-ul are lampi, in timp ce restu' au tranzistori. Lampile au un comportament total diferit...in tot cazu' ala de 15 W sare de 20 la putere...chiar mai mult...nu stiu exact...bubuie...si ca sa se auda bine tre' sa-l dai aproape de maxim...ca tot ai dat bacu':lim cand volum tinde la infinit...intelegi? egal cu...sau mai bine zis mai mare sau egal cu 20-25 W reali...nu prea pot sa explic...adica puterea reala e cu mult mai mare decat cea inscrisa pe el (distorsioneaza cand dai cubu' la maxim, asta face sa creasca volumul cu mult)! Cunosti termenul "distors"? are loc cand dai spre maxim...la tranzistor...n-ai vrea sa auzi unu' la maxim...ma rog...lampile sunt superioare ca sunet...celelalte sunt mai moderne, de, ce sa le faci? ideea e urmatoarea: cauta un cub mai mic, de 5 sau 10 W daca tinzi sa scoti vecinii in strada sau ia-l p-asta de 15, ca e bun. Ramane chitara. Cort-ul e bun, mai mult n-am ce sa zic:doze power sound, pentru rock(humbuckere) cu output mediu, lemn mahon...gat comod...punte fixa...e buna chitara domne'. Dar ai zis ca ai bani sub cat te-ar duce astea doua asa ca as zice Ibanez si Roland sau astea doua daca ai banii. Sau treaba ta...daca nu te hotarasti...oricum bafta! Cauta despre amplificatoare, doze, chitare...chiar efecte la http://www.wikipedia.com (eu recomand pedale distors gen Metal Muff sau Boss Metal Zone pentru tine, dar sunt pe bani si sunt pazite) dar deja am trecut peste limita...apropo de limita...si eu am dat bacu'...

 

Seria Valvetronix de la Vox are o lampa "pierduta" pe undeva intre preamplificator care e digital si final care e pe tranzistor. Acea lampa are rolul de a incalzi putin sunetul, in nici un caz nu se comporta ca un amplificator veritabil pe lampi. Iti spun asta din experienta, acasa repet pe un Vox AD50VT, la sala cant pe un Vox AC50CCH full lampa. Diferenta de dinamica si de felul in care raspund este foarte mare intre ele. Parerea mea personala despre Ibanez entry level (adica seria Gio) e ca sunt niste scanduri care nu prea isi merita banii. Sunt optiuni mai bune decat acelea. Cred ca Ibanez merita cumparat pentru seria S de exemplu care au corpul din mahon si tremolo ZR care mi se pare excelent. Cele cu corpul din basswood mie nu imi plac cum suna.

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
pai daca vrei sa nu radem posteaza lucruri pe care esti sigur, nu avioane.

 

OK, puteti sa radeti...vreti sa ziceti ca VOX-ul nu e bun de nimic? Toata lumea il lauda si mie personal mi s-a parut potrivit...Adica in comparatie cu Roland Cube 15X e inferior? Ce sa mai creada bietu' Vlãduț Dezgropatul?

Edited by chainsaw
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca nimeni nu iti da nici un premiu daca postezi la greu pe forum indiferent de calitatea informatiilor. Si nu aici e problema ci la cel care citeste informatiile "nesigure" si legenda se propaga. Sa stii ca n-o zic cu rautate (inclusiv eu am facut asta si chiar si acum imi mai scapa uneori aberatii)

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
Ideea e ca nimeni nu iti da nici un premiu daca postezi la greu pe forum indiferent de calitatea informatiilor. Si nu aici e problema ci la cel care citeste informatiile "nesigure" si legenda se propaga. Sa stii ca n-o zic cu rautate (inclusiv eu am facut asta si chiar si acum imi mai scapa uneori aberatii)

 

Toti spunem aberatii daca vrem sa ne sustinem punctul de vedere...sunt pareri personale, dar cel care le citeste in unele cazuri zic eu ca trage cele mai bune concluzii din aceasta galceava decat daca i-as zice eu sa ia Aria si Fender Champion 600 de exemplu... Bun sfat...totusi...chiar asa de slab e VOX-ul?...in comparatie cu Roland Cube? Daca pune o pedala inainte?...

