www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Dar tu cat de usor ai vrea sa fie un amplificator cu raportul volum/pret ca al astuia? Are lampi, nu e amplug...!! Si 10 kile ti se pare mult? Chiar, astia nu livreaza? Ce sa mai zic de chitara, a carei cutie-ambalaj are pe putin un metru jumate...te rupe de maini. :P Acu' serios, Cortul EVL Z4 merita banii? Cum sunt dozele, ca par bune dar totusi...? Nu-mi spune ca l-ai comandat fara sa-l incerci... :)

 

 

 

 

Scuze...Z42...nu Z4, care e alta treaba...my mistake... :D

 

pai mi-o aduce curierul la usa...chestia e ca eu nu stau in bucuresti de aia am fost dupa amplificator...azi trebuie sa vina...cel tarziu maine...si totusi nu-s lamurit...pe cine facea tipu ala pokemon :) :)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

putin mai offtopic: acu ma uitam la videoclipul de la one si am observat ca hammett canta pe single coil-uri acolo si seamana cu un fender.. eu stiam ca el canta doar pe ESP-uri . :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
putin mai offtopic: acu ma uitam la videoclipul de la one si am observat ca hammett canta pe single coil-uri acolo si seamana cu un fender.. eu stiam ca el canta doar pe ESP-uri . :)

 

pai e esp... dar gandeste-te ca e doar un clip, piesa nu cred sa fie inregistrata cu chitara aia.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword
pai e esp... dar gandeste-te ca e doar un clip, piesa nu cred sa fie inregistrata cu chitara aia.

poate facea si el reclama :):)

Link to comment
Share on other sites

putin mai offtopic: acu ma uitam la videoclipul de la one si am observat ca hammett canta pe single coil-uri acolo si seamana cu un fender.. eu stiam ca el canta doar pe ESP-uri . :)

Este o chitara esp : http://www.montyjay.com/kirkblackespstrat.html doar ca e alba (la min5:50 din clip se vad clar sigla ESP si puntea floyd rose)

 

Va recomand spre studiu http://www.montyjay.com in cazul in care va pasioneaza sculele celor de la metallica.

Link to comment
Share on other sites

Dar tu cat de usor ai vrea sa fie un amplificator cu raportul volum/pret ca al astuia? Are lampi, nu e amplug...!! Si 10 kile ti se pare mult? Chiar, astia nu livreaza? Ce sa mai zic de chitara, a carei cutie-ambalaj are pe putin un metru jumate...te rupe de maini. :) Acu' serios, Cortul EVL Z4 merita banii? Cum sunt dozele, ca par bune dar totusi...? Nu-mi spune ca l-ai comandat fara sa-l incerci... :)

 

 

 

 

Scuze...Z42...nu Z4, care e alta treaba...my mistake... :)

 

De Z4 pot sa iti spun sigur ca e o chitara excelenta, am cantat pe una si mi-a placut mult, de la doze (EMG HZ) care nu suna rau deloc, aproape ca nu le-as schimba, si pana la finisajul satin (care de obicei nu imi place) care arata excelent. Griful e foarte comod pentru o chitara gen Les Paul si mi se pare si destul de versatila, suna bine si pe clean si pe distors. Pretul in schimb este un pic mai mare decat bugetul alocat. De probat am probat-o pe un Vox ToneLab SE si pe un Marshall AVT150 + cabinet 4x12 cu Celestion T75.

 

Z42 arata ca o versiune mai putin echipata si finisata a lui Z4. Cu un upgrade la doze mai incolo poate fi o chitara bunicica. Nici dozele standard nu par a fi foarte rele, corpul e din mahon, pare din poze bine lucrata. Daca se apropie de Z4 ca si calitate pot sa iti spun ca este excelenta si o recomand oricui cu caldura.

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
De Z4 pot sa iti spun sigur ca e o chitara excelenta, am cantat pe una si mi-a placut mult, de la doze (EMG HZ) care nu suna rau deloc, aproape ca nu le-as schimba, si pana la finisajul satin (care de obicei nu imi place) care arata excelent. Griful e foarte comod pentru o chitara gen Les Paul si mi se pare si destul de versatila, suna bine si pe clean si pe distors. Pretul in schimb este un pic mai mare decat bugetul alocat. De probat am probat-o pe un Vox ToneLab SE si pe un Marshall AVT150 + cabinet 4x12 cu Celestion T75.

