www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

ok...so pana la urma m-a hotarat ce-mi iau...

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424

 

si

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...177&codcp=1

 

si cablul asta

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...64&codp=680

 

3 intrebari

 

cum aflu daca sunt pe stoc?...si se merita sa risc sa le comand pe ambele prin posta?semnalu trimis de doze in amplificator depinde de lungimea cablului?(vad ca asta are 6 m)...banuiesc ca nu vin prin posta romana ci print-run curierat cumva (pentru o oarecare siguranta)...sau vreun agent comerciant de la ei:)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest alexv

salut,

 

cu riscul de a incalca vreuna din regulile de pe aici (si imi cer scuze daca am sa fac asta, suport consecintele :)), as avea nevoie de o mana de ajutor. Cand la kitara de 4 anishori, am avut un reghin ca tot omul, apoi o electroacustica maxine (bunicica de felul ei), iar acum vreau sa iau o electrica. Problema este ca prea stiu cu ce se mananca .. Mi s-au parut mie mai interesante (low cost bineinteles) squier standard http://www.proguitar.ro/produs.php?pid=15.

Daca m-ati putea ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator .. eventual ce model, poate ma si lamureste cineva care e diferenta dintre stratocaster si fat stratocaster ..

 

merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

cu riscul de a incalca vreuna din regulile de pe aici (si imi cer scuze daca am sa fac asta, suport consecintele :) ), as avea nevoie de o mana de ajutor. Cand la kitara de 4 anishori, am avut un reghin ca tot omul, apoi o electroacustica maxine (bunicica de felul ei), iar acum vreau sa iau o electrica. Problema este ca prea stiu cu ce se mananca .. Mi s-au parut mie mai interesante (low cost bineinteles) squier standard http://www.proguitar.ro/produs.php?pid=15.

Daca m-ati putea ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator .. eventual ce model, poate ma si lamureste cineva care e diferenta dintre stratocaster si fat stratocaster ..

 

merci anticipat

fat stratocaster are humbucker in bridge (doza dubla, fara zgomot, folosita predominant in rock pt ca suna mai ok pe distors). cel standard are tot single coil. Fat e un pic mai versatila, dar depinde ce vrei tu sa canti. Incearca bannerul de pe forum, guiarshop e tot una cu proguitar, doar ca guitarshop e actualizat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat

alexyz: a atins esentialul...cam asta e ideea!

 

Eu nu prea ma pricep, dar din moment ce tot primesc mail-uri de la tine... incerc sa te ajut. Nu am si nu stiu sa cant la chitara, de unde rezulta ca zic din auzite. Fat-ul e mai buna pentru duritati, Standard-ul e mai buna pentru blues, rock soft, chiar folk din cauza dozei high-output din bridge a Fat-ului. Cauta acesti termeni pe net sau suna un prieten! Intreaba pe forum daca nu stii! Nu ai precizat cat esti dispus sa dai pe ea. Daca ai bani mai multi, nu lua Squier, pentru ca e mai limitata decat altele, sau ia-ti pe deasupra si pedale, amplificator bun;mai poti sa iei o chitara "random" si sa o tunezi cum iti place (aici chiar iti trebuie bani, la custom-izare), am considerat ca te pricepi cat de cat la chitara, cum ai spus. Pe de alta parte, Squier e preferabila altor chitare, depinde de stilul tau. Cel mai bine, dar cel mai bine ar fi sa mergi intr-un magazin si sa incerci personal cel putin doua modele de chitare, sa pui vanzatorul sa ti le-ncerce sau sa vii cu cineva care chiar se pricepe la chitare sa ti-o probeze inainte de a o cumpara. Pe scurt, daca vrei sa canti rock, ia-ti Fat, daca vrei ceva mai "soft", ia-ti Standard. Mai exista si Telecaster, dar acestea sunt bune mai mult pentru rock. Important este sa incerci chitara pe amplificatorul pe care il ai sau pe care intentionezi sa-l cumperi, pentru ca diferentele sunt mari. Ai zis ca stii chitara; incearca diverse combinatii. Mai exista pe piata si Fender, Jackson, Ibanez, Gibson, Cort, Gretsch si multe altele; daca ti le permiti, incearca-le. Daca nu vrei sa te complici, ia-ti un Fat, un amplificator mai bunicel si cel putin o pedala si pe parcurs te mai gandesti. Daca vrei sa te complici, ia-ti chitara la nimereala, ca sunt rare cele cu defecte si nu stii ca nu o sa-ti placa. Daca vrei duritati, gandeste-te si la Tele sau Hello Kitty (tare asta, geniala as putea spune); daca vrei soft, gandeste-te si la Affinity, sau de ce nu, la Fender, desi sunt scumpe. Sper sa nu mai primesc bobarnace ca vorbesc fara sa stiu, dar asta reiese din intreg thread-ul. Ai destule optiuni aici, mai cauta totusi, poate gasesti ceva mai bun.Bafta si daca mai ai nelamuriri, intreaba. Am zis, asta e rezultatul primirii de mail-uri, deci trebuia sa raspund!!

Link to comment
Share on other sites

alexyz: a atins esentialul...cam asta e ideea!

 

Eu nu prea ma pricep, dar din moment ce tot primesc mail-uri de la tine... incerc sa te ajut. Nu am si nu stiu sa cant la chitara, de unde rezulta ca zic din auzite. Fat-ul e mai buna pentru duritati, Standard-ul e mai buna pentru blues, rock soft, chiar folk din cauza dozei high-output din bridge a Fat-ului. Cauta acesti termeni pe net sau suna un prieten! Intreaba pe forum daca nu stii! Nu ai precizat cat esti dispus sa dai pe ea. Daca ai bani mai multi, nu lua Squier, pentru ca e mai limitata decat altele, sau ia-ti pe deasupra si pedale, amplificator bun;mai poti sa iei o chitara "random" si sa o tunezi cum iti place (aici chiar iti trebuie bani, la custom-izare), am considerat ca te pricepi cat de cat la chitara, cum ai spus. Pe de alta parte, Squier e preferabila altor chitare, depinde de stilul tau. Cel mai bine, dar cel mai bine ar fi sa mergi intr-un magazin si sa incerci personal cel putin doua modele de chitare, sa pui vanzatorul sa ti le-ncerce sau sa vii cu cineva care chiar se pricepe la chitare sa ti-o probeze inainte de a o cumpara. Pe scurt, daca vrei sa canti rock, ia-ti Fat, daca vrei ceva mai "soft", ia-ti Standard. Mai exista si Telecaster, dar acestea sunt bune mai mult pentru rock. Important este sa incerci chitara pe amplificatorul pe care il ai sau pe care intentionezi sa-l cumperi, pentru ca diferentele sunt mari. Ai zis ca stii chitara; incearca diverse combinatii. Mai exista pe piata si Fender, Jackson, Ibanez, Gibson, Cort, Gretsch si multe altele; daca ti le permiti, incearca-le. Daca nu vrei sa te complici, ia-ti un Fat, un amplificator mai bunicel si cel putin o pedala si pe parcurs te mai gandesti. Daca vrei sa te complici, ia-ti chitara la nimereala, ca sunt rare cele cu defecte si nu stii ca nu o sa-ti placa. Daca vrei duritati, gandeste-te si la Tele sau Hello Kitty (tare asta, geniala as putea spune); daca vrei soft, gandeste-te si la Affinity, sau de ce nu, la Fender, desi sunt scumpe. Sper sa nu mai primesc bobarnace ca vorbesc fara sa stiu, dar asta reiese din intreg thread-ul. Ai destule optiuni aici, mai cauta totusi, poate gasesti ceva mai bun.Bafta si daca mai ai nelamuriri, intreaba. Am zis, asta e rezultatul primirii de mail-uri, deci trebuia sa raspund!!