Link to comment
Share on other sites

dezgropatule...fa ce zice cosu si mergi si probeaza si cumpara ce vrea muschiu' tau...asa am zis si eu...anu trecut vroiam squier bullet, pe urma affinity, pe urma aria, pe urma acel ibanez si pana la urma mi-am luat cort :)

 

cat despre valvetronix-ul meu...am dat master-ul decat un sfert...si tremura geamu' de la usa camerei :))...a zis al batran ca il luam la tara...sa vedem cum suna la maxim :)

Link to comment
Share on other sites

Toti spunem aberatii daca vrem sa ne sustinem punctul de vedere...sunt pareri personale, dar cel care le citeste in unele cazuri zic eu ca trage cele mai bune concluzii din aceasta galceava decat daca i-as zice eu sa ia Aria si Fender Champion 600 de exemplu... Bun sfat...totusi...chiar asa de slab e VOX-ul?...in comparatie cu Roland Cube? Daca pune o pedala inainte?...

Nu m-am referit deloc la vox sau roland cube. sincer sa fiu pentru mine sunt la fel de egale pentru ca nu ma pasioneaza (pasionat) subiectul ampuri de 15w. Am doar sllabiciune pentru microcube care mi se pare o jucarie extrem de practica.

La ce m-am referit a fost pasajul asta:

 

. Lampile au un comportament total diferit...in tot cazu' ala de 15 W sare de 20 la putere...chiar mai mult...nu stiu exact...bubuie...si ca sa se auda bine tre' sa-l dai aproape de maxim...ca tot ai dat bacu':lim cand volum tinde la infinit...intelegi? egal cu...sau mai bine zis mai mare sau egal cu 20-25 W reali...nu prea pot sa explic...adica puterea reala e cu mult mai mare decat cea inscrisa pe el (distorsioneaza cand dai cubu' la maxim, asta face sa creasca volumul cu mult)! Cunosti termenul "distors"? are loc cand dai spre maxim...la tranzistor...n-ai vrea sa auzi unu' la maxim...ma rog...lampile sunt superioare ca sunet...celelalte sunt mai modern

 

Blackthorn ti-a explicat ce si cum cu lampa din vox-urile alea. Ea doar coloreaza sunetul si nu are legatura cu etajul final. Ala tot cu "tranzistori" e facut (de fapt e un circuit integrat p-acolo).

Volumul perceput de tine ?ine de presiunea sonora exercitata de difuzor. Cu cat difuzorul ala impinge mai mult aer cu atat ti se pare ca e mai tare. Mai exista si alte aspecte ce produc "loudness: frecventa sunetului, durata etc.

Oricum intre 15 si 25w cu acelasi difuzor si aceeasi schema de principiu nu te astepta sa fie mare diferenta!

Link to comment
Share on other sites

"Pai VOX-ul are lampi, in timp ce restu' au tranzistori. Lampile au un comportament total diferit...in tot cazu' ala de 15 W sare de 20 la putere...chiar mai mult...nu stiu exact...bubuie...si ca sa se auda bine tre' sa-l dai aproape de maxim...ca tot ai dat bacu':lim cand volum tinde la infinit...intelegi? egal cu...sau mai bine zis mai mare sau egal cu 20-25 W reali...nu prea pot sa explic...adica puterea reala e cu mult mai mare decat cea inscrisa pe el (distorsioneaza cand dai cubu' la maxim, asta face sa creasca volumul cu mult)!"