 

Z42 arata ca o versiune mai putin echipata si finisata a lui Z4. Cu un upgrade la doze mai incolo poate fi o chitara bunicica. Nici dozele standard nu par a fi foarte rele, corpul e din mahon, pare din poze bine lucrata. Daca se apropie de Z4 ca si calitate pot sa iti spun ca este excelenta si o recomand oricui cu caldura.

 

 

 

Mai exact, cum...repet, CUM suna dozele, ca sunt ele EMG HZ? Adica ma intereseaza o chitara cu distors maxim in doza, dar din Youtube nu prea reiese asta, sunetul e cam "neplacut" la chitara asta, nu stiu cum sa spun. Eu nu posed obiectu' asa ca... Sau sa capat Z42-ul si sa fac rost de ceva gen Metal Muff? Multumesc pentru raspuns. De Washburn-ul asta ce zici: http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu..._name,WI14.html ? Sau asta: http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...ct_name,N1.html (nu stiu cum este tremoloul ala...mai mult de 900 RON oricum n-as da pe chitara singura...)

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword
eu cand am mers dupa amplif...am cerut cablu de ghitara...mi-a dat unu de 6 metri la 21 lei...

Eu nu am nevoie de 6 metri ca e doar un hobby si voi canta doar acasa. Deci e bun ala ?:)

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nevoie de 6 metri ca e doar un hobby si voi canta doar acasa. Deci e bun ala ? :)

 

rau nu poate fi..e doar sarma :) Greu simti diferenta intre cabluri pe echipament de studiu la volume de apartament, vezi sa fie solid dar flexibil, mufe serioase. Unul lung nu va face decat sa te incurce si sa te enerveze la strans,eventual de va demoraliza (sper ca nu esti emo sa si plangi cand ti se incurca totusi, *gluma* )si il vei lasa asa insirat, vei calca pe el si se va deteriora rapid.. IN functie de mufa de la chitara, te poti orienta si catre unul cu cot de 90 de grade, e ceva mai util in unele cazuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
rau nu poate fi..e doar sarma :) Greu simti diferenta intre cabluri pe echipament de studiu la volume de apartament, vezi sa fie solid dar flexibil, mufe serioase. Unul lung nu va face decat sa te incurce si sa te enerveze la strans,eventual de va demoraliza (sper ca nu esti emo sa si plangi cand ti se incurca totusi, *gluma* )si il vei lasa asa insirat, vei calca pe el si se va deteriora rapid.. IN functie de mufa de la chitara, te poti orienta si catre unul cu cot de 90 de grade, e ceva mai util in unele cazuri.

 

 

Exact. Cu cablurile e alta problema, si alte 'tepe' care si le iau toti. ( Super fender ToneMaster si SoundSuperCoolWithNoNoise si cablu MakesYourHandsMoveAndYouShred ).

 

Cablu: daca esti din bucuresti, te duci frumos la muzica, sus, si zici acolo:

"dati-mi va rog x metri de cablu si 2 mufe aurite, cele mai scumpe pe care le aveti"

El/Ea s-ar putea sa zica "dar avem si cablu gata facut, si e mai bun" (si creierul tau trebuie sa citeasca: vrea sa imi traga teapa, sa imi vanda prostia lor, facuta exact cum o sa-mi fac si eu 2 lipituri (read on) )

raspunzi: "eu vreau sa mi-l fac singur"

Iti daie x metri, iti da 2 mufe, te costa 100-200 mii.

Vii acasa, si faci 2 lipituri, una pe masa (nu nu pe masa din bucatarie ci pe... corpul mufei, partea "mai lunga") si celalalt fir, il lipesti pe partea scurta la + adica semnal. Faci la fel si la celalalt capat respectand culorile, si asa vei avea un cablu super mega cool ToneMaster si LowestNoise.