 

Ce inseamna soft, o chitara mai moale?

Link to comment
Share on other sites

ragait primeste mailuri pt ca e subscribed la acest thread probabil... :)

 

Eu nu prea ma pricep, dar din moment ce tot primesc mail-uri de la tine...

 

bre... vezi ca nu esti nevoit sa ne imparti din intelepciune... ci poti sa anulezi subscriptionu' la acest thread... astfel nu mai primesti meiluri

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat
Nu era mai simplu sa raspunzi "nu stiu, nu ma pricep"? :)

 

Pai de ce, nu trebuia sa vada omul ca sunt prost si nu ma pricep? Asa , el poate nu si-a dat seama, dar sigur si-au dat altii...destui

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat
"Daca vrei sa te complici, ia-ti chitara la nimereala, ca sunt rare cele cu defecte si nu stii ca nu o sa-ti placa."

dupa 20 de milioane or fi.

 

Vrei sa zici ca daca iei o chitara in necunostinta de cauza nu e buna? Omul daca isi ia Fat sau Standard nu nimereste una buna? Asta, asta vrei sa zici? Sa inteleg ca tu dupa 20 de milioane de incercari ai nimerit una buna, pentru ca toate aveau corpul crapat, corzile innadite, cuib de soareci inauntru, cheitele ruginite? Toate ca toate, dar nici chiar asa...da-o incolo de treaba...saracul, ce greu o sa nimereasca una buna...nu prea are sanse... stiu ca e off-topic, dar in Romania sigur nu gasesti 20 milioane de chitare, adica aproape o chitara pe cap de locuitor si sigur nu ia din afara mai ales ca probabil vrea Squier. Acum revenind... nu ma lua in seama, vorbesc prostii

Link to comment
Share on other sites

Guest ragaiat
bre... vezi ca nu esti nevoit sa ne imparti din intelepciune...

 

Si cum iti explici ca am primit numai de la alexv si black2005 mail-uri, plus doi sau trei tipi care se laudau ca au chitare de vandut, bune si ieftine?...Crede-ma, ma stiu curat, nu am facut niciun subscription...Ce-i drept, puteti totusi sa ma reportati ca dau informatii false si scapati de mine, :) .

 

Omule, nu ma intelege gresit, poti foarte bine sa iei orice Squier vrei, eu as zice Fat-ul, dar pentru ca restu' lumii ma condamna, renunt la a te mai conduce prin aceste lucruri. Cum am mai zis, nu sunt un geniu, dar tu poti foarte bine sa incerci ceea ce iti pare tie mai potrivit. Zdranganeala placuta!

 

Asta ti-as propune, alexv

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

Salut. Mai am un topic deschis cu ce chitara sa-mi iau , dar am zis sa continui aici ca e mai potrivit.  Am ajuns acum la 3 chitare si va cer si voua o parere. Care este mai buna din punct de vedere al calitatii si al genului pe care vreau sa-l cant(metal, hard rock):

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 Squier Affinity Fat Stratocaster

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=980 Aria STG-006

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1245 Aria MAC-25

 

Amplificator ma gandeam sa iau un http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=248  Roland Cube 15X

 

Mentionez ca nu am mai avut chitara electrica si sunt incepator asa ca pentru prima chitara electrica nu vreau sa ma arunc la sutele de euro :) . Multumesc   :):)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Mai am un topic deschis cu ce chitara sa-mi iau , dar am zis sa continui aici ca e mai potrivit. Am ajuns acum la 3 chitare si va cer si voua o parere. Care este mai buna din punct de vedere al calitatii si al genului pe care vreau sa-l cant(metal, hard rock):

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 Squier Affinity Fat Stratocaster

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=980 Aria STG-006

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1245 Aria MAC-25

 

Amplificator ma gandeam sa iau un http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=248 Roland Cube 15X

 

Mentionez ca nu am mai avut chitara electrica si sunt incepator asa ca pentru prima chitara electrica nu vreau sa ma arunc la sutele de euro :) . Multumesc :):)

 

Eu ti-as recomanda asta

 

Este mai ingrijit lucrata si mai versatila datorita configuratiei dozelor.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest silversword
Eu ti-as recomanda asta

 

Este mai ingrijit lucrata si mai versatila datorita configuratiei dozelor.

 

Cam alea 3 sunt ce am gasit eu mai bun la pretul ala.. la ceva mai scump nu ma pot duce ca abia ii conving pe ai mei sa-mi ia chitara si mai trebuie si amp si cablu. As inclina sper Mac ca nu are floyd si am citit ca la astea ieftine nu e bun floydul

Link to comment
Share on other sites

Cam alea 3 sunt ce am gasit eu mai bun la pretul ala.. la ceva mai scump nu ma pot duce ca abia ii conving pe ai mei sa-mi ia chitara si mai trebuie si amp si cablu. As inclina sper Mac ca nu are floyd si am citit ca la astea ieftine nu e bun floydul

 

Niciuna din cele de mai sus nu are Floyd. Pot sa iti spun ca cea recomandata de mine se potriveste mai bine pentru mai multe genuri de muzica datorita configuratiei dozelor: ai 2 doze simple (neck si middle) care suna foarte bine pe clean sau tonuri usor dirty (pentru contry, blues, funk erc), si o doza dubla la bridge foarte buna pentru chestii mai suparate (riffs, power chords etc). Practic cu o singura chitara poti acoperi mai multe genuri muzicale decat cu una cu 2 doze duble. Nu spun ca nu poti canta blues de exemplu pe o chitara genul Gibson Les Paul, dar foarte multa lume cauta la blues sunetul acela specific de doza simpla, pe care de obicei nu il poti obtine nici din splitarea dozelor duble. De aceea ti-am recomandat MAC 50, care cu un setup bun parerea mea e ca este o chitara foarte buna pentru ce ai avea tu nevoie: iti ofera soundul foarte bun pe clean al dozei simple si dinamica foarte buna, dar iti poate oferi si un sunet mai puternic din doza dubla atunci cand ai nevoie.

 

Cel mai bine ar fi sa te duci si sa probezi cat mai multe, eventual sa iei pe inca cineva cu tine care are mai multa experienta cu chitarile electrice. Daca esti incepator s-ar putea sa ti se para ca toate suna bine si de aceea este necesara parerea unei persoane cu mai multa experienta care stie sa vada unele lucruri pe care tu nu ai cum sa le intelegi inca (calitatea tastelor, cat de bine au fost montate tastele, felul in care suna chitara neaplificata etc).