 

Haha de unde tot scoateti aberatiile astea. 15W is 15W pot sa fie 15W de la masina de spalat, amp pe tuburi pe tranzistori, la bec si oriunde. "15W sare la 20 si se apropie de 25 reali :) " Si inca ceva lampa aia din preamp e o panarama sa atraga cumparatorii. Diferenta o fac lampile din sectiunea de putere a ampului. De asta nu vezi ampuri ieftine cu preamp pe tranzistori si lampi in putere /:) . Desteptarea.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru raspunsuri, dudes. Cred ca o sa raman la Cort z42, ca am vazut ca trimit si in tara triola.ro, deci e bine.

 

As mai vrea sa intreb totusi cat de potrivit este Cort z42 pentru un incepator, daca e comoda, cum e actiunea, cum sunt tastele, si alte lucruri de genul asta. Ma intereseaza mai ales pentru ca am mainile destul de mici si nu-mi vine prea usor sa ma infund in corzi la o chitara cu actiune mare sau sa ma intind la maxim sa fac un barre pe o chitara cu gat prea lat.

 

Deci na, daca sunt posesori de Cort z42 pe aici sau daca macar au incercat-o, hit me up. :) Orice informatie in plus e apreciata.

Link to comment
Share on other sites

Vlad, mai ales la chitarile ieftine, 2 chitari identice nu seamana foarte mult una cu alta, diferentele de calitate pot fi destul de mari. Cort este printre brandurile care au un sistem de control al calitatii destul de bine pus la punct, sansele sa nimeresti o chitara mai putin reusita fiind mai reduse. Nu am cantat pe Z42 decat 20 minute (si-a cumparat-o o cunostinta si m-a rugat sa o reglez putin), pot sa spun ca a venit destul de bine reglata din fabrica, nu perfect, dar se putea canta bine pe ea. Mi-a placut pentru ca era lucrata ingrijit, era bine tastata si nu suna rau pentru banii aia. Dupa ce i-am schimbat corzile si i-am facut un setup rapid mi-a placut si mai mult, griful e foarte comod (cel putin mie mi s-a parut comod), singurul lucru mai slab (dar ok pentru categoria lui de pret) mi s-au parut dozele si asta pentru ca tocmai cantasem pe Epiphone-ul meu cu Seymour Duncan.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult Blackthorne. Ce-i drept, presupun ca deocamdata nici n-o sa simt ca dozele sunt mai slabe sau nu, pentru moment cred ca o sa-mi para ca suna divin, orice ar fi. :)

 

Ma bucur ca mi-ai amintit de ceva ce vroiam sa intreb, si anume setup. Ce reprezinta setup-ul unei chitari, mai exact? Sunt cam nedumerit, mai ales ca citisem ca setup-urile se fac pe bani and shit. Nu stiu, sunt confuz, n-o sa vorbesc mai departe fara sa stiu. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Setup-ul unei chitari reprezinta reglarea inaltimii corzilor, a intonatiei si a tensiunii grifului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cred totusi ca uniformizarea tastelor tine de reconditionarea grifului, nu intra la reglarea chitarii in general si, da, am omis eu inaltimea dozelor si reglarea tremolo-ului. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest hasarc

Deci...am mai cautat,si am gasit acest Ibanez http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...tID=1221...Dupa cate scrie p-aici seria "V" e ok,dar prefer sa va intreb inainte sa comand.Repet spunand ca sunt incepator,si intrebarea: Cum sta treaba cu electroacustice?adica se leaga direct la boxe,sau cum?Nu dispun de prea mult bani!