( daca nu iti convine proel de la muzica, cauta si tu alt cablu pe la mag de specialitate, sa fie dublu ecranat, zis in unele locuri si "de microfon", si mufe bune; iese MAI BINE decat orice rahat cumparat. de nu stiu cate ori mai scump. )

 

Da ce stiu eu, is varza, tre sa-mi vand chitara pe ebay, si asa s-a 'votat' de persoane care habar nu au nimic despre mine ca am treaba cu chitara de 1 luna, sunt praf, muci, rahat, etc. :)

 

De fapt, ia cablu vintage tonemaster guaranteed to bring out all the even harmonics. E mai bun (si mai scump, sa nu uitam :) )

Link to comment
Share on other sites

Chitara si amplificator am hotarat ce sa-mi iau. Acum tot ce a mai ramas ar fi cablul. Acesta este bun? : http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=526

Multumesc :)

 

Pentru ce ai tu nevoie acasa este foarte bun acel cablu. In orice caz fereste-te de orice inseamna cablu Proel, sunt printre cele mai proaste atat ca sunet cat si ca durabilitate. Poti incerca si cabluri Cordial, eu am cateva si suna binisor, diferenta fata de un Proel este chiar usor sesizabila. Mai mult pentru acasa chiar nu se merita.

 

@chainsaw EMG H# nu sunt niste doze cu output foarte mare, in schimb au un sound al lor specific, care mie personal imi place. Ce imi place la ele e ca nu suna infundat si murdar nici pe clean si nici pe distors. Desigur ca se poate si mai bine dar sa stii ca sunt niste doze pe care nu simti nevoia sa le schimbi imediat. Un Metal Muff mi se pare o alegere excelenta pentru a canta metale, am auzit unul si mi-a placut, poti canta pe el mai multe genuri nu numai metal. Poti incera si un Cort Z42 la care sa ii schimbi doza din bridge cu un Seymour Duncan Invader sau un DiMarzio X2N. Bineinteles ca la capitolul doze mai sunt o gramada de optiuni de la Seymour Duncan, DiMarzio, EMG, Bill Lawrence etc. La chitari Washburn electrice nu prea am experienta, in schimb pot sa iti spun ca acusticele si electro-acusticele Washburn mi s-au parut excelente. Asta nu este o garantie ca si electricele ar fi la fel de bune, vezi cazul Fender care la electrice este ce este si la acustice nu e foarte bine cotat.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
eu mi-am facut singur cablu si am constatat cu stupoare ca m-a ajuns mai mult , atat la partea materiala cat si la cea fizica ...chin , migala , nervi ...rabdare ..asa iti iei unul nou si nu ai treaba .

 

apoi daca si sa iti lipesti doua mufe pe un cablu te stresaza nu vreau sa stiu cum esti le un examen :) ...

 

cablul nu este asa important la nivelul asta...eu cant cu proel pt ca din asta am gasit, dar nu prea conteaza...ecranat sa fie.

Link to comment
Share on other sites

eu folosesc atat cabluri Fender cat Proel si nu vad diferenta.

 

Nu cred ca daca folosesti un amp de studiu vei auzi diferenta foarte bine, dar crede-ma ca la volum mare si bagata intr-un amplificator mai bun vei auzi o diferenta mare, mai ales in consistenta sunetului, vei vedea ca un cablu mai bun suna mai cald si mai clar decat unul foarte ieftin. Poti sa il si faci tu, cumperi cativa metri de cablu bun de microfon sau de instrument si 2 jack-uri mono bune, preferabil Neutrik. Atentie la lipituri, la prima vedere pare extrem de simplu, in realitate ca sa faci o lipitura buna trebuie sa te pricepi macar putin.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

apoi daca si sa iti lipesti doua mufe pe un cablu te stresaza nu vreau sa stiu cum esti le un examen :) ...

 

cablul nu este asa important la nivelul asta...eu cant cu proel pt ca din asta am gasit, dar nu prea conteaza...ecranat sa fie.

 

nu ma streaza , doar ca este multa migala si trebe si pistol de lipit ca dupaia te enervezi ca ti se aude sunet de fond . eu zic sa vi-l cumparati gata facut

Link to comment
Share on other sites

sustin ce zice demos> mai bine gata facut si, eventual, scump. asa vei avea un cablu bun.

 

puteti sa dati cu pietre, oua, etc., eu sunt din aia care sustin ca daca tot dai banii, sa iti iei ceva bun, chiar de la inceput.

iti iei o chitara de 2000 ron (sau 5000, sau cat te tine buzunarul), daca nu va fi ce ai nevoie in evolutie, o sa o vinzi cu un pret bun, mai pui ceva si iti vei lua ce ai nevoie, de acelasi calibru. vei avea posibilitatea sa inveti sa canti pe un instrument bun, care nu falseaza, nu are buzz si nu are actionul cat china.

daca iti iei o chitara de 500 ron, o sa o dai mai mult gratis (daca nu crapa intre timp), si vei avea marea sansa sa inveti sa canti pe un instrument, de cele mai multe ori, prost.