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
Salut. Mai am un topic deschis cu ce chitara sa-mi iau , dar am zis sa continui aici ca e mai potrivit. Am ajuns acum la 3 chitare si va cer si voua o parere. Care este mai buna din punct de vedere al calitatii si al genului pe care vreau sa-l cant(metal, hard rock):

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 Squier Affinity Fat Stratocaster

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=980 Aria STG-006

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1245 Aria MAC-25

 

Amplificator ma gandeam sa iau un http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=248 Roland Cube 15X

 

Mentionez ca nu am mai avut chitara electrica si sunt incepator asa ca pentru prima chitara electrica nu vreau sa ma arunc la sutele de euro . Multumesc

 

Eu ti-as recomanda o alta chitara, si anume ESP-ul asta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=369.

Nu e cu mult mai scump decat Aria-urile alea, si e mai metal. Lasa-l incolo pe aia care vorbesc prostii cu 'versatilitate'. Vrei metal, ia humbuckere si da-i incolo. Daca nu, cauta un Ibanez in aceeasi gama de preturi, tot fie pe guitarshop, fie pe mcmusic, sau apeleaza la cristi grosu pt vreo "minune" strat fat strat de-a lui (grossman.ro, desi e mare batalie pe forum pe tema asta ;)) nu sunt fan boy lume, n-am treaba cu omu asta nici nu l-am vazut la moaca asa ca nu ma pronunt)

 

Ai mereu varianta de a incerca anunturi de pe rgc, dar nu te lasa dus de nas din prima, probeaza mai multe chitari, ei vor incerca sa te vrajeasca, tu prinde experienta, asculta cat mai multe chitari, cat mai multe ampuri... profita de ocazie si nu repeta greselile mele. Daca nimeresti 'baieti' care au habar de chitara cat de cat la rubricile <vand>, cand vei proba si ei vor canta pe echipamentul respectiv, vei prinde experienta. Apoi, vezi daca merita sau nu. ( In general, daca te pricepi, pe piata 'second' vei gasi more bang for the buck... cu 8 mil cat e ESP de care vorbeam, vei lua ceva mai bun; dar exista mereu riscul sa iei o teapa. :P )

 

In plus, chiar daca nu imi urmezi sfaturile cu chitara, inteleg ca tu vrei metal, deci distorsiuni puternice, deci GAIN mare. Automat vei sta pe humbuckere, daca nu vrei sa prinzi posturi de radio in loc de powerchorduri. :) (dozele duble numite si humbuckere au proprietatea ca they "block the hum", anuleaza zgomotul prin faptul ca au polaritatea celor 2 coils inversata; dozele simple, desi suna mai frumos si dragut pe clean, sunt EXTRAORDINAR de zgomotoase si sensibile, si nu se preteaza la valori *demente* pt gain. )

 

Si in final, SI CEL MAI IMPORTANT. Ia-ti un amp decent, nu cube-ul ala cu difuzor de 8" made in china.

 

Eu zic asa... mai strange 1 bulion si ceva ... ia *doar* ESP-ul... canta prin calc cu guitar rig o vreme (Dezgropa niste threaduri pe aici.. facute de cosu cu conectarea la calc, pe mine m-au ajutat mult la vremea respectiva. important e sa bagi drivere asio4all si sa le selectezi in guitar rig.. se explica acolo, altfel vei avea zgomot mult prea mare.. multi zic "vai vai naspa prin calc", dar habar nu au ce se poate scoate; mai ales cu o placa audio profi, de recording, dar deja sarim de pret, incerc sa ma incadrez in ce zici. )

 

Apoi strange bani de un amp mai mare, pentru ca NU vei fi multumit de sunetul unui amplificator cum e cube-ul ala mititel, dupa maxim 1 an, doi, depinzand de cat de mult exersezi.

Incearca sa nu repeti aceleasi greseli facute de mine, care acum am un amp de 15W cu dif de 8" ce suna infect.

 

Guitar rig suna decent, mai ales daca ai o statie in care iesi din placa de sunet, cum aveam eu (statie obisnuita, hifi, "combina" pe care iti ascultai tu <baga formatie preferata aici>; repet, foarte important e sa FACI ce zice lumea pe threadurile alea, sa give the computer a chance, cel putin IN PRIMA FAZA, de incepator.. daca stii sa instalezi driverele potrivite, si urmezi ce zic baietii pe aici, o sa fie ok... si sa stii sa faci diferenta intre pareri de rahat si pareri pertinente, asta as spune ca e cel mai greu. ;) )

 

Dupa ce vei fi exersat destul cu ESP LTD M-50 -> guitar rig -> hi fi station ceva...

(si vei fi inteles ce inseamna WAH, DELAY, CHORUS, REVERB, OVERDRIVE, COMPRESSION, NOISE GATE, DISTORTION, FUZZ; si vei realiza, daca esti ca mine, ca NU ITI TREBUIE nici unul dintre efectele astea.. lol, :D ; sau poate nu, treaba ta... ), atunci va fi momentul sa te hotarasti sa iti iei un amp adevarat.. si aici vei avea o problema 'mica' (sau mare, e totusi relativ).

 

Ca sa suni bine, iti trebuie DIFUZOARE BUNE. Dupa parerea mea de om total nepriceput, cele mai importante 2 chestii din setupul tau sunt:

1) dozele chitarii

2) difuzoarele

 

(! atentie, am lasat ampul deoparte, intentionat. Difurile fac sunetul... gandeste-te asa.. ai super head marshall 100W si il bagi in difuzor dala luat din targul VITAN, "zis de 1000W" ... va suna infect. (citeste linkul pe care il pun la sfarsit pt a intelege ca puterea, exprimata in wati, NU PREA CONTEAZA. :) si scara logaritmica a corelatiei dintre putere si tarie sonora... mai trebuie vazute niste faze... e important sa inteleaga oricine ca un amp de 100W nu suna de 2 ori mai tare decat unul de 50W, ci doar "putin mai tare, aproape imperceptibila e diferenta". pt a suna de 2x ori mai tare, iti trebe amp de 500W haha... nimeni nu fol asa ceva. )

 

Cineva zicea aici ca daca bagi "chitara proasta in amp bun, tot prost va suna"... si asta e o mare aberatie, intr-un anumit sens. Important e sa ai difuri bune, amp bun, si in amp sa INTRE ceva decent. (in ordinea asta)

 

Totul conteaza, dar sincer:

 

Chitara proasta in amp prost cu boxe proaste -> (cel mai) VARZA, 0/10

Chitara proasta in amp prost cu boxe bune -> ceva mai bine, dar boxele nu pot face minuni daca le dai rahat.. deci.. BINISOR, 5/10

Chitara proasta in amp bun cu boxe bune -> (poate surprinzator) OK, chiar BINE, 8/10

Chitara buna in amp prost cu boxe proaste -> VARZA, 3/10

Chitara buna in amp prost cu boxe bune -> BINE, 7/10

Chitara buna in amp bun cu boxe bune -> pai ce pot zice aici.. oricine o sa zica 10/10 (important e sa intelegi ca aceste 'mirifice cuvinte' bun si prost, chiar nu au nici o valoare, e o simplificare CRUNTA)

 

Am pus notele alea chiar asa la misto.. cum pun si profii la facultate la examene. :) Important e sa inteleaga orice 'incepator', sau nu, ca nu e asa importanta chitara pe cat s-ar crede, mai ales daca esti pe high gain si vrei metale, la fel sa inteleaga oricine ce TEPE imense sunt unele 'ampuri' si 'chitari' VINTAJ semnate de nu stiu si eu ce la**giu...