Edited by hasarc
Link to comment
Share on other sites

Prezentare generala: sunt incepator din ala care nu stie de niciunele si vreau si io o chitara electrica si amplificator. Singurele notiuni pe care le stiu sunt din auzite, citite, Wikipedia sau forumul vostru. Deci stilul abordat ar fi rock, metal cu foarte putin "clean" if any, studiul se va face acasa deci nu-mi trebuie amplificator mare iar finantele cheltuibile pe aceste treburi sunt reduse. Deci am pus ochii pe urmatoarele chitare: Ibanez RG321MH ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8 ) , Ibanez GRG170DX ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 ) , Cort EVL Z4 ( http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=135 ) , Cort Z42 ( http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=179 ) si pe urmatoarele amplificatoare: VOX Valvetronix AD15VT ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424 ) , Roland Cube 15X ( http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=248 ). Nu sustin Cort-urile deoarece desi stiu ca sunt bune (sau cel putin asa cred) se primesc prin comanda si platesc la ele (transport) de ma usuca. Aceste amplificatoare sunt cele care ma tenteaza cel mai mult, cu atat mai mult cu cat au fost subiect de discutie de cateva zile pe acest thread.

Intrebari:

1) Ibanez RG321MH sau Cort EVL Z4 (dozele astuia sunt active?!)?

2) VOX sau Roland?

3) In caz ca recurg la schimbat de doza, se merita pe vreuna dintre cele amintite aceasta in bridge : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=688 ?

4) Ce combinatie dintre toate aceste instrumente sugerati?

5) Rog mult si alte propuneri sau in ce fel sa le combin pe acestea sau/si cu altele!

6) E de preferat chitara buna si amplificator bun sau mai bine chitara si amplificator asa si asa plus pedale si procesoare si doze de schimb si etc. mai incolo cand o sa am habar?

7) Scurt si la obiect: acest VOX pierde la sound de metal in fata Roland-ului desi e pe lampi ?

8) Unde gasesc si eu o pedala Electro Harmonix Metall Muff in Bucuresti?

9) Cum sa procedez?

Conculzii: nu cer decat cateva sugestii si lucruri de buna-credinta. Sper ca veti gasi solutia cea mai ieftina, bugetul mi se incadreaza in aproximativ 1400 RON, cu mici variatii. Va multumesc, :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
7) Scurt si la obiect: acest VOX pierde la sound de metal in fata Roland-ului desi e pe lampi ?

 

NU E PE LAMPI!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sincer ... ai spus ca nu vrei Cort ... parerea mea e ca Ibanez RG merita; cu toate ca Z4 de la cort are EMG pe el si pt metal e GOD like (nu prea bune pentru clean). Si amp ... eu is fan Vox ... despre celalalt nush nimic. Doza merita schimbata pe Ibanez, pe cort nu cred ... oricum daca poti ia-ti Cort.

P.S. E o parere strict personala !

Link to comment
Share on other sites

Prezentare generala: sunt incepator din ala care nu stie de niciunele si vreau si io o chitara electrica si amplificator. Singurele notiuni pe care le stiu sunt din auzite, citite, Wikipedia sau forumul vostru. Deci stilul abordat ar fi rock, metal cu foarte putin "clean" if any, studiul se va face acasa deci nu-mi trebuie amplificator mare iar finantele cheltuibile pe aceste treburi sunt reduse. Deci am pus ochii pe urmatoarele chitare: Ibanez RG321MH ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8 ) , Ibanez GRG170DX ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 ) , Cort EVL Z4 ( http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=135 ) , Cort Z42 ( http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=179 ) si pe urmatoarele amplificatoare: VOX Valvetronix AD15VT ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424 ) , Roland Cube 15X ( http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=248 ). Nu sustin Cort-urile deoarece desi stiu ca sunt bune (sau cel putin asa cred) se primesc prin comanda si platesc la ele (transport) de ma usuca. Aceste amplificatoare sunt cele care ma tenteaza cel mai mult, cu atat mai mult cu cat au fost subiect de discutie de cateva zile pe acest thread.

Intrebari:

1) Ibanez RG321MH sau Cort EVL Z4 (dozele astuia sunt active?!)?

2) VOX sau Roland?

3) In caz ca recurg la schimbat de doza, se merita pe vreuna dintre cele amintite aceasta in bridge : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=688 ?

4) Ce combinatie dintre toate aceste instrumente sugerati?