Link to comment
Share on other sites

sustin ce zice demos> mai bine gata facut si, eventual, scump. asa vei avea un cablu bun.

 

puteti sa dati cu pietre, oua, etc., eu sunt din aia care sustin ca daca tot dai banii, sa iti iei ceva bun, chiar de la inceput.

iti iei o chitara de 2000 ron (sau 5000, sau cat te tine buzunarul), daca nu va fi ce ai nevoie in evolutie, o sa o vinzi cu un pret bun, mai pui ceva si iti vei lua ce ai nevoie, de acelasi calibru. vei avea posibilitatea sa inveti sa canti pe un instrument bun, care nu falseaza, nu are buzz si nu are actionul cat china.

daca iti iei o chitara de 500 ron, o sa o dai mai mult gratis (daca nu crapa intre timp), si vei avea marea sansa sa inveti sa canti pe un instrument, de cele mai multe ori, prost.

 

pt chitara si eu sunt de acord, dar un cablu scump pt un incepator care canta cu scule de incepator, la volume de dormitor chiar nu se justifica..pt ca este "consumabil" si pana sa inveti sa il apreciezi o sa fie deja julit,ciupit,poate si vreo mufa subreda...in+ daca te pricepi sa faci 2 lipituri de ce sa nu iti faci un cablu bun la pret de unul ieftin? Nu am avut cabluri de serioase ce-i drept niciodata, doar un Ssnake din ala de 3m si un Proel de 6m si 2 cabluri facute de mine. Cel ssnake s-a bulit de vreo 6 ori intr-un an, proelul imi scoate peri albi de cate ori il strang/intind si cateodata intrerupe, cele 2 facute de mine merg binemersi, si au fix lungimea care imi trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
nu ma streaza , doar ca este multa migala si trebe si pistol de lipit ca dupaia te enervezi ca ti se aude sunet de fond . eu zic sa vi-l cumparati gata facut

 

acum 2 sapatamani, nu aveam pistol de lipit si ma rugam de fratemiu sa mi-l imprumute. si atunci m-am chinuit intr-adevar 2-3 ore sa imi fac cablu, dar in final A MERS, fara zgomot, fara nici o problema, serios de va inteleg, E UN FIR FRATILOR!! UN FIR DE SEMNAL, atata tot.

 

Iar acum, azi, desi nu vreau sa para ca 'ma laud' (dar de fapt cei care stiu cate ceva o sa vada ca nu e mare lucru, si o sa incadreze tot la 'beginner' (SI DE AIA postez aici, pt ca ma simt) )

azi mi-am facut prima pedala, un booster la pe care l-am cablat de 3 ori pana sa iasa, care ridica semnalu de la cat or avea dozele mele (ceva sub 100 mA, pe undeva intre 1.5V -> 3V reglabil dintr-un gain).

 

Si senzatia ca AI FACUT CU MANA TA ceva altceva decat.... aia ce faceti toti, e de neegalat, cel putin pt mine.

 

Asa ca scuza-ma daca un nenorocit de cablu nu mi se pare "migala" :)

Am lipit saptamana asta de mi s-a luat, si nici macar nu sunt pe inginerie si electronica, tocmai am terminat mate-info si imi dedic tot timpu chitarii.

 

Oi fi eu destul de noob dar imi place sa cred ca uneori mai si nimeresc ce trebuie.

 

Ma simt multumit ca habar n-aveam ce e aia rezistenta, condensator, tranzistor, jack mono, fludor, si acum stiu; chitara pt mine tre sa insemne mult mai mult decat cantat...

 

Stai sa-mi fac semnatura... sa va stea in gat la dusmani haleleu. lol

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
care ridica semnalu de la cat or avea dozele mele (ceva sub 100 mA, pe undeva intre 1.5V -> 3V reglabil dintr-un gain).

 

cat mah?!?!?... tu vorbesti ca sa te afli in treaba?

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
cat mah?!?!?... tu vorbesti ca sa te afli in treaba?