 

Stiu ca spun multe si am un post imens dar chiar incerc sa te (va) ajut, in limita posibilitatilor mele.

 

Important ar mai fi sa intelegi ca un amp 'mic', de casa, de 15W, NU va avea distorsiunile pe care le cauti, va trebui sa fie 'ajutat' de o pedala de distorsiuni (multe sunt ieftine, nu te speria, 1-2 mil) (ah si cu precizarea ca vorbim AICI de amplificatoare pe tranzistori, solid state.. nu te tuburi, la alea e cu totul si cu totul o alta mancare de peste)

 

In incheiere, recomand linkurile astea pt lectura:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Humbucker

http://en.wikipedia.org/wiki/Single_coil

 

http://www.rockdog.com.au/amplifier%20myths.htm

(in special ultimul)

 

 

Incerc sa spun prea multe dintr-o data, si imi cer scuze pt asta.

 

Scuze ca fac double post, dar inca ceva.. NU CUMVA sa iti iei chitara IEFTINA cu asa-zis "FLOYD ROSE".

VEI REGRETA, e cea mai mare tampenie... un floyd rose original e SCUMP, mai scump decat chitara pe care vrei sa o iei aproape :D

E o imitatie ieftina, cand vei trage de el vei dezacorda instrumentul, si in final vei ajunge sa il blochezi.

Mai bine eviti tot tambalaul, si iti iei ceva fix in bridge.

 

Daca nu, be my guest, learn the hard way.

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda o alta chitara, si anume ESP-ul asta http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=369.

Nu e cu mult mai scump decat Aria-urile alea, si e mai metal. Lasa-l incolo pe aia care vorbesc prostii cu 'versatilitate'. Vrei metal, ia humbuckere si da-i incolo. Daca nu, cauta un Ibanez in aceeasi gama de preturi, tot fie pe guitarshop, fie pe mcmusic, sau apeleaza la cristi grosu pt vreo "minune" strat fat strat de-a lui (grossman.ro, desi e mare batalie pe forum pe tema asta ;) ) nu sunt fan boy lume, n-am treaba cu omu asta nici nu l-am vazut la moaca asa ca nu ma pronunt)

 

Ai mereu varianta de a incerca anunturi de pe rgc, dar nu te lasa dus de nas din prima, probeaza mai multe chitari, ei vor incerca sa te vrajeasca, tu prinde experienta, asculta cat mai multe chitari, cat mai multe ampuri... profita de ocazie si nu repeta greselile mele. Daca nimeresti 'baieti' care au habar de chitara cat de cat la rubricile <vand>, cand vei proba si ei vor canta pe echipamentul respectiv, vei prinde experienta. Apoi, vezi daca merita sau nu. ( In general, daca te pricepi, pe piata 'second' vei gasi more bang for the buck... cu 8 mil cat e ESP de care vorbeam, vei lua ceva mai bun; dar exista mereu riscul sa iei o teapa. :P )

 

In plus, chiar daca nu imi urmezi sfaturile cu chitara, inteleg ca tu vrei metal, deci distorsiuni puternice, deci GAIN mare. Automat vei sta pe humbuckere, daca nu vrei sa prinzi posturi de radio in loc de powerchorduri. :) (dozele duble numite si humbuckere au proprietatea ca they "block the hum", anuleaza zgomotul prin faptul ca au polaritatea celor 2 coils inversata; dozele simple, desi suna mai frumos si dragut pe clean, sunt EXTRAORDINAR de zgomotoase si sensibile, si nu se preteaza la valori *demente* pt gain. )

 

Si in final, SI CEL MAI IMPORTANT. Ia-ti un amp decent, nu cube-ul ala cu difuzor de 8" made in china.

 

Eu zic asa... mai strange 1 bulion si ceva ... ia *doar* ESP-ul... canta prin calc cu guitar rig o vreme (Dezgropa niste threaduri pe aici.. facute de cosu cu conectarea la calc, pe mine m-au ajutat mult la vremea respectiva. important e sa bagi drivere asio4all si sa le selectezi in guitar rig.. se explica acolo, altfel vei avea zgomot mult prea mare.. multi zic "vai vai naspa prin calc", dar habar nu au ce se poate scoate; mai ales cu o placa audio profi, de recording, dar deja sarim de pret, incerc sa ma incadrez in ce zici. )

 

Apoi strange bani de un amp mai mare, pentru ca NU vei fi multumit de sunetul unui amplificator cum e cube-ul ala mititel, dupa maxim 1 an, doi, depinzand de cat de mult exersezi.

Incearca sa nu repeti aceleasi greseli facute de mine, care acum am un amp de 15W cu dif de 8" ce suna infect.

 

Guitar rig suna decent, mai ales daca ai o statie in care iesi din placa de sunet, cum aveam eu (statie obisnuita, hifi, "combina" pe care iti ascultai tu <baga formatie preferata aici>; repet, foarte important e sa FACI ce zice lumea pe threadurile alea, sa give the computer a chance, cel putin IN PRIMA FAZA, de incepator.. daca stii sa instalezi driverele potrivite, si urmezi ce zic baietii pe aici, o sa fie ok... si sa stii sa faci diferenta intre pareri de rahat si pareri pertinente, asta as spune ca e cel mai greu. ;) )

 

Dupa ce vei fi exersat destul cu ESP LTD M-50 -> guitar rig -> hi fi station ceva...

(si vei fi inteles ce inseamna WAH, DELAY, CHORUS, REVERB, OVERDRIVE, COMPRESSION, NOISE GATE, DISTORTION, FUZZ; si vei realiza, daca esti ca mine, ca NU ITI TREBUIE nici unul dintre efectele astea.. lol, :D ; sau poate nu, treaba ta... ), atunci va fi momentul sa te hotarasti sa iti iei un amp adevarat.. si aici vei avea o problema 'mica' (sau mare, e totusi relativ).

 

Ca sa suni bine, iti trebuie DIFUZOARE BUNE. Dupa parerea mea de om total nepriceput, cele mai importante 2 chestii din setupul tau sunt:

1) dozele chitarii

2) difuzoarele

 

(! atentie, am lasat ampul deoparte, intentionat. Difurile fac sunetul... gandeste-te asa.. ai super head marshall 100W si il bagi in difuzor dala luat din targul VITAN, "zis de 1000W" ... va suna infect. (citeste linkul pe care il pun la sfarsit pt a intelege ca puterea, exprimata in wati, NU PREA CONTEAZA. :) si scara logaritmica a corelatiei dintre putere si tarie sonora... mai trebuie vazute niste faze... e important sa inteleaga oricine ca un amp de 100W nu suna de 2 ori mai tare decat unul de 50W, ci doar "putin mai tare, aproape imperceptibila e diferenta". pt a suna de 2x ori mai tare, iti trebe amp de 500W haha... nimeni nu fol asa ceva. )

 

Cineva zicea aici ca daca bagi "chitara proasta in amp bun, tot prost va suna"... si asta e o mare aberatie, intr-un anumit sens. Important e sa ai difuri bune, amp bun, si in amp sa INTRE ceva decent. (in ordinea asta)