5) Rog mult si alte propuneri sau in ce fel sa le combin pe acestea sau/si cu altele!

6) E de preferat chitara buna si amplificator bun sau mai bine chitara si amplificator asa si asa plus pedale si procesoare si doze de schimb si etc. mai incolo cand o sa am habar?

7) Scurt si la obiect: acest VOX pierde la sound de metal in fata Roland-ului desi e pe lampi ?

8) Unde gasesc si eu o pedala Electro Harmonix Metall Muff in Bucuresti?

9) Cum sa procedez?

Conculzii: nu cer decat cateva sugestii si lucruri de buna-credinta. Sper ca veti gasi solutia cea mai ieftina, bugetul mi se incadreaza in aproximativ 1400 RON, cu mici variatii. Va multumesc, :)

 

Cort EVL Z4, suna foarte bine chitara si nici nu mai trebuie sa ii schimbi dozele, care chiar daca nu sunt active suna foarte bine. In combinatie cu un Vox AD15VT cred ca nu prea mai ai nevoie de alte pedale ca sa canti metal, asta daca stai putin de amp sa il reglezi. Ibanezul are griful putin mai comod, dar nu suna atat de gras si nervos ca si Cort EVL.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult...cred ca ramane Cort si VOX AD15VT... Totusi nu stie nimeni unde gasesc o pedala Metal Muff, ca am auzit ca e bunicica? Sau sa cumpar Boss Metal Zone de la GuitarShop? Eu pe astea doua imi pun bazele... Cat despre cablul dintre chitara si cub, rog o singura propunere, nici prea-prea nici foarte-foarte, in unanimitate daca se poate, fara lipituri acasa ca habar n-am...nici n-am pistol... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Cablu Cordial, mufe Neutrik. Cel mai bun pe care ti-l poti permite... si nu te arunca la lungime. Il gasesti la Senia, langa Muzica, daca treci prin Capitala - sau and-roll.ro. Pentru MT-2 poti verifica si Mica Publicitate, e indeajuns de rezistenta incat sa n-ai probleme nici la second-hand... sau, pentru EHX, vorbeste cu userul midnight rider, distribuitor oficial pentru aceasta marca si nu numai.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult...cred ca ramane Cort si VOX AD15VT... Totusi nu stie nimeni unde gasesc o pedala Metal Muff, ca am auzit ca e bunicica? Sau sa cumpar Boss Metal Zone de la GuitarShop? Eu pe astea doua imi pun bazele... Cat despre cablul dintre chitara si cub, rog o singura propunere, nici prea-prea nici foarte-foarte, in unanimitate daca se poate, fara lipituri acasa ca habar n-am...nici n-am pistol... :)

 

Mult mai bun Metal Muff decat orice efect de la Boss (parerea mea). Rares Totu aka midnightrider vinde Electro-Harmonix in Romania, incearca sa ii dai un mesaj, sigur te ajuta. Cabluri poti incerca de la Cordial, au la Senia, mie mi s-au parut ok pentru cat costa.

 

LE: Mi-a laut-o Chiperion putin inainte.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Mult mai bun Metal Muff decat orice efect de la Boss (parerea mea). Rares Totu aka midnightrider vinde Electro-Harmonix in Romania, incearca sa ii dai un mesaj, sigur te ajuta. Cabluri poti incerca de la Cordial, au la Senia, mie mi s-au parut ok pentru cat costa.

 

LE: Mi-a laut-o Chiperion putin inainte.

 

Multumesc amandurora...I will check cabluri si pedala... :)

 

Pentru cine isi permite, Cort Z4 si Roland Microcube sunt scule de vis pt incepatori (in masura in care vor sa cante stilurile pe care se preteaza chitara).

 

Pacat! Raman pe Cort EVL Z4+VOX AD15VT... MicroCube in niciun caz...n-am eu bani de baterii... si mi se par urate... m-am hotarat aproape... :) si tie... ma fac io mare si iau si p-ala

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.