Intrare in jur de 100 mV, adica humbucker. Iesire semnal de linie (2V, chiar peste din cum e facut)

Am zis miliamperi din graba in loc de milivolti, da ce tare ma bucur ca esti cu ochii mari pe ce zic io; hai sa-ti iau posturile la rand, sa dau quote, toate 300 cate or fi, virgule punctuatie sens alea alea :)

 

Edit: da-mi reply "cate mah? 300? te bagi in seama aiurea pe forum.. am doar 190 de posturi"....

Edited by erami
Link to comment
Share on other sites

Intrare in jur de 100 mV, adica humbucker. Iesire semnal de linie (2V, chiar peste din cum e facut)

Am zis miliamperi din graba in loc de milivolti, da ce tare ma bucur ca esti cu ochii mari pe ce zic io; hai sa-ti iau posturile la rand, sa dau quote, toate 300 cate or fi, virgule punctuatie sens alea alea :)

 

Edit: da-mi reply "cate mah? 300? te bagi in seama aiurea pe forum.. am doar 190 de posturi"....

 

Se poate face si un booster care sa ridice semnalul la 12V alternativ 1A ca sa alimentez si eu o pedala cu dozele?

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
Se poate face si un booster care sa ridice semnalul la 12V alternativ 1A ca sa alimentez si eu o pedala cu dozele?

 

Se poate sa taci dracu din gura, copil handicapat?

Deci gata, mi s-a luat, nu ajung nicaieri, pierd juma de ora sa incerc sa explic ceva, le scriu pe PM si le explic unora si mai varza ca mine care-i treaba, pe cand niste pampalai dastia infecti pierd 3 minute sa ma atace.

 

Mi s-a luat si mi se rupe, cosule da ban si sterge paginile astea sau fa ce vrei... Oricum nu mai intru pacilea cu atatea specimene 'avansate'; cred ca ma orientez pe un forum strain, mizeria romaneasca e prea mult pt mine.

Edited by erami
Link to comment
Share on other sites

E UN FIR FRATILOR!! UN FIR DE SEMNAL, atata tot

Nu tu erai cel care dorea amp pe lampi neaparat? Acum nu mai tii atat de mult la tonul tau? :) Stii povestea cu veriga cea slaba...

 

Se poate face si un booster care sa ridice semnalul la 12V alternativ 1A ca sa alimentez si eu o pedala cu dozele?

Se poate face sa-l bagi direct intr-un cab de 4X12'', se poate face sa alimentezi toata casa cu el. Tre' sa intelegeti ca boosterele, overdrive-uri, distorsiuni, fuzz-uri etc. sunt toate amplificatoare.

 

E foarte simplu sa faci un cablu bun la fel cum e destul de probabil sa cumperi un cablu prost. Ce-i mare filozofie?

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
pe cand niste pampalai dastia infecti pierd 3 minute sa ma atace.

 

masoara-ti cuvintele amice, ca nu ne-am tras de sireturi...

 

ce te deranjaza pe tine exact, ca spui numai ineptii sau ca ti se atrage atentia asupra lor?

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
eu mi-am luat chitara aia...cort z42...mi-a recomandat-o cineva...si cum spune si Blackthorn...chitara media care sa merite sa investesti banii mai tarziu pentru ceva doze mai bune...maine sau poimaine trebuie sa soseasca...o sa zic atunci cum se comporta si cat platesc total pentru ea (pretul ei+taxa de curierat)...oriocum stiu sigur ca nu voi fi dezamagit de ea...

 

Man inca nu ti-a venit chitara? :) Te rog descrie sound-ul pe acel VOX, aceeasi configuratie caut/vreau si eu... Eventual un sample sau ceva...ma intereseaza dozele...distors-ul din doze... oricum...impresii generale...orice ar fi binevenit...please... :) . Sper sa nu ma injure nimeni p-aici... :)

Link to comment
Share on other sites

Man inca nu ti-a venit chitara? :) Te rog descrie sound-ul pe acel VOX, aceeasi configuratie caut/vreau si eu... Eventual un sample sau ceva...ma intereseaza dozele...distors-ul din doze... oricum...impresii generale...orice ar fi binevenit...please... :) . Sper sa nu ma injure nimeni p-aici... :)

 

ba da

acum 3 zile

tocmai exersam...nu-mi vine sa o las jos :D

 

hai ca bag un sample...calitatea inregistrarii o sa fie nasoala dar merge...a...and please don't laugh...cateva chestii le-am incercat asa rapid...nu mi le-am propus sa le invat inca...some riffs there :P

 

there it is

4.mp3

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.