 

Totul conteaza, dar sincer:

 

Chitara proasta in amp prost cu boxe proaste -> (cel mai) VARZA, 0/10

Chitara proasta in amp prost cu boxe bune -> ceva mai bine, dar boxele nu pot face minuni daca le dai rahat.. deci.. BINISOR, 5/10

Chitara proasta in amp bun cu boxe bune -> (poate surprinzator) OK, chiar BINE, 8/10

Chitara buna in amp prost cu boxe proaste -> VARZA, 3/10

Chitara buna in amp prost cu boxe bune -> BINE, 7/10

Chitara buna in amp bun cu boxe bune -> pai ce pot zice aici.. oricine o sa zica 10/10 (important e sa intelegi ca aceste 'mirifice cuvinte' bun si prost, chiar nu au nici o valoare, e o simplificare CRUNTA)

 

Am pus notele alea chiar asa la misto.. cum pun si profii la facultate la examene. :) Important e sa inteleaga orice 'incepator', sau nu, ca nu e asa importanta chitara pe cat s-ar crede, mai ales daca esti pe high gain si vrei metale, la fel sa inteleaga oricine ce TEPE imense sunt unele 'ampuri' si 'chitari' VINTAJ semnate de nu stiu si eu ce la**giu...

 

Stiu ca spun multe si am un post imens dar chiar incerc sa te (va) ajut, in limita posibilitatilor mele.

 

Important ar mai fi sa intelegi ca un amp 'mic', de casa, de 15W, NU va avea distorsiunile pe care le cauti, va trebui sa fie 'ajutat' de o pedala de distorsiuni (multe sunt ieftine, nu te speria, 1-2 mil) (ah si cu precizarea ca vorbim AICI de amplificatoare pe tranzistori, solid state.. nu te tuburi, la alea e cu totul si cu totul o alta mancare de peste)

 

In incheiere, recomand linkurile astea pt lectura:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Humbucker

http://en.wikipedia.org/wiki/Single_coil

 

http://www.rockdog.com.au/amplifier%20myths.htm

(in special ultimul)

 

 

Incerc sa spun prea multe dintr-o data, si imi cer scuze pt asta.

 

Scuze ca fac double post, dar inca ceva.. NU CUMVA sa iti iei chitara IEFTINA cu asa-zis "FLOYD ROSE".

VEI REGRETA, e cea mai mare tampenie... un floyd rose original e SCUMP, mai scump decat chitara pe care vrei sa o iei aproape :D

E o imitatie ieftina, cand vei trage de el vei dezacorda instrumentul, si in final vei ajunge sa il blochezi.

Mai bine eviti tot tambalaul, si iti iei ceva fix in bridge.

 

Daca nu, be my guest, learn the hard way.

 

Draga erami nu stiu de unde ai tu atata experienta, dar pot sa iti raspund la cateva din problemele pe care le-ai ridicat din umila mea experienta. In primul rand treaba cu amplificatoarele: avem la sala unde repetam un head full lampa de 50W Vox AC50CPH cuplat cu un cabinet Marshall 4x12 cu difuri Celestion T75 si un alt head Marshall JVM 410H, deasemenea full lampa si de 100W cuplat cu un cabinet 2x12 cu Eminence Governor. Diferenta de 50W se aude foarte bine, daca cu Vox-ul pot merge lejer cam la jumatate din putere, Marshall-ul la 50% din putere acopera cam tot. Partial ai dreptate la ceea ce spui cu difuzoarele, ele influenteaza foarte mult sunetul. Am incerat diferite combinatii de difuzoare si am ajuns la concluzia ca pe Marshall cel mai bine se aude cabinetul cu Eminence Governor, pe Vox merg mai bine Celestion Greenbacks (din pacate sunt cam scumpe si inca nu ni le permitem) sau Alnico Gold.

 

Pot spune ceva testat de mine: pe un amplificator bun cu difuzoare bune diferentel intre o chitara buna si una medie sau mai putin buna se aud extrem de bine.

 

Inca ceva, am avut Roland Cube 30 cu difuzor de 10" si nu suna deloc rau, mie chiar mi-a placut. Se putea canta aproape orice gen de muzica (acasa, nu era amplificator de concert sau club). Are un prieten un Roland Cube 15 care suna foarte bine pentru cat costa, mult mai bine decat majoritatea cuburilor de 15W tranzistor. Daca tu ai un combo care nu suna nu inseamna ca toate sunt la fel.

 

Si inca ceva, evita pe cat posibil instrumentele entry level de la firmele mari. In general nu isi merita banii, cazul LTD-ului de mai sus. Mai bine incearca la aceeasi bani sa gasesti o firma cu mai putin nume care este nevoita sa vandaun instrument similar ca si calitate si echipare la un pret mai bun. Practic la acelasi pret ai gasi un instrument mai de calitate, dar nu un brand asa de cunoscut. Eu as prefera oricand un Squier sau o Aria unui LTD din primele serii (pana la seria 400, de aici vorbim deja de lemn de calitate, alta echipare, etc.)

 

Parerea mea ar fi sa isi ia omul intai o chitara medie, in care sa merite sa investeasca in ceva upgrade-uri ceva mai tarziu (doze) si care sa fie ingriit lucrata si din lemn bunicel. O solutie ar mai fi si Cort, calitate excelenta pentru bani putini. Un exemplu putin peste bugetul lui @silversword ar fi asta

 

Important este sa le inerce si sa isi ia ceva care ii convine mai bine, dar sa se gandeasca si la faptul ca nu o sa cante toata viata numai metale ci e posibil sa vrea si altceva. Oricum pentru metale e aproape suficienta doar o doza dubla la bridge.

 

Spor la cumparaturi

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
Important ar mai fi sa intelegi ca un amp 'mic', de casa, de 15W, NU va avea distorsiunile pe care le cauti, va trebui sa fie 'ajutat' de o pedala de distorsiuni (multe sunt ieftine, nu te speria, 1-2 mil) (ah si cu precizarea ca vorbim AICI de amplificatoare pe tranzistori, solid state.. nu te tuburi, la alea e cu totul si cu totul o alta mancare de peste

 

 

Salut.

Pe mine chiar m-ar interesa un din-asta de care zici mata, un VOX AD15VT (Valvetronix cu 15 W lampa, tub sau cum ii mai zice) de la McMusic la 600 RON (pret care mie personal mi s-a parut cam mic...in sfarsit...): http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424. In cel mai rau, dar cel mai rau caz recurg la un Roland Cube, varianta extrema. Ghitara nu am deocamdata, dar caut. Vreau ca si individul de mai sus, chitara de metale, dar nu Stratocaster si de preferat cu bridge-ul fix. Intrebarea mea de idiot ar fi daca amplificatorul asta face fata pentru rock mai "dur" sau imi trebuie neaparat pedala pentru distors/overdrive. Deocamdata nu am banii necesari si incerc sa ma rezum la cat mai ieftin (am zis, numai amplificatorul). Ghitara nici nu mi-am ales-o si as fi recunoscator daca as primi vreo propunere in limita a 900 RON maxim din Bucuresti, noua. Tocmai de asta intreb, ce combinatie de chitara si amplificator sa iau?

 

Multumiri si solicit raspuns complex si multiplu... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest erami
Draga erami nu stiu de unde ai tu atata experienta, dar pot sa iti raspund la cateva din problemele pe care le-ai ridicat din umila mea experienta. In primul rand treaba cu amplificatoarele: avem la sala unde repetam un head full lampa de 50W Vox AC50CPH cuplat cu un cabinet Marshall 4x12 cu difuri Celestion T75 si un alt head Marshall JVM 410H, deasemenea full lampa si de 100W cuplat cu un cabinet 2x12 cu Eminence Governor. Diferenta de 50W se aude foarte bine, daca cu Vox-ul pot merge lejer cam la jumatate din putere, Marshall-ul la 50% din putere acopera cam tot. Partial ai dreptate la ceea ce spui cu difuzoarele, ele influenteaza foarte mult sunetul. Am incerat diferite combinatii de difuzoare si am ajuns la concluzia ca pe Marshall cel mai bine se aude cabinetul cu Eminence Governor, pe Vox merg mai bine Celestion Greenbacks (din pacate sunt cam scumpe si inca nu ni le permitem) sau Alnico Gold.

 

Pot spune ceva testat de mine: pe un amplificator bun cu difuzoare bune diferentel intre o chitara buna si una medie sau mai putin buna se aud extrem de bine.

 

Inca ceva, am avut Roland Cube 30 cu difuzor de 10" si nu suna deloc rau, mie chiar mi-a placut. Se putea canta aproape orice gen de muzica (acasa, nu era amplificator de concert sau club). Are un prieten un Roland Cube 15 care suna foarte bine pentru cat costa, mult mai bine decat majoritatea cuburilor de 15W tranzistor. Daca tu ai un combo care nu suna nu inseamna ca toate sunt la fel.

 

Si inca ceva, evita pe cat posibil instrumentele entry level de la firmele mari. In general nu isi merita banii, cazul LTD-ului de mai sus. Mai bine incearca la aceeasi bani sa gasesti o firma cu mai putin nume care este nevoita sa vandaun instrument similar ca si calitate si echipare la un pret mai bun. Practic la acelasi pret ai gasi un instrument mai de calitate, dar nu un brand asa de cunoscut. Eu as prefera oricand un Squier sau o Aria unui LTD din primele serii (pana la seria 400, de aici vorbim deja de lemn de calitate, alta echipare, etc.)

 

Parerea mea ar fi sa isi ia omul intai o chitara medie, in care sa merite sa investeasca in ceva upgrade-uri ceva mai tarziu (doze) si care sa fie ingriit lucrata si din lemn bunicel. O solutie ar mai fi si Cort, calitate excelenta pentru bani putini. Un exemplu putin peste bugetul lui @silversword ar fi asta

 

Important este sa le inerce si sa isi ia ceva care ii convine mai bine, dar sa se gandeasca si la faptul ca nu o sa cante toata viata numai metale ci e posibil sa vrea si altceva. Oricum pentru metale e aproape suficienta doar o doza dubla la bridge.

 

Spor la cumparaturi

 

E cum zice ghimpenegru cu cosuri rosii pe fatza asta. El e cel mai mare chitarist in viata, asa ca asculta-l. Si eu nu stiu, Ei stie, ca are trupe, ca 100W = 50W * 2 deci suna de 2 ori mai tare :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

nu neaparat doar metale, ci si hard rock (guns n roses) ca am vazut ca slash tot humbuckere are.

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
E cum zice ghimpenegru cu cosuri rosii pe fatza asta. El e cel mai mare chitarist in viata, asa ca asculta-l. Si eu nu stiu, Ei stie, ca are trupe, ca 100W = 50W * 2 deci suna de 2 ori mai tare :):):)

 

Sper ca nu aveti de gand sa va certati toata noaptea, ci ca veti raspunde cat mai putin subiectiv...vad ca peste tot se intampla acelasi lucru...toti se cearta iar cei care intreaba raman cu intrebatu'...a fost o gluma, dar totusi vreau un raspuns...nu ma pricep, iar din celelalte threaduri reiese ca unu' zice ceva, altu' zice altceva, vine inca unu' care ii contrazice pe amandoi, apoi altu' care ii mai da doua modele de chitara celui cu intrebarea si il baga in ceata de tot...Sa fim oameni seriosi...deci...EU ce imi iau?( :D )

Link to comment
Share on other sites

Draga erami nu stiu de unde ai tu atata experienta, dar pot sa iti raspund la cateva din problemele pe care le-ai ridicat din umila mea experienta. In primul rand treaba cu amplificatoarele: avem la sala unde repetam un head full lampa de 50W Vox AC50CPH cuplat cu un cabinet Marshall 4x12 cu difuri Celestion T75 si un alt head Marshall JVM 410H, deasemenea full lampa si de 100W cuplat cu un cabinet 2x12 cu Eminence Governor. Diferenta de 50W se aude foarte bine, daca cu Vox-ul pot merge lejer cam la jumatate din putere, Marshall-ul la 50% din putere acopera cam tot. Partial ai dreptate la ceea ce spui cu difuzoarele, ele influenteaza foarte mult sunetul. Am incerat diferite combinatii de difuzoare si am ajuns la concluzia ca pe Marshall cel mai bine se aude cabinetul cu Eminence Governor, pe Vox merg mai bine Celestion Greenbacks (din pacate sunt cam scumpe si inca nu ni le permitem) sau Alnico Gold.

 

Pot spune ceva testat de mine: pe un amplificator bun cu difuzoare bune diferentel intre o chitara buna si una medie sau mai putin buna se aud extrem de bine.

 

Inca ceva, am avut Roland Cube 30 cu difuzor de 10" si nu suna deloc rau, mie chiar mi-a placut. Se putea canta aproape orice gen de muzica (acasa, nu era amplificator de concert sau club). Are un prieten un Roland Cube 15 care suna foarte bine pentru cat costa, mult mai bine decat majoritatea cuburilor de 15W tranzistor. Daca tu ai un combo care nu suna nu inseamna ca toate sunt la fel.

 

Si inca ceva, evita pe cat posibil instrumentele entry level de la firmele mari. In general nu isi merita banii, cazul LTD-ului de mai sus. Mai bine incearca la aceeasi bani sa gasesti o firma cu mai putin nume care este nevoita sa vandaun instrument similar ca si calitate si echipare la un pret mai bun. Practic la acelasi pret ai gasi un instrument mai de calitate, dar nu un brand asa de cunoscut. Eu as prefera oricand un Squier sau o Aria unui LTD din primele serii (pana la seria 400, de aici vorbim deja de lemn de calitate, alta echipare, etc.)

 

Parerea mea ar fi sa isi ia omul intai o chitara medie, in care sa merite sa investeasca in ceva upgrade-uri ceva mai tarziu (doze) si care sa fie ingriit lucrata si din lemn bunicel. O solutie ar mai fi si Cort, calitate excelenta pentru bani putini. Un exemplu putin peste bugetul lui @silversword ar fi asta

 

Important este sa le inerce si sa isi ia ceva care ii convine mai bine, dar sa se gandeasca si la faptul ca nu o sa cante toata viata numai metale ci e posibil sa vrea si altceva. Oricum pentru metale e aproape suficienta doar o doza dubla la bridge.

 

Spor la cumparaturi

 

eu mi-am luat chitara aia...cort z42...mi-a recomandat-o cineva...si cum spune si Blackthorn...chitara media care sa merite sa investesti banii mai tarziu pentru ceva doze mai bune...maine sau poimaine trebuie sa soseasca...o sa zic atunci cum se comporta si cat platesc total pentru ea (pretul ei+taxa de curierat)...oriocum stiu sigur ca nu voi fi dezamagit de ea...

 

daca mai ai nelamuriri try harmony central si ultimate guitar sa citesti review-uri despre ea...ca sa-ti faci o idee

 

Sper ca nu aveti de gand sa va certati toata noaptea, ci ca veti raspunde cat mai putin subiectiv...vad ca peste tot se intampla acelasi lucru...toti se cearta iar cei care intreaba raman cu intrebatu'...a fost o gluma, dar totusi vreau un raspuns...nu ma pricep, iar din celelalte threaduri reiese ca unu' zice ceva, altu' zice altceva, vine inca unu' care ii contrazice pe amandoi, apoi altu' care ii mai da doua modele de chitara celui cu intrebarea si il baga in ceata de tot...Sa fim oameni seriosi...deci...EU ce imi iau?( :D )

 

in legatura cu tine...eu mi-am cumparat miercuri amplificatoru asta...numai ca nu stiu sa-ti zic cat de tare e deocamdata ca inca nu mi-a sosit chitara :))...dar l-am probat cand am fost sa-l iau...de curiozitate i-am zis vanzatorului daca se poate sa-l dau mai tare...si a dat master-ul la maxim...so volumul la maxim...am ramas praf la cat de tare se auzea...oricum...tot tipul care mi-a recomandat chitara a zis ca pentru inceput amplificatoru asta e mai mult decat decent...ce nu mi-a placut...e ca a trebuit sa-l car de la mc music pana in tineretului :)) si m-a rupt de maini ca e cam greu putin :P... la fel...are efect de nu metal daca vrei ceva mai suparat, pentru metale mai dure :)...citeste pe harmony central si pe ultimate guitar la reviews ca sa-ti faci o parere

 

dotari are cam asa

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Guest erami
Sper ca nu aveti de gand sa va certati toata noaptea, ci ca veti raspunde cat mai putin subiectiv...vad ca peste tot se intampla acelasi lucru...toti se cearta iar cei care intreaba raman cu intrebatu'...a fost o gluma, dar totusi vreau un raspuns...nu ma pricep, iar din celelalte threaduri reiese ca unu' zice ceva, altu' zice altceva, vine inca unu' care ii contrazice pe amandoi, apoi altu' care ii mai da doua modele de chitara celui cu intrebarea si il baga in ceata de tot...Sa fim oameni seriosi...deci...EU ce imi iau?( :) )

 

Imi cer scuze ca par arogant, uneori ma enervez prea tare atunci cand stiu ca am dreptate in anumite privinte.. sau poate doar nu suport sa fiu contrazis de oricine.

Stii care e faza? cam ORICE amp entry-level de 15W e bun la inceput, dar candva vei ajunge sa il urasti. :) Si in acel punct trebuie sa iti iei ceva mai bun. Eu imi aduc aminte de FENDER 15R asta pe care l-am luat de la guitarshop... ala de langa cismigiu. Eram asa happy ca il am si suna bestial la vremea respectiva, dar acum... ma abtin mai bine. Depinde din ce perspectiva privesti. E clar, toti am vrea sa cantam direct pe Gibson Les Paul de 1000 euro, preamp tubes 800, poweramp pe tubes de inca 1000 euro, si in final in full stack (adica 2 perechi de boxe, fiecare cuprinzand 4 x difuzoare de 12" de mare putere ). Dar cum nu avem 4000 de euro la dispozitie, si in plus, stam la bloc (gandeste-te ce ar insemna sa dai la maxim asa ceva; si te poti intreba de ce ai vrea sa dai la maxim asa ceva si iti raspund; nu stiu cat stii scuza-ma daca spun ceva ce cunosti... dar ampurile pe tuburi trebuie fortate (Date la maxim) pt a incepe sa distorsioneze in sectiunea lor de power.. la fel, trebuie sa le 'ajuti' si din sectiunea de preamp.. si astea profi vor suna FOARTE LOUD. (modul in care distorsineaza un amplif pe lampi difera drastic de cel al unui amp pe tranzistori; cel din urma va "taia" semnalul voarte dur, si va ajunge foarte repede sa sune "basinos" (scuze expresia); iar ampul pe lampi, distorsioneaza mult mai 'progresiv' oferindu-ti o varietate sonora mult mai mare. Problema cu el e ca tocmai pt ca distorsioneaza incet, iti ofera o putere mult mai mare decat 'scrie' pe el. un 5W all-tube blows a 30W solid state transistor away... si numai un pokemon ca ala dinainte ar putea sa comenteze la asa ceva.)

daca stai la 10, pana vei ajunge sa fortezi ampul all-tube de 5W, te va auzi vecinul de la 1 (exagerez, poate - mie mi se bate uneori in calorifer si cu 'jaful' asta de 15W tranzistori la maxim; dar nu-l tin asa pt ca suna groaznic )

FACT: toti cei care zic ca nu iti trebuie tuburi, sunt doar niste pokemoni, copii pubertini care habar n-au nimic despre chitara, au un solid state si zic mooama ce tare e. Si eu am acum langa mine un Fender 15R solid-state, tranzistori, si imi vine sa scuip pe el de prost ce suna.

 

Eu am zis si in postul initial... daca inca n-ai

1) ureche

2) mana

ORICE amp 15W iti va suna bine.

DAR

eu zic ca nu are rost sa cumperi asa ceva, din moment ce nu suna mult mai bine decat CALCULATOR + STATIE (configurat cum trebuie la drivere si fol un program bun, gen amplitube sau guitar rig)

 

Ia o chitara 'buna' in limita banilor pe care ii ai, vezi sa aiba neaparat humbuckere daca vrei sunet de la rock in sus (chiar si cele mai soft genuri, nu o sa vezi pe nimeni cu single coil in rock, si daca-l vezi e nebun. )

 

Si sunetul se face in cabinet. (cabinet = boxe). Nu zic ca nu conteaza amplificatorul, cum am spus si mai inainte, TOTUL conteaza.

NU vei obtine cine stie ce sound cu un 'ampuletz' de 15W, oricare ar fi acesta, atat timp cat e solid state pe tranzistori.

 

Important ar fi sa inteleleaga oricine asta:

1) orice chitara e buna

2) orice amp e bun

3) orice efect e bun

(asta, la nivel de super n00b si incepator)

 

Concluzia:

Alternativa la Valvetronixul tau, ar fi sa te duci la Grossmann si sa iei un Crate V5, am auzit ca avea asa ceva, e all-tube amp si merita. Daca nu, ia-l ca e SUFICIENT de bun. Vei ajunge sa nu te multumeasca, oricum, dar asta e o 'bucurie', un semn ca ai evoluat destul.

 

 

FACT: TOTI AGARICII incearca sa ameteasca incepatorii cu fel si fel de chitari, ampuri si efecte, cand colo, ORICE chitara e buna pt ei, orice AMP e bun pt ei...

Daca vrei sa iei 'din prima' ceva care sa te tina toata viata, sa stii ca nu vei reusi. :)

 

Ma, da serios, am tendinta sa scriu MULT PREA MULT.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

pentru a canta direct pe calculator mai ai nevoie de ceva in afara de chitara, cablu si program+drivere?

Link to comment
Share on other sites

Guest hotforteacher
Imi cer scuze ca par arogant, uneori ma enervez prea tare atunci cand stiu ca am dreptate in anumite privinte.. sau poate doar nu suport sa fiu contrazis de oricine.

Stii care e faza? cam ORICE amp entry-level de 15W e bun la inceput, dar candva vei ajunge sa il urasti. :) Si in acel punct trebuie sa iti iei ceva mai bun. Eu imi aduc aminte de FENDER 15R asta pe care l-am luat de la guitarshop... ala de langa cismigiu. Eram asa happy ca il am si suna bestial la vremea respectiva, dar acum... ma abtin mai bine. Depinde din ce perspectiva privesti. E clar, toti am vrea sa cantam direct pe Gibson Les Paul de 1000 euro, preamp tubes 800, poweramp pe tubes de inca 1000 euro, si in final in full stack (adica 2 perechi de boxe, fiecare cuprinzand 4 x difuzoare de 12" de mare putere ). Dar cum nu avem 4000 de euro la dispozitie, si in plus, stam la bloc (gandeste-te ce ar insemna sa dai la maxim asa ceva; si te poti intreba de ce ai vrea sa dai la maxim asa ceva si iti raspund; nu stiu cat stii scuza-ma daca spun ceva ce cunosti... dar ampurile pe tuburi trebuie fortate (Date la maxim) pt a incepe sa distorsioneze in sectiunea lor de power.. la fel, trebuie sa le 'ajuti' si din sectiunea de preamp.. si astea profi vor suna FOARTE LOUD. (modul in care distorsineaza un amplif pe lampi difera drastic de cel al unui amp pe tranzistori; cel din urma va "taia" semnalul voarte dur, si va ajunge foarte repede sa sune "basinos" (scuze expresia); iar ampul pe lampi, distorsioneaza mult mai 'progresiv' oferindu-ti o varietate sonora mult mai mare. Problema cu el e ca tocmai pt ca distorsioneaza incet, iti ofera o putere mult mai mare decat 'scrie' pe el. un 5W all-tube blows a 30W solid state transistor away... si numai un pokemon ca ala dinainte ar putea sa comenteze la asa ceva.)

daca stai la 10, pana vei ajunge sa fortezi ampul all-tube de 5W, te va auzi vecinul de la 1 (exagerez, poate - mie mi se bate uneori in calorifer si cu 'jaful' asta de 15W tranzistori la maxim; dar nu-l tin asa pt ca suna groaznic )

FACT: toti cei care zic ca nu iti trebuie tuburi, sunt doar niste pokemoni, copii pubertini care habar n-au nimic despre chitara, au un solid state si zic mooama ce tare e. Si eu am acum langa mine un Fender 15R solid-state, tranzistori, si imi vine sa scuip pe el de prost ce suna.

 

Eu am zis si in postul initial... daca inca n-ai

1) ureche

2) mana

ORICE amp 15W iti va suna bine.

DAR

eu zic ca nu are rost sa cumperi asa ceva, din moment ce nu suna mult mai bine decat CALCULATOR + STATIE (configurat cum trebuie la drivere si fol un program bun, gen amplitube sau guitar rig)

 

Ia o chitara 'buna' in limita banilor pe care ii ai, vezi sa aiba neaparat humbuckere daca vrei sunet de la rock in sus (chiar si cele mai soft genuri, nu o sa vezi pe nimeni cu single coil in rock, si daca-l vezi e nebun. )

 

Si sunetul se face in cabinet. (cabinet = boxe). Nu zic ca nu conteaza amplificatorul, cum am spus si mai inainte, TOTUL conteaza.

NU vei obtine cine stie ce sound cu un 'ampuletz' de 15W, oricare ar fi acesta, atat timp cat e solid state pe tranzistori.

 

Important ar fi sa inteleleaga oricine asta:

1) orice chitara e buna

2) orice amp e bun

3) orice efect e bun

(asta, la nivel de super n00b si incepator)

 

Concluzia:

Alternativa la Valvetronixul tau, ar fi sa te duci la Grossmann si sa iei un Crate V5, am auzit ca avea asa ceva, e all-tube amp si merita. Daca nu, ia-l ca e SUFICIENT de bun. Vei ajunge sa nu te multumeasca, oricum, dar asta e o 'bucurie', un semn ca ai evoluat destul.

 

 

FACT: TOTI AGARICII incearca sa ameteasca incepatorii cu fel si fel de chitari, ampuri si efecte, cand colo, ORICE chitara e buna pt ei, orice AMP e bun pt ei...

Daca vrei sa iei 'din prima' ceva care sa te tina toata viata, sa stii ca nu vei reusi. :)

 

Ma, da serios, am tendinta sa scriu MULT PREA MULT.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=25506&hl=

 

lol, ce cauti tu sa dai sfaturi la altii, nu stiu...

vezi tu, FACT: problema rgc-ului este ca toti agaricii care canta de o luna, pe un fender 15 cu un harley benton au impresia ca sunt mesteri, in loc sa taca si sa ia aminte la ce spun oameni cu ceva experienta in spate, care au mai si pus mana pe niste ampuri/chitari despre care cei din prima categorie doar citesc pe harmony central...

 

si alt bau bau e asta cu statia pe lampi care suna bine no matter what...ceea ce nu e adevarat.

ca sa citez din tine, va suna ca o bashina daca nu e proiectata calumea, poate ea (statia) sa fie full tube si tot ce vrei...

Link to comment
Share on other sites

Guest chainsaw
ce nu mi-a placut...e ca a trebuit sa-l car de la mc music pana in tineretului :D ) si m-a rupt de maini ca e cam greu putin ;) ...

 

 

 

Dar tu cat de usor ai vrea sa fie un amplificator cu raportul volum/pret ca al astuia? Are lampi, nu e amplug...!! Si 10 kile ti se pare mult? Chiar, astia nu livreaza? Ce sa mai zic de chitara, a carei cutie-ambalaj are pe putin un metru jumate...te rupe de maini. :D Acu' serios, Cortul EVL Z4 merita banii? Cum sunt dozele, ca par bune dar totusi...? Nu-mi spune ca l-ai comandat fara sa-l incerci... :)

 

Dar tu cat de usor ai vrea sa fie un amplificator cu raportul volum/pret ca al astuia? Are lampi, nu e amplug...!! Si 10 kile ti se pare mult? Chiar, astia nu livreaza? Ce sa mai zic de chitara, a carei cutie-ambalaj are pe putin un metru jumate...te rupe de maini. :P Acu' serios, Cortul EVL Z4 merita banii? Cum sunt dozele, ca par bune dar totusi...? Nu-mi spune ca l-ai comandat fara sa-l incerci... :)

 

 

Scuze...Z42...nu Z4, care e alta treaba...my mistake... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.